Sumažėjus geležies rūdos krovai gyventojai kenčia mažiau, tačiau klausia – ar ilgam?

(4)

Tarša uostamiestyje vis dar lieka karšta tema. Greta Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos KLASCO gyvenantys klaipėdiečiai pasakoja kurį laiką nesusiduriantys su tokia ryškia tarša, kokia anksčiau, tačiau neatmeta, kad padėtis pagerėjusi tik laikinai ir reikalauja, kad dulki geležies rūda netoli miesto centro nebūtų kraunama apskritai.

Organizatorių nuotr.

Pati dėl taršos kritikuojama kompanija nesutinka su jai žeriamais kaltinimais.

Kontroliuojančios institucijos konstatuoja – tarša iš KLASCO yra nustatyta, pranešimų apie tai sulaukta ir po šių metų gegužę įsigaliojusio griežtesnio taršos reglamentavimo.

Atvirai krovinius tvarkančių įmonių veikla griežčiau prižiūrima nuo gegužės 1 d. Įsigaliojusius Minimalius reikalavimus dulkėtumui mažinti laikant, kraunant, vežant palaidas kietąsias medžiagas.

Anksčiau ypač dėl taršos kentėję greta kompanijos KLASCO įsikūrę gyventojai sako, kad šiuo metu situacija kiek pagerėjo, tačiau neatmeta, tai nebūtinai reiškia, kad rudos ir rausvos dulkės langų, palangių, balkonų ir automobilių negali nukloti bet kurį rytą.

„Dabar nutilo.

Kranai stovi. Jeigu kranai nejuda – nekrauna, nedulka“, – taip situaciją apibendrino vienas Švyturio gatvės daugiabučių namų gyventojų.

Kiti netoli įmonės gyvenantys žmonės taip pat tvirtino, jog pastaruoju metu dulka pastebimai mažiau, tačiau dulkių vis dar pastebi.

„Žiemą tai čia buvo viskas juoda. Bet langų, kurie čia yra į tą pusę, palangė visa juoda.

Nežinau, ką jie krauna ten. Man atrodo, kad šiek tiek pasikeitė“, – sakė Aldona.

Tiesa, kitas to paties namo gyventojas Juozas Aldonai oponavo, jog iš esmės situacija nesikeičia jau metų metus ir plaunant automobilius vis dar bėga rudas vanduo.

Klaipėdos jūrų krovinių kompanija KLASCO / R. Rumšienės/LRT nuotr.

Paskutinis skundas – liepos pabaigoje

Asociacijos „Klaipėdiečių iniciatyva už demokratiją ir ekologiją“ (KIDE) vadovė Alina Andronova teigė, kad paskutinį kartą asociacija skundo ir prašymo kreiptis į institucijas dėl geležies rūdos dulkių gavo liepos 24 d.

„Buvo atsiųsta nuotrauka su pajuodusiu delnu ir gyventojai, kelioms valandos pravėrę langą, rado pajuodusias palanges ir kreipėsi.

Prieš porą dienų bendravome su gyventojais, kurie susisiekė su mumis pasidžiaugti.

Nedrąsiai dar. Pranešė, kad nuo rugpjūčio pradžios KLASCO geležies rūdos nekrauna.

Pastebėjo, kad 7–9 krantinėse yra kraunami grūdai ir sandėliuojama krantinių gilinimo medžiaga – balti akmens luitai“, – dėstė A. Andronova.

Organizatorių nuotr.

Kiek pagerėjusiomis gyvenimo sąlygomis besidžiaugiantys gyventojai kelia vienintelį klausimą – ar tokia situacija dabar taps nuolatine ir dulki geležies rūda nebegrįš į greta gyvenamųjų namų esančią KLASCO teritoriją, ar dabartinė situacija yra tik laikina.

Žmonių lūkestis – nutraukta geležies rūdos krova greta gyvenamosios teritorijos

Pašnekovė pastebėjo, kad stambiosios geležies rūdos dalelės teršia aplinką ir žmonės kenčia diskomfortą, o smulkiosios dalelės dirgina kvėpavimo takus.

Kai kurie gyventojai maždaug ketverius metus jau skundžiasi nepaaiškinamu kosuliu.

Šiuo metu didžiausias gyventojų lūkestis yra tai, jog KLASCO greta gyvenamųjų namų nebevykdytų geležies rūdos krovos.

Įsigaliojus griežtesniam reglamentavimui NVSC vis dar sulaukė skundų

Nors žmonės pasakoja, kad pastaruoju metu situacija kiek pagerėjo, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento turimi duomenys rodo, kad sumažinti taršos dėl to .

„Nuo šių metų gegužės pradžios, kadangi įsigaliojo minimalūs reikalavimai dulkėtumui mažinti, esame gavę du pranešimus dėl triukšmo ir penkis pranešimus dėl oro taršos“, – sakė NVSC Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas.

Vis dėlto pašnekovas akcentavo, jog tai, kad kompanija KLASCO teršia, jau yra įrodyta.

KLASCO su kaltinimais dėl taršos nesutinka

Neseniai LRT.lt lankėsi bendrovės KLASCO teritorijoje. Šiuo metu geležies rūdos, kurios itin nepageidauja gyventojai krantinėse nebuvo matyti.

Tiesa, ir pats KLASCO generalinis direktorius Vytautas Štumbergas pripažino, jog geležies rūdos krovos apimtys pastebimai sumenko.

Vis dėto jis taip pat patikino, kad šiam kroviniui alternatyvų KLASCO turi, o krantinėms, kur buvo kraunama geležies rūda, numatyta kita funkcija.

„Kai pradėsime krauti – pamatysite“, – pažadėjo V. Štumbergas.

Kompanijos teritorijoje yra šešios vandens rūko patrankos, kurios, purkšdamos ekologišką vandens ir absorbuojančios medžiagos mišinį, suriša ore sklandančias daleles ir esą neleidžia joms sklisti nei pačioje teritorijoje, nei už jos ribų.

Archyvų nuotr.

Klaipėdos jūrų krovinių kompanija KLASCO / R. Rumšienės/LRT nuotr.

 

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder