Paaiškėjo, kaip nesąžiningai Kauną apleidęs „Ryanair“ elgėsi su darbuotojais: šie per teismą gerai papurtė skrydžių gigantę

Paaiškėjo, kaip nesąžiningai Kauną apleidęs „Ryanair“ elgėsi su darbuotojais: šie per teismą gerai papurtė skrydžių gigantę

(1)

Ko gero, nusivylimas pigiosiomis oro linijomis – dažna problema, su kuria susiduria keliautojai. Vis dėlto pigiųjų skrydžių bendrovė „Ryanair“ šįkart sukėlė pasipiktinimą savo darbuotojams, dirbusiems Kaune. Pastarieji buvo atleisti, tačiau bendrovė savo kaltę neigia.

Sąmokslas per Lenkiją

Remiantis Kauno apygardos teismo nagrinėtos bylos duomenimis, „Ryanair Holding plc“ priklausanti dukterinė Airijos pigiųjų skrydžių bendrovė „Ryanair DAC“ pranešė 2020 m. gegužės 25 d. stabdysianti savo veiklą Kauno oro uoste, tačiau darbuotojų žadėjo neatleisti, o jų teises tokiomis pačiomis sąlygomis perleisti kitai dukterinei bendrovei – Lenkijos „Ryanair Sun Spolka Akcyjna“, dar žinomai kaip „Buzz“.

Vis dėlto vietoje perėjimo į lenkų pigiųjų skrydžių bendrovę tokiomis pačiomis sąlygomis, darbuotojams buvo pasiūlytas du kartus mažesnis atlyginimas nei anksčiau. Įvairias pareigas užėmę asmenys reikalavo, jog būtų perkelti tokiomis pačiomis teisėmis atgal į įmonę „Ryanair DAC“, tačiau, galų gale, dalis darbuotojų sužinojo, kad yra atleisti.

Teisė ir įstatymai – nė motais

Į teismą dėl nesąžiningo darbdavio elgesio kreipėsi penki darbuotojai – dvi lietuvės ir trys užsieniečiai.

Ieškovų teigimu, pigiųjų skydžių bendrovė, turėjusi įgulos bazę Kaune, nesilaikė Lietuvos darbo kodekso bei ES direktyvos nustatytų reikalavimų. Pagal juos draudžiama keisti darbuotojų darbo sąlygas ar atleisti iš darbo dėl verslo dalies perdavimo.

Nepaisydama galiojančių teisės aktų, „Ryanair“ antrinė bendrovė darbuotojus atleidinėjo dviem būdais: dėl perteklinės darbo jėgos arba dėl šiurkščių pažeidimų darbo metu, pavyzdžiui, nepasirodymo darbe. Dėl to darbdaviai darbuotojus paliko be išeitinių išmokų.

Be to, įmonių verslo perdavimo metu darbuotojams ne tik kelis kartus sumažėjo atlyginimas, bet ir pakeista nuolatinė darbo vieta iš Kauno į Stanstedą, nors perkėlimas į naują vietą įmanomas tik su darbuotojo sutikimu.

Buvę „Ryanair DAC“ darbuotojai taip pat patikino, jog jų atlyginimai sumažėjo, tačiau darbo sąlygos išliko tos pačios. Lenkijos pigiųjų skrydžių bendrovė „Ryanair Sun Spolka Akcyjna“, kaip ir „Ryanair DAC“, toliau vykdė reguliarius skrydžius, kurių numeriai, tvarkaraštis, lyginant su airių bendrovės veikla 2019 m., 2020 m. nepasikeitė.

Taip pat išnagrinėjus lėktuvų serijinius numerius buvo pastebėta, jog „Ryanair DAC“ lėktuvus perdavė lenkų bendrovei.

Be kita to, „Ryanair“ pokyčius Kauno oro uoste patvirtino ir valstybės įmonė Lietuvos oro uostai (LTOU). LTOU nurodė, jog airių bendrovė dar 2021 m. pradžioje pratęsė patalpų nuomos Kauno oro uoste sutartį, nors įmonė iš Kauno pasitraukė dar 2020 m. vasarą.

Pateikė savo versiją

„Ryanair DAC“, sužinojusi apie pareikštus kaltinimus, nurodė ginčą spręsti remiantis Airijos Respublikos teisėmis ir darbuotojų ieškinių netenkinti. Remiantis bylos duomenimis, atsakovas darbuotojams Dubline teikė naujas sutartis, dėl kurių nekilo jokių ginčų.

Taip pat Airijos pigiųjų skrydžių bendrovė teigė, jog darbo sutartimi nebuvo apibrėžta tiksli darbo vieta. Anot jų, darbo funkcijų vietas apima visos bazės, esančios Europoje.

Tačiau 2020 m. prasidėjusi COVID-19 pandemija lėmė didžiosios dalies skrydžių perkėlimą į Londono Stanstedo oro uostą.

Dėl to darbuotojams atlyginimai buvo mokami iš Airijos Respublikos bankų, o kompensacijos už prastovas karantino laikotarpiu taip pat buvo taikomos pagal airių nustatytus reikalavimus.

„Ryanair DAC“ bendrovės atstovų teigimu, darbuotojai atsisakė vykdyti sutartyje nurodytas sąlygas ir į darbą neatvyko. Remiantis bylos duomenimis, darbuotojų, kol jų darbo sutartis galiojo, jie į „Ryanair DAC“ nesikreipė dėl papildomų atostogų, todėl kaltinimai – nepagrįsti. Kitus darbuotojų pateiktus kaltinimus Airijos pigiųjų skrydžių bendrovė taip pat atmetė.

Kaltinimai – pagrįsti

Galiausiai, pirmos instancijos teismas 2022 m. kovo 29 d. pigiųjų skrydžių bendrovės darbuotojų pateiktus ieškinius patenkino iš dalies ir visų ieškovų atleidimą iš darbo paskelbė neteisėtu. Solidariai tiek iš Airijos, tiek iš Lenkijos pigiųjų skrydžių bendrovės ieškovams buvo priteista daugiau nei 39 tūkst. eurų už priverstinės pravaikštos laiką, daugiau nei 16 tūkst. išeitinės kompensacijos.

Taip pat Kauno apylinkės teismas nurodė, jog šalys, sudarydamos sutartį, pirmiausia pasirinko Airijos Respublikos teisę, tačiau ieškovams, dirbusiems Lietuvoje, yra suteikiama teisių apsauga pagal darbo vietos įstatymus.

„Ryanair DAC“ pirmosios instancijos teismo sprendimui nepritarė ir jį apskundė. Atsakovas nurodė, jog turi būti priimtinas naujas sprendimas, ieškiniai atmesti ir priteistos bylinėjimosi išlaidos. Kauno apygardos teismo teisėjai, apeliacine tvarka dar kartą išnagrinėję bylą, iš dalies galutinį sprendimą pakeitė. Buvo nuspręsta sumažinti ieškovams priteistas išmokas iš „Ryanair Holing plc.“ priklausančių antrinių įmonių bei pakeisti sprendimo dalį dėl bylinėjimosi išlaidų priteisimo.

Šiuo metu byla yra pasiekusi paskutiniąją instanciją, Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą (LAT). Kaip paaiškėjo, šioje instancijoje susiklostė įdomi situacija: „Ryanair“ prašo panaikinti jai nuostolingus teismų sprendimus. Byla šiuo metu yra sustabdyta, kadangi tiek viena, tiek kita pusė nurodė, kad atsirado galimybė susitarti taikiai.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder