Po 19 metų laukimo Lietuva įveikė JAV!

(1)

Sekmadienio popietę Filipinų sostinės „Mall of Asia“ arenoje finišavo pasaulio čempionato antrojo etapo J grupės kovos. Be kluptelėjimų žygiuojantys Lietuvos (5-0) krepšininkai 110:104 patiesė ir iš NBA žvaigždžių sudarytą JAV komandą (4-1) bei laimėjo J grupės varžybas

Fantastiškai startavę lietuviai smaigstė vieną tritaškį po kito ir pribloškė NBA žvaigždes bei privertė jų trenerį Steve'ą Kerrą prašyti minutės pertraukėlės – 23:10. Ji nepadėjo, nes iš toli pataikė tiek Jonas Valančiūnas, tiek Donatas Motiejūnas, tiek Vaidas Kariniauskas – 31:12.

Antrame ketvirtyje vaizdas aikštėje pernelyg nesikeitė. Lietuvos vyrai ir toliau smaginosi puolime, o jų persvara net kelis kartus viršijo 20 taškų ribą – 33:12, 52:31, 54:33. Visus 9 pirmus savo tritaškius įskraidinę lietuviai į didžiąją pertrauką išėjo aukštai pakeltomis galvomis – 54:37. Beveik įpusėjus dvikovai J. Valančiūno sąskaitoje – 11, o V. Kariniausko – 9 taškai.

Antrąją pusę amerikiečiai pradėjo itin susikaupę ir po spurto 15:2 jau alsavo mūsiškiams į nugaras – 56:52. Kėlinį dviem taškais po puolime atkovoto kamuolio užbaigė Mindaugas Kuzminskas – 71:65.

Įpusėjus lemiamam kėliniui lietuviai vis dar išlaikė dviženklį pranašumą – 88:78. Itin reikalingus tritaškius smeigė M. Kuzminskas ir T. Dimša – 101:90.

Po sekmadienį pasiektų italų ir serbių pergalių tapo aišku, kad I grupės pirmą vietą užėmė Italija, o antra liko Serbija.

Iki šiol su amerikiečiais Lietuvos rinktinė oficialiose varžybose kovėsi 10 kartų ir laimėjo dusyk: 1998 metų pasaulio čempionate, kuriame dėl NBA lokauto nežaidė pajėgiausios planetos lygos atstovai iš JAV, bei 2004-ųjų Atėnų olimpinėse žaidynėse.

Jei JAV sudėtyje absoliučiai visi žaidėjai yra iš NBA lygos, tai be Naujojo Orleano „Pelicans“ atstovo Jono Valančiūno, žaidimo NBA patirties Lietuvos rinktinės gretose turi Donatas Motiejūnas, Mindaugas Kuzminskas, Ignas Brazdeikis ir Deividas Sirvydis, o Rokas Jokubaitis buvo pašauktas naujokų biržoje, bet tobulėja Senajame žemyne.

Kol kas įspūdingai žaidžiantys Lietuvos vyrai turnyro starte iškovojo keturias pergales iš eilės ir visas jas – 20 taškų arba didesniu skirtumu ir patys permetę 90 taškų. 93:67 sutriuškintas Egiptas, 96:66 – Meksika, 91:71 – Juodkalnija ir 92:67 – Graikija.

Pasaulio čempionatas svarbus ir tuo, kad šiame galima iškovoti tiesioginius kelialapius į kitų metų Paryžiaus olimpines žaidynes.

Europai numatytos dvi vietos – jas gaus aukščiausias vietas pirmenybėse užėmusios žemyno rinktinės, neskaitant Prancūzijos, kuri turi garantuotą vietą kaip žaidynių šeimininkė.