Rusijos šešėlinė ekonomika

Rusijos šešėlinė ekonomika: daugiau nei milijonas piliečių neteko neoficialaus darbo

Rusijos šešėlinė ekonomika, kuri, RANEPA vertinimais, prieš karą sudarė iki trečdalio šalies BVP, patyrė daugiau nei dešimtmetį neregėtą sukrėtimą. Šešėliniame sektoriuje, kuriam priskiriami šešėliniai darbuotojai, taip pat individualūs verslininkai ir jų darbuotojai, dirbančių žmonių skaičius pernai sumažėjo 1,2 mln. žmonių, pranešė "Vedomosti", remdamasi Rosstat statistika.

Vertinant pagal darbuotojų skaičių, šešėlinės ekonomikos, kuri kai kuriuose regionuose užtikrina iki pusės visų darbo vietų, dydis sumažėjo iki žemiausio lygio nuo 2011 m.

Kartu joje dirbančių žmonių skaičius - 13,4 mln. žmonių - buvo dar mažesnis nei pandemijos "dugne", kai blokadų ir smulkiojo verslo krizės fone šis skaičius sumažėjo iki 14 mln.

Viena iš priežasčių - mobilizacija, sako "Alfa Bank" vyriausioji ekonomistė Natalija Orlova: 300 000 rusų, daugiausia iš skurdesnių regionų, buvo mesti į frontą Ukrainoje ir dabar laikomi "įdarbintais" oficialiai - karinio saugumo sektoriuje.

Kita priežastis - sumažėjusios realiosios gyventojų disponuojamosios pajamos, sako Finansų universiteto prie Vyriausybės prorektorius Aleksandras Safonovas.

Rosstato duomenimis, 2022 m. gyventojai nuskurdo 1 %, tačiau iš tikrųjų pragyvenimo lygis smuko kur kas labiau: statistiką "papuošė" 1 trilijonu rublių išmokos mobilizuotiesiems ir kariuomenei, anksčiau nurodė Bloomberg Economics ekspertai.

Finansų trūkumas lemia tai, kad žmonės vartoja mažiau prekių ir paslaugų, o tokiu atveju pirmiausia nukenčia ūkininkai, remontininkai, sandėlininkai ir vairuotojai, išvardija Safonovas.

"Ekonominio nuosmukio laikotarpiu šešėlinėje ekonomikoje dirbančių žmonių skaičiaus mažėjimas yra logiškas", - sako Victoria Pavlyushina, CSR Ekonomikos ir socialinės plėtros departamento vadovė: vartotojai pereina prie "apsauginio", taupymo elgesio modelio ir pradeda taupyti, pirmiausia paslaugoms.

Atsižvelgdami į krizės metu padidėjusį neapibrėžtumą, darbuotojai renkasi oficialų darbą su socialiniu paketu - dėl to mažėja ir šešėliniame sektoriuje dirbančių darbuotojų skaičius, sako V. Orlova.

Rosstat duomenimis, 2022 m. nedarbo lygis Rusijoje sumažėjo iki istoriškai žemiausio lygio - 3,6 %, o 2023 m. vasarį sumažėjo dar 0,1 procentinio punkto.

Tačiau paslėptas nedarbas gali būti beveik tris kartus didesnis nei oficialūs duomenys, mano "Finexpertiza" analitikai.

Remiantis oficialia statistika, sausio pradžioje 4,2 mln. rusų dirbo ne visą darbo dieną, "nedirbo" dėl darbdavio kaltės arba buvo nemokamose atostogose.

Šaltinis: The Moscow Times

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder