Protestai Sakartvele

Policija panaudojo vandens patranką ir ašarines dujas prieš protestuotojus Sakartvelo sostinėje Tbilisyje. Minios pyksta dėl prieštaringai vertinamo Rusijos stiliaus įstatymo, pagal kurį nevyriausybinės ir žiniasklaidos grupės būtų klasifikuojamos kaip "užsienio agentai", jei jos gautų daugiau nei 20 proc. savo lėšų iš užsienio. Policija atstūmė protestuotojus, kurie prie parlamento nugriovė metalinę užtvarą. Minioms buvo įsakyta išsiskirstyti, o kai kurie žmonės buvo sužeisti.

Gruzijoje matyti šimtai riaušių policijos gatvėse dėvintys šalmus ir laikantys skydus. Buvo apvirtęs mažiausiai vienas policijos automobilis. Ašarinių dujų debesys pakilo virš gatvių aplink parlamento pastatą, policijai bandant numalšinti protestus.

Anksčiau dešimtys tūkstančių žmonių prisijungė prie protestų. Jie įvyko prie parlamento, kur įstatymų leidėjai parėmė pirmąjį prieštaringai vertinamo naujojo įstatymo, kuris buvo plačiai pasmerktas tarptautiniu mastu, svarstymą.

Panašus įstatymas Rusijoje buvo naudojamas siekiant smarkiai apriboti spaudos laisvę ir slopinti pilietinę visuomenę.  "Manome, kad mūsų vyriausybė yra Rusijos įtakoje ir tai labai kenkia mūsų ateičiai", – sakė Lizzie, viena iš daugelio protestuose dalyvavusių studentų.

Protestuotojai nerimauja, kad naujasis įstatymas, jei jis bus priimtas, sužlugdys šalies viltis įstoti į ES.  "Žmonės tikrai pyksta, nes kalbama ne apie vieną konkretų dalyką, o apie Sakartvelo ateitį ir apie tai, kaip mes funkcionuosime kaip šalis".  "Visi tikrai yra prieš tai ir manau, kad būtent todėl jie taip bijo ir todėl vyriausybė bando panaudoti viską, ką gali, prieš žmones, kad mus nutildytų, bet mes nebūsime nutildyti".

Pareiškime JAV išreiškė solidarumą su protestuotojais ir paragino Sakartvelo vyriausybę leisti taikias demonstracijas. "Raginame Gruzijos vyriausybę gerbti taikių susirinkimų laisvę ir taikius protestus", – žurnalistams sakė Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as. – Mes palaikome Sakartvelo žmones ir jų turimus siekius."

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat išreiškė paramą Gruzijos žmonėms. Valdžia sakė, kad per pirmąją protestų naktį buvo sužeisti 55 policininkai, kai į juos buvo mėtomi akmenys ir benzino bombos. Kai kurie labiausiai sulaikantys vaizdai pasirodė, kai į protestuotojus, mojuojančius ES vėliavomis, buvo papurkšta vandens patranka. Premjeras Irakli Gharibašvilis pasmerkė "ažiotažą" dėl įstatymo projekto, kuris vyko per pirmąjį svarstymą parlamente. Valdančioji partija "Gruzijos svajonės" teigia, kad teisės aktai buvo priimti tada, kai tokie JAV įstatymai buvo priimti.

Tą patį argumentą Rusija panaudojo po to, kai 2012 metais priėmė panašų įstatymą. Nuo to laiko Rusijos įstatymas buvo išplėstas, siekiant užgniaužti Vakarų finansuojamas NVO, nepriklausomą žiniasklaidą, žurnalistus ir tinklaraštininkus. Kiekvienas, identifikuotas kaip užsienio agentas, dabar savo leidinyje turi pabrėžti užsienio agento etiketę. Opoziciją remiančios televizijos stotys siūlomą teisės aktą taip pat pavadino "Rusijos įstatymu".

Sakartvelas kreipėsi į Europos Sąjungą dėl kandidatės statuso ir taip pat siekia įstoti į NATO, tačiau ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis perspėjo, kad įstatymo projektas yra "nesuderinamas su ES vertybėmis ir standartais".

Kita studentė, Lia Chagovadze, sakė, kad ji ir jos draugai buvo ten, kad kovotų už Vakarų vertybes ir laisvę, o Nanuka Shakinovi sakė, kad protestuotojai neleis vyriausybei sustabdyti Sakartvelo spaudimo įstoti į ES: "Mes kovosime su jais ir nesustosime, kol laimėsime". "Jie vėl ir vėl bando viską, kad mus nuvestų toli nuo Europos Sąjungos, Europos vertybių", – sakė 30-metis Luka Kimeridze.

"Gruzijos svajonės" pirmininkas Irakli Kobakhidze sakė, kad kritika įstatymo projektui, kaip panašiam į pačios Rusijos represinius įstatymus, yra klaidinanti. "Galų gale ažiotažas išnyks ir visuomenė turės nevyriausybinių organizacijų finansavimo skaidrumą", – sakė jis. Tačiau Eka Gigauri iš "Tarptautinis skaidrumas, kad NVO jau taikoma 10 skirtingų įstatymų, o finansų ministerija jau turėjo visišką prieigą prie sąskaitų, finansavimo ir kitos informacijos.

Politinę įtampą Gruzijoje padidino plataus masto Rusijos invazija į Ukrainą, kurią daugelis gruzinų laiko Maskvos agresija, o tūkstančiai rusų iš ten pabėgo. Tačiau vyriausybė Tbilisyje laikėsi neutralios pozicijos, atsisakydama atvirai remti Ukrainą ar įvesti sankcijas Rusijai. Kalbėdama vaizdo ryšiu per vizitą Niujorke, Gruzijos prezidentė Salomėja Zourabichvili išreiškė palaikymą protestuotojams: "Esu šalia jūsų. Šiandien jūs atstovaujate laisvai Gruzijai. Gruzija, kuri mato savo ateitį Europoje, niekam neleis atimti šios ateities." Ji pažadėjo vetuoti teisės aktą, tačiau "Gruzijos svajonės" turi pakankamai balsų, kad parlamente būtų atmestas prezidento veto. Partija kreipėsi į Europos Tarybą dėl jos nuomonės. Priėmus įstatymą, Gruzija prisijungtų prie nedemokratinių ir autoritarinių posovietinių valstybių, tokių kaip Baltarusija, Tadžikistanas ir Azerbaidžanas, kurios nukopijavo Rusijos įstatymą dėl NVO veiklos apribojimo, sąrašo. Istoriškai terminas "agentas" Rusijoje ir Gruzijoje reiškia "šnipas" ir "išdavikas", suteikiantis neigiamą konotaciją pilietinės visuomenės atliktam darbui. Tai rodo, kad jie veikia užsienio jėgų interesais, o ne daro gera šaliai ir visuomenei.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder