2021 m. sausio 16 d. 20:26 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Nuėjo mamos pramintu keliu, nors niekada to nenorėjo

2021-01-11, 22:00

V. Vilniškytė, Šilokarčema

Nuėjo mamos pramintu keliu, nors niekada to nenorėjo nuotrauka, foto

M. G. Genevičiūtės Puodžiūnienės gyvenimo akimirkos

© Asmeninio archyvo nuotr.

Reklama

Ne tik Šilgalių kaime daugeliui pažįstama Milda Genovaitė Genevičiūtė Puodžiūnienė sako, kad jei eitų atsukti laiką atgal, nieko beveik ir nekeistų, išskyrus tai, kad eitų padirbėti tuos dvejus metus, kad būtų galėjusi studijuoti teisę.  Jai Naujieji metai į gyvenimo knygą įrašė jubiliejinius metus.

Amžiaus neatskleidė

Tai kiek gi šilgališkei metų? O atsakymas buvo be atsakymo: „Prieš keletą dienų pagalvojau, kad reikia susirasti seniai nelankytą draugę. Su ja drauge „krimtome“  mokslus tuomečiame Šiaulių pedagoginiame institute. Kai jai užsiminiau, kiek man metų sukaks, ji pasakė: „Na ir kas? O tu jauti, kad tau tiek metų?“ Aš atsakiau, kad nejaučiu. Ir ji man paliepė gerai jaustis ir apie amžių nieko nesakyti. Tad šiandien mano metų ir nesužinosite“.

Pašnekovė gimė miškingoje Dzūkijoje lenkų pono dvare prie Prapuntų ežero. Ji buvo labai lauktas ir išsvajotas vaikas. Vadino tėvai ją Mildute. Taip ne vienas ją ir šiandien vadina.

„Bet buvo pokario metas. Vyko klasių kova. Lietuviai nenori pasiduoti priespaudai.  Kaip supranta, taip ir kovoja su priešu. Mano tėvai tiesiogine to žodžio prasme papuolė tarp girnų, iš kurių buvo labai sunku ištrūkti. Tuo metu spaudoje paskelbė, kad Klaipėdos krašte, Prūsijoje daug gyventojų pasitraukė į vakarus, kiti žuvo. Žodžiu, reikia kurti naujas mokyklas ir pan. Iš visos Lietuvos kviečiami žmonės važiuoti čionai ir pakelti šį kraštą. Tada trys draugės ir visos mokytojos – mano mama Kazimiera Genevičienė, Nijolė Stakvilionienė bei Aldona Štraitienė – išvyko ieškoti, kur įsikurti. Mano mama gavo darbo vietą Rukų pradinėje, dabar vadinamoje Stoniškių pagrindinėje. Draugės irgi įsikūrė ir pradėjo dirbti. Tuo metų man buvo treji su puse metų“, - prisiminimais dalijosi šilgališkė.

Norėjo tapti radijo diktore

Reklama

Senjorės mamai padirbėjus keletą metų tuometėje Rukų pradinėje, direktorius pažadėjo Šilgalių kaime pastatyti mokyklą ir čia įrengti mokytojai butą. Anot moters, vadovas perviliojo motiną, tačiau tai padarė savo kėslų vedinas.

„Bet man buvo smagu čia. „Kanalas“  - taip vadinome Vilkės upę.  Čia vasaros laiku traukdavome visi kaimo vaikai. Žaisdavome, maudydavomės, o grįžtant namo, žolės priraudavome, nes gyvūnų laikėme, o ir mokykla turėjo prievoles valstybei“, - tęsė Milda.

Ji pamena, kaip iš Kauno atvažiuodavo jos tetos sūnus Bernardas, kuris jai visada buvo kaip tikras brolis. O ir pati neretas svečias buvo Kaune. Čia vaikščiodavo po Laisvės alėją, lankėsi knygynuose, mat knygų skaitymas buvo itin mėgstama veikla.

Tėvas Mildai buvo nupirkęs radijo aparatą. Todėl Lietuvos radijo ji klausėsi nuo vaikystės. Dėl to svajojo net radijo diktore tapti.

Mokslai Mildai sekėsi gerai. Viskas jai buvo įdomu. Visada tryško aktyvumu – įvairiose veiklose dalyvavo.

Kai sulaukė 8-erių, šeimoje ji jau nebebuvo vienturtė – vienas po kito gimė du broliukai. Todėl teko jai juos prižiūrėti.

Reklama

Svajonė žlugo

„Atsimenu vieną vasarą, kai išleidau mamą į pedagoginius kursus Klaipėdoje,  vis laukdavai jos grįžtančios. Žiūrėdavau pro langą, kada ją traukiniu parveš“, - prisimena M. G. Genevičiūtė Puodžiūnienė.

Atmintyje išliko ir mokslo draugai. Klasė buvo maža, bet labai draugiška. Sako, kad mokslo „šaknis“ krimto daug įdomių asmenybių, o ir auklėtoja buvo jauna, ką tik baigusi fizikos studijas Vitalija Stanelytė.

„Mokykloje mano planai buvo „rožiniai“. Galvojau, kad viskas bus gerai ir lengva. Nuvažiavus stoti į Vilniaus universiteto Teisės fakultetą netrukus sužinojau, kad svajonė žlugo – reikėjo 2 metų darbo stažo. Nusiminusi grįžau pas tėvus. Čia kūrėsi darželis-lopšelis, kur buvau pakviesta dirbti. Taip ir nuėjau mamos pramintu keliu, kurio niekada nenorėjau, nes mačiau, koks sunkus pedagogo darbas ir labai nevertinamas. Atidaviau jam 47-erius savo gyvenimo metus“, - dėstė senjorė.

Sukūrė moteris šeimą. Teigė, kad ją taip pat įsivaizdavo lyg žiūrėtų pro rožinius akinius. Tačiau realybė buvo kitokia – teko vienai užauginti dvi dukras, kuriomis šiandien labiausiai ir didžiuojasi.

Jau 10 metų, kai Milda išėjo į užtarnautą poilsį. Sako, kad, jei eitų atsukti laiką atgal, nieko beveik ir nekeistų, išskyrus tai, jog eitų padirbėti tuos dvejus metus, kad būtų galėjusi studijuoti teisę.

Reklama

Pašnekovės širdį džiugina jaunimas, kuris siekia mokslo, išsvajoto darbo, daro karjerą. Ji jiems ir linki neišklysti iš savo gyvenimo tiesiosios.

Šilgališkė mano, kad šiuo sunkiu pandemijos metu labai svarbu būti vieningiems, išlikti ramiais, saugoti save ir kitus. Ji neabejoja, kad sulauksime geresnių laikų, kuomet vėl galėsime susiburti, sueiti drauge.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Ilgai brandintą idėją – įkurti savo verslą Rietave – Virginijos ir Fabio...

Pandemijos iššūkiai italo ir lietuvės meilei nebaisūs: karantino įkarštyje atvėrė restoraną Rietave nuotrauka, foto

Kretingiškė menininkė Rasa Statkuvienė, garsėjanti savo kūrybiniu ženklu „Plunksnos linija“, manoma,...

Kretingiškės sumanymas – škaplierankė nuotrauka, foto

Klibiuose gyvenančių menininkų Odilės Norvilaitės-Bytautienės ir Gedimino Bytauto namai, regis, sprogsta...

Kurti – vadinasi, gyventi nuotrauka, foto

XXV rašytojos Ievos Simonaitytės vardo premijaskiriama Romualdui Deltuvui už knygą „Miško ūkis...

Ievos Simonaitytės premija – Romualdui Deltuvui nuotrauka, foto

Pandemijos iššūkiai italo ir lietuvės meilei nebaisūs: karantino įkarštyje atvėrė restoraną Rietave nuotrauka, foto

Žmonės, Ilgai brandintą idėją – įkurti savo verslą Rietave – Virginijos ir Fabio...

Negeros žinios iš Norvegijos: vakcinos gali būti pavojingos pacientams, vyresniems nei 80 metų nuotrauka, foto

Sveikata, Norvegija teigia, kad COVID-19 vakcinos gali būti per daug pavojingos labai seniems...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Senamiesčio šaligatvių ypatumai: elektra kratomi keturkojai nuotrauka, foto

Klaipėda, Prie Tiltų g. 13 namo esantys grindinio šviestuvai ne tik kad nebeatlieka...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...