2021 m. sausio 17 d. 18:27 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

M.Martinaitis: "Kiaušinis pats padiktuoja savo piešinį"

2013-03-30, 10:27

Elena NIKONOVAITĖ, Respublika.lt

M.Martinaitis: "Kiaušinis pats padiktuoja savo piešinį" nuotrauka, foto

© Sauliaus VENCKAUS nuotr.

Reklama

Porą savaičių iki Velykų poetas Marcelijus Martinaitis rašymą ir visus kitus darbus atideda į šalį. Namuose dažomi kiaušiniai ir pradedamos rėžti pirmosios linijos - miklinama ranka, ieškoma būtent tiems metams būdingo marginimo braižo. Kiaušinius M.Martinaitis dovanoja juos gauti jau pamėgusiems, kasmet jų laukiantiems ir net renkantiems draugams, pažįstamiems. Dalis gražiausių margučių tradiciškai liks namuose laikomoje kolekcijoje ir pateks į papildytą M.Martinaičio knygą "Marcelijaus margučiai". Pernai išleista knyga išpirkta, tad planuojamas papildytas jos leidimas.

Patinka ir vašku marginti margučiai

M.Martinaičiui skutinėti margučiai - gražiausias jų marginimo būdas: "Raižyti man įdomu, nes gali būti daug variantų. O, pavyzdžiui, dažant augalais galimybių mažiau. Dzūkų vašku marginti kiaušiniai man labai gražu, bet man neišeina, išsitepu aš, reikia dirbti labai atsargiai... Neturiu kantrybės marginti kiaušinių vašku, be to, ir ne taip įdomu".

Gražiausi kiaušiniai išeina jau įsidirbus, arčiau Velykų. Vienas kiaušinis išskutinėjamas vidutiniškai per 15 minučių. Jei ornamentas sudėtingesnis, užtrunkama ir pusvalandį. Darbui rašytojas naudoja dailininkų, grafikų, skulptorių įrankius. "Skaudžiausia, kai kiaušinis įtrūksta kokį baigiamąjį rėžį darant. Būna, labai gerai pavykęs kiaušinis, džiaugiesi, ir staiga jis pykšt ir sprogsta", - pasakojo M.Martinaitis. Iš dešimt kiaušinių suskyla du. Tai kiaušinių M.Martinaitis juokėsi gerai prisivalgąs dar iki Velykų ryto.

Margučiai daugiausia išmarginti geometrinėmis formomis. "Augalus piešti man sunkiau, o va linijoms, apskritimams rėžti, matyt, ir kadaise studijuotos braižybos įgūdžiai praverčia", - pasakojo poetas. Ant margučių savaip sugula įvairūs atpažįstami simboliai: saulė, žvaigždės, augalai, dažnas amžinybę simbolizuojančios gyvatės simbolis ir kiti... "Visi šie ženklai prasmingi. Panašių motyvų galima rasti senuosiuose liaudies raižiniuose. Jų nekopijuoju. Nesąmoningai, kažkaip savaime išraižau. Tai savaiminiai dalykai, universalūs mąstymo kodai, perduodami per patyrimą", - apie kiaušinius padengiantį ornamentų tinklą sakė M.Martinaitis.

Dviejų vienodų margučių nėra

Poetas prisipažino net ir norėdamas antro tokio paties kiaušinio padaryti negalintis: "Išskutinėju kiaušinį ir, tarkim, man patiko. Noriu pakartoti - niekaip neišeina. Kiekvienas kiaušinis individualus, turi savo charakterį ir diktuoja kitus piešinius. Ir net jei pradėsi antrą daryti kaip pirmą, paskui jis vis viena padiktuoja visai ką kita. Kiekvienas kiaušinis yra kitoks. Todėl ir iš anksto kokio ornamento sugalvoti, marginimui pasiruošti neišeina". Tiesa, jau apie 30 metų paties išskutinėtus kiaušinius Marcelijus žymi savo inicialais M.M. ir užrašo metus, kuriais margutis buvo sukurtas.

Reklama

Skutinėti kiaušinius M.Martinaitis sako pradėjęs iš ilgesio kaimui (M.Martinaitis gimęs Paserbentyje, Raseinių rajone), o prieš kiekvienas Velykas imtis rėžtuko paragina ir spalvų poreikis: "Žiūriu pro langą - tik balta visur, nykus metas, jokių spalvų. Per žiemą labai atbunka žvilgsnis. O artėjant Velykoms, pavasariui spalvų labai norisi".

Skutinėti kiaušinius poetui ne tik įdomu - bemargindamas kiaušinius jis atsipalaiduoja ir nuo visko užsimiršta.

Neskaičiuotoje M.Martinaičio kolekcijoje daugiausia tamsių spalvų kiaušinių, mat ant jų geriausiai matyti piešinys. Poetas labiausiai mėgsta žalias, rudas spalvas. Pernai prieš Velykas jis išskutinėjo apie 40 margučių. Dalį jų palieka ir sau: šiemet planuojama dar kartą perleisti jo knygą "Marcelijaus margučiai", kuri bus papildyta naujais margučiais. Tais, kurie išsilaikys, nes ne visi gražiai sudžiūva - kai kurie po mėnesio ar daugiau susprogsta. "Labai tada smirdi, tai stengiuosi nukišti juos kur toliau", - juokėsi Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.

Šiemet jis bandė raižyti ir stručio, putpelių kiaušinius, bet pirmasis kiaušinis nepasiduoda dažymui, o putpelių kiaušinių lukštai per ploni - suskyla.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Laisvalaikis"

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Kad sausio 16-ąją į 50-metį įžengusi Asta Pilypaitė taps dainininke, nujausti buvo...

Astai Pilypaitei – 50: apie sustoti privertusią ligą, mylimojo staigmenas ir viltis dėl vaikų ateities nuotrauka, foto

Ilgai brandintą idėją – įkurti savo verslą Rietave – Virginijos ir Fabio...

Pandemijos iššūkiai italo ir lietuvės meilei nebaisūs: karantino įkarštyje atvėrė restoraną Rietave nuotrauka, foto

Kretingiškė menininkė Rasa Statkuvienė, garsėjanti savo kūrybiniu ženklu „Plunksnos linija“, manoma,...

Kretingiškės sumanymas – škaplierankė nuotrauka, foto

Klibiuose gyvenančių menininkų Odilės Norvilaitės-Bytautienės ir Gedimino Bytauto namai, regis, sprogsta...

Kurti – vadinasi, gyventi nuotrauka, foto

Dviejų karantinų smūgį kurortams pamatavo neįtikėtinai tiksliai – apsiėjo ir be pagalvės mokesčio nuotrauka, foto

Lietuva, Vandens pardavimo rekordai Palangoje ir Neringoje, tačiau dar nematyti jo tiekėjų...

Klaipėdos „Neptūnas“ – „Citadele“ Karaliaus Mindaugo taurės finalo ketverte nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ nervų trileriu virtusiose atsakomosiose „Citadele“ Karaliaus Mindaugo taurės ketvirtfinalio rungtynėse...

"Adelė Dirsytė patraukė savo drąsa" nuotrauka, foto

SE, Dievo tarnaitė Adelė Dirsytė buvo veikli ateitininkė, Sibiro kankinė. Ji patyrė daug...

Greitai stipriai pasikeis pirkimo įpročiai, viena naujovių – parduotuvėse gali būti filmuojami veidai nuotrauka, foto

Ūkis, Pandemija paskatino vengti žmogiškojo kontakto ir tai išaugino savitarnos kasų, prekių...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...