2019 m. balandžio 24 d. 21:19 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Minimalistės Laura ir Miglė: daiktų atsikratyti nesunku, sunkiausia – jų nepirkti

2019-04-16, 10:19

Justė Juškevičiūtė | Alfa.lt

Minimalistės Laura ir Miglė: daiktų atsikratyti nesunku, sunkiausia – jų nepirkti nuotrauka, foto

Laura ir Miglė

© © „Instagram“

Nors pastaruoju metu pasaulyje vis labiau populiarėja šiukšlių rinkimo iššūkis, tvarios gyvensenos puoselėtojos Miglė Makuškaitė ir Laura Prievelytė-Juknė tikina, kad vien šio gero darbo neužtenka – reikia mažinti vartotojiškumą.

Pasak „Urban Earth Lovers“ parduotuvės įkūrėjų, minimalistinis ir aplinkai draugiškas gyvenimo būdas ne tik gali išspręsti aplinkos problemas, bet ir padeda atsisakyti nerimo bei nuolatinio troškimo turėti kuo daugiau.

 – Kada įvyko tas lūžis, kai supratote, kad norint išsaugoti gamtą reikia pradėti veikti?

– Prieš dvejus metus pradėjome eksperimentuoti su savo buitimi, ieškojome mums tinkamiausių sprendimų, kaip suderinti savo vartojimo poreikius, minimalizmą ir tvarumą.

Gyvename mieste ir gerai žinome, kad tai savaime kelia daug iššūkių. Minimalistinis ir aplinkai draugiškas gyvenimo būdas mums padeda atsisakyti nerimo ir nuolatinio troškimo turėti daugiau, baimės kažką praleisti. Mes renkame patirtis, kuriame santykius, užsiimame mėgstamomis veiklomis ir saviraiška. Atsisakome to, kas nėra būtina, kad sukurtume daugiau erdvės ir laiko veikloms ir žmonėms, kurie iš tiesų mums yra svarbūs. Savo eksperimentais ir įžvalgomis pradėjome dalytis socialiniuose tinkluose, sulaukėme didelio susidomėjimo ir palaikymo.

– Na, bet prisiminkime pradžią, ar buvo sunku atsisakyti tų moteriškų džiaugsmų, kuriuos dažnai teikia apsipirkinėjimas?

– Pripažįstame, kad pakeisti savo įpročius reikia laiko ir pastangų. Sumažinti daiktų skaičių namuose yra gana lengva, sunkiau susivaldyti nuo impulsyvių ir nereikalingų pirkimų. Mums padeda planavimas.

Jei parduotuvėje patiko daiktas ar drabužis, neskubame pirkti iš karto, pagalvojame. Jei po kelių dienų nusprendžiame, kad reikia, įsigyjame. Jaučiame atsakomybę už visus daiktus, kurie yra mūsų namuose, kartais suskaičiuojame, kiek drabužių mūsų spintoje arba indų virtuvės spintelėse.

Minimalizmas nėra tikslas savaime, tai įrankis, kuris padeda siekti asmeninių tikslų, susikoncentruoti į tai, kas yra svarbiausia gyvenime.

 

Laura ir Miglė© „Instagram“

– Kas buvo sunkiausia, pradėjus eiti sąmoningesnio vartojimo keliu?

– Radikalūs pokyčiai, nusprendus gyventi tvariau, bei siekis viską daryti tobulai gali sukelti daug nereikalingo streso.

Supratome, kad minimalizmą bei tvarumą gyvenime ir namuose mums padeda išlaikyti tam tikri ritualai, kuriuos sąmoningai kartojame tol, kol tai tampa gyvenimo būdo dalimi.

Pavyzdžiui, visada kuprinėje nešiojamės metalinę gertuvę ir metalinį šiaudelį, nebegeriame gėrimų iš vienkartinių indų – kava mėgaujamės iš keraminio puodelio kavinėje. Investuojame į kokybę, o ne kiekybę.

Pirkdamos maisto ir kitus produktus perskaitome etiketę, įvertiname sudėtį, aplinkosauginius ženklus, pakuotę.

– Vienas mokslininkas yra pasakęs, kad šiais laikais nieko neįmanoma padaryti neteršiant gamtos. Ką jūs manote apie tai? Įmanoma ar ne?

– Nemėgstame kraštutinumų. Todėl pastaruoju metu vadovaujamės „low impact“ požiūriu, kai dėmesys sutelkiamas į praktiškus, aplinką tausojančius veiksmus, įvertiname visą prekės gyvenimo ciklą. Užduodame klausimus: kas pagamino produktą? Kaip jis buvo gaminamas? Kokie resursai buvo naudojami?

Pirkimo procese savęs paklausiame: ar šis daiktas man tikrai reikalingas? Ar jis tarnaus ilgai?

Kokia produkto gyvavimo pabaiga? Daiktui sugedus arba pasenus neskubame išmesti, ieškome būdų, kaip sutaisyti arba panaudoti dar kartą. Radikalūs pokyčiai ir siekis viską daryti tobulai gali sukelti daug nereikalingos streso.

Pripažįstame, kad ne visada pavyksta rasti tinkamiausius tvarius sprendimus, bet nenuleidžiame rankų ir ieškome toliau.


– Na, o kaip kelionės? Ar keliaujate į tuos kraštus, kuriuose ekologinė padėtis labai prasta?

– Keliaudamos mėgstame prisidėti prie vietinių verslų ir gamintojų: valgome tame krašte užaugintą maistą, jei yra galimybė, apsistojame pas vietinius, renkamės mažų verslų siūlomas paslaugas ir prekes.

Kiekviena šalis ekologine padėtimi nustebina savaip, pvz., Japonija – tvarkingumu, švara, sistema, kai viešose vietose nėra šiukšliadėžių, tačiau nepamatysi nė vienos numestos šiukšlės. Mažiau ekonimiškai pažengusios šalys gali nustebinti šiukšlėmis užterštomis jūrų pakrantėmis ir atliekų kalnais ant kiekvieno kampo.

Svarbu suvokti, ką kiekvienas iš mūsų, būdami turistai, galime pakeisti ir kaip galime prisidėti prie ekologinės situacijos gerinimo. Negalime tikėtis, kad žmonės, kurie neturi nuolatinės prieigos prie vandens, maisto, išsilavinimo ir kitų mums akivaizdžių dalykų, rūpinsis ekologinių problemų sprendimu. Tačiau mes galime tuo rūpintis, todėl turime būti pavyzdys jiems.

– Kaip manote, kodėl žmonės vis dar yra pakankamai abejingi aplinkos taršai, nors informacijos apie žalą yra daug?

– Daugelį dalykų, kurie kenkia mūsų savijautai ir aplinkai, darome tiesiog iš įpratimo. Dažnai mums trūksta žinių ir motyvacijos keisti susiformavusius ir su mumis tarsi suaugusius įpročius. Atrodo, kad aplinkosauginės problemos, klimato kaita ir vandenynų tarša yra toli nuo mūsų. Tačiau turime suprasti, kad esame bendros sistemos dalis, ir šiandien mūsų daromas poveikis gamtai pablogins mūsų vaikų ir anūkų gyvenimo kokybę.

Kita priežastis: dažnai atrodo, kad tvari gyvensena yra sudėtinga, brangi ir nepatogi. Tačiau tai nėra tiesa. Turėdamas mažiau daiktų namuose užtrunki mažiau laiko juos tvarkydamas, daiktai tarnauja tau, o ne atvirkščiai. Suvaldęs savo impulsyvius pirkimus išpardavimų metu sutaupai pinigų kelionėms.

Planuodamas savo maistą ir kitus pirkinius įsigyji mažiau, tačiau sveikesnių produktų, todėl gerėja savijauta ir gyvenimo kokybė. Sumažinęs išmetamų atliekų kiekį gražini savo aplinką.

– Na, ir pabaigai  jei reikėtų duoti patį paprasčiausią patarimą, kuris gali padaryti didelį poveikį aplinkai ir kuriuo kiekvienas žmogus galėtų pradėti vadovautis jau šiandien, koks tai būtų patarimas?

– Siūlome pradėti nuo mažų žingsnių. Artėjant vasarai automobilį galite iškeisti į dviratį, daržovių ir vaisių pirkimui atsinešti savo medžiaginį maišelį, nešiotis savo daugkartinio naudojimo vandens gertuvę, užsisakę bare ar kavinėje gėrimą paprašyti, kad nedėtų plastikinio šiaudelio.

Nėra svarbu, nuo kurios gyvenimo srities pradėsite savo pokyčius, svarbu, kad tai darytumėte savo tempu, tačiau nuosekliai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Velykų šventė neatsiejama nuo margučių. Kiaušiniai, kūrybingų žmonių rankomis papuošti įvairiausiomis spalvomis...

Palangiškio sukurti margučiai kelia susižavėjimą nuotrauka, foto

Kodėl skundžiamasi, kad Lietuvoje visuomenė nedraugiška, pavydi, agresyvi? Kodėl mums atrodo, kad...

Kodėl Dalia Ibelhauptaitė emigravo iš Lietuvos nuotrauka, foto

Ketvirtadienį garbingo 90-ojo jubiliejaus proga pasveikinta Plikių kaime gyvenanti Eugenija Paulavičienė.

Plikiškė Eugenija Paulavičienė atšventė 90-metį nuotrauka, foto

Vienuolikmetė palangiškė, Klaipėdos šokių mokyklos "Coda" ugdytinė Goda Motiejaitytė - nauja baleto...

Goda Motiejaitytė: "Noriu šokti, šokti ir dar šokti" nuotrauka, foto

Miestas užterštas, atslenka dūmų debesis nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto oro kokybės matavimo stotelės užfiksavo kietųjų dalelių paros normos viršijimą....

Po švenčių - šiukšlynai prie konteinerių nuotrauka, foto

Klaipėda, Jau tampa tradicija, kad kone po kiekvienos didesnės šventės klaipėdiečiai piktinasi netvarka...

Palangos administracijai vėl vadovaus Akvilė Kilijonienė nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Trečiadienį, balandžio 24 d., vykusio Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdžio metu paskirta...

Vienam atsikratyti senos technikos paprasta, kitam - galvosūkis nuotrauka, foto

Klaipėda, Specialistai sako, kad situacija Klaipėdos buitinių atliekų fronte gerėja, tačiau prie konteinerių...

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...