2020 m. lapkričio 25 d. 19:17 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Legendinio kino kūrėjo šaknys – Panevėžyje

Legendinio kino kūrėjo šaknys – Panevėžyje nuotrauka, foto

Vudis Alenas © „Sekundės“ archyvas

Reklama

Žydų kultūros paveldo specialistas ir tyrinėtojas Marius Galadauskas vos prieš keletą dienų paskelbė sensacingą naujieną – vieno ryškiausių JAV kino kūrėjo Vudžio Aleno šeimos istorija veda ne kur kitur, o tiesiai į Panevėžį.

Kino grandas Vudis Alenas, kurio tikrasis vardas yra Alanas Stiuartas Konigsbergas, gimė 1935 m. Niujorke. Tačiau, pasak M. Galadausko, kino žvaigždės senelis Izaokas, prosenelis Šmuelis ir proprosenelis Mauša (Moiše) kilę iš Panevėžio.

 Visa Konigsbergų šeima yra Panevėžio – Ponevezh, kaip buvo vadinamas šis miestas Rusijos imperijos laikotarpiu, žydai

. „Įdomus ir kiek netikėtas atradimas, apie tai kažkodėl bent iki šiol neteko girdėti. Tačiau tuo atradimai ir žavi“, – sako žydų paveldo žinovas. M. Galadauskas ir pats pusiau panevėžietis.

 Jo tėtis ir senelis kilę iš Panevėžio. Tad nekeista, kad M. Galadauskui buvo itin smalsu, ar kino legendos šeimos pėdsakų esama miesto, kuriame pats praleido dalį vaikystės, gatvėse.

 

Reklama

Marius Galadauskas © „Sekundės“ archyvas

 Žydų kultūros paveldo specialistas, tyrinėtojas Marius Galadauskas paskelbė sensacingą naujieną: vieno ryškiausių JAV kino kūrėjo Vudžio Aleno šaknys – Panevėžyje.

„Mano tėtis iš Panevėžio – buvusio didelio žydų miesto, mama iš Panemunės krašto, kur dauguma gyventojų irgi buvo žydai. Mano tėvai nėra žydai, tačiau visai neseniai atradau žydiškas mūsų šaknis. Todėl ši tema man buvo ir yra pati įdomiausia“, – pasakojo Marius.

Savinosi Rusija

Kad žinomiausio XX amžiaus antrosios pusės kino kūrėjo V. Aleno šaknys yra Panevėžyje, anot M. Galdausko, liudija viešai visiems prieinama informacija. Pasak istoriko, režisieriaus kilmę įrodo jo giminės medis – išsamiai išvardyti žydų vardai ir pavardės, nurodytos tikslios datos ir vietos.

Kadangi pats Marius itin domisi žydų istorija ir kultūra, yra tos tautos paveldo tyrinėtojas, jam nesunkiai pavyko atsekti šį stulbinantį faktą. M. Galadausko tikinimu, V. Alenas gimė ir augo namuose, kuriuose buvo laikomasi žydiškų tradicijų.

Reklama

„Kad Vudžio Aleno šaknys žydiškos ir kad jis yra litvakas, žinoma jau seniai. Ir jis pats daug apie tai yra pasakojęs. Tik abejoju, kad žino, iš kur tiksliai kilę jo protėviai. Ilgą laiką jo kilmės šalimi buvo nurodoma Rusija. Visi gimę Lietuvoje, kuri tuomet priklausė Rusijos imperijai, buvo taip identifikuojami. Iki šiol tai apsunkina giminės šaknų paiešką“, – aiškina M. Galadauskas.

Anot jo, rusai norėjo „nusavinti“ V. Aleną kaip saviškį ir netgi buvo pastatę jam paminklą Karaliaučiuje. Visgi vėliau ši klaida buvo ištaisyta ir nurodyta teisinga kilmės šalis – Lietuva. 84-erių nedidelio ūgio, smalsiomis akimis pro akinius į pasaulį žvelgiantis režisierius ir aktorius V. Alenas labiausiai žinomas dėl labai savito humoro – daugumai filmų jis pats rašo scenarijus, režisuoja ir vaidina. V. Aleno kūryboje daug filosofijos, psichologijos, žydų tapatumo, Europos kino ir Niujorko, kuriame jis gimė ir gyvena.

Šiuolaikinio kino klasiko kinematografijoje yra tokie filmai kaip „Vidurnaktis Paryžiuje“, „Melinda ir Melinda“, „Aukštuomenės klubas“, „Viki, Kristina, Barselona“ ar naujausias jo darbas – „Lietinga diena Niujorke“.

Istorijų kolekcininkas

Kadangi informaciją apie kultinio kino režisieriaus kilmę M. Galadauskas atrado prieš mažiau nei savaitę, dar nespėjo išsamiau pasidomėti visa Panevėžio žydų Konigsbergų giminės istorija. Tačiau neslepia, kad jam pačiam labai smalsu, ir net neabejoja, kad pradėjus kapstytis giliau, nuosekliau, būtų galima atsekti labai įdomių faktų.

M. Galadauskas yra kvalifikuotas gidas, specializuojasi būtent žydų paveldo ir istorijos srityje. Jis veda ekskursijas visoje Lietuvoje litvakams, jų palikuonims ir svečiams, turintiems žydiškų šaknų Lietuvoje ar tų šaknų ieškantiems.

Reklama

„Dabar didelę mano darbo dalį sudaro ne vien ekskursijos, bet ir paieškos, tyrimai. Taip susiklostė, kad tapau įdomių istorijų, kurių turiu begalę, kolekcininku ir tyrinėtoju. Mane visada skatina atradimo džiaugsmas“, – prisipažįsta M. Galadauskas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Garsi dainininkė, elektroninės parduotuvės „homedecorbynb.lt“ įkūrėja Natalija Bunkė jau kurį laiką gyvena...

Nuostolingus metus išgyvenusi N.Bunkė namuose įžiebė eglę: „Neleisiu iš manęs atimti Kalėdų“ nuotrauka, foto

Prieš pusantrų metų žinomos dainininkės Mios gyvenime įvyko rimta trauma – jai...

Sunkią traumą vis dar prisimenanti dainininkė Mia: „Kiekvienas pakilimas iš lovos prilygo košmarui" nuotrauka, foto

26-asis gimtadienis žinomai šalies nuomonės formuotojai Viktorijai Siegel atmintyje išliks dar ilgai.

V. Siegel sužadėtuvių žiedas atsidūrė dėmesio centre: toks pat kaip N. Bunkės? nuotrauka, foto

Ledo karalienė – taip vieno ryškiausių televizijos projektų „X faktorius. Žvaigždės“ užkulisiuose...

Projekto „X faktorius. Žvaigždės“ nugalėtoja Milita Daikerytė – atvirai apie šlovės kainą nuotrauka, foto

Kviečia savanorius į "Carito" globos namus nuotrauka, foto

Klaipėda, Telšių vyskupijos "Carito" Klaipėdos regiono globos namuose įsisukus koronavirusui trūksta ir darbuotojų,...

Šventinis gruodis Neringoje: staigmenos ir labirintas į kultūros sostinės metus nuotrauka, foto

Neringa, Nors pandemija ir koreguoja mums įprastą Kalėdų laukimą, jau netrukus į...

Mirė Diego Maradona nuotrauka, foto

In Memoriam, Argentinos futbole – gedulas. Pranešama, kad eidamas 61-uosius metus mirė legendinis šios...

"Neptūno" stovykloje - pozityvios žinios nuotrauka, foto

Sportas, Tikėtina, kad jau per artimiausias Klaipėdos "Neptūno" rungtynes aikštėje išvysime pagrindinį komandos...

Klaipėda, Paskelbta prieš 18 min.

Mirė Diego Maradona

(papildyta)

In Memoriam, Paskelbta prieš 47 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...