2020 m. spalio 22 d. 01:55 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Kinai virtuvėje - valdovai

2003-01-18, 12:00

Ingrida ALBRECHTIENĖ

Kinų restorane, esančiame Teatro aikštėje, dirbantys virėjai Ji Kai Liang bei Shu Wei Sheng jaučiasi labai svarbūs ir reikalingi. Jų manymu, kinų restoranas gali turėti ir patį sumaniausią, gudriausią savininką ar direktorių, tačiau be kinų maisto ruošimo filosofijos, be jų virtuoziškumo kulinarijos srityje bet kokie sugebėjimai vadovauti beverčiai.
Nuo pat pirmųjų dienų drauge su virėjais iš Kinijos vyriausiuoju padavėju pradėjo dirbti Rimantas Bertašius. Vyras užsitarnavo ne tik savininkų pripažinimą - kinų restorano lankytojai dažnai prašo, kad aptarnautų būtent šis padavėjas.
Ne šiaip sau prieš pasakojimą apie kinus, dirbančius Klaipėdoje, pristatėme Rimą. Anot restorano savininkės Eugenijos Odebrecht, kaži kaip būtų sekęsi visam restoranui, jei ne Rimo tolerancija, mokėjimas rasti bendrą kalbą su tik iš pažiūros tokiais mielais ir besišypsančiais Ji Kai Liang bei Shu Wei Sheng...

Supyksta dėl menkniekių

Virėjai iš Kinijos į Klaipėdos Teatro aikštėje įsikūrusį kinų restoraną atvyko prieš šešerius metus. Anot Rimo, situacija dažnai būdavo ir komiška, ir tragiška. "Dabar, atrodo, viskas nusistovėjo, žinome, ko reikia mums ir ko reikia jiems. Bet pradžioje ne kartą norėjosi virėjus išplūsti...
Pirmiausia, buvo labai sunku suprasti vienam kitą. Teko bendrauti gestais, mimika, kilnoti ir rodyti daiktus. Su kinais reikia bendrauti ypač maloniai. Dėl menkiausio priekaišto ar nemalonaus žodžio Ji Kai Liang ir Shu Wei Sheng supyksta ne juokais. Prisimenu, kartą abi salės lūžo nuo žmonių, sukomės kaip vijurkai, tik žiūriu - abu mūsų virėjai, užsivilkę paltukus, suka durų link. Mane net šaltas prakaitas išpylė. Pasirodo, užsigavo dėl kažkokių niekų. Jiems visai tas pats, kaip bus su lankytojais, kurie laukia užsisakę maisto. Tada reikėjo ilgokai aiškinti, atsiprašinėti, vos ne ant kelių klauptis, kad persigalvotų. Ir nebandyk jų skubinti ar vadovauti. Restorane kinai - valdovai, nes jie gamina maistą", - pasakojo Rimas.
Šiandien abu kinai jau gana laisvai kalba rusiškai, tik viską taria bendratimi, moka keletą sakinių lietuviškai. Rimas taip pat pramoko kiniškai.

Susižadėjęs nuo 7-erių metų

Virėjai iš Kinijos ne visus šešerius metus gyveno ir dirbo Klaipėdoje. Ji Kai Liang prieš ketverius metus vos rimtai nesusirgo iš meilės sužadėtinei. "Buvome ne juokais susirūpinę. Ji Kai Liang'ui pradėjo kilti kraujospūdis, stovi prie viryklės visas raudonas, nebendrauja, tik dūsauja. Vėliau ir maisto ruošti nebenorėjo. Pasirodo, jis gavo nuo sužadėtinės laišką, kuriame ji iškėlė ultimatumą: arba parvažiuoji ir vedi mane, arba mūsų graži draugystė baigsis. Ji Kai su savo išrinktąja buvo susižadėjęs jau nuo septynerių metų. Kai prispaudėme jį, klausinėdami, kas čia vyksta, vaikinas prisipažino, kad ir darbo Klaipėdoje nenori atsisakyti, ir sužadėtinę bijo prarasti. Išsiuntėme mes jį į Kiniją, susituokė žmogus, susilaukė su mylima moterimi vaikelio ir vėl grįžo pas mus. Dabar jis patenkintas, skambina žmonai du kartus per mėnesį ir vis puoselėja slaptą mintį atsivežti savo šeimą į Lietuvą gyventi. Ji Kai Liang pamažėl vis labiau "europėja". Jis geria kavą, valgo visus lietuviškus patiekalus, net ir cepelinus. Tačiau pieno produktai visiems kinams neegzistuoja."

Šeštą dešimtį pradėjęs jaunuolis

Shu Wei Sheng - tikras savo šalies patriotas. "Gudrutis, save vis vadindavo jaunuoliu, - juokiasi Rimas. - Paklaustas, kiek jam metų, sakydavo - 36-eri, o kai pažiūrėjome į dokumentus, pamatėme, jog šiam "jaunuoliui" - 53-eji. Shu Wei nepripažįsta lietuviško maisto, tačiau jį dažnai galima pamatyti sėdint prie baro ir geriant kokakolą "Žemaitijos" kavinėje. Kolektyvo pramintas "vaikinu", vyriškis mėgsta ir pašokti. Tik merginų jis neveda, o šiaip atsistoja prie jam patikusios kompanijos ir šoka drauge su jais."

Kiniška "dedovščina"

Abi kinai gyvena drauge nuomojamajame bute. Rimas sakė, jog neteko girdėti, kad nesutartų. Nors darbo vietoje dažnai apsižodžiuoja. Virtuvėje, kaip ir rusų armijoje, egzistuoja "dedovščina". Pagrindinis virėjas yra jaunasis Ji Kai Liang, jis niekada neplaus virtuvės grindų ir nešveis dujinės viryklės. Ar kinai keikiasi? Dar ir kaip! Tie patys rusiški posakiai, tik kiniškai.
"Jeigu kas nors iš kolektyvo narių pradeda sloguoti ar čiaudėti, kinai tuoj pat puola ruoštis arbatų, nuovirų ir gydyti savo draugus. Jie išties nuoširdūs. Prisimenu, kartą baigėme darbą ir išėjome trise. Pliaupė liūtis, jie pasuko į namus, o aš likau laukti maršrutinio autobusiuko. Ilgokai stovėjau, žiūriu, parbėga Ji Kai, nešinas lietsargiu. Susirūpinęs pradėjo kviesti į svečius karštos arbatos, nes jam labai graudu buvo per langą matyti, kaip stoviu visas sušlapęs.
Tačiau su saviškiais, atvykusiais iš Kinijos, jie nelabai draugiški. Jeigu mes, lietuviai, Kinijoje sutiktume tautietį, oho, kiek laimės būtų! Kartą kinų delegacija atvyko pas mus papietauti. Paprašė, kad aptarnautų mūsiškiai kinai. Ji Kai Liang juos taip pavaišino, kad žmonėms net akys paplatėjo. Sumokėjo apvalią sumelę, o Ji Kai Liang šypsosi nekalta šypsena. Niekada nemačiau, kad jie glebėsčiuotųsi, džiaugtųsi pamatę vienas kitą."

Rūpinasi savo vyriškumu

Anot Rimo, abu vyrukai nedažnai atvirauja apie savo tėvynę. Priešingai nei mes, savąjį kraštą tik giria. Retai kada prasprūsta, jog gyvenimas ten ne rožėmis klotas, ypač mažuose miesteliuose ar priemiesčiuose.
"Ji Kai Liang daugiau bendrauja. Jis nori būti panašus į europietį, tai vis dažniau pasisodina mane pasikalbėti. Sielojasi žmogus, jog gali turėti tik vieną vaiką. Šiuo metu Kinijoje labai griežti įstatymai. Jeigu šeima susilaukia antro vaikelio, reikia ne tik mokėti didžiulę baudą, bet šeimos galva net atleidžiamas iš darbo.
Kaip abu vyrai gyvena Klaipėdoje be savų moterų? Apie tai mes nekalbame. Tačiau jie labai rūpinasi savo vyriškumu, geria įvairiausias arbatas, valgo prieskonius, gerinančius potenciją. Nežinau, ar padeda, bet jie pavasarį prisiskina pienių, parsineša į virtuvę, mirko sojoje ir valgo. Gal jiems tik skanu, o gal ir sveika..."
Rimas prasitarė, jog šie virėjai - tai tikras atradimas, palyginti su prieš tai buvusiais, kuriuos restorano kolektyvui teko mokyti ir vandenį tualete nuleisti, ir aiškinti, jog darbo metu su trumpikėmis negalima vaikštinėti po restorano langais.
"Valgis - visiems kinams svarbus ritualas. Jie valgo daug ir viską iš karto: truputį sriubos, truputį šaltų užkandžių, tada karštus, tada vėl sriubos... Su Ji Kai Liang ir Shu Wei Sheng ilgai dėrėjomės, kad per pietus, kada salėse daug žmonių, patys nesimėgautų maistu. Atrodo, kad suprato", - sakė Rimantas Bertašius.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Į klausimus atsako Seimo rinkimų antrojo turo kandidatas Danės vienmandatėje apygardoje Saulius...

Saulius Budinas: Pirmiausia – Klaipėda! nuotrauka, foto

Neeilinė, ypatinga ir išskirtinė šventė spalio 16-ąją aplankė Kostę Serapinienę iš...

Švėkšnoje pasveikinta šimtametė nuotrauka, foto

Viena žymiausių Lietuvos teatro, televizijos ir kino aktorių Larisa Kalpokaitė su bėgančiais...

Aktorė L. Kalpokaitė apie moteris užklumpantį menopauzės periodą: „Pagaliau tampi laisva būti savimi“ nuotrauka, foto

Lipdyti iš polimerinio molio gėles ir jų kompozicijas Ksenija Jefimova pradėjo prieš...

"Kai pradėjau lipdyti, nebeperku dovanų giminėms ar draugams" nuotrauka, foto

Juodkrantės sporto aikštynui - leidimas nuotrauka, foto

Neringa, Ketinimai Juodkrantės Žaliajame Kelyje įkurti universalų sporto aikštyną toliau skinasi kelią -...

"Banga" dar neužsitikrino ketvirtosios vietos nuotrauka, foto

Sportas, Gargždų "Bangos" galutinė Lietuvos futbolo A lygos čempionato pozicija paaiškės po paskutinių...

„Auska“ gali tapti muziejumi ar senelių namais nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Prezidentine vila vadinama „Auska“ netukus gali tapti Palangos nuosavybe. Palangos miesto meras...

Svarsto Lietuvai galimybę turėti nacionalines avialinijas nuotrauka, foto

Lietuva, Susisiekimo ministerija svarsto galimybę Lietuvai kartu su privačiu investuotoju turėti nacionalines...

Neringa, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...