2020 m. gruodžio 5 d. 13:49 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

KGB rezervistas tėvas karjerai nesutrukdė

(11)

2020-11-20, 13:44

Olava STRIKULIENĖ, Respublika.lt

KGB rezervistas tėvas karjerai nesutrukdė nuotrauka, foto

© Arūno Bernacko koliažas

Reklama

Lietuvos liberalų sąjūdžio lyderės, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen tėvas Viktoras Čmilis sovietiniais laikais sutiko būti įrašytas į KGB rezervistų sąrašus, tačiau šis viešai žinomas faktas nesukliudė V.Čmilytės-Nielsen sėkmingai politinei karjerai. Politikė dirba Seime jau antrą kadenciją.

Vaikai už tėvų nuodėmes neturi atsakyti, bet kas galėtų atsakyti, kiek Lietuvos valdžioje yra užsislaptinusių KGB kolaborantų, jų vaikų, giminaičių?

Tai tik retorinis klausimas. Kiek sovietiniais laikais Lietuvoje buvo KGB „stuksentojų" - nežinoma. Kiek buvo KGB rezervistų, kurie ypatinguoju atveju, tai yra Lietuvai tapus nepriklausoma, turėjo slapčia kenkti mūsų valstybei, žinoma, bent apytikriai. Ne pavardėmis, bet iš darbų.

Keistų ir kiršinančių visuomenę. Pvz., tapome vienintele Europos valstybe, kurioje per žemės reformą ėmė skraidyti sklypai. Dabar visi tos idėjos autorystės kratosi. Niekas neprisipažins, jog sklypus supainiojo su varnomis.

Politiškai raštingas

„Negaliu patikėti tuo, kas vyksta Lietuvoje. Visur šaukiame, kad esame nepriklausoma valstybė, o aukščiausius postus kas užima? - retoriškai klausia „Vakaro žinių" skaitytoja šiaulietė Marija. - Trys svarbiausi žmonės - Nausėda - švedų pakalikas, Čmilytė - kagėbisto dukra, ir Šimonytė - visai neaišku, kas dabar tampys mus už virvučių! Aš asmeniškai abejoju, kad jie dirbs Lietuvai." Išsakiusi savo svarstymus, moteris padėjo ragelį, o mes nutarėme prisiminti, kas yra V.Čmilytės-Nielsen tėvas.

Reklama

Lietuvos ypatingajame archyve saugomos KGB rezervistų 238 bylos. Tik tiek. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro interneto svetainėje skelbiamame KGB rezervistų aėcėliniame sąraše Čmil Viktor Ivanovič, gimęs 1957 01 18, vyr. leitenantas, įrašytas 37-uoju.

Taip pat pateikiama rusų kalba rašyta Ypatingojo KGB skyriaus karinio dalinio 54769 viršinininko, papulkininkio A.N.Gurnyj, jo pavaduotojo kadrų klausimu, pulkininko E.M.Busygino ir KGB slapto organizacinio skyriaus viršininko, majoro I.G.Žuravliovo pasirašyta pažyma.

Joje teigiama, kad Šiaulių KGB 2-ojo skyriaus operatyvininkas, draugas J.Sidabras nuo 1983 m. visus metus susitikinėjo su V.Čmiliu ir kalbėjosi su juo įvairiomis temomis. Per pokalbius išsiaiškino, kad Čmilis yra politiškai raštingas („gramatnyj")". Taip pat skyrė V.Čmiliui kelias užduotis, kurias jis atliko kokybiškai. Pabrėžiama, kad Čmilis moka saugoti paslaptį. Pažymoje konstatuojama, jog Čmilio aplinka yra specialiai patikrinta.

Iš kitos pažymos, pasirašytos KGB ypatingojo skyriaus poskyrio 54769 vyresniojo įgaliotinio majoro V.Z.Riabcevo ir papulkininkio A.N.Gurjevo, aiškėja, kad KGB skyriai Kaune, Panevėžyje, Ukmergėje, Šiauliuose patikrino V.Čmilio giminaičius. KGB slaptame susirašinėjime rašoma, kad V.Čmiliui tik todėl nepasiūlyta tapti etatiniu KGB darbuotoju, nes nebuvo laisvų etatų.

Sugeba pelnyti pasitikėjimą

Pirmoje pažymoje akcentuota, jog V.Čmilis, mokydamasis Kauno kūno kultūros institute, gavo už gerą mokymąsi lenininę stipendiją, dirba Šiaulių vaikų sporto mokykloje bokso treneriu. Buvo įtrauktas į LTSR bokso rinktinės sudėtį. Laisvai kalba lietuviškai, o angliškai - su žodynu.

Reklama

Rašoma, jog V.Čmilis sutiko būti įtrauktas į KGB rezervo sąrašą ypatingajam periodui. Ir 1984 01 30 KGB Šiaulių 2-ojo skyriaus sprendimu atsargos leitenantas V.Čmilis buvo įrašytas į KGB rezervistus. 1987 10 31 V.Čmiliui suteiktas vyresniojo leitenanto laipsnis.

Pažymose atskleidžiamos ir asmeninės V.Čmilio savybės - sugeba pelnyti pašnekovo pasitikėjimą, pagarbiai žiūri į KGB darbuotojus, yra gana pastabus.

1985 m. Viktoras Ivanovičius Čmilis, asmeninis numeris II-438938, apmokytas Sverdlovsko aukštojoje politinėje tankų-artilerijos mokykloje. Bet, Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, nėrė ne į artileriją, bet į šachmatus. Tapo Šiauliuose veikiančio šachmatų klubo prezidentu.

Aišku, ne visada galima tikėti tuo, ką pažymose rašo KGB karininkai. Tačiau byloje yra ir paties V.Čmilio ranka parašyta autobiografija.

Jie niekur nedingo

Seimo pirmininkės V.Čmilytės-Nielsen tėvas, pagarbiai žiūrėjęs į KGB darbuotojus ir pats juo tapęs, visuomenei bent jau žinomas. Tačiau visuomenė nieko nežino apie prisipažinusius KGB bendradarbius, „stukačius", kuriuos Seimas įslaptino 75 metams. O kiek tarp mūsų gyvena neprisipažinusių ir užimančių mūsų valstybėje aukštas pareigas?

Reklama

Juk Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, 1954-1991 m. teritoriniuose KGB daliniuose apie 70 proc. etatinių darbuotojų buvo lietuviai. O LTSR KGB centriniame padalinyje darbavosi ir savo tautiečius terorizavo apie 51 proc. lietuvių.

Aišku, dalis tų žmonių jau išmirė, tačiau tie, kurie plušėjo KGB struktūrose, dirbo su užverbuotais „stuksentojais" 1990-1991 m., niekur nedingo. Gyvena tarp mūsų. Neįvardintieji „stuksentojai" - irgi.

Tad jei Lietuvos valdžioje KGB rezervisto duktė gali užimti antras pagal konstitucinę svarbą pareigas, kas galėtų paneigti, jog mūsų valdžiose darbuojasi ir daugiau tokių vaikučių. Ar net pačių „stuksentojų". Vis dar pagarbiai žiūrinčių į KGB, politiškai „gramotnų" ir mokančių saugoti paslaptis. Be to - angliškai jau kalbančių be žodyno pagalbos.

Irgi politiškai raštinga. Tik kitaip


Sovietinio rezistento, politinio kalinio, rašytojo Liudo Dambrausko (1921-2003 m.) sūnus, advokatas Saulius Dambrauskas sakė nežinojęs, kad dabartinės Seimo pirmininkės tėvas - KGB rezervistas. Tačiau šis faktas, anot S.Dambrausko, nekeičia jo asmeninio požiūrio į V.Čmilytę-Nielsen:

Reklama

„Tikrai nesprendžiu apie vaikus pagal jų tėvus. Man jos (V.Čmilytės-Nielsen - aut. past.) asmeninės savybės imponuoja kaip pajėgios spręsti Seime problemas taikingai. Ji labai tinkama savo asmeninėmis savybėmis į Seimo pirmininkes. Turi ramų būdą, gerą loginį mąstymą.

Kuo ji dėta, kad tėvas - KGB rezervistas?

Ką tik kalbėjausi su uošve apie labai sėkmingą ūkininką, kurio tėvas buvo be galo bjaurus stribas. Tai tik parodo, kad vaikai moka pakeisti jiems uždėtą blogą karmą. Tokie žmonės sugeba keisti pasaulį geresne linkme.

Apie jų tėvus - kita kalba. Jie turėtų pabūti šone.

Aš esu konservatyvių pažiūrų, V.Čmilytės-Nielsen liberalizmui nepritariu, bet visiškai pritariu jos buvimui Seimo pirmininke. Ji gali įsiklausyti, su tokiu žmogumi lengva dirbti."

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Algiras Mykolas Brazauskas

2020-11-23   23:44

IP: 77.79.44.35

alio alio. as jusu balsa silpnai girdziu.

1977 m. tapo LKP CK sekretoriumi. 9-ame dešimtmetyje buvo Lietuvos komunistų partijos CK sekretorius pramonės klausimais ir atsakingas už energetikos klausimus.
1988 m. spalio 21 d. buvo išrinktas LKP CK pirmuoju sekretoriumi.

VYTUKS

2020-11-23   20:40

IP: 88.118.162.108

Kodėl Gabrieliuko šeimos dabartinių darbelių nieks netiria, ir kilmės.

Alfredas

2020-11-23   12:23

IP: 82.135.144.122

Kiek galite loti ant nauju valdanciuju, tegul jie dirba.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Pasaulio kikbokso čempionas Sergejus Maslobojevas neseniai dar kartą išgarsėjo tuo, kad už...

Pasaulio čempionas S. Maslobojevas dėl galimybės sportuoti paaukojo prabangų gyvenimą nuotrauka, foto

Lapkričio 29-ąją, eidamas 91-uosius metus, į Amžinybę išėjo Bernardas Aleknavičius – iškilus...

Klaipėda neteko šviesuolio Bernardo Aleknavičiaus (1930 – 2020) nuotrauka, foto

Trečiai kadencijai Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidente perrinkus Dainą Gudzinevičiūtę, vieno iš...

Buriuotojų sąjungos vadovas N. Nasvytis: jei žinai tikslą, nesvarbu, iš kur pučia vėjas nuotrauka, foto

Buvusi „Pajūrio naujienų“ jaunųjų žurnalistų akademijos narė Nijolė Bertašiūtė šiuo metu...

„Kuprinėje“ įgytomis žiniomis vadovaujasi ir dabar nuotrauka, foto

Palanga nelaukia: visi moksleiviai mokysis nuotoliniu būdu nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Nuo pirmadienio Palangoje moksleiviai mokysis nuotoliniu būdu, pranešė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Kalėdinė „dovana“ vairuotojams – nauji greičio matuokliai nuotrauka, foto

Automobiliai, Vairuotojų laukia staigmena – jau netrukus skirtingose Lietuvos vietose pradės veikti beveik...

Trumpam sugrįžusią šilumą blaškys žvarbūs vėjai nuotrauka, foto

Lietuva, Artimiausiomis dienomis žymesnių permainų nenumatoma, laikysis apniukę orai, šilumą blaškys smarkaus vėjo...

Šiauliuose Kalėdų eglė įžiebta paslapčia nuotrauka, foto

Lietuva, Šiauliuose pradėjo tvyroti kalėdinė atmosfera – praeivių akis jau džiugina ir švenčių...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...