Penktadienį paskelbta, kad septintoji bendrovės „Švyturys-Utenos alus“ įsteigta „Švyturio Klaipėdos ateities stipendija“...
„Švyturio“ stipendija
"Norime Klaipėdos kraštą palaikyti ir puoselėti"
POTENCIALAS. Žydrūnas Lukošius viliasi, kad sukurtas įrenginys išgarsins Klaipėdą visame pasaulyje.
© E. Ovčarenko nuotr.
Reklama
Artimiausiu metu Klaipėdos universitetas ir jo mokslininkai gali išgarsėti visame pasaulyje - Lietuvoje sukurtas ir patentuotas išskirtinis kraujo spaudimo matavimo įrenginys laukia finansuotojų.
Prie to labiausiai prisidėjo mokslininkas, dėstytojas Žydrūnas Lukošius, kuris yra vienas iš dešimties pretendentų laimėti "Klaipėdos švyturio ateities" stipendiją.
Telšiuose gimęs, bet didžiąją gyvenimo dalį Skuodo rajone praleidęs 34-erių vyriškis jau dešimtmetį dėsto Klaipėdos universitete.
Jis viliasi, kad sukurtas įrenginys taps atspirtimi ne tik jo karjerai, bet ir Klaipėdos universiteto ateičiai.
Ar nustebino patekimas tarp dešimties finalininkų?
Malonu, kad Klaipėdos universitetas delegavo mane. Be abejo, padaryti tokį įrenginį, kokį pavyko man, gali ne kiekvienas. Malonu sulaukti didelio kolegų, bendramokslių, studentų palaikymo.
Reklama
Esate Klaipėdos universiteto mokslininkas, dėstytojas. Sukūrėte kraujo spaudimo matavimo įrenginį, kuris buvo patentuotas Lietuvoje. Kaip kilo mintis sukurti tokį aparatą?
Idėja sukurti aparatą kilo labai seniai. Mano, kaip mokslininko, kryptis visada buvo susijusi su kraujo pulsinėmis bangomis. Rašiau bakalauro darbą, su šia kryptimi buvo susieti ir magistro, doktorantūros darbai. Artimiau susipažinau su daktaru Albinu Stankumi. Kilo idėja mechaniškai pamatuoti centrinį kraujo spaudimą. Sugalvojome mechaninį įrenginį, kuris tiek kainos atžvilgiu, tiek savo specifika yra visiškai naujas.
Patentavimo kelias nėra lengvas. Paruošimas užtrunka 2-2,5 metų, pats patentavimas - 1,5 metų. Įrenginys bus patentuotas ir Europos patentų biure. Jis bus žinomas visame pasaulyje. Galbūt kažkas susidomės, atsiras daugiau interesantų, kurie bandys komunikuoti ir į tai investuoti. Lietuvoje tokį patentą išplėtoti iki gaminio - ganėtinai sudėtinga.
Galbūt galėtumėte apie jį papasakoti plačiau, kokios ypatybės ir kaip tiksliai rodo kraujo spaudimą?
Kaip ir minėjau, įrenginys skirtas matuoti centrinį kraujo spaudimą. Matuojama miego arterija kaklo srityje. Teorija sako, kad miego arterijoje yra dalinai toks pat kraujo spaudimas, koks yra aortos lanke. Įrodyta, kad kraujo spaudimas, matuojamas žasto, riešo srityje, ne visada yra informatyvus. Kuo arterija plonėja, mažėja, išsišakoja, tuo rodmenys mažiau tikslūs.
Kiek laiko jau dėstote Klaipėdos universitete? Kas pastūmėjo pasirinkti mokslininko, dėstytojo kelią?
Reklama
Pasirinkti tokį kelią pastūmėjo profesoriai, daktarai. Vienas tokių - Albinas Stankus, kuris turbūt matė manyje potencialą. Visa karjera prasidėjo nuo paprasto inžinieriaus. Darbų specifikos ir savo gabumo dėka pakilau karjeros laiptais ir tapau mokslininku, dėstytoju.
Koks jaunimo požiūris į mokslą?
Šių dienų jaunimas truputį yra pasikeitęs. Jiems vis dėlto visa disciplina, mokslas siejasi su naujausiomis technologijomis. Aktyviai dalyvauju universiteto inžinerinių programų viešinime mokyklose. Moksleivius sudominti standartine fundamentika labai sudėtinga. Visiems reikia naujumo. Tai akcentuoja ir pramonė, verslas. Visur ateina informacinės technologijos, biotechnologijos. Šia sritimi sudominti jauną žmogų galima visą informaciją pateikus skoningai ir paprastai.
Kokie Jūsų ateities planai? Ar ir toliau sieksite aukštumų mokslo srityje? Ar yra planų išbandyti save kur nors kitur?
Stengiuosi išlaikyti stabilią karjerą ir klotis pamatus mokslininko karjerai. Rašomi projektai, kuriama mokslo produkcija. Idėjų yra, bet viskas atsiremia į pinigus. Kai nėra pakankamo finansavimo, nėra galimybių to įgyvendinti.
Jeigu laimėtumėte "Klaipėdos švyturio ateities" stipendiją, kur ją panaudotumėte?
Reklama
Dalį skirčiau mokslinei plėtrai. Taip pat turiu du mažamečius vaikus, jiems irgi reikia palaikymo. Universitete - ne aukso kalnai. Mes, mokslininkai, kartais dirbame tiesiog iš idėjos. Laimėti būtų malonu. Tai būtų solidus įvertinimas mūsų bendruomenei. Norime Klaipėdos kraštą palaikyti ir puoselėti.
Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.
Komentarai
Tavo komentaras
Šiandien VE.lt skaitykite
„Švyturio“ stipendija
Šį penktadienį paaiškės, kam atiteks septintoji bendrovės "Švyturys-Utenos alus" įsteigta "Klaipėdos švyturio...
Jau daugiau kaip mėnesį Klaipėdos krašto gyventojai gyvena „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos“...
Jau šį penktadienį, liepos 17 dieną, 12 valandą bus stabdomas konkurso balsavimas...
Pasaulis, Paskelbta prieš 18 min.
SE, Paskelbta prieš 43 min.
COVID-19, Paskelbta prieš 44 min.
Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.
Naujienos

Sumušta moteris - ligoninėje, įtariamasis - prokuroras (2)

Olando Kepure grožėtis gali tik Klaipėdos rajono... (11)

Protrūkiai Klaipėdos naftos, medienos, baldų įmonėse, darželyje...

Irena Babkauskienė: Globalistai atims mamą ir tėtį
Spektras
Savaitės lankomiausi
Daugiausiai komentuoti
- Pavogta savivalda, arba Kaip važiuoti per Klaipėdos...
- Senasis turgus - kaip lagaminas be rankenos?... (5)
- Europolo ieškotas 13 metų slapstęsis bėglys jau...
- Keturračiais išvažinėjo ūkininko lauką (9)
- Bekelės monstrams politikai mauna apynasrį (1)
- „Slapta Putino karalystė“: Navalno tyrimas atskleidžia apie... (2)
- Pavogta savivalda, arba Kaip važiuoti per Klaipėdos...
- Senasis turgus - kaip lagaminas be rankenos?... (12)
- Olando Kepure grožėtis gali tik Klaipėdos rajono... (11)
- Keturračiais išvažinėjo ūkininko lauką (9)
- Klaipėdoje iškils dar viena „Maxima“ (7)
- Klaipėdos „Neptūnas“ – „Citadele“ Karaliaus Mindaugo taurės... (5)
Romusis
2019-06-30 15:32
IP: 86.100.173.92
Saunuolis. Ir toliau eik tuo paciu keliu