2019 m. liepos 17 d. 13:40 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Vasarą paklausūs tik sostinės darželiai?

(21)

Ikimokyklinis ugdymas

Uostamiesčio ikimokyklinukų tėvus piktina Klaipėdoje nusistovėjusi tvarka, kuomet darželiai vasarą mėnesiui ar net dviem uždaromi, o vaikai tuo metu priversti keliauti į svetimas įstaigas. Mat šalies sostinėje iš daugiau nei šimto ikimokyklinių įstaigų vasarai kasmet užsidaro vos kelios, ir nėra buvę atvejo, kad jos atostogautų du mėnesius.

Jau rašėme, kad liepos mėnesį iš 53 uostamiesčio ikimokyklinio ugdymo įstaigų veiks tik 13, rugpjūtį taip pat nedirbs didesnė darželių dalis. Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus atstovai, kaip ir kasmet, ramina, kad šis procesas neišvengiamas. Esą vasarą darželių poreikis labai sumažėja - tai rodo tėvelių apklausos, o laikyti įstaigas pustuštes būtų neekonomiška. Taip pat teigiama, kad darželius reikia remontuoti, o jų darbuotojams - pailsėti.

Panašius motyvus, kodėl vasarai uždaromi darželiai, dėsto ir Kauno valdininkai.

Tuo metu Vilniaus savivaldybės Švietimo skyriaus darbuotojai teigia, kad darželių poreikis vasarą nė kiek nemažėja, esą atvirkščiai - vis daugiau tėvų pageidauja pradėti vesti vaiką į darželį vasarą, kai yra mažiausia tikimybė užsikrėsti įvairiomis virusinėmis ligomis.

"Negalime versti atostogauti"

Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Ona Vaicekauskienė informavo, kad dar nė vienais metais Vilniuje neatostogavo daugiau nei 10 ikimokyklinių įstaigų - iš viso mieste jų yra 122.

"Šiuo metu turime tik trijų darželių prašymus šią vasarą užsidaryti kelioms savaitėms dėl virtuvių remonto. Sunku pasakyti - gal ir bus dar vienas kitas prašymas, bet nemanau, kad jų galėtų būti daugiau nei ankstesniais metais", - sakė sostinės Savivaldybės atstovė.

Beje, pasak O. Vaicekauskienės, nėra buvę, kad kuris nors sostinės darželis užsidarytų visai vasarai, nes tėveliai negali sau leisti taip ilgai atostogauti.

"Lankomumas vasarą nemažėja, nes tėvai atostogauja maksimum dvi savaites, ir negalime jų prievartauti elgtis kitaip. Be to, yra labai daug pačių mažiausiųjų vaikučių tėvų, kurie būtent vasarą pageidauja pradėti vesti savo atžalas į darželį. Net ir tie, kurie dar turi savo tėvus, nelabai nori palikti mažučių močiutėms, nes mano, kad darželyje vaikui - saugiau. O mes juk esame paslaugos teikėjai - jei jos reikia, vadinasi - reikia", - pasakojo specialistė.

O. Vaicekauskienė įsitikinusi, esą šiuo metu darželiui net gali būti finansiškai naudingiau dirbti per vasarą nei užsidaryti, nebent įstaigai iš tiesų reikia remonto.

Dirba trečdalis darželių

Antrajame pagal dydį šalies mieste situacija kiek panašesnė į Klaipėdos: pernai iš 88 Kauno švietimo įstaigų, kuriose veikia ikimokyklinio ugdymo grupės, vasarą dirbo 27, užpernai - 29.

Kiek Kauno darželių atostogaus šią vasarą, paaiškės šio mėnesio pabaigoje - po Kauno savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus specialistų susitikimo su ikimokyklinių įstaigų vadovais.

Pasak Švietimo ir ugdymo skyriaus specialistės Audronės Bukmanaitės, panašus skaičius darželių turėtų dirbti ir šią vasarą.

"Kasmet pavasarį įstaigų vadovai apklausia vaikų tėvus dėl jų planų vasarai - mes duomenis susisteminame, pagal juos ir sprendžiame, įstaigą uždarysime ar ne", - sakė A. Bukmanaitė.

Valdininkė aiškino, jog vadovaujasi nerašyta taisykle - darželyje turi likti ne mažesnis nei 2 grupių vaikų skaičius.

"Dėl kelių vaikų įstaiga tikrai negali veikti, nes kiekviena savivaldybė žiūri ir į ekonominę pusę. Be jokios abejonės, pačiam vaikui nėra gerai laikinai pakeisti darželį. Kita vertus, pavyzdžiui, japonai savo vaikus specialiai vėto mėto, kad šie vėliau galėtų lengviau priimti gyvenimo pokyčius", - kalbėjo A. Bukmanaitė.

"Tai yra bėda"

Panevėžyje iš 32 ikimokyklinių įstaigų vasarą veiks tik 7 darželiai, tiesa, ankstesniais metais jų veikdavo dar mažiau - 5 ar 6, o likusieji darželiai beveik du mėnesius (nuo liepos 1 iki rugpjūčio 27 dienos) atostogaus.

Nors Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus specialistė Edita Tinkūnienė tvirtino, kad kol kas nesulaukta tėvelių nusiskundimų dėl darželių darbo grafiko vasarą, tačiau pripažino, kad tai neabejotinai sukels tėvams rūpesčių.

"Iš žmogiškosios pusės galiu pasakyti, kad tai iš tiesų yra bėda - vasara nebūna rami nei tėvams, nei juo labiau į svetimą darželį keliaujantiems vaikams. Manau, iš tiesų taupoma ne ten, kur reikėtų", - sakė specialistė.

E. Tinkūnienė sakė mananti, kad nusistovėjusią tvarką, "nieko gera neduodančią nei šeimai, nei vaikui", būtina keisti.

"Dar didžiulis klausimas, ar uždarydami darželius mes bent kiek sutaupome. Be to, įdomus dalykas paaiškėjo iš pokalbio su vieno darželio vadove: ta įstaiga pernai vasarą nedirbo, o jos direktorė tvirtino, kad laikinai į kitas įstaigas vesti savo atžalas pareiškė norą tik 6 tėvai. Šią vasarą minėtas darželis dirbs, ir įdomiausia, kad vasarą į jį ketina neiti tik pora vaikų. Ką tai rodo?" - apie savo įtarimus dėl tėveliams daromo spaudimo pasakojo valdininkė.

Ji neabejojo, kad panašiu būdu tėvelių "apklausos" dėl jų planų vasarą - jų pagrindu ir priimamas sprendimas dėl įstaigos uždarymo atostogoms, gali vykti ir kituose šalies darželiuose.

Laima ŠVEDAITĖ

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

mama

2010-05-02   07:34

planuoti atostogas privalo tėvai.Visiems priklauso 28 k.d.O tai tėvai įprato atostogauti vieni, o vaikai-lanko darželius.Prie vaikų atostogų derinasi viso pasaulio tėvai(pvz. danija)O lietuvoje-darželiai,darželiai.Čia gi ne globos įstaigos.Pedagogai atostogauja,naturalu, kad vaikui negerai keisti auklėtojas,grupes,draugus.

Ramune

2010-05-02   07:34

Ot anais ,,blogaias" laikais kaip mes auginom vaikus .Darzejyje vasara dirbdavo kelios grupes ir jokio vargo nebuvo , Vaikucius suvesdavo is keliu grupiu i viena .aplinka buvo tapati .O dabar is didelio rasto -isejo i krasta.Aisku darzelio darbuotojoms gerai-atostogos o kad vargsta daugybe tevu su vaikaus , niekam neberupi .Ot ir svietimo reforma!

mama

2010-05-02   07:34

As ir pritariu tai nuomonei, kad darzelis daro spaudima teveliams. Mums irgi pasake, kad vasara darzelis nedirbs ar reikes kito? Tai kaip gali reiketi kito, jei ir taip tolokai vedame, o jei kitame miesto gale, ka daryti? Stnegsimes suktis kaip nors is padeties. O siaip aukletojos visai isnaglejo, atejau pasiimti savo mazosios 17val. neradau grupeje nieko, ji uzrakinta! Pairodo isvede kitur, mat pasiliko viena,tai isejo namo, kur tai matyta, juk darbas yra iki 18val! Nesupreantu, kur tie tevai dirba, viena isvada, jie nedirba niekur, o buna namie ir anksciausiai pasiima savo atzalas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Antradienį uostamiesčio piliavietėje vyko abiturientų, iš valstybinių brandos egzaminų gavusių šimtukus, pagerbimo...

Pagerbti uostamiesčio šimtukininkai nuotrauka, foto

Dėl ligos pamokas praleidusiems mokiniams nebereikės į mokyklą nešti tą pateisinančios gydytojo...

Rugsėjo permainos: tėvai patenkinti, mokytojai – nelabai nuotrauka, foto

Valdininkai prašo politikų leisti dar šiemet imti iš banko kone 3...

Mokyklų statyboms teks ir skolintis nuotrauka, foto

Šiemet uostamiesčio abiturientai nustebino šimtukų gausa. Jų surinkta gerokai daugiau nei ankstesniais...

Klaipėdiečių kraityje - 208 šimtukai nuotrauka, foto

LFF sprendimai: geri norai Klaipėdai ar siekis uždėti apynasrį? nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos futbolo federacija (LFF) parengė planą, kaip būtų galima į kampą įsprausti...

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Trečiadienio pietūs

Vytis Europą Lietuvai tampa vis sunkiau nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Sėkmingai pastaruosius keliolika metų augusi Lietuva nusikrato pigios šalies etiketės. Dabar reikės...

Oro taršos tyrimų rezultatai nenuramino nuotrauka, foto

Klaipėda, Oro tarša jaučiama, tačiau normos - neviršijamos, pavojaus gyventojų sveikatai nėra. Tokios...

Patarimai, Paskelbta prieš 2 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...