2021 m. sausio 20 d. 16:35 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Švietimo naujovė - brandos darbas: galvos skausmas ar galimybė atskleisti ypatingus mokinio gebėjimus?

2018-05-09, 10:22

Reda Spudytė, Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos mokytoja

Švietimo naujovė - brandos darbas:  galvos skausmas ar galimybė atskleisti ypatingus mokinio gebėjimus? nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Reklama

Jau buvusios vyriausybės Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtino mokinių ugdymo naujovę - Brandos darbo programą, organizuojamą ir vykdomą  nuo 2017–2018 mokslo metų. Šiemet  buvo įvertinti  pirmieji brandos darbai, kuriuos pasirinko ir rašė 248 Lietuvos moksleiviai.  Kad labiau suprastume, kas tas brandos darbas, susipažinkime su informacija, pateikta Nacionalinio egzaminų centro puslapyje:

„Brandos darbas –vidurinio ugdymo programos baigiamosios (arba kitos, jei dalyko programa intensyvinama ir baigiama anksčiau) klasės mokinio (kelių mokinių) ilgalaikis darbas, rengiamas ugdymo procese. Brandos darbą galima rengti iš bet kurio individualaus ugdymo plano vidurinio ugdymo programos dalyko. Brandos darbo tikslas –ugdyti(s), patikrinti ir įvertinti mokinio dalykines ir bendrąsias kompetencijas, įgytas mokantis pagal vidurinio ugdymo programą. Brandos darbą vertina darbo vadovas ir vertinimo komisija: brandos darbo vadovas vertina brandos darbo procesą ir rezultatą; vertinimo komisija vertina brandos darbo rezultatą ir pristatymą; galutinį brandos darbo įvertinimą taškais sudaro brandos darbo vadovo skirtų taškų už brandos darbo procesą, brandos darbo vadovo ir vertinimo komisijos skirtų taškų už brandos darbo rezultatą vidurkio ir vertinimo komisijos narių skirtų taškų už pristatymą suma. Maksimalus skiriamų taškų skaičius – 50. Už brandos darbo kokybę visiškai atsako brandos darbą rengiantis mokinys.“

Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijoje brandos darbą rengė  Aleksandras Kasradzė, IVa klasės mokinys,  jam padėjo  biologijos mokytoja metodininkė Giedrė Guntarskytė–Česnauskienė. Mokytoja mielai sutiko atsakyti į klausimus:

- Kaip priėmėte žinią, kad vadovausite mokiniui, pasirinkusiam brandos darbą?

Žinia apie vadovavimą brandos darbui neišgąsdino. Tačiau supratau, jog laukia naujos patirties ir nenuspėjamų iššūkių metai. Dažnai  save ir savo mokinį  vadindavau „ledlaužiais“. Aš, kaip darbo vadovė, nesitikėjau lengvo proceso. O mokinys nesitikėjo, jog darbo aprašui teks skirti tiek daug darbo valandų, susitikimų su manimi. Skirta konsultacinė pamoka buvo tik formalumas, diskusijoms skirtas laikas buvo senokai jau“ pamestas“ ir nebeskaičiuojamas. Nepaisant to, jog mano mokinio darbas įvertintas  dešimt  balų, proceso metu Aleksandras  dažnai man sakė, jog nerekomenduotų brandos darbo  rinktis kitiems mokininiams.

- Ką turėtų žinoti būsimasis darbo vadovas?

Reklama

Brandos darbo vadovas turi būti ne tik puikus savo dalyko žinovas, kad padėtų, rekomenduotų, kaip atlikti praktinę, tiriamąją veiklą, skatintų mokinį viską sistemingai laiku atlikti. Mano atveju mokinys jau buvo savarankiškai atlikęs visą praktinę darbo dalį (vasaros atostogų metu). Tad man, kaip darbo vadovei, reikėjo puikiai išmanyti , kaip rengti  aprašą ir patarti,  kaip daugybę laboratorijoje gautų skaičių „įprasminti“. Buvo svarbu išryškinti  temos problemiškumą ir aktualumą. Tai vienas iš svarbesnių brandos darbo  vertinimo kriterijų.

Kokios yra darbo vadovo užduotys?

Vadovas turi konsultuoti mokinį ieškant mokslinės literatūros ir informacijos dėl tyrimo atlikimo ar produkto kūrimo klausimų. Dar reikia  sistemingai stebėti ir koordinuoti brandos darbo rengimo eigą, brandos darbo aprašo projektą, pateikti pastabas ir rekomendacijas, kaip tobulinti brandos darbą. Taip pat darbo vadovas padeda planuoti pristatymą, pataria, kaip įveikti viešojo kalbėjimo baimę,  padeda prieš viešąjį pristatymą mokiniui įsivertinti save. Na, ir, žinoma, stebėdamas  mokinio daromą pažangą gali  pasidžiaugti. Brandos darbo pristatymas sudaro net 20%  galutinio įvertinimo.

Kokių savybių ir gebėjimų reikia mokiniui?

Visų pirma reikia būti  savarankiškiems, turėti  daug kantrybės ir tikėti  savo iškelta idėja, jos aktualumu.

Mokiniui, pasirinkusiam brandos darbą ,neužtenka vien tik domėtis vienu ar kitu dalyku. Čia daug lemia ne tik dalykinės mokinio kompetencijos, bet ir  bendrosios: gebėjimas planuoti, tyrinėti, analizuoti, sukurti ir pristatyti savo veiklos rezultatus. Labai svarbios mokinio lietuvių kalbos gramatikos žinios, kompiuterinis raštingumas. Mokinio, rašančio brandos darbą, veikla buvo vertinama pagal 26 skirtingus kriterijus.

Reklama

Kaip apmokamas šis darbas?

Kiekviena švietimo įstaigai sprendžia pati, kaip apmokėti darbo vadovui už atliekamą darbą. Man buvo skirta 1 konsultacinė pamoka per savaitę nuo  spalio mėnesio vidurio iki  darbo pristatymo dienos (kovo vidurio). Manau kiekvienas  mokytojas žino, kas yra konsultacinė valanda ir koks jos įkainis...

 Ką dar norėtumėte pridurti?

Darbo vadovas turi būti taktiškas, kantrus, konstruktyvus. Pats lengviausias momentas darbo  rengimo procese - tiesioginė konsultacinė valanda su mokiniu. Kur kas sunkesnis yra pasiruošimas šiai konsultacijai.

O IV klasės gimnazistas Aleksandras Kasradze į pateiktus klausimus atsakė taip:

Kodėl pasirinkai brandos darbą rašyti? Kokia jo tema?

Reklama

Rašiau brandos darbą iš biologijos tema ,,Kviečių iš skirtingų Lietuvos rajonų, kokybės tyrimas“. Duomenis surinkau  ir tyrimus atlikau vasarą, kai dirbau ,,SGS, laboratorijoje. Ruošiuosi studijuoti mediciną. 0,5 papildomo balo gali lemti mano  stojimo rezultatą.

Kiek laiko rašei?

Nuo rugpjūčio iki  darbo pristatymo vyko darbo korekcijos. Tai išeitų apie 8 mėnesius.

Kokių gebėjimų reikia?

Pirmiausia gebėjimo kritiškai vertinti, ką jau padarei, analizuoti, koreguoti pagal mokytojos pastabas ir, žinoma, valios prisiversti rašyti kasdien.

Kas padėjo?

Reklama

Tyrimus padėjo atlikti laboratorijoje dirbantys laborantai ir operatoriai. Tačiau didžioji mano padėjėja - mokytoja Giedrė Guntarskytė–Česnauskienė, dar esu dėkingas  lietuvių kalbos mokytojai V. Ivanauskienei ir informacinių technologijų mokytojai I. Pečiulienei už konsultacijas.

Ką patartum tiems, kurie ruošiasi rinktis brandos darbą?

Susitaikyti su mintimi, kad dirbti teks visus metus.

Taigi priimtą iššūkį mokytoja ir mokinys Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijoje   įveikė sėkmingai, gal jie paskatins apie brandos darbą pagalvoti, o gal ir imtis jį atlikti ir kitus?

Žymos: brandos darbas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Europos universitetas EU-CONEXUS pradėjo pirmąsias bendras papildomų bakalauro specializacijų (minor) studijas. Per...

Startuoja pirmosios bendros Europos universiteto EU-CONEXUS studijų programos nuotrauka, foto

Vaikams, kurie patiria sunkumų nuotolinio mokymo metu, nuo šio ketvirtadienio arba...

Vaikai iš sunkumų patiriančių šeimų grįš į mokyklas nuotrauka, foto

Gyvename XXI amžiuje, kur kiekviena diena yra tarsi nauja pradžia ir ...

Vaiko dienotvarkė: kiek laiko leisti jam naudotis kompiuteriu? nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė skelbia, jog karantino metu už vaikus, kurie nelanko darželių,...

Mokestis už darželį: vieni moka, kitiems nereikia nuotrauka, foto

Internetinių sukčių era: nukentėjusiems negali padėti net teisėsaugos institucijos nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Didžiajai daliai prekybos persikeliant į internetą, gyventojai vis dažniau susiduria su internetiniais...

Klaipėdos bėgikas savo balsu pribloškė scenos vilkus nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos lengvosios atletikos mokyklos auklėtinis, daugkartinis šalies trumpų nuotolių bėgimo per barjerus...

Gabeno naminę - neteko automobilio nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmuose priimtas baudžiamasis įsakymas byloje, kurioje E....

Pavogta savivalda, arba Kaip važiuoti per Klaipėdos sankryžas, sprendžia aukščiausiosios Lietuvos valdžios biurokratai nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Klaipėdos miesto tarybos narys Arvydas Vaitkus priežasčių, kodėl taip nutiko, siūlo pradėti...

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 34 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 47 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 51 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...