2020 m. lapkričio 23 d. 18:50 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Švietimo ir ugdymo projektai: ar egzistuoja ribos?

(3)

Švietimo ir ugdymo projektai: ar egzistuoja ribos? nuotrauka, foto

PASLAPTIS. Kokia įvairių projektų sėkmė ir nauda, jų vykdytojai atsiskaito tik užsakovams. Tėvus supažindinti su šios medžiagos turiniu bei prasmingumu jie nėra įpareigoti.

© FOTOLIA nuotr.

Reklama

Kokie ugdymo projektai jau pasiekė ir kokie dar pasieks mūsų vaikų galvas, tėvai niekada nesužinos, jeigu patys tuo nesidomės, mat apie tai neprivalo būti informuojami. Įvairiausių šalies ar užsienio organizacijų parengtą medžiagą mokyklos mokytojai gali integruoti į dėstomą dalyką ir, pavyzdžiui, penktoje klasėje "lytiškumo diskursą praplėsti multikultūrinio pažinimo dimensija". Arba ugdyti "tarpkultūrinės kompetencijos įvairius modelio metodus." Ką tai reiškia? Sužinoti ne taip jau paprasta.

Mokyklų bendruomenės turi tartis tarpusavyje ir atsirinkti, kuriame projekte joms verta dalyvauti, o kurio vertėtų pasisaugoti.

Audrius MURAUSKAS, Lietuvos tėvų forumo vadovas

Žinia, mokykloje vaikai mokomi ne tik skaičiuoti ir rašyti, bet ir gyventi. Per klasės valandėles, etikos, kitas pamokas - nelygu kiek kuris mokytojas tam skiria laiko. Dar viena gyvenimo įgūdžių lavinimo forma - įvairūs švietimo bei ugdymo projektai, tarp kurių iniciatorių - ir nevyriausybinės organizacijos bei neformalios grupės.

Kokia šių mokymų sėkmė ir nauda, projektų vykdytojai paprastai atsiskaito tik jų užsakovams. Tėvus supažindinti su šios medžiagos turiniu bei prasmingumu jie nėra įpareigoti.

"Peržengia intymią ribą"

"Aš tikrai norėčiau žinoti, kas ir kaip mokykloje imasi formuoti arba "performuoti" mano vaiko dvasines vertybes ir pasaulėžiūrą, nes, mano įsitikinimu, tai yra grynai šeimos reikalas, - sakė du vaikus auginanti "Vakarų ekspreso" pokalbininkė Neringa. - Manau, jog su tėvais turi būti tariamasi ir gaunamas jų sutikimas - galbūt net pasirašytinai. Tėvai turėtų spręsti, kokiomis šeimyninėmis, intymiomis bei vertybių temomis galima kalbėti su jų nepilnamečiais vaikais."

Moteris sakė iš savo pradinuko sūnaus užuominų kartą supratusi, kad mokytoja per klasės valandėles aptarinėjo mokinių šeimyninius reikalus, domėjosi, ką jie mano lytinio švietimo klausimais, kokius religinių įsitikinimų laikosi ir pan. "Kitą dieną nuvykau į mokyklą ir pedagogės paprašiau daugiau to nedaryti. Manau, jog mokykla neturi peržengti ribos į intymų šeimos pasaulį, ir svetimi žmonės, nežinia kokio išprusimo ir pasirengimo, neturi imtis dvasininkų vaidmens bei "auklėti" mano vaikus, diegti savo asmenines arba nežinia kieno užsakytas vertybes. Nežinau, kokius projektus kas vykdo ir kokio tikslo siekia - tegu ir kilnaus, bet aš kategoriškai prieštarauju tokiai pedagogų saviveiklai, jei nėra išankstinio tėvų pritarimo."

Reklama

Pokalbininkė su nerimu svarstė, kaip jaučiasi jos vaikas, jeigu jam šeimoje diegiamos vienokios nuostatos, o mokykloje - kitokios. "Manau, nepilnamečiui, dar nesusiformavusiai asmenybei, tai daro žalą. Vaikas tiesiog sutrinka - juk jam ir mokytojas autoritetas, ir mama su tėčiu - autoritetas. Ir jeigu jie kalba priešingai, tarkime, religijos klausimais? Vaikas jaučiasi blogai, tarsi išduodamas tėvus arba savo mokytoją."

"Turime atsirinkti patys"

Ar tėvai apskritai žino, kad jų vaikams mokykloje gali būti diegiamos, pavyzdžiui, tarpkultūrinės arba asmeninės "kompetencijos"? Kokiomis priemonėmis ir metodais tai daroma? Kas konkrečiai prisiima sau "kompetenciją" šeimininkauti vaikų psichikoje? Kokios tai duoda naudos, o gal žalos? Šiuos klausimus pateikėme Lietuvos tėvų forumo vadovui Audriui Murauskui.

"Šiandien mokyklas pasiekia įvairiausi projektai - tiek inicijuoti savivaldybių, tiek Švietimo ministerijos, tiek įvairių visuomeninių organizacijų. Svarbiausia - mokyklų bendruomenėms tartis tarpusavyje ir atsirinkti, kuriame projekte joms verta dalyvauti, o kurio gal vertėtų pasisaugoti, - sakė tėvų organizacijos atstovas. - Kai kurių projektų ideologija gali skirtis nuo šeimos vertybių. Prisiminkime projektą "Gender Loops", kuris bandė prasiskverbti į darželius, arba projektą "Mokytojų, moksleivių, tėvų ir NVO atstovų tarpkultūrinių gebėjimų plėtra", kurį 11-oje šalies mokyklų vykdė Tolerantiško jaunimo asociacija. Po skambiu pavadinimu gali slėptis net ir homoseksualumo propagavimas."

Informacijos neteiks

Tolerantiško jaunimo asociacijos vadovas, vadovavęs ir paminėtam projektui "Mokytojų, moksleivių, tėvų ir NVO atstovų tarpkultūrinių gebėjimų plėtra", Artūras Rudomanskis kategoriškai atsisakė kalbėtis su "Vakarų ekspresu" apie jau įgyvendinto projekto turinį ir naudą. Savo atsisakymą jis motyvavo tuo, kad ne viską prisimena, nes projektas jau seniai pasibaigęs (projekto trukmė - 2010 m. gruodis - 2012 m. birželis. - Aut. past.), taip pat pridūrė, jog "kam reikia" vykdytojai yra atsiskaitę, o visiems kitiems "pasakoti detalių" neprivaląs.

Argumentavus, jog informacijos stoka yra terpė sklisti įtarimams bei gandams, ir paprašius vis dėlto suteikti tėvams informacijos iš pirmų lūpų, TJA vadovas pakeltu tonu pareiškė, jog homofobiją propaguojančiai "Respublikos" leidinių grupei jokios informacijos neteiks.

Paklaustas, iš kokių tuomet šaltinių tėvai galėtų sužinoti apie minėto projekto prasmingumą, pokalbininkas pasiūlė susirasti informacijos internete - jų organizacijos tinklalapyje bei yotube.com., kur galima pasižiūrėti minėto projekto filmukų.

Filmukas ir informacija tinklalapyje

Reklama

Tolerantiško jaunimo asociacijos (TJA) tinklalapyje, kuriame, be kitų projektų, aprašomas ir minėtas "Mokytojų, moksleivių, tėvų ir NVO atstovų tarpkultūrinių gebėjimų plėtra", teigiama, jog "įgyvendinant modelį į projekto veiklas bus įtraukti ne tik mokytojai ir moksleiviai, bet ir tėvai".

Kaip į projektą buvo įtraukti tėvai, informacijos nėra. Koks turimas galvoje "modelis" ir kokios tos "veiklos" - taip pat liko neaišku.

Tinklalapyje skelbiama: "Siekiant ugdyti Lietuvos moksleivių tarpkultūrines kompetencijas bei gebėjimus, projekto metu bus atnaujintas moksleivių ugdymo turinys ir skatinamas mokymo programų lankstumas, įvairiapusiškumas ir inovacijos. Bendrojo lavinimo mokyklų bendruomenėse bus diegiamas ekspertų parengtas Tarpkultūrinės kompetencijos ugdymo modelis, kurio pagalba įvairių dalykų 5-10 ir 11-12 klasių mokytojai savarankiškai integruos į savo dėstomus dalykus įvairius modelio metodus."

Kaip buvo projekto metu atnaujintas "moksleivių ugdymo turinys", ar mokytojai iš tiesų į savo dėstomus dalykus savarankiškai integravo "įvairius modelio metodus" ir kokius, projekto vadovas, kaip minėta, neatsakė, o tinklalapyje apie tai neskelbiama.

"Pasaulyje gyvena daug skirtingų žmonių: juodaodžiai, baltaodžiai, krikščionys, musulmonai, moterys, vyrai, homoseksualai ir heteroseksualai. Visi žmonės skirtingi. Ir tos skirtybės daro pasaulį įdomesnį ir spalvingesnį, ir skatina pažinti jį ir domėtis tuo, kas nepažinta."

Ištrauka iš projekto "Mokytojų, moksleivių, tėvų ir NVO atstovų tarpkultūrinių gebėjimų plėtra" vaizdo medžiagos (skelbiama Yotube.com)

Reklama

TJA savo tinklalapyje skelbia, jog projektą rėmė Švietimo ir mokslo ministerija, iš dalies finansavo Europos Sąjunga. Jis vykdytas įgyvendinant Lietuvos 2007-2013 metų laikotarpio Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto "Mokymasis visą gyvenimą" VP1-2.2-ŠMM-05-K priemonę "Kalbų mokymo, verslumo ugdymo ir inovatyvių švietimo metodų kūrimas ir diegimas".

Įgyvendinant projektą, kurio tikslas - kad "tarpkultūrinis pažinimas taptų sudedamąja moksleivių ugdymo proceso dalimi", buvo bendradarbiaujama su 12 partnerių visoje Lietuvoje.

"Projekto atsisakėme"

Dvylikos partnerių sąraše figūruojančios Klaipėdos rajono Veiviržėnų gimnazijos direktorius Stasys Rameika "Vakarų ekspresą" patikino, jog projektas "Mokytojų, moksleivių, tėvų ir NVO atstovų tarpkultūrinių gebėjimų plėtra" jo vadovaujamoje įstaigoje nebuvo vykdomas.

SAVO NUOŽIŪRA. Dirbdami pagal patvirtintus bendrojo ugdymo planus bei programas, mokytojai gali laisvai rinktis mokymo metodus, savarankiškai papildyti bei atnaujinti pamokų planus bei užduotis. FOTOLIA nuotr.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Petras

2013-10-22   17:04

IP: 213.190.43.80

O jei tėvai diegia rasistines nuostatas, mokykloje mokytojai irgi negali šnekėti apie tai? Kad vaikas nepagalvotų, kad juodaodis berniukas yra toks pat berniukas, o ne "bezdžionė iš medžio", jei taip mano jo tėvai? Tai kur tos ribos?

2013-09-12   10:53

IP: 86.100.67.102

jeigu jau pripazystame, kad mokyklose dirba aukstaji pedagogini issilavinima turintys asmenys, tai gal pasitikekime jais, o jei ne, tada eikim ir viska tikrinkim. Manau, tevu nezinojimas neatleidzia nuo atsakomybes, prasom eiti i mokyklas ir dometis, kas trukdo?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Klaipėdos "Versmės" progimnazija jau trečius metus iš eilės dalyvauja Lietuvos tautinio olimpinio...

Tegu svajonės išsipildo nuotrauka, foto

Šalyje sparčiai daugėjant susirgimų COVID-19, Konstitucijos egzaminą šiemet nutarta rengti tik internetu....

Konstitucijos egzaminas bus laikomas internetu nuotrauka, foto

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad visoje šalyje nuo spalio 26 d....

SAM primena apie neformalaus ugdymo veiklų keliamą riziką nuotrauka, foto

Vyriausybė pritarė, kad nuo spalio 26 d. iki lapkričio 8 d. dviem...

Po atostogų į mokyklas sugrįš ne visi nuotrauka, foto

Praminė kopūstų bačka: nardymo šachta - teismų karuselėje nuotrauka, foto

Klaipėda, Prieš porą metų duris atvėręs Klaipėdos baseinas skendi karantino padiktuotoje tyloje, tačiau...

Nori gyventojus saugoti nuo uosto triukšmo nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiuo metu rengiami detaliojo plano sprendimai, kurie leistų 3 hektarų ploto teritoriją...

"Džiaugiamės, kad Eurolygos komandai pasipriešinome du kėlinius" nuotrauka, foto

Sportas, "Pirmą rungtynių pusę gana neblogai atsilaikėme, kontroliavome pirmiausia savo žaidimą, išpildėme derinius....

Kretingoje žuvo dviratininkas nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja Andromeda Grauslienė informavo, kad...

Klaipėda, Paskelbta prieš 49 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...