2021 m. kovo 5 d. 18:28 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Studentams: ką reikia žinoti apie plagijavimą

2013-11-14, 22:29

LRT radijo laida „60 minučių“, LRT.lt

Studentams: ką reikia žinoti apie plagijavimą nuotrauka, foto

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Reklama

Studentams vertėtų žinoti, kad netgi viena rašomo darbo pastraipa gali būti traktuojama kaip plagiatas, LRT radijui tvirtina Plag.lt vadovas Chorstas Klausas. Jis priduria, kad sukurta sistema aptinka net ir perfrazuotą tekstą.

Pirmasis Lietuvoje plagiato apraiškų tyrimas rodo, kad mūsų šalyje plagijavimo mastai itin paplitę, o savo rašto darbus plagijuoja mažiausiai kas trečias studentas.

„Kad būtų lengviau tai suvokti, įsivaizduokime, kad kas trečias valstybės tarnautojas, nes visi jie yra parengę baigiamuosius darbus, savo darbuose turi plagiato. Mūsų manymu, tai tikrai didelė problema, nes tie žmonės jau dabar yra pažeidžiami“, – pažymi Ch. Klausas.

Ištyrus kiek daugiau nei 100 tūkst. rašto darbų, nustatyta, kad iš jų 30 tūkst. buvo plagijuoti. „Vienetų tikslumu pasakyti negalime, bet paklaida buvo labai maža, 0,4 proc. Mes vertinome faktą, kad, jei yra bent viena plagijuota pastraipa, vadinasi, darbe buvo aptiktas plagiatas“, – tyrimą pristato LRT radijo laidos „60 minučių“ pašnekovas.

Paklaustas, kas yra traktuojama kaip plagiatas, Ch. Klausas teigė, kad nuomonių yra labai daug. „Tačiau, bet kokiu atveju, svetimų minčių naudojimas savo vardu, nepacituojant, nepasakant, iš kur tos mintys yra paimtos, jau yra plagiatas. Netgi viena pastraipa gali būti traktuojama kaip plagiatas“, – įspėja LRT radijo pašnekovas.

Studentai turėtų žinoti, kad net ir tam tikros apimties necituota teksto dalis taip pat gali būti laikoma plagiatu. „Mūsų sistema aptinka ir perfrazuotą plagiatą. Jei perfrazuosit iki tam tikro laipsnio, sistema vis tiek žymės kaip pakeistą“, – aiškina Ch. Klausas.

Reklama

Pasak jo, Plag.lt portalas skirtas akademinei bendruomenei, kuriame galima pasitikrinti savo rašto darbus ir parengti juos pagal aukštųjų mokyklų reikalavimus, pasižiūrėti, ar darbe nėra įtartinų vietų. Sukurta puslapio sistema, anot pašnekovo, įkeltus darbus sulygina su viešai prieinamais šaltiniais ir vartotojui pateikia vietas, kuriose yra sutapimų. „Tuomet žmogus gali pažiūrėti, ar jis teisingai sucitavo tekstą, ar kažko nepraleido, nepateikė kažkieno minties kaip savo. Tuomet jis gali pertvarkyti darbą“, – dėsto Ch. Klausas.

LRT radijo pašnekovo teigimu, šios sistemos tikslas paprastas – pašalinti ar sumažinti iš Lietuvos plagijavimą. „Manau, visi turime džiaugtis, kai žmonės parengia taisyklingesnius darbus“, – priduria Ch. Klausas.

Anot jo, didesnėse valstybėse, pavyzdžiui, JAV veikia panašios privačios sistemomis, kuriomis naudojasi daugybė universitetų. Tuo metu iki šiol to Lietuvoje esą trūko.

Pasiteiravus, iš ko sukurta sistema generuoja pajamas, Ch. Klausas tvirtino, kad tai yra tam tikras sistemos modelis, kai vartotojas susimoka už papildomas paslaugas. „Mes studentui pateikiame rezultatus, ir jis turi pasirinkimą, jei nori pažiūrėti detalias ataskaitas, kuriose vietose ir kur tiksliai yra tas plagiatas, tai susimoka kelis litus. Bet manais už tai mes galime suteikti universitetams, kolegijoms ir dėstytojams nemokamą prieigą. Kitose šalyse ir jie turi susimokėti už šią paslaugą“, – skaičiuoja Plag.lt vadovas.

Ch. Klausas skaičiuoja, kad šiuo metu Lietuvoje šia sistema naudojasi maždaug kas penktas dėstytojas.

Žymos: plagiatas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Kretingos meno mokyklos jaunieji pianistai, ugdomi mokytojos Kilnutės Skripkauskienės, per keletą...

Kretingos meno mokyklą garsina jaunųjų pianistų laimėjimai nuotrauka, foto

Jau nuo šių metų rugsėjo Klaipėdos licėjaus darželis „Mažasis Klaipėdos licėjus“ mažuosius...

Klaipėdos licėjaus darželis keliasi į Dragūnų kvartalą: įsikurs moderniausiame tokio tipo pastate mieste nuotrauka, foto

Klaipėdos rajono savivaldybės pedagogai buvo vieni pirmųjų, kurie buvo vakcinuoti nuo COVID-19....

Klaipėdos rajono pedagogai po vakcinacijos saugesni nepasijuto nuotrauka, foto

 Sukurtas ir, baigus įregistravimo procedūrą, oficialiai veiklą pradės Klaipėdos universiteto ateities paramos...

Įsteigtas KU ateities paramos fondas nuotrauka, foto

Pedagogai: kodėl tą mėšlą leidžia būtent mums? nuotrauka, foto

COVID-19, „Vakaro žinios" vasario 23 d. straipsnyje „Pedagogai pakraupę nuo vakcinos poveikio" rašė...

Susirgai - sukis kaip nori, bet į Lietuvą negrįžk nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Vyriausybės nariai nusprendė, kad Konstitucijoje įrašytų piliečių teisių per pandemiją...

Kodėl darželinukų nepasiekia vietinių ūkininkų produktai? nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Darželinukų maitinimas dažnai kelia įvairių diskusijų. Pastaruoju metu žibalo į ugnį šliūkštelėjo...

Baroti galerija pristato vaizdo projektą nuotrauka, foto

Parodos, Prisitaikydama prie visų karantino reikalavimų, Klaipėdos apskrities dailininkų sąjungos Baroti ...

COVID-19, Paskelbta prieš 1 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Parodos, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...