2019 m. birželio 20 d. 08:15 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Raštingumas nebėra vertybė

(1)

2019-06-11, 09:13

Edita SIAVRIS, Respublika.lt

Raštingumas nebėra vertybė nuotrauka, foto

Jaunimo raštingumo lygiui kasmet krentant, į abitūros egzaminus vis tiek negrąžinamas gramatikos testo uždavinys.

© Egidijaus Jankausko asociatyvi nuotr.

Nors mokinių raštingumas vis menksta, valstybiniame lietuvių kalbos egzamine gramatikos testo - nė kvapo.

Valstybinė lietuvių kalbos komisija skambina pavojaus varpais, kad tokia ilgalaike praktika trypiama motyvacija vartoti valstybinę lietuvių kalbą. Tačiau mokytojų atstovai nemano, kad testą reikia grąžinti.

Nerimą kelia liberalios nuostatos

Jau 11 metų abiturientai, laikydami valstybinį lietuvių kalbos egzaminą, nebeatlieka gramatikos testo.

„Nuo 2008 metų egzamine atsirado teksto suvokimas ir rašinys, - taigi nuo to laiko užduotyje nebebuvo tikrinamos gramatikos ir kalbos kultūros klaidos. 2013 metais atsirado dabartinis egzamino formatas - tai yra tik rašinys“, - priminė Nacionalinio egzaminų centro l.e.p. direktorė Asta Ranonytė.

Tokia žinių tikrinimo praktika valstybiniame lietuvių kalbos egzamine nusivylusi Valstybinė lietuvių kalbos komisija. Jos pirmininkas Audrys Antanaitis įsitikinęs, kad gramatikos testas yra būtinas.

„Dėmesys kalbai ir taisyklingumui turi būti pirmaeilis. Manau, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir jos nauja vadovybė vis dėlto atsižvelgs ir gramatikos testas sugrįš.

Man kelia didžiulį nerimą liberalios nuostatos ir požiūris ir valstybinę kalbą. Motyvacija vartoti valstybinę lietuvių kalbą yra nepaprastai svarbi. O tokie dalykai (gramatikos testo eliminavimas, - aut. past.) šią motyvaciją mažina“, - sakė A.Antanaitis.

Beje, į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Konsultacijų banką, kuris per metus suteikia 39 tūkst. konsultacijų, dažniausiai kreipiasi mokytojai, redaktoriai, žurnalistai, tačiau, pasak komisijos, patys moksleiviai - labai retai.

Išsilavinimas nebesvarbus

Vis dėlto mokytojų bendruomenė nelinkusi pritarti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pozicijai. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų sąjungos pirmininkas Mindaugas Grigaitis nemano, kad reikia grįžti prie gramatikos testo kaip atskiros užduoties.

„Raštingumas vertinamas ir dabartiniame egzamine. Beje, taškų suma yra didesnė nei turinio taškų suma, t.y. net 52 taškai iš 100-o. Kitas dalykas, dėl programų apimties mes nebeturime laiko skirti raštingumui ugdyti.

Žinoma, raštingumas yra svarbus kriterijus, ir jis turi išlikti, tačiau ne dėl to, kad mes ruošiame egzaminui, - aiškino M.Grigaitis. - Pirmiausia mes turime daugiau laiko skirti įgūdžiams formuoti. 11-12 klasėse nebeturime gramatikai skirtų pamokų, nes yra daug kūrinių. Mūsų asociacija jau kelerius metus kalba apie tai, kad raštingumas krinta, bet mes nebeturime laiko raštingumui ugdyti.“

Pašnekovo teigimu, mąžtantis raštingumas - ne tik mokinių, bet ir visuomenės problema. M.Grigaitis svarstė, kad išsilavinimas mūsų visuomenėje, deja, nebėra prioritetas. O požiūris į raštingumą ir yra simptomas, kad išsilavinimas nebesvarbus.

M.Grigaitis apgailestavo, kad taisyklingas rašymas nebesiejamas su asmenybės prestižu. „Kiek teko bendrauti su užsienio kolegomis, visame pasaulyje ta tendencija. Tai susiję su pakitusiais komunikacijos būdais, su virtualiu bendravimu, su neformaliomis erdvėmis, kuriose susikūrę saviti bendravimo stiliai“, - tikino jis.

Situaciją komentuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas MONKEVIČIUS:


Mokantis pagal Bendrąsias ugdymo programas, bendrieji raštingumo įgūdžiai turi būti suformuoti pagrindinėje mokykloje, tai yra iki 10 klasės. Mokiniai, baigę pagrindinio ugdymo programą, laiko privalomą lietuvių kalbos ir literatūros pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimą: raštingumo testas yra sudėtinė šio patikrinimo dalis.

Brandos egzamino rašiniu vertinami ne tik teksto kūrimo įgūdžiai, bet ir abituriento vartojamos kalbos taisyklingumas. Vertinant rašinį, kalbos taisyklingumo - žodyno, gramatikos, rašybos ir skyrybos - vertinimas sudaro 35 proc. viso vertinimo. Vyraujančia lietuvių kalbos specialistų nuomone, tai pakankama kompleksinė priemonė abiturientų gebėjimams įvertinti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ar žino ministras

2019-06-13   06:36

IP: 86.100.132.156

kad dešimtokams beveik visos užduotys iš sintaksės....sakinio ,žodžio dalių žymėjimas-čia raštingumas?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Antradienį Lietuvos abiturientai laikė istorijos egzaminą. Jų nuomone, jis nebuvo labai sunkus.

Istorijos egzaminas - nesunkus nuotrauka, foto

Sužibo švieselė tunelio gale - Švietimo ateities forumo ir „Consilium Educationis“ iniciatyva...

Mokytojui: nueik nežinia kur, parnešk nežinia ką nuotrauka, foto

Klaipėdos „Varpo“ gimnazijoje birželio 7 dieną vyko respublikinė konferencija „Meilė gyvūnams suvienija“,...

„Meilė gyvūnams suvienija“ nuotrauka, foto

Visoje Lietuvoje nesitraukiant alinantiems karščiams, mokyklų suoluose vos išsėdi ilgesniems mokslo metams...

Moksleiviai jau alpsta nuo karščio nuotrauka, foto

Raudona vėliava poilsiautojams - nė motais nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos paplūdimiuose budintys gelbėtojai kraupsta - į pajūrį atvykę poilsiautojai dėl pramogos...

„Bunasta“ mato perspektyvą Klaipėdoje: „Uostas yra labai svarbus pasienis“ nuotrauka, foto

Klaipėda, Lietuvos transporto sektorius 2019 metus pradėjo augimu. Per pirmus tris šių metų...

Žalieji surengs pusvalandžio trukmės pilietinę akciją nuotrauka, foto

Klaipėda, Asociacijos „Klaipėdos žalieji“ pirmininkė Liudvika Kuzminčiūtė kreipėsi į naujienų portalo VE.lt redakciją,...

FNTT pričiupo Palangos viešbutį ir poilsio vilą nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdyba kartu su Klaipėdos apygardos prokuratūra...

Klaipėda, Paskelbta prieš 14 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...