2019 m. liepos 18 d. 12:08 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Pasak V. Adamkaus, nepertvarkytas aukštasis mokslas skatina emigraciją

(1)

Pasak V. Adamkaus, nepertvarkytas aukštasis mokslas skatina emigraciją nuotrauka, foto

Reklama

Prezidentas Valdas Adamkus lemiamu XXI amžiaus Lietuvos kūrimo veiksniu laiko švietimą ir aukštąjį mokslą. Jo teigimu, delsimas pertvarkyti mūsų aukštąjį mokslą reiškia prarastą laiką, prarastas galimybes, prarastą Lietuvos gerovės ir pažangos dalį. Ir ne tik ateityje.

Jau šiandien akivaizdu, kad nepertvarkytas aukštasis mokslas prisideda prie emigracijos skatinimo.

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) antradienį skaitytoje paskaitoje šalies vadovas ragino kurti tokią šalį, kuri būtų patraukli geriausiems ir ambicingiausiems Lietuvos piliečiams, su kuria visi čia gimusieji sietų savo ateitį.

"Apmaudu, tačiau, kalbėdami apie mūsų galimybes konkuruoti pasaulyje, esame priversti stebėti konkurencingiausių protų nutekėjimą iš Lietuvos rinkos ir gauti žinių apie tai, kaip sėkmingai jų gabumai panaudojami užsienyje", - sakė prezidentas.

Jis pabrėžė, kad akademinė sritis iš esmės - vienintelis laidas į geresnę Lietuvos ateitį. Būtent čia turi daug plačiau skleistis tyrimų laisvė. Būtent čia jauni žmonės turi nuolat girdėti laisvas diskusijas, dalyvauti jose, keistis idėjomis, mokytis suprasti Lietuvos bei pasaulio situaciją ir ją kritiškai vertinti.

Universitetai gali ir turi būti kelrodžiai, rodantys, kokie yra nepriklausomybės, laisvės privalumai, ką tai duoda žmogui ir visuomenei.

"Tačiau ar ne per didelė prabanga Lietuvai leisti, kad mokslo ir studijų sistema veiktų vidutiniškai ar, net drįstu pasakyti, prastai?" - retoriškai klausė prezidentas.

"Dabartiniai mokslo ir studijų valdymo metodai smarkiai atsilikę nuo pažangiausių šalių nueito kelio. Tačiau visa tai tėra antriniai dalykai, palyginus su tuo, ką laikau svarbiausiu: kad būtų panaikinti trukdžiai akademinei bendruomenei pačiai spręsti dalykus, susijusius su mokslo kokybe, mokslo idėjų ekspertize ir vertinimu. Mokslininkams turi būti suteikta visiška laisvė plėtoti mokslo tyrimus, pasirinkti mokslo kryptis. Tam neturi būti jokių - nei atvirų, nei paslėptų kliūčių", - pažymėjo V. Adamkus.

Šalies vadovas apgailestavo, kad biurokratinė inercija ir provinciali švietimo bei mokslo politika linkusi ne priimti esmines naujoves, o atmesti viską, kas mažina jos kontrolę.

Prezidentas sakė iš jaunuomenės pasigendąs didesnio aktyvumo, revoliucinių idėjų gerąja - atsinaujinimo ir kūrybiškumo - prasme ir ragino nebijoti būti kritiškiems ir savikritiškai žvelgti į savo dabartį, į veikiančias struktūras.

"Universitetai, ypač tokie kaip šis, turi tapti demokratinio gyvenimo laboratorija ir moralinės bei pilietinės lyderystės kalve. Jie turi ugdyti kritinį mąstymą ir asmenybes, kurios tiesą vertina labiau nei sėkmingą ir nuo rūpesčių išvaduojančią karjerą. Antraip kyla klausimas: ką ugdo aukštosios mokyklos - sistemos tarnus ir europinę biurokratiją ar laisvus žmones, įsipareigojančius savo šaliai ir savo visuomenei?

Prezidentas neabejoja, kad būtent universiteto bendruomenėje yra modernios Lietuvos, modernios visuomenės šaknys: visuomenės, kuri bręsta ir auga daug greičiau nei mūsų politikų atsakomybė ir politinė išmintis, visuomenės, kuri pati imasi spręsti svarbiausias problemas: rūpinasi parama skurstantiems, stabdo karą keliuose, puoselėja kultūrą ir tautinį paveldą, organizuoja švietimą ir lavinimąsi, imasi bendruomeninių verslo iniciatyvų.

Tautų ir kultūrų dialogas, politinė drąsa priimti civilizacijos naujoves visada buvo neatskiriama Lietuvos tapatybės dalis, atnešanti naudos ir sulaukianti pačių garbingiausių įvertinimų, teigė Prezidentas.

Pasak Lietuvos vadovo, visuomenės brandai ypač didelę įtaką daro jaunimo griežtai tariamas "ne" tautiniams, rasiniams, religiniams išpuoliams.

Prezidentas paragino jaunimo organizacijas kuo aktyviau įsitraukti į akcijas, teigiančias pozityvią tėvynės meilę. Būtina ne vien bausti nusikaltusius, bet ir bendrauti su neapykantos suklaidintais jaunuoliais, kalbėtis apie tikrąsias vertybes, patraukti juos į savo pusę.

"Todėl kartoju - nebūkite vien savo srities specialistai, eikite į visuomeninę veiklą, eikite į viešumą, į politiką. Be atsakingos jaunosios kartos įsitraukimo į viešąjį gyvenimą neįmanoma jokia pažanga, joks esminis atsinaujinimas", - paskaitoje VDU pabrėžė prezidentas.

"Vakarų ekspreso" ir Eltos inf.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

mama

2010-05-02   07:34

Mokyklose nera jokios galimybes ispirkti maitinima vaikui. Tenka duoti kas diena po 5 Lt. ir daugiau, kuriuos jis nezinia kur leidzia, gal but rukymui, gal but dar kazkam. Paaugli labai sunku kontroliuoti, o dar ir mokykla prideda problemu.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Deja, net ir XXI amžiuje profesinės karjeros pasirinkimą tebelemia ir apriboja gajūs...

Rinkis profesiją, ne stereotipus nuotrauka, foto

"Tikiuosi, kad tai mano raktas į ateitį", - sako visus 5 abitūros...

Penkis šimtukus gavusi Mariam Varoneckaitė: "Nesureikšminu pažymių" nuotrauka, foto

Antradienį uostamiesčio piliavietėje vyko abiturientų, iš valstybinių brandos egzaminų gavusių šimtukus, pagerbimo...

Pagerbti uostamiesčio šimtukininkai nuotrauka, foto

Dėl ligos pamokas praleidusiems mokiniams nebereikės į mokyklą nešti tą pateisinančios gydytojo...

Rugsėjo permainos: tėvai patenkinti, mokytojai – nelabai nuotrauka, foto

Tragedija lizde: nelaimėliai žmonių pagalbos nelaukė nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Palangoje nuvirtus stulpui su gandralizdžiu nelaukusi žmonių pagalbos gandrų šeimyna dar birželį...

Neišvengsime NT ir taršių automobilių mokesčių nuotrauka, foto

Ūkis, Naujų mokesčių bei didesnio jų progresyvumo Lietuvai nepavys išvengti, sako laikinasis...

Palanga ruošiasi motorų riaumojimui nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Jau šį ketvirtadienį Palangą užpildys žvėriškas motorų gausmas – į jubiliejines, dvidešimtąsias...

„Kaminkrėtys“ atsinaujino Jūros šventei nuotrauka, foto

Klaipėda, Ankstyvą trečiadienio rytą senamiesčio skulptūra "Kaminkrėtys" atsinaujino - pakeistas jau pasenęs šepetys....

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 8 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 43 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...