2019 m. liepos 18 d. 06:08 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Lituanistų nerimas - prie apskritojo stalo

(2)

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) suorganizavo diskusiją apie integruoto dalyko ir užsienio kalbos mokymą, jo paskirtį ir vietą bendrajame ugdyme. Dvikalbystės šalininkai bandė įtikinti lituanistus, kad pradėjus dalyką mokyti užsienio kalba, gimtoji nenukentės. Diskusija baigėsi sutarimu, kad problemų ryšulį bandys spręsti visi kartu - ir lietuvių kalbos gynėjai, ir dvikalbystės šalininkai.

Reklama

Diskusijoje nepasididžiavo dalyvauti Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nariai, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK), Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje, Getės instituto, Prancūzų kultūros centro, Britų tarybos, Alytaus Dzūkijos vidurinės mokyklos, Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno bei Šiaulių Didždvario gimnazijų, Vytauto Didžiojo bei Vilniaus pedagoginio universiteto atstovai. Diskusijoje taip pat dalyvavo ŠMM Bendrojo ugdymo departamento Ikimokyklinio ir vidurinio ugdymo, bendrojo ir tęstinio mokymo departamento Profesinio mokymo ir pedagogų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo skyrių specialistai.

Abipusė nauda

ŠMM bendrojo ugdymo departamento Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus (PVUS) specialistė Vilija Sipaitė pabrėžė, kad kitos Europos šalys yra kur kas toliau pažengusios aptariamojoje srityje. Pasak jos, Lietuvai kol kas atitenka atsilikėlės vaidmuo.

Pasak specialistės, integruotas mokymas Lietuvoje nėra naujiena, mat dar 1965 m. keletas mokyklų privalėjo sustiprinti užsienio kalbų mokymą. Nuo 1997 m. Lietuvoje steigiamos tarptautinio bakalauriato studijos aukštesnėse klasėse. Kaip pavyzdį V.Sipaitė paminėjo Vilniaus licėjų.

PVUS specialistė tvirtino, kad integruotas dalyko mokymas - tai nauda ne tik mokiniams, bet ir mokytojams. Kaip naudą mokiniui V.Sipaitė įvardijo didėjančią dalykinę ir aukštą užsienio kalbos kompetenciją. Mokytojai, pasak specialistės, įgytų didesnės tarptautinių projektų patirties ir būtų priversti tarpusavyje bendradarbiauti, o ne konkuruoti.

Tikslas - keisti visuomenę

Lietuvos Nepriklausomos Valstybės Atkūrimo Akto signatarui, buvusiam užsienio reikalų ministrui Algirdui Saudargui pasiteiravus, apie kokius mokomuosius dalykus yra kalbama, specialistės atsakė, jog kol kas yra kalbama apie galimybę rinktis blokais: socialiniai, realieji arba gamtos mokslai.

VLKK atstovėms sunerimus, kad visas dėmesys bus koncentruojamas į užsienio kalbą, o ne į dalyką, ŠMM specialistai skubėjo jas patikinti, kad “tikslas yra koncentruotis į mokomąjį dalyką”. “Užsienio kalba dalyvauja labai svarbiame procese gilinant dalyko kompetencijas”, - kalbėjo švietimo specialistės.

Reklama

“Tai yra per platus klausimas, - išgirdęs klausimą apie galutinį integruoto mokymo tikslą į diskusiją įsitraukė ŠMM bendrojo ugdymo departamento direktorius Arūnas Plikšys. - Esminis tikslas - asmenybės kompetencijų tobulinimas. Mokinys, pasiruošęs studijoms, - tai yra galutinis rezultatas. Neužsibrėžiame, kad tikslas yra egzaminas. Galbūt tikslas yra keisti šiandieninę visuomenę”.

Istorija - užsienio kalba

Diskusijos dalyviams buvo pristatyta Alytaus Dzūkijos vidurinėje mokykloje taikoma dalykų ir kalbos integruoto mokymo (EMILE) sistema. Vienas pagrindinių šios sistemos principų: mokytojas ruošia naują originalų dvikalbį kursą, kuriame derina nacionalinę programą ir vadovėlius su turimomis mokymo priemonėmis ir vadovėliais užsienio kalba, numato įvairius mokymo metodus, derindamas abi kalbas, kurios padeda geriau išreikšti sąvokas, kultūrą. Ši strategija leidžia numatyti ne tik mokomo dalyko, bet ir kalbinius bei kultūrinius mokymo tikslus.

“Mokymas vyksta pagal nacionalinę programą, pirmenybę teikiant turinio atrankai gimtąja ir užsienio kalba, taip pat derinant kalbėjimo ir įrodinėjimo, aprašymo, analizės, formulavimo metodus”, - kalbėjo mokyklos direktoriaus pavaduotoja Vilija Sušinskienė.

Alytaus Dzūkijos vidurinėje mokykloje 5-8 klasėse - atskiri istorijos, geografijos, muzikos integruoti moduliai prancūzų kalba. 9 klasėje - kalbinio parengimo programa su stažuotoju iš Prancūzijos, 10-12 klasėse - atrenkamas ugdymo turinys, kuris dėstomas užsienio kalba per istorijos, geografijos, muzikos pamokas.

Prašo namų darbų

V.Sušinskienė, kiekvienais metais atlikdama mokinių anketines apklausas, pastebėjo, kad 12 klasių moksleiviai džiaugiasi, kad taikant EMILE turi galimybę gerai išmokti kalbą bei ją pritaikyti, užsienio kalba jie gali laisvai kalbėti ir reikšti savo nuomonę įvairiais klausimais.

“Mokiniams labiausiai patinka kalbėjimas, diskusijos, dokumentų analizė, testai, darbas grupėse, paprastas bendravimas užsienio kalba, mokytojos gebėjimas įdomiai pateikti informaciją, mokytojo pasakojimai, - pasakojo V.Sušinskienė. - Moksleiviai netgi siūlo daugiau užduoti darbo, kurį reikėtų atlikti ne pamokų metu”.

Problemų gniutulas

Reklama

“Užsienio kalbų, be abejo, reikia mokyti, tačiau bet koks kita kalba dėstomas dalykas, bet kokia nauja įsisavinama sąvoka užima gimtosios kalbos vietą, - kalbėjo A.Saudargas. - Apie tai nereikia diskutuoti. Tai yra įrodyta moksliškai. Gabesni vaikai pajėgia mokytis kelių kalbų, bet jeigu jūs dėstysite mokykloje matematiką iki pat 12 klasės kita kalba, tai vaikas praras būtent matematikos supratimą”.

VLKK pirmininkė Irena Smetonienė dar kartą pabrėžė, kad jos vadovaujama komisija nėra nusistačiusi prieš užsienio kalbų mokymą, tačiau jos manymu, “projektas negali būti privalomas”.

“Dvikalbystė kenkia žmogui. Dalyko dėstymas užsienio kalba yra pirmas žingsnis į dvikalbystę, - kalbėjo I.Smetonienė. - Mokytojai turėtų per anglų kalbos pamokas šnekėti apie Lietuvos istoriją, o ne mokyti Lietuvos istorijos angliškai. Ar ne įdomiai skamba, kad muzikos užsienio kalba yra mokoma nuo antros klasės? Tai lietuvių liaudies dainų pavadinimus versime į prancūzų, anglų kalbas? Nepersistenkime”.

Išklausiusi trumpas kitų dalyvių pastabas ir padėkos žodžius už organizuotą diskusiją, švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė pasiūlė sukurti tam tikras gaires, “nuo kurių galima bus pamėginti peržiūrėti metodikas, kad visas šis problemų gniutulas būtų išskaidytas į mažas problemėles, kurias galėtume lengvai išspręsti”.

Mantas STANKEVIČIUS, "Respublika"

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Matilda

2010-05-02   07:38

Prieš kokių 20 metų buvo labai pažangu pamokas vesti rusų kalba. kai kurie direktoriai rankomis plojo, kokie jie pažangūs, kaip sugeba mokyti istorijos, geografijos, net matematikos, fizikos rusų kalba. Laikai pasikeitė, bet marazmai tie patys- tik šįkart pagal ,,europinius " standartus- angliškai. Vargas tau, lietuvi, kad stuburo ir galvos neturi: kur vėjas lenkia, ten ir linksti.

GEDA

2010-05-02   07:38

Rusino, o dabar i kita puse. GEDA! Gal pradekim visus dalykus destyti anglu kalba nuo pradiniu klasiu?! Jau anglu kalba nuo 2 klases pradeta. Seimunai tikri PARSIDAVELIAI ir europos sajungos subinlaiziai

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

"Tikiuosi, kad tai mano raktas į ateitį", - sako visus 5 abitūros...

Penkis šimtukus gavusi Mariam Varoneckaitė: "Nesureikšminu pažymių" nuotrauka, foto

Antradienį uostamiesčio piliavietėje vyko abiturientų, iš valstybinių brandos egzaminų gavusių šimtukus, pagerbimo...

Pagerbti uostamiesčio šimtukininkai nuotrauka, foto

Dėl ligos pamokas praleidusiems mokiniams nebereikės į mokyklą nešti tą pateisinančios gydytojo...

Rugsėjo permainos: tėvai patenkinti, mokytojai – nelabai nuotrauka, foto

Valdininkai prašo politikų leisti dar šiemet imti iš banko kone 3...

Mokyklų statyboms teks ir skolintis nuotrauka, foto

Baltijos jūroje tarša mažėja, tačiau džiaugtis anksti nuotrauka, foto

Jūra, Baltijos jūra mums yra ypatinga ne tik todėl, kad ji vienintelė skalauja...

Moteris iš Gargždų: „Nenorėjau jo žudyti“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Gargžduose gyvenanti 45 metų Ingrida Krikšnaitė, nuskriaudusi sugyventinį, kuris su ja dalijosi...

Klaipėdiečių pergalės "Gintarinių irklų" regatoje nuotrauka, foto

Sportas, Trakuose, Galvės ežere, vykusioje tarptautinėje "Gintarinių irklų" regatoje pergales skynė Klaipėdos irklavimo...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Kriminalai, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...