2019 m. birželio 27 d. 15:53 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Klaipėdos valstybinė kolegija siekia naujų aukštumų geografinių informacinių sistemų (GIS) inovacijų ir bepiločių orlaivių panaudojimo srityje

Klaipėdos valstybinė kolegija siekia naujų aukštumų geografinių informacinių sistemų (GIS) inovacijų ir bepiločių orlaivių panaudojimo srityje nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Vasario 14 d. Klaipėdos valstybinės kolegijos (KVK) Technologijų fakultete įvyko tarptautinio projekto konferencija. Projektas “Jungtinių GIS mokymų sukūrimas įsidarbinimo galimybėms gerinti regione (sutrumpintai – GISEDU)“, finansuojamas ES „Interreg Latvija-Lietuva“ programos, dvejus pastaruosius metus buvo svarbus uostamiesčio akademinei bendruomenei, įmonių atstovams.

Be to, su šio projekto veiklomis supažindintos Klaipėdos, Tauragės, Šilalės, Kretingos, Neringos, Palangos savivaldybių administracijos, kurioms ateityje bus naudinga GIS inovacijas pritaikyti savo rajonų ir miestų planavimui bei geresniam valdymui. Kadangi minėtoji ES programa finansuoja ir vysto bendradarbiavimą abipus sienų, atitinkamai iš Latvijos pusės projekte dalyvavo Latvijos gyvybės mokslų ir technologijų universitetas (LLU). Su projekto galimybėmis ir rezultatais supažindinti  Zemgalos, Kurzemes, Latgalos savivaldybių darbuotojai.

Į renginį susirinko ne tik KVK dėstytojai ir studentai, bet ir įvairių įmonių, organizacijų atstovai. Pranešimus apie įvairius šiuolaikinių kartografavimo technologijų panaudojimo būdus skaitė Klaipėdos m. savivaldybės Geodezijos ir GIS skyriaus vyr. specialistė  Marija Buivydienė, Palangos m. savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo GIS analitikas Mindaugas Valaitis, taip pat Klaipėdos universiteto mokslininkai Eduardas Spiriajevas bei Viačeslav Jurkin.

Kaip sakė šio projekto koordinatorė, KVK Aplinkos ir statybos inžinerijos katedros vedėja, Dainora Jankauskienė, Europos Sąjunga šiam projektui skyrė 648 tūkstančius eurų. Už šią sumą buvo įsteigti 2 GIS kompetencijų centrai Klaipėdoje bei Jelgavoje. Taip pat įsigyta daug naujausios modernios kompiuterinės technikos: darbo stočių-kompiuterių, daugiafunkcinių ir plačiaformačių bei 3D spausdintuvų, keletas visai kitos kartos programinės įrangos paketų (Arcgis, Bentley Microstation ir pan.).

Didžiausio studentų ir savo darbą išmanančių geodezijos įmonių vadovų dėmesio susilaukė – didžiulis bepilotis orlaivis, kuris sklęsdamas per keletą minučių gali nuskanuoti ir skaitmenizuoti plačias teritorijas, o vėliau į kompiuterines laikmenas perkelti duomenys leidžia sukurti vietovių 3D formato atvaizdus su neįtikėtinomis detalėmis (galima pamatyti tarsi nuotraukoje žolės kupstus, šaligatvio trinkeles ir pan.). Įvairūs lazeriniai skeneriai (kuriuos KVK taip pat įsigijo šio projekto lėšomis) skanuoja aplinką arba konkretų pastatą 20 000 – 40 000 taškų per sekunde greičiu.

Ši ypač moderni įranga sukuria „taškų debesį“, kuris prasiskverbia net pro augalų lapiją ir su kelių centimetrų tikslumu išmatuoja ne tik teritoriją, bet ir  už medžių pasislėpusių namų fasadus (sienas, langus, duris ir t.t.). Palyginimui užtenka pasakyti, kad Lietuvos geodezijos įmonės vis dar dirba klasikiniu „rankiniu“ būdu, kur žmonės su turimais matavimo prietaisais fiksuoja pavienius objekto taškus ir tam sugaišta keliolika kartų daugiau darbo laiko.

„GISEDU“ taip pat apėmė ir dėstytojų kvalifikacijos tobulinimą. Darbo su išmaniosiomis sistemomis pasimokyti teko 50 dėstytojų iš KVK ir LLU. Buvo peržiūrėta ir naujiems technologiniams iššūkiams pritaikyta 40 studijų dalykų. Projekto techninės dalies ekspertas, KVK lektorius, Indrius Kuklys papasakojo apie atliktus bandomuosius-praktinius darbus: nuskenuota ir skaitmenizuotame žemėlapyje patalpinta Klaipėdos skulptūrų parko 120 paminklų (juos galima pamatyti ir iš visų pusių tarsi tikrovėje apžiūrėti internetinėje www.regia.lt svetainėje). Taip pat ir Šilalėje buvo skaitmenizuotas D.Poškos Baublių muziejus bei greta esantis parkas. Šie bandymai rodo begalines naujausios geodezinės įrangos galimybes ir platų pritaikymą ne tik kartografijoje, bet ir statybų sektoriuje bei kitokio pobūdžio versle, netgi visuomeninime gyvenime, propaguojant  turizmo ir kultūros objektus.

Daugiau informacijos galima rasti tinklapyje www.gisedu.eu

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Europos Komisija trečiadienį paskelbė, kad Vilniaus universitetas, Kauno technologijos universitetas ir...

KU atrinktas dalyvauti bandomajame ES projekte nuotrauka, foto

„Jeigu pradinių klasių mokiniai kas dieną mokykloje žaistų keturiolika matematinių žaidimų,...

Sukūrė nepaprastą žaidimą – metų matematikos kursą išmoko per kelis mėnesius nuotrauka, foto

Šalies valdžios bandymas išguiti iš Klaipėdos pedagogų rengimo specialybes netruks smogti kitu...

Darželiuose ir mokyklose - pedagogų stygius nuotrauka, foto

Antradienį Lietuvos abiturientai laikė istorijos egzaminą. Jų nuomone, jis nebuvo labai sunkus.

Istorijos egzaminas - nesunkus nuotrauka, foto

KU tapo Europos universitetų aljansų nariu nuotrauka, foto

Klaipėda, Vilniaus ir Klaipėdos universitetai, taip pat Kauno technologijos universitetas tampa pirmųjų Europos...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Klaipėdą ir Mukraną gali jungti laivybos linija? nuotrauka, foto

Jūra, Praėjusią savaitę Klaipėdoje susitiko Pietų Baltijos jūros transporto projekto partneriai. Jie sprendžia...

Motociklininkas į mirtį skriejo milžinišku greičiu nuotrauka, foto

Kriminalai, Teisėsaugininkai sudėliojo visus taškus dėl prieš metus Klaipėdoje įvykusios tragiškos avarijos. Jos...

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 45 min.

Jūra, Paskelbta prieš 52 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...