2019 m. liepos 19 d. 09:48 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Klaipėdos universitete sutikti laivą „Prezidentas Smetona“ suradę ekspedicijos dalyviai

Reklama

Liepos 11 d. Klaipėdos universitete sutikti mokslinės ekspedicijos „Lietuvos karo laivas „Prezidentas Smetona“ mokslininkai. Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, įteikusi projekto iniciatoriui ir vadovui akademikui prof. habil. dr. V. Žulkui Švietimo ir mokslo ministerijos atminimo medalį už Lietuvos istorijai reikšmingą atradimą. Padėkos raštus ministrė įteikė ir kitiems ekspedicijos dalyviams.

„Šis atradimas turi tapti svarbiu įrašu ne tik Klaipėdos universiteto gyvenime, bet ir Lietuvos istorijoje, tai valstybės pažinimo ženklas. Tai, kad jūs atradote istoriją, yra dar vienas žingsnis, kuriant naują istoriją. Klaipėdos universitetas parodė aiškią lyderystę jūrų mokslų, jūrų archeologijos srityje ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos jūros regione“, – sveikindama profesorių V. Žulkų kalbėjo ministrė J. Petrauskienė.

Klaipėdos miesto mero pavaduotoja Judita Simonavičiūtė sveikindama ekspedicijos dalyvius pabrėžė, kad tai didžiulė dovana Lietuvai, kaip jūrinei valstybei, Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio išvakarėse. „Prieš keletą mėnesių vyko aršios diskusijos dėl Klaipėdos universiteto išlikimo. Šiandien jau aišku, kad universitetas yra jaunas ir kuriantis, jis turi išlikti. Man džiugu priminti, kad aktą rado Kaunas, o laivą „Prezidentas Smetona“ – Klaipėda“, – pastebėjo Klaipėdos miesto vicemerė J. Simonavičiūtė.

Projekto iniciatorius ir vadovas profesorius V. Žulkus atviravo, kad nesitikėjo tokio pozityvaus sutikimo bei visuomenės reakcijos: „Streso turėjome nemažai, nes oras buvo labai prastas ir nepalankus plaukti į jūrą. Iš dviejų savaičių, numatytų ekspedicijai, dirbti galėjome tik dvi dienas. To ir pakako – ekspedicijos tikslus įgyvendinome visų dalyvių, ypač Lietuvos karinių jūrų pajėgų technologijų, dėka“. Profesorius pabrėžė, kad ekspedicijos tikslas buvo atpažinti nuskendusius Lietuvos laivus, kurių koordinates 2010 m. nustatė Vello Mäss, kolega iš Estijos. Prof. V. Žulkus susirinkusiesiems pristatė ekspedicijos atradimus, rodė nuskendusio laivo sonarines nuotraukas, priminė laivo „Prezidentas Smetona“ istoriją.

Birželio 27 d. KU mokslininkai kartu su Lietuvos karinėmis jūrų pajėgomis burlaiviu „Brabander“ leidosi į mokslinę ekspediciją „Lietuvos karo laivas „Prezidentas Smetona“ prie Estijos krantų. Ekspedicijos tikslas buvo surasti pirmąjį Lietuvos karo laivą „Prezidentas Smetona“ ir mažesnius tarpukario Lietuvos prekybos laivus „Panevėžys“, „Kretinga“ ir „Utena“. Liepos 2 d. už 5 mylių nuo Estijos krantų, jūros dugne, 85 m gylyje, atpažintas laivas „Prezidentas Smetona“. Surasti laivai „Panevėžys“, „Kretinga“ ir „Utena“.

„Prezidentas Smetona“ buvo pirmasis nepriklausomos Lietuvos karo laivas, kurį 1927 m. Lietuvos Vyriausybė pirko iš Vokietijos. Jo dingimo aplinkybes iki šiol gaubė paslaptis. Laivas Suomių įlankoje nuskendo 1945 m. sausio 11-ąją. Vienų šaltinių duomenimis, jis nuskendo užplaukęs ant seklumos, kitų – į jį pataikė mina. Laivo ,,Prezidentas Smetona“ istorija skatina atminti, kad lietuviai gyvena šalia Baltijos jūros – Lietuvos vartų į pasaulį.

Reklama

Nuotraukų galerija

 

© KU

KU

 

KU

 

KU

 

KU

 

KU

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Šiemet abiturientai dėl valstybinių brandos egzaminų rezultatų teikė mažiau apeliacijų nei...

Abiturientai pateikė 1207 apeliacijas nuotrauka, foto

Deja, net ir XXI amžiuje profesinės karjeros pasirinkimą tebelemia ir apriboja gajūs...

Rinkis profesiją, ne stereotipus nuotrauka, foto

"Tikiuosi, kad tai mano raktas į ateitį", - sako visus 5 abitūros...

Penkis šimtukus gavusi Mariam Varoneckaitė: "Nesureikšminu pažymių" nuotrauka, foto

Antradienį uostamiesčio piliavietėje vyko abiturientų, iš valstybinių brandos egzaminų gavusių šimtukus, pagerbimo...

Pagerbti uostamiesčio šimtukininkai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuvos kriminalinė kronika nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-07-18 Klaipėdos miesto policijos komisariate užregistruotas UAB atstovo pareiškimas, kuriame nurodyta, kad...

Palangoje užsukti kviečia vasaros skaitykla-rezidencija nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Įpusėjus vasarai, turistai ir poilsiautojai vis aktyviau dairosi progų nuvykti į pajūrį,...

Automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Savaitgalį kaitins net iki 29 laipsnių nuotrauka, foto

Vasara, Artimiausią parą orai Europoje bus padalyti į tris dalis. Vienas ciklonas šokdins...

Kriminalai, Paskelbta prieš 22 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 25 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 41 min.

Vasara, Paskelbta prieš 44 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...