2019 m. balandžio 20 d. 11:15 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Kaip padėti vaikui saugiai tyrinėti pasaulį?

2019-03-23, 19:01

Psichologė Evelina JEŽENKINA

Kaip padėti vaikui saugiai tyrinėti pasaulį? nuotrauka, foto

© „Fotolia" nuotr.

Natūralu, kad tėvai labai myli savo vaikus ir stengiasi juos apsaugoti nuo visų pasaulio blogybių. Kai turi mažą vaiką supranti, kad aplinkui tyko daug daugiau pavojų, negu kada nors galėjai įsivaizduoti.

Pavojinga tampa bala, nes galima sušlapti kojas ir susirgti. Pavojinga ir kėdė, nes nuo jos galima nukristi ir susitrenkti galvą.

Be abejo, pavojingos stiklinės, lėkštės ir, apskritai, visi stiklo ar keramikos gaminiai, kurie dūžta į mažus, aštrius gabalėlius.

Pastebi, kad pavojingi gali būti įvairiausi akmenėliai, sagutės ir daugybė kitų smulkių daiktų.

O jau kiek galimų pavojų tykoja vaikų žaidimų aikštelėse, kur nesuvaldomi bėgioja, stumdosi ir į akis mėto smėlį nepažįstamieji "monstriukai". Taip pat ir parkas, kur kiti suaugę vedžioja savo pasiutusius šunis, kurie tik ir žiūri, kaip įkąsti jūsų vaikui.

Idealu būtų, jeigu galėtume savo vaiką pririšti prie savęs ir visur kartu nešiotis bent jau iki kokių 10 metų arba užrakinti kambaryje su minkštomis sienomis ir niekur neišleisti, kol neužaugs. Ar ne? Bet, deja (ar laimei), mes taip elgtis negalime.

Ką gi mums tokiu atveju daryti? Kaip apsaugoti vaikus nuo visur tykojančių pavojų?

Realybė yra tokia, kad kuo labiau stengsimės apsaugoti vaikus nuo, kaip mums atrodo, labai pavojingų dalykų, tuo įdomesni tie dalykai tampa vaikams. Kuo daugiau drausime, tuo didesnio susidomėjimo sulauksime.

Mes turėtume pasidžiaugti, kad vaikai yra smalsūs, imlūs naujovėms, ir paskatinti juos domėtis, tyrinėti, pajausti, atrasti. Kuo daugiau vaikams leisime, kuo daugiau naujo jie pažins, tuo protingesni ir labiau savarankiški jie taps ir tuo geriau jie bus pasiruošę sudėtingam suaugusiųjų gyvenimui.

Ar tai reiškia, kad turėtume leisti vaikams daryti viską, ko tik jie nori? Tikrai ne. Yra dalykų, kuriuos griežtai (bet ramiai) uždrausime vaikams. Mes tikrai neleisime vaikams bėgti per gatvę degant raudonam šviesoforo signalui, mušti kitų vaikų ar gyvūnų, žaisti su peiliu ar degtukais (iki tam tikro amžiaus) ir pan. Mes uždrausime tai, kas pakenktų vaiko ar aplinkinių gyvybei ar sveikatai bei stabdysime tokį elgesį, kuris atneš žalos mūsų ar kitų žmonių materialiam turtui. Taigi, vaikai turi žinoti taisykles, kad "mes nesimušamame", "mes neskriaudžiame kitų", "mes nelaužome daiktų" ir t.t.

Tačiau, iš tikrųjų draudimų, kurie būtų vienareikšmiški ir nenuginčijami, nėra tiek daug, kaip galėtų atrodyti.

Ir tikrai yra daugybė iš pirmo žvilgsnio pavojingų dalykų, kuriuos galime vaikui leisti, jeigu nukreipsime vaiką tinkama linkme, parodysime, kaip saugiai su tamtikru daiktu ar tam tikroje situacijoje elgtis. Turime tik skirti šiek tiek laiko, kantrybės, kartais kūrybiškumo.

Pavyzdžiui, mes neleidžiame vaikui šokinėti iš medžio, bet užuot sakę: "Aš tau draudžiu šokinėti", pamokykime vaiką: "Medis yra labai aukštas, šokinėjant nuo medžio galima susižeisti, tačiau pašokinėti gali ant batuto arba gali nušokti nuo kėdės."

Jeigu neleidžiame vaikui bėgioti parduotuvėje, kur daug žmonių - nuvažiuokime į parką ar kitą vietą, kur bėgioti yra saugu.

Jeigu neleidžiame plauti stiklinių, nes jos gali sudužti, leiskime plauti plastikinius indelius.

Jeigu draudžiame bėgti per gatvę, paaiškinkime, kad norint nusigauti į kitą gatvės pusę, galime eiti per pėsčiųjų perėją. Tokiu būdu vaikas patenkins savo poreikį (aktyvumo, pažinimo, dėmesio ir t.t.), o mes, tėvai, sulauksime dėkingumo vietoj pasipriešinimo.

Tik nenusiminkime, jeigu vaikas iš pradžių atmeta mūsų pasiūlymus (ypač jeigu prieš tai jam viskas buvo draudžiama). Tokiu atveju paklauskime paties vaiko: "O kokią išeitį pasiūlytum Tu?" Taip pat galite sugalvoti kartu, ką dar galima nuveikti. Kartais vaikai atranda tikrai gerų sprendimų ir laikui bėgant supranta, kad tėvai tapo labiau geranoriški ir irgi pasiūlo visai įdomių dalykų.

Taip pat prisiminkime, kad daugelį dalykų vaikas gali nuveikti padedamas suaugusiųjų (tik, deja, suaugę dažnai neturi laiko ar noro kažką veikti su vaikais).

Pasistenkime, kad vaikas vietoj "Draudžiu tau atidarinėti mano stalčių" išgirstų "Pažiūrėkime kartu, ką ten turime", vietoj "Tu dar per mažas gaminti valgyti", išgirstų "Gali padėti mamai virtuvėje, kai mama yra šalia" ir aišku, vietoj "Tau draudžiama vaikščioti už kiemo ribų" išgirstų "Eime pasivaikščiotivisi kartu".

Ir galiausiai atminkime, kad draudimai turi būti adekvatūs vaiko amžiui ir turi keistis augant vaikui.

Jeigu metukų sulaukusiam vaikui mes tikrai neduosime metalinės šakutės, tai dvejų metų vaikas prižiūrint suaugusiajam tikrai gali pabandyti valgyti su stalo įrankiu.

Taip pat kaip ir darželinukas dar nebus leidžiamas pats nueiti į parduotuvę, o pirmokas jau galės tai padaryti (ir nesvarbu, kad tėvai vistiek seks vaiką ir iš už kampo žiūrės, kaip jis pereina gatvę).

Taigi, labiau pasitikėkime savo vaikais, padėkime jiems pažinti mus supantį pasaulį, kuris vaikų akimis yra be galo didelis ir įdomus.

Kartu ženkime šį ypatingą atradimų kelią, reikiamu momentu ištiesdami pagalbos ranką ir mokydami vaiką saugaus elgesio.

Evelina JEŽENKINA, UAB Galimybių Arsenalas psichologė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Balandžio 25 d. 15 val. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje Ministras...

Tarp metų mokytojų - ir klaipėdietė nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę kultūros srityje labiausiai nusipelniusiems pedagogams buvo įteikti Karalienės Luizės medaliai....

„Nenoriu ugdyti paklusnių vergų“ nuotrauka, foto

Artėjančą Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną dienraštis "Vakarų ekspresas" tradiciškai švęs...

Laukiamiausias skaitovų konkursas - teatro scenoje nuotrauka, foto

Mokykliniai vadovėliai moko lyčių stereotipų, sako lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė.

"Mokykliniai vadovėliai moko lyčių stereotipų" nuotrauka, foto

Kaip konteineriai išsilaiko laive? nuotrauka, foto

Įvairybės, Konteineriniai krovininiai laivai yra didžiulės mašinos, kurios judina pasaulį. Be jų neįsivaizduojama...

Kiaušiniai turguje: dažyti, megzti, mediniai ir jau tušti nuotrauka, foto

Klaipėda, Neturintys laiko ar galimybių tinkamai pasiruošti artėjančioms Velykoms žino, kad užsukę į...

Kad ES taptų NES – Naująja Europos Sąjunga nuotrauka, foto

Nuomonės, Gegužės pradžioje Lietuva minės penkioliktąsias šalies įstojimo į Europos Sąjungos metines. Jau...

Palangoje narkotikų netrūko nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-04-20, apie 02:00 val., Palangoje, Vytauto g., ne tarnybos metu, neuniformuotas Palangos m. PK...

Įvairybės, Paskelbta prieš 8 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 23 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 31 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...