2019 m. liepos 23 d. 14:29 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Kada paruošime gerą inžinierių?

Kada paruošime gerą inžinierių? nuotrauka, foto

© Stasio ŽUMBIO ("Vakaro žinios") nuotr.

Reklama

Kelios dešimtys Lietuvos aukštųjų mokyklų vilioja abiturientus įvairiomis bakalauro bei magistro studijų programomis. O gal verčiau rinktis amatą profesinėje mokykloje? Kasmet dauguma moksleivių suka galvas, bandydami apsispręsti, ką ir kur jie norėtų studijuoti. "Vakarų ekspresas" pradeda studijų programų apžvalgą - šįkart dėmesys skiriamas universitetams.

Kasmet darbo rinkos ekspertai mėgina nuspėti, kokios specialybės bus paklausios po kelerių ar keliolikos metų, ir skatina jaunuolius jas rinktis motyvuodami būsima darbo vieta ir uždarbiu, o darbdaviai nuolat primena, jog trūksta inžinerijos specialistų.

Yra lengvesnis kelias

Viena personalo atrankos ir konsultacijų įmonė skelbia, jog šiuo metu labiausiai jaučiamas sistemų architektų stygius. Ypač reikalingi patyrę internetinės rinkodaros specialistai, tačiau profesionalių šios srities darbuotojų neruošia nė viena Lietuvos aukštoji mokykla. Spėjama, kad šių specialistų poreikis ateityje turėtų dar labiau augti. Teigiama, kad darbo pasiūlymų pakanka ir informacinių technologijų, sistemų saugos specialistams, sistemų testuotojams, mobiliųjų aplikacijų programuotojams.

Nepaisydami perspėjimų ir prognozių, jaunuoliai vis dėlto renkasi lengvesnį kelią - socialinius mokslus. Praėjusiais metais juos prioritetiniais pasirinko net 42 proc. stojančiųjų į aukštąsias mokyklas.

Remiantis Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) duomenimis, populiariausios pasirinktos specialybės Lietuvos universitetuose 2013 m. buvo politikos mokslai, ekonomika, teisė, viešasis administravimas, viešoji komunikacija, finansai, rinkodara, psichologija, tarptautinis verslas.

Pasak Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos (LVDK) generalinio direktoriaus pavaduotojo Vaidoto Levickio, ryškus universitetų ekonominis suinteresuotumas. "Paruošti ekonomikos bakalaurą yra pigiau nei inžinerijos. Aišku, yra ir besimokančiųjų interesai - jie nori lengviau mokytis. Be to, aukštosiose mokyklose yra didelė problema dėl techninės bazės", - pažymėjo V. Levickis.

Trūksta bendradarbiavimo?

Reklama

LVDK atstovo V. Levickio nuomone, norint paruošti gerus specialistus, nepakanka tik aukštosiose mokyklose dėstomos teorijos, studentams neretai trūksta praktinių įgūdžių, tačiau būna, jog pagalba iš šalies atmetama.

"Viena tiksliosios mechanikos įmonė, mūsų konfederacijos narė, siūlė prie vieno universiteto įsteigti konstruktorių biurą, kuriame studentai galėtų praktikuotis, galbūt būtų vykdomi ir įvairūs verslo užsakymai, bet nieko neišėjo, nes reikėjo pirkti įrangą. Investuojame į įvairiausius mokslinius slėnius, bet kaip paruošti gerą inžinierių, vis dar nežinome", - kalbėjo V. Levickis.

Jo teigimu, galėtų padėti patobulinta praktikų sistema.

"Aukštosios mokyklos formaliai sako, kad yra suinteresuotos savo studentų praktika įmonėse, tačiau būna, kad ateina studentas iš prestižinės mokslo įstaigos, o jo praktikos užduotis neturi nieko bendro su įmonės veikla. Taip pat galėtų būti reguliuojamas ir praktikų laikas. Dabar dauguma aukštųjų mokyklų studentus į praktikas išleidžia vos ne iškart po Naujųjų metų. Minia studentų ima ieškotis praktikos vietų, labai konkuruoja", - svarstė V. Levickis.

Reklama

Žymos: inžinieriai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Liepos 22 d. baigėsi prašymų į bakalauro studijas aukštosiose mokyklose teikimas. Klaipėdos...

Norinčių studijuoti KU skaičius išlieka panašus nuotrauka, foto

Šiemet abiturientai dėl valstybinių brandos egzaminų rezultatų teikė mažiau apeliacijų nei...

Abiturientai pateikė 1207 apeliacijas nuotrauka, foto

Deja, net ir XXI amžiuje profesinės karjeros pasirinkimą tebelemia ir apriboja gajūs...

Rinkis profesiją, ne stereotipus nuotrauka, foto

"Tikiuosi, kad tai mano raktas į ateitį", - sako visus 5 abitūros...

Penkis šimtukus gavusi Mariam Varoneckaitė: "Nesureikšminu pažymių" nuotrauka, foto

D. Rapšys atplaukė pirmas, bet buvo diskvalifikuotas nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvis Danas Rapšys finišavo pirmas Pietų Korėjoje vykstančio pasaulio plaukimo čempionato 200...

3D spausdintuvais kuriamas jūrų uosto modelis nuotrauka, foto

Klaipėda, Jaunieji robotų kūrėjai jau ne vieną mėnesį pluša prie inovatyvaus projekto, kuris...

Norinčių studijuoti KU skaičius išlieka panašus nuotrauka, foto

Švietimas, Liepos 22 d. baigėsi prašymų į bakalauro studijas aukštosiose mokyklose teikimas. Klaipėdos...

Nuo kitų metų - nauji NT, automobilių mokesčiai nuotrauka, foto

Lietuva, Premjeras Saulius Skvernelis dar kartą pareiškė, kad nuo 2020 metų keisis...

Sportas, Paskelbta prieš 14 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 15 min.

Švietimas, Paskelbta prieš 53 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...