2020 m. gruodžio 3 d. 03:54 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Elektroninis dalyvavimas: naudingas tarnas ar pavojingas demokratijos valdovas?

Elektroninis dalyvavimas: naudingas tarnas ar pavojingas demokratijos valdovas? nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Reklama

Trečiadienį Klaipėdos universitete (toliau KU) vyko tarptautinė mokslinė konferencija „E-dalyvavimas vietos savivaldoje: lyginamosios struktūros vystymasis“. Konferencijoje pranešimus skaitė ir dalyvavo mokslininkai, tyrėjai ir studentai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Italijos ir Čekijos.

Konferencija vyko įgyvendinant mokslinį projektą, kuriame KU partneriais buvo Harz taikomųjų mokslų universitetas (Vokietija), Latvijos universitetas (Latvija) ir Talino technologijos universitetas (Estija). Šį projektą finansiškai rėmė Baltijos šalių ir Vokietijos aukštųjų mokyklų biuras prie Vokietijos akademinių mainų tarnybos (DAAD) Vokietijos Federacinės respublikos užsienio reikalų ministerijos lėšomis.

Konferencijos dalyvius sveikino ir linkėjo turiningų ir produktyvių diskusijų KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas, Vokietijos Federacinės respublikos garbės konsulas Klaipėdoje dr. Arūnas Baublys, Baltijos šalių ir Vokietijos aukštųjų mokyklų biuro vykdančioji direktorė Ieva Pranka.

Lietuva yra tarp dešimties Europos valstybių pagal interneto greitį, 80 procentų Lietuvos gyventojų yra nuolatiniai interneto vartotojai. Tačiau, kaip pažymėjo KU mokslininkė dr. Edita Stumbraitė-Vilkišienė, tik septynios Lietuvos savivaldybės iš 60 naudojasi trimis socialinės medijos kanalais bendraujant su piliečiais ir gyventojais.

Konferencija pasižymėjo pranešimų įvairove. Mokslininkai nagrinėjo klausimus, apimančius e-visuomeninio biudžeto sudarymo praktikas Vokietijoje ir Lenkijoje; atskleidė socialinių medijų ir Lietuvos vietos savivaldos sąveikas, atvirų duomenų įgyvendinimo svarbą vietos savivaldoje; vertino skaitmeninės demokratijos galimybes Latvijoje, socialinės rinkodaros poveikį mobiliajam dalyvavimui, e-balsavimo teisinius pagrindus Lenkijoje ir Estijos patirtį apsiginant nuo kibernetinių atakų.

Reklama

Šiuo metu nemažai Lietuvos savivaldybių svarsto apie visuomeninio biudžeto taikymą, todėl Liublino universiteto (Lenkija) mokslininkės dr. Monikos Sidor įžvalgos atskleidė iššūkius, su kuriais susiduria Lenkijos miestai, įgyvendinantys visuomeninio biudžeto iniciatyvas, t.y.: dubliuojasi balsai, balsavimas dėl neegzistuojančių projektų, gyventojai nėra to miesto rezidentai, gyventojai neturėjo balsavimo teisės (nėra 16 metų), duomenys apie balsavimą nėra pilni.

Kaip pažymėjo Harz taikomųjų mokslų universiteto prof. Jens Weiss, technologijos gali versti mus daryti dalykus, kurių mes nenorime daryti. Tačiau, kalbėdamas apie skaitmeninio visuomeninio biudžeto įgyvendinimo privalumus Vokietijoje, mokslininkas išskyrė, jog tai turi poveikį demokratijai, nes gyventojai gali išdiskutuoti politines iniciatyvas; tuo pat metu gerėja savivaldybės administracijos sprendimų kokybė ir legitimacija. Moksliniai įrodymai parodė, jog piliečiai, dalyvavę visuomeniniame biudžete, tai vertino teigiamai, o savivaldybės administracija laiko tai moderniu valdysenos įrankių, tačiau tokios iniciatyvos turi ir šalutinių efektų.

Talino technologijos universiteto doktorantė Olga Shumilo apžvelgė rusakalbių e-dalyvavimo tendencijas Estijoje. Kaip mano tyrėja, e-dalyvavimas yra tik instrumentas, ir piliečių dalyvavimas pats savaime dėl elektroninių technologijų nepadidėja.

Kaip pažymėjo konferenciją organizavusios KU Viešojo administravimo ir politikos mokslų katedros vedėjas doc. dr. Jaroslav Dvorak: konferencijos tikslas buvo išanalizuoti e-dalyvavimo atvejų studijas vietos savivaldose ir toliau plėtoti mūsų teorinį suvokimą apie e-dalyvavimo mechanizmus.

Reklama

Doc. dr. Jaroslav Dvorak teigimu konferencijos metu išnagrinėtos temos ir ateityje kels daugybę iššūkių, ypač atsižvelgiant į faktą, kad „mūšis dėl interneto“ tik prasideda. Galiausiai, įgyvendinant projektą, pavyko patobulinti sėkmingai KU vykdomas viešojo administravimo bakalauro, Regionų valdysenos ir Nacionalinio saugumo magistrantūros studijų programas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija trečiadienį apsisprendė neilginti mokinių žiemos atostogų ir...

Žiemos atostogos gali būti prailgintos nuotrauka, foto

Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos auklėtiniai toliau garsina mokyklą, dalyvaudami virtuoliuose konkursuose...

Jaunieji Klaipėdos talentai užkariauja Italiją nuotrauka, foto

Prezidentui pasirašius Švietimo įstatymo pataisas, nuo 2023 m. Lietuvoje bus sudarytos...

Po dvejų metų – ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pokyčiai nuotrauka, foto

Klaipėdos licėjus taps „mažuoju universitetu“ ir 6-10 klasių moksleiviams. Mokykla, kuri jau...

Klaipėdos licėjus ruošiasi dar vienam kokybiniam šuoliui – plečia tarptautinio bakalaureato programas nuotrauka, foto

"Kantomannia" - kultūrines sienas atveriantis unikalus projektas nuotrauka, foto

Neringa, Sėkmingai įgyvendinamas vis didesnį pagreitį įgauna šiemet startavęs išskirtinis tarptautinis projektas „Immanuelis...

Keliui į LEZ kliūčių nemato nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos savivaldybė nemato kliūčių, kad būtų įrengtas naujas įvažiavimo kelias į Klaipėdos...

Specialusis įpareigojimas - laivų statybai, remontui, vėjo elektrinėms nuotrauka, foto

Jūra, Šiandien Vyriausybė pritarė Susisiekimo ministerijos inicijuotam nutarimo projektui, kuriuo siekiama nustatyti Klaipėdos...

Gargždai nuo kitos žiemos kelius prižiūrės kitaip nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Klaipėdos rajono savivaldybė yra paskelbusi konkursą centralizuotai kelių priežiūrai žiemos metu. Konkurso...

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...