2021 m. kovo 1 d. 08:22 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Susitikimas su princu Čarlzu išgarsino mažeikiškės vaistažoles

Susitikimas su princu Čarlzu išgarsino mažeikiškės vaistažoles  nuotrauka, foto

Pažintis

Ekologinio vaistažolių ūkio šeimininkė, provizorė Jadvyga Balvočiūtė savo pagamintomis arbatomis yra jau ne vienam žmogui padėjusi pagerinti sveikatą

Ne taip seniai kai kuriose vaistinėse pasirodę dailūs ekologiškai švarių vaistažolių paketėliai su užrašu šJadvygos žolės" jau surado savo pirkėją. Mažeikių rajone vaistažoles renkanti ir jas auginanti aukščiausios kategorijos farmakognostė Jadvyga Balvočiūtė sako vos spėjanti ruošti šias arbatėles, kurias žmonės noriai perka sveikatos profilaktikos tikslais. Mažeikiškės žolininkės vardas ypač plačiai nuskambėjo prieš pusantrų metų, kuomet į Vilnių atvykęs Didžiosios Britanijos sosto įpėdinis, Velso princas Čarlzas apsilankė ekologiškų produktų mugėje.

Princas ragavo "vyriškos" arbatos

Ekologiškų produktų mugė tuomet buvo surengta Seime, specialiai princo Čarlzo, kuris domisi ekologine žemdirbyste, atvykimo proga. šPrincas Čarlzas priėjo prie kiekvieno ūkininko, pašnekino, paragavo jo pagamintos produkcijos. Manęs jis paklausė, kaip sekasi ūkininkauti, kur realizuoju savo paruoštas vaistažoles. Pasiūliau princui specialiai vyrams paruoštos arbatos iš lazdyno, šaltalankio ir ežiuolės lapų", - prisiminė Jadvyga Balvočiūtė. - Princas paklausė, kuo naudinga organizmui ši arbata. Pasakiau, kad padeda dėl nuovargio, mažina riziką susirgti prostatos ligomis".

Ponia Jadvyga padovanojo karališkosios šeimos atstovui jam patikusios arbatos maišiuką. Mažeikiškė sako, jog šis susitikimas su Velso princu ir šiandien dar turi įtakos jos ekologinio ūkio plėtrai, vaistinių arbatų populiarumui. šNors jau tarp žmonių suveikė sugedęs telefonas. Man teko girdėti, kad princas Čarlzas lankėsi pas mane namuose", - juokėsi iš tebesklindančių gandų ponia Jadvyga.

Atidarė vaistinę

Jadvyga Balvočiūtė daug metų dirbo Mokslų Akademijos botanikos instituto vaistinių augalų laboratorijoje, yra parašiusi dešimtis mokslinių straipsnių, buvo kelių knygų bendraautorė. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, moteris grįžo į savo tėviškę Gyvolių kaime, Mažeikių rajone, susigrąžino tėvų žemę ir pradėjo ūkininkauti. J. Balvočiūtės ūkis jau 10 metų priklauso šalies ekologinės žemdirbystės bendrijai šGaja". Prieš keletą metų J. Balvočiūtei už darbą apie farmakognostinę veiklą savo ūkyje buvo suteikta aukščiausia farmakognostinė kategorija. Tokia kategorija - tai leidimas savarankiškai organizuoti verslą, užsiimti vaistažolių gamyba ir realizavimu, steigti vaistinę. Tad ponia Jadvyga galėjo įgyvendinti seną savo svajonę - atidaryti nuosavą vaistinę. "Įkūriau savo vaistinę Viekšniuose, šalia Lietuvos vaistinių istorijos muziejaus. Pagrindinė vaistinės apyvarta - iš mano ūkyje pagamintų vaistažolių", - sakė moteris. Beje, vaistinės atidarymo juostelę perkirpo Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.

Kuria individualias arbatas

Savo ūkyje pagaminamas arbatas Jadvyga Balvočiūtė skirsto į tris grupes: gydomąsias, organizmą stiprinančias ir pavienes. "Gaminu vaistažolių mišinius, skirtus sportininkams, pedagogams ir kitų profesijų atstovams. Ketinu pradėti gaminti specialią kasdieninių arbatų seriją", - pasakojo provizorė. Į jos ūkį Gyvolių kaime atvažiuoja daug žmonių, ieškančių pagalbos dėl vienos ar kitos ligos. šRuošiu vaistažolių mišinius konkrečiai žmogui.

Atvažiuoja žmonės pas mane, kai nebepadeda cheminiai vaistai nuo įvairių vidaus ligų. Daugelis skundžiasi dėl aukšto kraujospūdžio, nemigos, virškinimo sutrikimų. Kiek žinau, daug kam padeda tos mano arbatos. Pavyzdžiui, daug vaikų kenčia dėl šlapimo nelaikymo. Yra tokia žolė - trikertė žvaginė, kurios arbata dėl šių neurozinių sutrikimų labai padeda. Pūslės, šlapimo nelaikymo ligas gerai gydo ir rykštenės bei jonažolės mišinių arbatos. Vieniems senelių globos namams rudenį visad nuvežame nemokamai arbatų, stiprinančių organizmą, padedančių atsikratyti depresijos. Senukams labai patinka tos arbatos, sako, kad jų išgėrę, jaučiasi geriau", - sakė ponia Jadvyga.

Didžiąją savo vaistažolių dalį ji susirenka miškuose, pievose, kurie toli nuo intensyvios žemdirbystės plotų, yra ekologiškai švarūs. Augalus džiovina natūraliomis sąlygomis, rūšiuoja rankomis, todėl arbatos yra labai kvapnios, vaistažolės išlaiko natūralią spalvą ir savo gydomąsias savybes.

Gydo ir piktžolėmis

Daug skanių ir sveikatą gerinančių arbatų Jadvyga Balvočiūtė prisirenka iš savo daržų juos paprasčiausiai ravėdama. "Mažai ką ravėdama išmetu. Daug piktžolių yra vertingos vaistažolės", - sakė provizorė. Ji net specialiai augina tokias netradicines vaistažoles, kurias kiti laiko piktžolėmis. Pavyzdžiui, kiečius, kurių šaknys tinka raminančioms arbatoms, vonioms, varnalėšas, kurias deda į organizmą valančias arbatas, taip pat kiaulpienes, trūkažoles ir t. t. Savo ūkyje J. Balvočiūtė ruošia ir vaisines arbatas.

Štai erškėčių, šermukšnių, raugeriškio, aronijos mišinių arbatos tinka skydliaukės susirgimams gydyti, turi daug jodo, laukinių obuoliukų - padeda nuo anemijos, gervuogių lapų - puikus vitaminų šaltinis, stiprina organizmą, šeivamedžio žiedai - plaučių ligoms gydyti. Pasak J. Balvočiūtės, daug žmonių galėtų irgi auginti vaistažoles ir iš to pragyventi. Provizorė pati daug žaliavos nusiperka ir iš kitų žmonių, taip pat renkančių vaistinius augalus. "Manau, kad ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse nuolat augs ekologiškai švarių vaistažolių paklausa.

Juk Europoje dėl intensyvios žemdirbystės, pramonės išsivystymo nebėra tokių švarių miškų, pievų, pelkių kaip pas mus, tokios vaistinių augalų įvairovės. Todėl galime užsiimti vaistinių augalų auginimu, rinkimu ir realizavimu, bet tam reikia ūkiams vienytis", - mano garsioji Mažeikių rajono provizorė Jadvyga Balvočiūtė. Beje, į jos ūkį atvažiuoja daug žmonių ne tik dėl sveikatos problemų, bet ir norėdami pasimokyti, kaip sėkmingai ekologiškai ūkininkauti.

Jolanta BENIUŠYTĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Su sunkia liga susigrūmusiai A. Brazausko našlei teko atsisakyti kai kurių malonumų nuotrauka, foto

Žmonės, Nidoje karantiną leidžianti Kristina Brazauskienė vasario 20 dieną paminėjo 72-ąjį gimtadienį: „Labai...

Gyvenimas pro langą: Kai įmeni mįslę nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą, 175 - oji istorija, kovo 1, pirmadienisIr šįryt, jau kiek padilęs...

Brangsta rūkalai, daliai žmonių mažėja priemokos už vaistus nuotrauka, foto

Ūkis, Nuo kovo 1 dienos Lietuvoje didėja rūkalų akcizai, tačiau pinga vaistai nepasiturintiems...

Vilniaus oro uoste keleiviai pradedami testuoti dėl COVID-19 nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo pirmadienio Vilniaus oro uoste bus galima pasidaryti mokamą koronaviruso testą.

Gyvenimas pro langą, Paskelbta prieš 37 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...