2019 m. birželio 18 d. 09:37 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Progreso sąlyga - vadinti daiktus tikraisiais vardais

(14)

Apie tai, ką pamiršta arba sąmoningai nuslepia sveikatos sistemos politikai, apie ką nutyli medikai, kalbame su gydytojo profesijos atstovu, turinčiu nemažą savivaldybės politiko patirtį, dabartiniu Klaipėdos SODROS vadovu Valdemaru Anužiu.

Medicinai išleidžiame vis daugiau, vaistai ir medicininės technologijos vis modernesnės, o Lietuvos piliečių sveikata ne tik negerėja, bet prastėja. Kaip manote kodėl?

Priežasčių yra daug. Išskirsiu tik kelias. Pirma, tai organizacinės. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), kuri, sprendžiant iš pavadinimo, turėtų užsiimti sveikatos apsauga, tuo neužsiima. Tokių uždavinių jai niekas net nekelia, nes įgaliojimų ir resursų neskiria, tačiau atsakomybės reikalauja. SAM iš esmės yra gydomosios medicinos ministerija, kuri užsiima jau sutrikusios sveikatos problemomis, ir ne daugiau. Todėl ji turėtų taip ir vadintis: gydomosios medicinos ministerija. Toks pavadinimas nebeklaidintų nei visuomenės, nei pačių medikų.

Antra priežastis yra ta, kad valstybė, į kurią mes visi dėjome tokias dideles viltis, visiškai nusišalino nuo sveikatos ugdymo ir apsaugos problemų sprendimo ir paliko jas spręsti kiekvienam savarankiškai pagal savo supratimą bei finansines galimybes.

Kokias mūsų gyvenimo sritis reikėtų keisti?

Banalu, bet visų pirma teks keisti mąstymą. Manau, kad žmonijos sukaupta patirtis, mokslo pasiekimai jau subrandino situaciją, kuri turėtų keisti žmonių išankstines nuostatas ir įsitikinimus. Mokslui seniai žinoma, kad žemė apvali, kad jos resursai riboti ir kad viskas tarpusavyje susiję. Tačiau to dar niekaip nesuvokia didžioji visuomenės dauguma.

Be požiūrio į save, savo vietą ir vaidmenį šioje planetoje, būtina keisti įpročius: mitybą, fizinį aktyvumą, ir jei mes tikrai norime būti sveiki, teks pripažinti, kad kaip biologinės būtybės esame absoliučiai priklausomi nuo natūralaus paros ritmo.

Ką turite omenyje, kalbėdamas apie paros ritmą?

Turiu omenyje patį svarbiausią dienos (aktyvumo) ir nakties (atsistatymo) ritmą. Nusileidus saulei reikia eiti miegoti ir keltis jai patekėjus. Juk saulės energijos dėka mūsų organizme kaupiasi hormonas melatoninas, kuris temstant išsiskiria ir pradeda veikti, pervesdamas visą organizmą į visiškai kitą - atsistatymo ritmą. Ir jei mes nemiegame tarp 22 ir 4 val. ryto, to kompensuoti nebeįmanoma. Manau, kad būtent suardytas žmogaus poilsio ir aktyvumo ritmas yra svarbiausia daugelio žmonių sutrikusios sveikatos priežastis.

Pavyzdžiui, įvairūs šaltiniai nurodo, kad gydytojo gyvenimo trukmė 6-12 metų trumpesnė už vidutinę. Tai aiškinama medikų patiriamais stresais. Manau, kad jie nėra pati svarbiausia priežastis. Svarbiausias faktorius, trumpinantis medikų gyvenimo trukmę, yra naktinis darbas. Streso sukeltas pasekmes galima suvaldyti ir kompensuoti. Natūralaus, be migdomųjų, miego kompensuoti negali niekas. Reikia iš esmės keisti naktinio darbo organizavimą. Tai liečia ne tik medikus, bet ir visus, dirbančius naktį.

Yra dar kelios priežastys, trumpinančios medikų gyvenimo trukmę. Tai besaikis vis naujesnių medikamentų vartojimas ir žalinga aplinka. Pavojingiausia vieta sveikatai mieste - ligoninė. Dėl naudojamų medikamentų, antiseptikų, hospitalinės infekcijos ir t.t. Tai seniai žinoma tiesa. Todėl gydytis ligoninėje reikia tik tais atvejais, kai tai tikrai būtina.

Ką, jūsų manymu, reikėtų keisti organizuojant fizinį aktyvumą?

Visi žino, kad judėti sveika, tačiau kodėl sveika, mažai kas žino. Intensyvaus visų raumenų fizinio darbo metu išjudinama viso organizmo limfos cirkuliacija, kurios niekas daugiau išjudinti ir negali. Todėl jau vien dėl to mums būtinas 1,5 val. trukmės aktyvus fizinis darbas per dieną. Jei limfa, kaip sudėtinė viso organizmo skysčių dalis, cirkuliuoja nepakankamai, geros sveikatos tikėtis neverta.

O ką mes turime? Adekvačios, duodančios teigiamą rezultatą, žmogaus fizinio lavinimo programos, apimančios visas amžiaus grupes, pradedant darželinukais ir baigiant senyvo amžiaus žmonėmis, neturime. Elgiamės priešingai - ribotus resursus skiriame sporto arenų statybai, profesionalaus sporto rėmimui, kuris su visuomenės sveikata neturi nieko bendro. Drįstu teigti, kad per 20 nepriklausomybės metų sportui skirti resursai iššvaistyti kvailai ir beprasmiškai. Vien Klaipėdoje už tas lėšas buvo galima pastatyti ne vieną baseiną miestiečiams, sudaryti tinkamas ir, svarbiausia, prieinamas sąlygas fiziniam visų amžiaus grupių aktyvumui. Ir tam nereikia milžiniškų resursų.

Vakarietiškas požiūris į fizinę veiklą (sportą), kurio tikslas - įrodyti kitiems savo pranašumą, yra absurdiškas. Daug svarbiau įveikti mūsų didįjį priešą - tinginį.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Baikite juokus

2010-11-10   12:23

IP: 78.61.95.64

tai aukščiausios viršūnės demagogas sugebantis pilstyti iš tuščio į kiaurą, ale tik nesvaikite.Anužis visada pasireiškia prieš rinkimus. Turintys bent truputėlį proto, jo į savivaldos rinkimus tikrai nerinks.

futbolininkas

2010-11-09   21:23

IP: 86.100.97.248

Kazkada p. Valdemarui teko rupintis futbolininku sveikata. Tai puikus savo srities specialistas! Jo zinios ir kompetencija ivairiose srityse negincijami dalykai! Ir siaip-tai nuostabus, ir puikus zmogus! Tokie kaip Valdemaras ir turetu vadovauti musu miestui!!!

soda

2010-11-09   16:36

IP: 86.100.128.190

labai idomus,informatuvus straipsnis.Labai gaila,kad nedirba pagal specialybe,

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

"Klaipėdos švyturio ateities" stipendija: prasideda balsavimas nuotrauka, foto

„Švyturio“ stipendija, Baigėsi pirmasis konkurso bendrovės "Švyturys-Utenos alus" įsteigtai "Klaipėdos švyturio ateities" stipendijai gauti...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Dantų protezavimas - vis dar skaudi tema nuotrauka, foto

Sveikata, Klaipėdietė Joana tikino 7 metus laukusi dantų protezavimo. Galiausiai gavusi kvietimą protezuotis...

Kviečia istorinė ekskursija - šokio spektaklis „Užpustyti“ nuotrauka, foto

Renginiai, Šokio ir istorijos spektaklis „Užpustyti“ – tai poetinis pasakojimas apie Neringos kaimus...

„Švyturio“ stipendija, Paskelbta prieš 8 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 36 min.

Sveikata, Paskelbta prieš 36 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...