2019 m. birželio 26 d. 02:37 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Ligos - gyvenimo kelio ženklai. Ar mokame juos skaityti?

Ligos - gyvenimo kelio ženklai. Ar mokame juos skaityti? nuotrauka, foto

© Fotolia nuotr.

Kodėl gyvendami panašiomis sąlygomis ir turėdami vienodas gydymo galimybes vieni pasveikstame, o kiti ne? Ar liga gali būti mums kuo nors naudinga? O gal ta neįsisąmoninta nauda ir paguldo mus į ligos ar net mirties patalą? Kokios psichologinės būsenos bijo ligos? Apie dvasines ligų priežastis ir pasveikimo galimybes „Vakarų Lietuvos medicinai“ papasakojo neurolingvistines psichoterapijos konsultantė Linga Švanienė.

Iki šiol mokslas nėra tvirtai atsakęs, kas sukelia vienas ar kitas ligas. Dažniausiai minimos priežastys rūkymas, judėjimo stoka, netinkama mityba, oro užterštumas ir pan. Ką apie tai mano psichologijos mokslas?

Mokslas yra atsakęs į daugybę klausimų, kas turi įtakos ligų atsiradimui. Jūsų išvardinti dalykai tikrai silpnina imuninę sistemą. Tačiau žmonių, gyvenančių panašiomis, ne pačiomis geriausiomis sąlygomis, organizmai skirtingai reaguoja į kenksmingus dirgiklius. Tarkim, prasidėjus gripo epidemijai, vieni iškart suserga, o kitiems – nieko. Čia suveikia visas kompleksas priežasčių, įskaitant pradinę fizinio kūno būklę, psichikos būseną. Sveikata yra tik vienas iš žmogaus gyvenimo gerovės, kuriuos nagrinėja psichologija, komponentų, tačiau jis – labai svarbus. Nes jei žmogui smarkiai skaudės galvą, tai visi kiti dalykai jam atrodys nesvarbūs.

Kaip psichologijos mokslas traktuoja ligas? Viena vertus, į ligą žiūrima kaip į adaptacijos mechanizmą. Alkoholikas prisitaiko gyventi su alkoholizmo pagalba, diabetu sergantis žmogus – su diabeto, neurotikas – su neurozės ir t. t. Ir įsivaizduokit, jei alkoholiko gyvenime nebelieka ugninio gėrimo, jis praranda ramentą, kuris jam iki tol padėjo išlikti. Todėl svarbu surasti kitus, ne tokius žalingus žmogaus sveikatai ir asmenybei prisitaikymo būdus.

Pateiksiu dar vieną prisitaikymo su ligos pagalba pavyzdį. Žmogus, gyvenęs pagal labai aukštai sau iškeltus reikalavimus, pavargsta nuo nuolatinės įtampos, tačiau pats sąmoningai negali sau leisti į viską spjauti. Pasąmonė suranda būdą – susargdina jį, tarkim, vėžiu. Ir tada žmogus nesiteisindamas gali atsipalaiduoti ir nebeatitikti aukštų standartų, nes juk jis serga. “Nauda” iš ligos gaunama, bet būdas, kuriuo ji gaunama, yra baisus, kartais net nužudantis patį žmogų.

Kita vertus, ligos gali būti traktuojamos kaip gyvenimo kelio ženklai, teikiantys informaciją, kad žmogus kažką daro ne taip. Labai gaila, kad tarp ligos ir ja teikiamo pranešimo nėra aiškaus ryšio, tad suprasti, ką nori pasakyti pasąmonė, būna nelengva. Ir vis dėlto tas ryšys yra nustatytas. Luisos Hei nuomone, pagrindinės ligas sukeliančios priežastys yra psichologinės: priekabumas, įsiūtis, įžeidumas ir kaltės jausmas.

O kokie psichologiniai faktoriai padeda susigrąžinti ir išlaikyti sveikatą?

Pasveikimui didelę įtaką turi gyvenimo prasmės suvokimas, tikslų, ką dar norima žemiškame pasaulyje nuveikti, turėjimas. Vien privertimas susimąstyti, dėl ko verta gyventi, padėjo nemažai daliai ligonių sugrįžti į gyvenimą.

Tikslas tikslui nelygu. Koks gyvenimo siekis gali suteikti laimę?

Psichologijoje išskiriamos penkios esminės būsenos, susijusios su tikrų ir gilių jausmų, suteikiančių laimę, pajautimu. Tai ramybė, „okeiškumas“ (kai viskas OK), esaties pilnatvė, besąlyginė meilė ir transcendentinis ryšys su Dievu (visata). Jei žmogus sieks tokio tikslo, kurio pasiekimas priartins jį prie vienos ar kelių iš šių būsenų, jo tikslas yra geras. Jis padės žmogui pasiekti vidinę ir išorinę harmoniją. Šiuo atveju sau keliami aukšti reikalavimai bus sąmoningas pasirinkimas ir atliekamas su džiaugsmu. Kitu atveju tai bus savęs prievartavimas. O juk dažnai pasitaiko, kad šiuolaikiniai sizifai, didelių pastangų dėka užridenę akmenį į kalno viršūnę, staiga supranta, kad kalnas buvo ne tas.

Ar tie patys dėsniai galioja visoms ligoms? O gal kiekvienai ligai – sava priežastis?

Harmonija su savimi, su kitais, su pasauliu ir su Dievu sudaro geriausias psichologines sąlygas žmogaus organizmui gyvuoti. Deja, tokių žmonių vienetai. Kiekvieno atskiro žmogaus psichika, iš ankstyvosios vaikystės atsinešusi savus pasaulio matymo žemėlapius ir savas veikimo programas, gyvenimo eigoje prisigraibiusi neekologiškų įsitikinimų, padarys savą įtaką fizinio kūno funkcijų veikimui, ir tai ilgainiui pasireiškia ligomis.

Luisa Hei yra sudariusi psichologinių priežasčių, sukeliančių specifines ligas, sąrašą. Pagal ją, alergiją sukelia savo gabumų neigimas, nugaros problemas – palaikymo trūkumas, vėžį – apmaudas, sielvartas, neapykanta, peršalimą – sutrikimas (per daug visko vyksta vienu metu), vidurių užkietėjimą – įstrigimas praeityje, akių problemas – nenoras ko nors matyti, nutukimą - apsaugos nuo ko nors poreikis, širdies ligas - meilės trūkumas.

Kaip psichoterapeutams pavyksta pakreipti žmogų sveikimo link?

Mes, psichoterapeutai, paprastai dirbame ne su konkrečiomis ligomis, o su jų pasireiškimais. Pavyzdžiui:

- Iš kur žinote, kad sergate ta liga?

- Gydytojas pasakė.

- O jūs pats iš kur žinote? Pagal kokius požymius?

- Spaudžia (duria, maudžia, drasko ir kt.) krūtinę.

- Ar tas, kas spaudžia krūtinę, yra didelis ar mažas?

Jei klientas žiūri akis išpūtęs, tiksliname:

- Jei tai, kas sukelia spaudimą, turėtų dydį, tai koks jis būtų: didelis ar mažas?

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Susimovei, Petrai! nuotrauka, foto

Nuomonės, Tikiu šventą Petrą, pradėtą šventos Mergelės Marijos, kuris kentėjęs prie Grybauskaitės, buvo...

Keltininkams Joninių savaitgalis nebuvo baisiausias nuotrauka, foto

Vasara, AB "Smiltynės perkėla" darbuotojai sako, kad per Joninių ilgąjį savaitgalį jiems sekėsi...

Lietuvoje Jūrininkų diena nešvenčiama nuotrauka, foto

Jūra, Pasaulyje birželio 25 d. minima kaip Tarptautinė jūrininkų diena. Pasak Lietuvos jūrininkų...

Policija prašo pagalbos - dingo senolis nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien iš namų Klaipėdoje uogauti išėjo ir iki šiol negrįžo 1937 m....

Nuomonės, Paskelbta prieš 4 val.

Vasara, Paskelbta prieš 5 val.

Jūra, Paskelbta prieš 6 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...