Kodėl per didelis kraujo spaudimas

Kodėl per didelis kraujo spaudimas

Aukštas kraujospūdis šiais laikais kamuoja dažną žmogų. Kas provokuoja hipertonijos (padidėjusio kraujospūdžio) išsivystymą ir kaip to išvengti?

1 veiksnys: paveldimumas

Arterinės hipertonijos išsivystymui šis veiksnys turi nemažos reikšmės, ypač jeigu tai - paveldimumas pagal pirmojo giminystės laipsnio liniją (tėvas, motina, senelis, senelė, tikri broliai ir seserys). Rizika dar didėja, jeigu aukštas kraujospūdis buvo būdingas dviem arba daugiau giminaičių.

Ką daryti: Jeigu jūs - rizikos grupėje, reguliariai matuokitės arterinį kraujospūdį, o jei jis nuolatos per aukštas, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją.

2 veiksnys: lytis

Didžioji hipertonikų dalis - vyrai, mat vyriškieji lytiniai hormonai skatina kraujospūdžio kilimą. Be to, kitaip nei moterų, jų didesnė kūno masė (taip pat raumenų), vadinasi, didesnė kraujagyslių tinklo ir juo cirkuliuojančio kraujo apimtis, o tai sukuria palankias sąlygas aukštesniam kraujo spaudimui. Metams bėgant, vyrų ir moterų galimybė užsidirbti hipertoniją susilygina. Prasidėjus menopauzei ir sumažėjus hormonų, moterys netenka natūralios širdies ir kraujagyslių sistemos apsaugos.

Ką daryti: Artėjant prie 40-ies, pagalvokite apie save, ir vyrai, ir moterys. O esant reikalui, kreipkitės į endokrinologą ir pradėkite pakaitinę hormonų terapiją.

3 veiksnys: stresai

Streso hormonas adrenalinas priverčia širdį plakti smarkiau, nes pumpuojama daugiau kraujo. Jeigu stresas tęsiasi ilgiau, dėl tokio chroniško krūvio kraujagyslės „dėvisi“ ir padidėjęs kraujospūdis tampa chroniškas.

Ką daryti: Mokykitės valdyti savo emocijas, keiskite požiūrį į problemas. Juk bet kurį, iš pirmo žvilgsnio net baisiausią įvykį galima vertinti ir neigiamai, ir teigiamai. Neužsikraukite sau daugiau, negu pajėgiate padaryti. Įrodyta: tiems, kas darbe praleidžia daugiau kaip 41 valandą per savaitę, rizika tapti hipertoniku didėja 15 proc.

4 veiksnys: piktnaudžiavimas alkoholiu ir rūkymas

Kasdien vartojant stiprius alkoholinius gėrimus kraujo spaudimas per metus padidėja 5-6 mm/Hg, o tabako dūmų sudėtinės dalys, patekusios į kraują, sukelia kraujagyslių spazmus. Be to, rūkančiųjų audiniai ir galvos smegenys patiria didesnį deguonies badą.

Ką daryti: Laipsniškai atsisakyti žalingų įpročių. Mažinkite geriamos kavos ir stiprios arbatos kiekį, apsiribokite puodeliu per dieną. O vadinamosios lengvos cigaretės kenkia lygiai taip pat kaip stiprios.

5 veiksnys: nejudrumas

Specialistai apskaičiavo: žmonės, kurie mažai juda, 20-50 proc. daugiau už aktyviai sportuojančius arba fiziškai dirbančius rizikuoja susirgti hipertonine liga. Netreniruota širdis blogiau pakelia krūvius, tuo tarpu reguliarūs fiziniai pratimai gali padaryti stebuklus. Jie didina kraujagyslių elastingumą, padeda sumažinti antsvorį, mažina cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje. Nustatyta: reguliarūs fiziniai pratimai arterinį spaudimą sumažina 5-10 mm/Hg.

Ką daryti: Pamažu didinti kasdieninį fizinį aktyvumą. Laikykitės taisyklės kasdien trumpai pasivaikščioti. Apkrova mažomis porcijomis arterijų sieneles stiprina geriau už įprastą sportavimą, jos išlieka elastingos. Jeigu nusprendėte sportuoti, pirmenybę teikite ištvermės ugdymo pratimams (kvėpavimo pratimai, plaukiojimas, slidinėjimas). Bet nepersistenkite, didelis fizinis krūvis didina sistolinį (viršutinį) spaudimą.


6 veiksnys: per didelė kūno masė, nutukimas

Šią aplinkybę medikai ypač akcentuoja. Nieko keista, juk antsvorio turinčių žmonių riebalų apykaita sutrinka, kraujagyslės praranda elastingumą ir jas tarsi korozija naikina aterosklerozė. Tiksliai žinoma, kad esant antsvoriui rizika susirgti hipertonija padidėja 6 (!) kartus, o kiekvienas puskilogramis antsvorio arterinį kraujospūdį padidina vienetu.

Ką daryti: Stebėti savo svorį. Protingas fizinis krūvis ir nekaloringas maistas - optimalus variantas. Dietologai rekomenduoja ryte suvartoti 20-25 proc. dienos maisto kiekio, pietums - 50-60 proc., o vakare - 15-20 proc. Geriausia valgyti 4 kartus per dieną ir tuo pačiu metu, ne vėliau kaip likus 2 valandoms iki miego. Sviestą, sūrį, dešrą, grietinę, lašinius keiskite papildomu kiekiu daržovių ir vaisių, augalinio aliejaus ir neriebios žuvies. Rinkitės liesus pieno produktus dviejų rūšių ląstelienos: rudieji ryžiai, avižų košė, duona su sėlenomis naudingi lygiai taip pat kaip daržovės ir vaisiai.

7 veiksnys: druskos perteklius maiste

Dėl druskos pertekliaus organizme kaupiasi skysčiai, pabrinksta organai ir audiniai, dėl to kenčia ir kraujagyslės.

Ką daryti: Ribokite druskos kiekį maiste iki 5 g (1 arbatinio šaukštelio) per dieną. Be to, reikia atsižvelgti į tai, kad daugelyje produktų jau yra daug druskos.

Pasitikrinkite

Kartais pasitaiko paslėpta hipertonija. Žmogus gali jaustis visiškai normaliai ir neįtarti, kad priartėjo prie lemtingos ribos. O hipertonija pasireiškia tam tikrais simptomais. Požymiai, iš kurių galima spręsti apie padidėjusį kraujospūdį, yra:

galvos skausmai, kai atrodo, tarsi galvą spaustų lankas, ji atrodo sunki arba tarsi kas „plėšia“ pakaušį,

galvos svaigimas,

silpnas arba padažnėjęs širdies plakimas,

skausmai širdies plote ramybės metu arba patiriant emocinį stresą, kurie nepraeina nuo nitroglicerino,

dusulys, iš pradžių atsirandantis dėl fizinio krūvio, o paskui ir esant ramybės būsenos,

kojų tinimas ir veido paburkimas rytais,

atminties suprastėjimas,

migla, „musytės“ prieš akis.

Jeigu jums būdingi bent du iš aukščiau minėtųjų rizikos veiksnių, imkitės hipertonijos profilaktikos. Ir reguliariai matuokite arterinį spaudimą. Nustatyti, kiek jis skiriasi nuo normos, padės ši lentelė:

Normalus arterinis spaudimas

Amžius mm/Hg

16-20 100/70-120/80

20-40 120/70-130/80

40-60 Iki 135/85

Daugiau kaip 60 Iki 140/90

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder