Ką vadiname motušėle? Liepa ir jos žiedai

Ką vadiname motušėle? Liepa ir jos žiedai

Lietuvių tautosakoje liepa įkūnija moteriškąjį pradą. Liepos energija skatina augimą. Iš liepos daromas lopšys kūdikiui, o silpną vaiką, kad sustiprėtų, žiniuonė liepdavo nešti prie daugiakamienės liepos. Kaime liepas vadino Motušėlėmis, Dievo vabalėliais, vis kartodavo, kad tuose medžiuose gyvenančios protėvių dvasios. Senajame Liepojos herbe buvo ir širdies formos liepos lapas.

Augalas yra globojamas Jupiterio planetos, oro stichijos, šį augalą globoja Venera, Lada, Frėja, zodiako ženklai - Dvynys, Svarstyklės, Vandenis.

Tai medis, suteikiantis energijos ir nuimantis negatyvą, stiprinantis santaiką, mažinantis kategoriškumą. Liepa stiprina santuokinę meilę ir šeimą. Moterys jos prašo meilės, grožio, sveikatos sau ir savo vaikams. O vyras, susipykęs su žmona, turi eiti prie liepos atleidimo prašyti.

Vaistinei žaliavai yra naudojami liepų žiedai. Jie renkami kartu su pažiedlapiu per žydėjimą. Liepžiedžiai džiovinami gerai vėdinamoje, nuo saulės apsaugotoje aplinkoje, paskleidus plonu sluoksniu. Pagrindinė liepžiedžių veiklioji medžiaga yra flavonoidai, pasižymintys antibiotiniu poveikiu. Jie veikia temperatūros reguliavimo centrą, stimuliuoja prakaito liaukas ir imuninę sistemą. Ši arbata geriama persišaldžius, turint temperatūros.

Liepžiedžių arbata

Du valgomuosius šaukštus džiovintų liepžiedžių užpilkite stikline verdančio vandens. Palaikykite 10 minučių, kad pritrauktų, tuomet nukoškite. Kadangi arbata skatina prakaitavimą, ją išgėrę, šiltai apsiklokite.

Liepa - vienas iš nedaugelio augalų Žemėje, kuriame yra fitohormonų, tai yra medžiagų, artimų moteriškiems lytiniams hormonams. Galbūt todėl liepų žiedai pasižymi jauninamosiomis savybėmis. Jei sutrinka mėnesinių ciklas, jis tampa nereguliarus, skausmingas, liepžiedžių arbata padės jį sureguliuoti. Moterims po 45 metų naudinga sykį per pusmetį po mėnesį kas rytą išgerti po stiklinę liepžiedžių arbatos - ir klimakso pasekmės bus nebaisios.

Liepžiedžių vonios ar kojų vonelės skatina prakaito išsiskyrimą, ramina nervų sistemą ir gydo nuo nemigos. 4-5 saujas liepžiedžių užpilkite 2 litrais šalto vandens, palaikykite 15 minučių, po to pavirinkite 5 minutes ir dar leiskite pritraukti 20 minučių. Nukoškite ir supilkite į šiltą vonios vandenį. Maudykitės ar mirkykite kojas 20-30 minučių.

Kai skauda galvą, galima ją aprišti liepų lapais. Juos reikia keisti kas 10-15 minučių, kol skausmas praeis.

Liepžiedžių uogienė

Liepų žiedus uogienei rekomenduojama rinkti šiltą, debesuotą su pragiedruliais dieną, drėgnu oru, kai iš žiedų intensyviai išsiskiria nektaras. Žiedai sudedami į dubenį ir užpilami karštu cukraus sirupu (1 kg žiedų - 400 g vandens ir 1 kg cukraus) ir prispaudžiami uždengiami plokščia lėkšte. Kai žiedai prisigeria cukraus ir nusėda, verdama uogienė ir karšta išpilstoma į iškaitintus stiklainius, sandariai uždaroma. Kad uogienė nesusicukruotų, virimo pabaigoje reikia įdėti truputį citrinų rūgšties.

Ritualinė Joninių žolė (Paprastoji jonažolė)

Žydėjimo pradžioje pjaunamos 25-30 cm ilgio jonažolės viršūnės. Žaliava džiovinama greitai, kad nepajuostų, pavėsyje, gerai vėdinamose patalpose.

Jonažolės preparatai pasižymi priešuždegiminiu, sutraukiančiu, antiseptiniu, audinius regeneruojačiu, šlapimo ir tulžies išsiskyrimą skatinančiu, tonizuojančiu poveikiu. Jonažole gydomi virškinamojo trakto gleivinių uždegimai, skrandžio ar žarnyno opaligė, kepenų, tulžies, šlapimo pūslės ir inkstų ligos, hemorojus. Jonažolės esencija naudojama depresijai, nemigai ir nerimui gydyti, ji padeda žmonėms, kurie jaučia nevisavertiškumą, turi problemų su tėvu.

Jonažolė, įkūnijanti Saulės energiją, stiprina raudoną ir oranžinį auros spektrus, atjaunina organizmą, suteikia energijos ir tarsi įlieja šviežio Saulės įkaitinto kraujo. Jonažolė ypač tinka jautriems žmonėms, tačiau pernelyg ugningą temperamentą kartais gali dar labiau įkaitinti.

Jeigu norite išvysti sapne savo išrinktąjį, pasidėkite po pagalve jonažolę, jei norite apsaugoti savo vaikus nuo baimių sapnuose, darykite tą patį.

Jonažolių negalima vartoti esant aukštam kraujospūdžiui, vidurių užkietėjimui, nėštumo metu. Negalima vartoti prieš kaitinantis saulėje, kartu su vaistais - digoksinu, ciklosporinu, teofilinu, hormonine kontracepcija. Jos preparatai gali būti vartojami ne ilgiau kaip 4 savaites.

Jonažolės užpilas. 2 valg. šaukštai smulkintos jonažolės žolės užpilami stikline verdančio vandens, indas uždengiamas ir paliekamas 2 val., kad prisitrauktų. Sergant gastritu geriama po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.

Jonažolės žiedų aliejus. 20 g šviežių ką tik surinktų jonažolės žiedų užpilama 200 ml saulėgrąžų, migdolų ar alyvuogių aliejaus. Kaskart pamaišant laikoma 2-3 savaites tamsioje vietoje, kol ištraukiamos veikliosios medžiagos. Tada perkošiama ir supilama į tamsaus stiklo butelį. Aliejumi tepami iššutimai, pragulos, opos, žaizdos, nes tai stiprus antiseptikas, malšinantis skausmą ir uždegimą, labai paspartina gijimą, mažina ar net visai apsaugo nuo randų. Tinka vaikams. Labai tinka pėdų ir viso kūno masažui. Naudojamas įtrynimui, kai ką nors skauda (menstruaciniai pilvo skausmai, neuralginiai skausmai, sumušimas, reumatas, radikulitas, nugaros skausmas). Aliejus taip pat gali būti lašinamas į nosį slogai gydyti vaikams - pakanka įlašinti 2-3 kartus ir patepti panosę. Nuo ausies skausmo įlašinti 2-3 lašus pašildyto jonažolių aliejaus į ausį, užkišti ją vata ir dar kelis kartus per dieną aplink abi ausis patepti. Baltmės pažeistas vietas vasarą galima atsargiai truputį patepti jonažolių aliejumi, tai padės susilyginti odos atspalviui.

Šiuo metu renkami:

balinio ajero žolė, raugerškio, bruknių, dilgėlių lapai, dobilo žiedai, lakišius, trikertės žvaginės žolė, rugiagėlės žiedai, paprastosios kraujažolės žiedai ir žolė, jonažolė, pelynas, gysločio lapai, linažolė, trispalvė našlaitė, dirvinis asiūklis, geltonžiedis barkūnas, plaukuotosios sukatžolės lapai, skėtinės širdažolės žolė, liepžiedžiai, trilapio puplaiškio lapai, nasturtės, smiltyninio šlamučio žiedynai, žemuogės, paprastosios gervuogės lapai, paprastojo lazdyno lapai, paprastojo kiečio žolė, pelkinio pūkelio, pelyno žolė, pelkinis gailis, vaistinės medetkos ir ramunėlės žiedai, prieskoninių augalų žolė (ją galima rinkti visą vasarą): anyžiaus, baziliko, blakinės kalendros, čiobrelio, daržinio dašio, gelsvės, juodojo serbento, juozažolės, krapų, kvapiojo mairūno, rozmarino, mėtos, melisos, peletrūno, petražolių, raudonėlio, vaistinės agurklės, šalavijo lapai ir žiedai.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder