2019 m. birželio 18 d. 16:27 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Verslininkai senjorams piešia europietišką senatvę

(3)

2014-05-27, 15:42

"Pajūrio naujienos"

Verslininkai senjorams piešia europietišką senatvę nuotrauka, foto

Prieš šimtmetį gyvavusios Budrių pradžios mokyklos vietoje sovietmečiu buvo pastatyta mokykla, - jos pastatas šiandieną merdi. Verslininkui iš Vydmantų Andriui Petkevičiui kilo idėja renovuoti jį ir įkurdinti senelių namus.

Verslininkai ėmėsi iniciatyvos net dviejose Kretingos rajono vietose – Laukžemėje ir Budriuose – atidaryti senelių namus pagal šiuolaikinių Europos šalių pensionatų modelį, o juose įkurdintiems senjorams piešia spalvingą senatvę.

Nusipirko sovietinį darželį

Pirmuosius žingsnius jau žengė bendrovė iš Mažeikių „Sidabrinė sruoga“ - senelių namams pernai įsigijusi buvusį vaikų darželio pastatą Laukžemėje, netoli bažnyčios, ir jau parengusi techninį šio statinio rekonstrukcijos projektą.

Per privatizaciją darželį parapijos reikmėms buvo įsigijęs Laukžemės klebonas Vidmantas Gricius. Tačiau parapijos namus įkurdinus buvusiuose kultūros namuose, darželį jis pardavė įmonei „Sidabrinė sruoga“. Su būsimų senelių globos namų vizija laukžemiškiai jau galėjo susipažinti Darbėnų seniūnijoje.

„Šio sovietinių laikų statinio renovacijai ir pritaikymui senelių namams, kuriuose ketiname apgyvendinti 30 senjorų, reikės 3 mln. Lt, - finansinės paramos tikimės gauti iš europinių fondų“, - „Pajūrio naujienoms“ sakė vienas iš įmonės „Sidabrinė sruoga“ vadovų Martynas Latanauskas.

Jis sakė, jog su socialine globa susijusį verslą dešimtmetį jo bei partnerių įmonė plėtojo Didžiojoje Britanijoje, o dabar užsienyje įgytą patirtį jie norį perkelti į Lietuvą.

„Ištyrinėjome šalies paslaugų rinką – Lietuvoje dar trūksta senelių namų, kuriuose jie galėtų gyventi visavertį gyvenimą: oriai leisti laiką, vystyti pomėgius, keliauti. Vieta Laukžemėje tam yra puiki - aplinkui daug žalumos ir erdvės“, - tikino M.Latanauskas.

Tam, kad bažnyčios pašonėje įsikurtų senelių namai, pritarė ir klebonas V.Gricius: „Parapija išsyk taptų gyvesnė: ją papildytų ne tik veiklūs senjorai, bet ir juos lankyti atvykstantys žmonės. Kuo daugiau judėjimo, tuo mūsų kaimui tik geriau. O ir seneliams čia turėtų būti jauku: viskas šalia - naujai įrengta Šv.Andriejaus aikštė, parapijos namai, bažnyčia, parkas“.

„Būtų apmaudu, jei verslininkai mus išprašytų, nes kaime daugiau nėra vietos, kur galima būtų perkelti biblioteką“, - nerimauja Budrių kaimo bibliotekininkė Jolanta Zubernienė.

Budriuose nusižiūrėjo mokyklą

Dėl galimybės kitame Kretingos rajono pakraštyje - buvusioje Budrių kaimo mokykloje - įkurdinti dar vienus senelių namus į Kretingos rajono savivaldybę kreipėsi vydmantiškis verslininkas Andrius Petkevičius.

„Budriuose gyvena mano močiutė Eugenija Petkevičienė, pas ją vaikystėje dažnai leisdavau vasaras. Man patinka bendrauti su senais žmonėmis, ir pradėjau puoselėti svajonę kažką padaryti, kad jų, ypač vienišų, senatvė būtų šviesesnė. Per savo gyvenimą jie to tikrai nusipelnė“, - kalbėjo A.Petkevičius.

Budrių kaime tam jis nusižiūrėjęs griūvantį senosios mokyklos pastatą, kurio didžioji dalis - nenaudojama. Viename gale veikia tik kaimo biblioteka, pernai bendruomenė vienoje klasėje dar įsirengė jaunimo erdvę su teniso ir biliardo stalais.

„Nugriauti yra lengviausia, o aš nusprendžiau imtis žygių mokyklą remontuoti, galbūt pristatyti dar vieną korpusą, ir paversti šia vietą senelių rojumi. Norėčiau, kad jie čia galėtų mokytis kompiuterijos pagrindų, sportuoti, vyktų meno ir dailės terapijos užsiėmimai. Įkurtume ekologišką ūkį, kur patys senjorai galėtų auginti gėles, daržoves, užsiveistume paukščių“.

Gauti lėšų mokyklos statinio renovacijai A.Petkevičius taip pat tikisi iš ES paramos. Tačiau pirmiausia su Kretingos rajono savivaldybe jis derėsis, kad ši jai priklausantį statinį su žeme parduotų arba išnuomotų ilgam laikui.

Kaimas pritarė idėjai

Šviesiomis spalvomis piešiamai senelių namų vizijai Budriuose jau pritarė ir kaimo bendruomenės taryba.

„Manau, kad sutvarkytas pastatas ir estetiška aplinka tik pakeltų mūsų kaimo lygį – išsyk atsirastų darbo vietų, atvažiuotų daugiau žmonių. Galbūt tame pačiame pastate atsirastų vietos įkurdinti ir medicinos punktą ar kitas kaimo įstaigas“, - svarstė Budrių kaimo bendruomenės pirmininkas Arvydas Stuopelis.

Kretingos rajono M. Valančiaus viešosios bibliotekos Budrių filialo bibliotekininkė Jolanta Zubernienė taip pat pritarė tam, kad senasis pastatas atgytų. Tačiau jai neramu, kad nepasinaikintų jame esanti biblioteka. „Knyga ir laikraštis mūsų kaimo žmonėms yra labai reikalingi – yra 110 skaitytojų, kurie per metus perskaito 10 tūkst. knygų. Būtų apmaudu, jei verslininkai mus išprašytų, nes kaime nėra daugiau vietos, kur galima būtų perkelti biblioteką“, - kalbėjo J.Zubernienė.

Tačiau ji mananti, jog įkurdinus senelių namus, pagaliau išsispręstų opi jų kaimui problema – būtų išasfaltuotas kelias nuo Raguviškių į Budrius.

Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas į senelių namų atidarymą Laukžemėje žvelgia atsargiau, jis nesąs ir didelis naujos socialinės įstaigos palaikymo entuziastas. „Abejoju, ar tie namai bus užpildyti žmonių. Kaime nėra tradicijos atiduoti seną žmogų, kaip sakoma, nukaršti į valdišką įstaigą. O iš toliau, kažin, ar norės kas vežti čia savo senus tėvus? Gal ateityje, pasikeitus žmonių požiūriui, pasikeis ir nuostatos: vaikai išsivažinėja į užsienius, tėvai sensta, ir nebėra kam jais pasirūpinti", - samprotavo E. Stalmokas.

*

KRETINGOS RAJONO SAVIVALDYBĖS SOCIALINIŲ REIKALŲ IR SVEIKATOS SKYRIAUS VEDĖJOS DANUTĖS BLAGNIENĖS KOMENTARAS:

- Naujų socialinių įstaigų kūrimasis yra sveikintinas reiškinys. Tegul tik verslininkai imasi iniciatyvos – jei paslaugų kokybė ir kainos bus geresnės, atsiras sveika konkurencija dabar mūsų rajone veikiantiems Padvarių socialinės globos bei Nasrėnų senelių namams ir kitoms šalies globos įstaigoms.

Kol kas nėra žinoma, kokios specializacijos paslaugas – senatvės amžiaus sulaukusiems ar ir neįgaliems - jie ketina teikti. Šiose įstaigose turėtų būti apgyvendinami asmenys iš visos šalies.

Tačiau, jei tie namai bus nedideli – talpinantys mažiau, negu 30 žmonių – kaštai išaugtų, nes reikalingas visą parą dirbančių darbuotojų skaičius, ir paslaugos įkainiai gali viršyti dabar nustatytus. Klientams tai gali būti nepatrauklu, nes mūsų pensininkai šiandieną dar nėra pajėgūs patys susimokėti už paslaugas.

Privačių globos įstaigų rėmimo sąlygos turėtų būti tokios pačios, kaip ir valstybės. Šiuo metu Padvarių globos namuose 1 asmens išlaikymas kainuoja 2 – 2,2 tūkst. Lt per mėnesį: žmogus pats moka 80 proc. nuo savo gaunamos pensijos, o likusią dalį padengia valstybė arba savivaldybės.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Pencmenas

2014-05-27   18:08

IP: 88.118.19.141

Cha, cha.Prajuokino. Sakoma- senas kaip mažas, todėl ir nori senukus sukišti į darželį. O šitiems verslininkams priminsiu Prano Krukelio likimą, kuris taip pat sugrįžęs norėjo biznį Lietuvoje prasukti.

tradicija

2014-05-27   16:28

IP: 86.100.77.189

kad senatve teks praleisti seneliu namuose labai greit bus ir pas mus, tauta seneja, gimstamumas mazeja, o zmogus izvelgia labai teisinga krypti ir darbo vietu kaimams atsiras ir prisipildys tie seneliu namai labai greitai, nereiketu buti tokiam naiviam seniunui

VILTIES REFERENDUMAS

2014-05-27   15:58

IP: 5.104.224.246

Kuo skiriasi rinkimai nuo referendumo, ir kodėl referendume verta balsuoti? Rinkimuose tu nieko nesprendi, tik išrenki atstovą, kuris paskui už tave 4-5 metus priima sprendimus, kurie dažnai neatitinka tavo nuomonės, ir net pažeidžia tavo interesus. Referendume tu pats priimi sprendimus, tu pats sprendi. Kodėl Šveicarija yra turtinga? Todėl, kad gyventojai referendumais lengvai gali panaikinti korupcinius, valstybei ir žmonėms nenaudingus politikų sprendimus. O ir Šveicarijos politikai, žinodami apie šią piliečių teisę, stengiasi priimti teisingus įstatymus ir sprendimus. Referendumas yra gera kovos priemonė pries korupciją, valstybės lėšų švaistymą. BIRŽELIO 29 DIENĄ VYKS PIRMASIS LIETUVOS ISTORIJOJE PILIEČIŲ INICIJUOTAS REFERENDUMAS. Tai proga Lietuvą padaryti Šveicarija, ne iš karto, bet pamažu, žingsnis po žingsnio. Ar praleisi šią progą?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Jau 115 metų galime džiaugtis, kad išsaugojome spausdintą lietuvišką žodį ir turime...

Brailio raštas: džiaugtis knygomis gali ne visi nuotrauka, foto

40 metų - tiek laiko klaipėdietis Antanas Gedrimas praleido įkalinimo įstaigose atlikdamas...

Buvęs kalinys kaltina kitus, bet savų nuodėmių nepripažįsta nuotrauka, foto

Aš matau. Aš galiu. Aš dalyvauju. Aš jaučiuosi dalimi šio pasaulio.

Kai negali matyti akimis, gali pajausti širdimi... nuotrauka, foto

Kandidatai į prezidentus Ingrida Šimonytė ir Saulius Skvernelis palaikytų partnerystės, taip...

Palaikytų vienalytės partnerystės įteisinimą nuotrauka, foto

Žvejojusiems policininkams paauglys pasiūlė narkotikų nuotrauka, foto

Kriminalai, Vakar vakare, pusvalandį iki vidurnakčio, Klaipėdoje, prie Malūno tvenkinio, ne tarnybos metu...

Kurhauzo medinė dalis atgims dar šiemet nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Palangos skaudulys kurhauzas ruošiasi visiškam atgimimui. Antradienį miesto savivaldybė pasirašė sutartį su...

Tokio karių desanto Lietuvos pajūris dar nematė nuotrauka, foto

Lietuva, Sekmadienį nuo 10 val. iki 11.30 val. į Nemirsetos paplūdimį patekęs žmogus...

„Neptūno“ vairą perima Tomas Rinkevičius nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ turi naują trenerį. Uostamiesčio ekipą artėjantį sezoną į pergales ves...

Kriminalai, Paskelbta prieš 13 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 26 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 26 min.

Sportas, Paskelbta prieš 58 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...