2021 m. sausio 23 d. 14:09 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Tėvas - vyro galimybė rinktis

(1)

Sąvokas "tėviška" ir "motiniška" meilė kiekvienas supranta savaip, arba visai jas atmeta - nelygu gyvenimo patirtis ir įsitikinimai. Vieni teigia, jog kiekviena šių meilės rūšių turi savo uždavinį auklėjant vaiką kaip asmenybę, kiti įsitikinę, jog tėviškos meilės gali suteikti ir motina, treti apskritai abejoja lyčių skirtumu paremta auklėjimo svarba. Taigi kas šiandien yra tėviškumas ir koks tėvo vaidmuo šeimoje?

Sakoma, jog motina myli už nieką, tėvas - už ką nors. Motiniška meilė vaikui - saugi užuovėja, tėviška reikalinga įgūdžiams įgyti ir išlydėti į pasaulį.

Vienas neatstos dviejų

Psichologė psichoterapeutė, vaikų ir paauglių psichiatrė Dalia Mickevičiūtė sako, jog abu tėvai vienas kitą papildo ir vaikui duoda skirtingų, tačiau vienodai vertingų patyrimų.

"Abiejų lyčių tėvai vaikams suteikia skirtingus dalykus. Pradėkime nuo to, kad mama žindo, tad dažniausiai būtent ji ima motinystės atostogas ir lieka auginti namie kūdikio; ji ruošia maistą, rūpinasi apranga, švara, vaikų dienotvarke... Tėčiai mūsų visuomenėje dažniau materialiai išlaiko šeimą, o su vaikais bendrauja vakarais, po darbo, arba savaitgaliais...

Mokslinių tyrimų duomenimis, mamos dažniau su vaikais kalba, užsiima mažiau aktyvia veikla, jų meilė švelnesnė; tėčiai linkę į fizinę veiklą, pavyzdžiui, dėmesį parodyti grumtynėmis, kumščiavimusi.

Psichologiniu požiūriu, tėčiai padeda vaikui "iškrauti" savo agresyvumą. Iš tėčio vaikas mokosi bendravimo su aplinkiniu pasauliu, o iš mamos - savo ir kitų žmonių emocijų pažinimo", - sakė vaikų psichiatrė. Anot jos, negalima lyginti, kieno meilė stipresnė ar vertingesnė, nes tai visiškai kitoks patyrimas. "Idealiu atveju geriausia turėti abu tėvus."

Ko netenka vaikas, jei jį augina tik vienas iš tėvų? "Mylintis žmogus iš tiesų duoda labai daug, tačiau vis tiek vienas negali atstoti dviejų, - samprotauja pokalbininkė. - Pavyzdžiui, tik viena mama ar tik viena tėtis negali parodyti vaikui tėvų tarpusavio bendravimo ypatumų. Tiek tėtis, tiek mama kažko neturės ir neduos, ką galėtų duoti pilna šeima."

"Netikiu meilės rūšimis"

"Aš neskirstau meilės į jokias rūšis, - į klausimą, kas yra tėviška meilė, atsakė filologė, profesorė, habilituota daktarė bei politikė, besigilinanti į lyčių lygybės ir žmogaus teisių problematiką, Marija Aušrinė Pavilionienė. - Mano supratimu, yra tik žmogaus meilė. Nemanau, kad sugebėjimas mylėti vaikus atsiranda nusižiūrint, pamėgdžiojant kokį nors modelį. Daugybė pamestų vaikų, užaugusių globos namuose, sukuria gražias šeimas ir puikiai prižiūri savo atžalas. Vadinasi, jie mokosi ne tik iš modelių. Gyvename ne dykumoje - vaikai stebi ne tik tėvus.

Kita vertus, ar visi šeimos vyrai žino, kas yra tas tėvas? O kiek yra negatyvių "tėviškos meilės" pavyzdžių, kai tėvas - alkoholikas?

Taigi toji "įgimta tėviška meilė" tėra abstrakti sąvoka, vešinti patriarchalinėje visuomenėje, kuri mano, kad be senų tradicinių modelių vaikas negali išaugti žmogumi.

Aš netikiu tėviškos arba motiniškos meilės instinktais, kurie neva perduodami iš kartos į kartą. Vaikas perima ne tėvystę ar motinystę, o žmonių elgesio modelį. Jis pirmiausiai mato, kaip tėvas elgiasi su motina; tokio elgesio ir mokosi.

Ko reikia vaikui, kad jis galėtų augti visavertė asmenybė?

Mylinčio žmogaus. Emocinio artumo, saugumo, rūpesčio. Puiku, jei visa tai duoda tėvai, bet jei jų nėra, tai gali suteikti ir kitas žmogus, esantis šalia. Pavyzdžiui, seneliai. Arba svetimi. Kartais svetimi vaiką myli labiau nei biologiniai tėvai.

Kiek valstybė turi kištis į vaikų auginimą duodama šeimai tinkamos tėvystės pamokas?

Valstybė neturi kištis į privatų šeimos gyvenimą, išskyrus atvejus, kai vaikas apleistas, neprižiūrimas, žlugdomas smurtu.

"Tėvystės" pamokų, man regis, duoda Bažnyčia prieš santuoką, taip pat mokykloje kalbama apie pasiruošimą šeimai, bet, mano požiūriu, ugdyti vaiką pirmiausia reikia kaip žmogų - laisvai mąstantį, neįspraustą į dogmas, ribojančias jo pasaulėvaizdį.

Dabar vaikai tapo pernelyg saugomi nuo paties gyvenimo, nuo jo kontrastų. Manau, jie turi žinoti ir apie gyvenimo žiaurumus, žinoti, kad gyvenimas neidealus - kad mokėtų reaguoti į blogį ir gėrį. Ne izoliuoti juos nuo to reikėtų, o aptarti, kalbėti apie visus gyvenimo reiškinius.

ABU. "Abiejų lyčių tėvai vaikams suteikia skirtingus dalykus. Iš mamos vaikas mokosi pažinti save ir kitus, iš tėčio - bendrauti su pasauliu", - sakė D. Mickevičiūtė. 

Vaikas yra pirmiausiai pilietis, ir ugdyti jį reikia kaip pilietį, elgtis kaip su piliečiu - nežeminti, o gerbti kaip sau lygų.

"Geras tėvas - tai geras partneris žmonai"

"Ar daug yra tėvų, kurie parėję namo sakytų: "Kokia puiki buvo darbo diena!" ir pasidalytų su vaikais savo gera nuotaika, šypsenomis, džiaugsmais, sėkme..? Tikriausiai daužniau tėvai grįžta pervargę, viskuo nepatenkinti, keikia savo darbą, uždarbį... - pokalbį apie tėvystę pradėjo Klaipėdos pedagoginės psichologinės tarnybos direktoriaus pavaduotojas psichologas Vidas Karvelis ir savo mintį apibendrino taip: "Būti geru tėvu - tai pirmiausiai būti pozityviam."

Tėvas turi būti griežtas, mama - švelni. Ką apie tai manote?

Stereotipai keičiasi, modeliai keičiasi, tėvas nuo griežtesnių auklėjimo metodų pereina prie švelnesnių. Ir tai yra gerai. Gerai vaikui. Jeigu, tarkime, mama darbe yra vadovaujantis asmuo, ji, žinoma, nejučia tą vadovavimo stilių parsineša ir namo. Todėl gerai, jei tėtis yra švelnesnis vaikams. Kaip atsvara. Jeigu augina viena mama - ji turi ir griežtumo, ir švelnumo, jeigu vienas tėvas - irgi ir to, ir to. Jie daro, ką gali, prisitaiko. Kai yra dviese, tai daug paprasčiau yra "specializuotis", o vaikui lengviau susiorientuoti. Vaikai nori to grynumo, jiems tai duoda saugumo jausmą.

O kas, pagal Jus, yra tėvo autoritetas?

Tai, ką vaikas mato, turi atitikti tai, ką jis girdi tėvus jam sakant. Pavyzdys: štai universitetą baigęs ir juodai ariantis tėvas verčia vaiką mokytis vien aukščiausiais pažymiais, kad tik šis galėtų taip pat įstoti į universitetą. Tuo tarpu vaikas mato neišsilavinusį kaimyną santechniką, kuris gyvena sau ir vargo nemato.

Norite pasakyti, jog autoritetas nepriklauso nuo statuso?

Taip. Ar tėvas yra universiteto dėstytojas, ar gatvės šlavėjas, svarbiausia - kaip jis žiūri į gyvenimą, į savo darbą, ar laiko save sėkmingu žmogumi. Svarbu tik tai, ar jis asmenybė, kokie jo tikslai, sumanymai, veikla, kiek jam pavyksta tvarkyti savo gyvenimą ir valdyti save.

Vaikai tėvuose ieško žmogaus, kuriuo galėtų sekti, jie stebi, ar jie sėkmingi, patenkinti tuo, kaip gyvena. Nuolat zyziantis, nesėkmingas žmogus negali būti autoritetas ir sektinas pavyzdys.

Ne paslaptis, kad autoritetas kartais įteisinamas brutaliais metodais: fiziniais - tėvo, psichologiniais - motinos. Tai daro gilų įspaudą, kuris lieka ilgam laikui ir kurio sunku atsikratyti.

Autoritetas nesisieja su niekuo, kas negatyvu.

Ar šiandien motina netapo labiau tėvu, o tėvas - labiau mama? Nepastebėjote tokio socialinio reiškinio?

Tokių tyrimų nežinau, negaliu spėlioti. Vaidmenų pasiskirstymas, manau, yra susitarimo reikalas. Ko vienai pusei trūksta - kitas kompensuoja, ir vaikas pasiima - jei ne iš vieno, tai iš kito. Blogai, jei tėvas ir motina vienas kito nepapildo, jei nė vienas iš jų kažko svarbaus nesugeba, tarkime, būti griežtas, arba atvirkščiai - būti švelnus, arba galvoja: čia ne mano darbas. Kontrastas turi būti. Tėviška meilė, sakyčiau, yra gera partnerystė žmonai, meilė žmonai.

Vyras neturi įgimto poreikio būti tėvu?

Yra teorija: mama turi instinktą, o tėvas - ne. Moters instinktas - vaikai ir namai, tai yra namų vidus, o vyro - išorė, apsauga. Iki šiol tradicinėse visuomenėse taip ir būdavo: tėvas - į karą ar medžioklę, mama - skalbia, gamina, tvarko namus. Namų ruoša seniau užimdavo daug laiko, tai buvo milžiniškas darbas. Vasarą - ruošti maistą žiemai, konservuoti. Dabar daug technikos šį darbą palengvino, ir moterys gali tarnauti kariuomenėje, vyrai prižiūri vaikus. Ir kas? Kažkada mokytojai buvo tik vyrai, dabar - vien moterys.

Pastebėjote - kai tėvai nueina pas gydytoją su sergančiu vaiku, daktarė apie jo būklę klausia mamos. Bet kartais tėvas geriau žino. Ir ši tendencija yra labai džiuginanti.

Manau, jog tėvystės instinktas yra sąmoningas pasirinkimas. Tai noras būti tėvu, noras užmegzti ryšį su vaiku. Žmonės susituokia, gimsta vaikas. Mamoje vaikas būna 9 mėnesius, ji gimdo, žindo. Tėvas arba po senovei "į medžioklę" eina, algą į namus neša, arba glaudžiasi prie pilvo, dalyvauja gimdyme, leidžia daug laiko kartu - žodžiu, užmezga ryšį. Jeigu neužmezga - santykiai formalesni. Tačiau tėvo santykiai su vaikais gali būti net intymesni negu su mama.

ABSTRAKTU. "Įgimta tėviška meilė" tėra abstrakti sąvoka, vešinti patriarchalinėje visuomenėje, kuri mano, kad be senų tradicinių modelių vaikas negali išaugti žmogumi", - teigia A. Pavilionienė. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Tiek vyras, tiek moteris neturi būti įsprausti į siaurą vaidmenų apibrėžimą.

O dar svarbu, kad tėvai būtų skirtingų lyčių?

Žinote, daugelį vėjų lietuviai yra atlaikę, atlaikysim ir šitą - dženderizmo. Nervintis tikrai nematau prasmės.

Bet visuomenė gi nervinasi.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

kas cia per

2013-06-01   15:27

IP: 85.232.128.52

akiniuotas zmogis

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Po beveik visus metus trunkančios pandemijos Lietuvos gyventojai labiausiai yra...

Gyventojai labiausiai ilgisi kelionių, renginių ir draugų nuotrauka, foto

Linksmas, aktyvus, visuomet besišypsantis ir žingeidus berniukas – toks yra prieš daugiau...

Be šlaunikaulio gimusio Jokūbo istorija sujaudino visą Lietuvą: berniuko tėvai jau ima tikėti svajonės išsipildymu nuotrauka, foto

Žmonės vis griežtėjančio karantino sąlygomis ėmė daug abejingiau žiūrėti į savo aprangą,...

Gyventojai nemato prasmės nei pirkti naujų drabužių, nei puoštis šventėms - Statistikos departamentas nuotrauka, foto

2020 m. pabaigoje, prieš pat Kalėdų šventę, Vilties miesto bendruomenė nori pasidalinti...

Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos sensorinis sodas nuotrauka, foto

G. Kirkilas „valstiečius“ vilioja į kairę nuotrauka, foto

Lietuva, Į Seimą neišrinktos Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) lyderis Gediminas Kirkilas sako,...

Irena Babkauskienė: Globalistai atims mamą ir tėtį nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Karantinas griauna ekonomiką - tūkstančiai verslų nutraukė veiklą, žmonės neteko ...

Rusijoje per protestus prieš V. Putiną sulaikyta šimtai A. Navalno rėmėjų nuotrauka, foto

Pasaulis, Rusijos policija šeštadienį sulaikė dešimtis protestuoti prieš prezidento Vladimiro Putino valdymą į...

Kruizai katamaranu virsta miražu nuotrauka, foto

SE, Apie 20 tūkst. turistų per sezoną plukdydavęs greitaeigis Kuršmarių katamaranas "Smiltynė" jau...

Lietuva, Paskelbta prieš 9 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 11 min.

SE, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...