2021 m. sausio 16 d. 20:52 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

"Su žmogumi sugyventi - irgi didelis menas"

"Su žmogumi sugyventi - irgi didelis menas" nuotrauka, foto

"Žmonės turi kuo pasidžiaugti: savo artimųjų laime, pasiekimais, kito žmogaus polėkiu. Reikia tik noro atrasti kuo džiaugtis", - tikina Šventosios klebonas Vidmantas Gricius.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Reklama

"Kai manęs klausia, ar mūsų miestelyje daugiau gerų, ar blogų žmonių, atsakau: "Pažiūrėkite, kokia didelė ir graži mūsų bažnyčia.

To gerumo yra daug - tik matyk.

Ją Dievui galėjo pastatyti tik geri", - sakė Šventosios miestelio Švč. Mergelės Marijos Jūrų žvaigždės bažnyčios klebonas Vidmantas Gricius.

Galima sakyti, kunigas stato šventovę žmonių širdyse, bet jo akyse nuo pat pamatų kilo ir medinė bažnyčia. Po dešimties metų ji ne visai baigta, ir pokalbininkas sako, kad dar laukiantys darbai yra ir kūryba, ir jo gyvenimo pilnatvės dalis.

Kaip kilo toks retas bažnyčios pavadinimas?

Kai 1930 metais įsikūrė parapija, bažnyčia buvo pavadinta simboliniu vardu. Manau, kad tai lėmė ir vietovė ant jūros kranto, ir kad žmogaus gyvenimas yra tarsi kelionė per jūrą, vandenyną, ir Marija šviečia kaip žvaigždė. Žmogui reikia atramos, švyturio, kuris šviečia gyvenimo sunkumuose, paklydimuose. Čia ir žmonių didelis pasikeitimas, vasarą parapija tampa didele, žiemą - kuklesne. Miestelio gyvenimas pulsuoja.

Ar jau seniai šioje parapijoje?

Dešimt metų. Atėjau į Šventąją, kai bažnyčios pamatai nebuvo baigti statyti, ją Telšių vyskupas Jonas Boruta pašventino 2003 m. Iki tol mišios vyko laikinoje koplytėlėje. Mano pirmoji vieta buvo Klaipėdos Šv. Kazimiero bažnyčioje, kur buvau vikaras.

Reklama

Kodėl kunigai dažnai perkeliami į kitą parapiją? Juk žmonės norėtų, kad tas pats dalyvautų jų tėvų laidotuvėse, tuoktų, krikštytų vaikus. Jis tampa tarsi šeimos nariu.

Matot, ne kunigas svarbiausia. Kiekvienas savaip patrauklus žmonėms, apsiprantama ir priprantama, kita vertus, atneša gaivumo, ateina su naujomis idėjomis. Vyskupas mato, kur reikia gero ūkvedžio, o kur ganytojo, kas būtų geriausia.

Bažnyčioje nepaprasto grožio freskas nutapė klaipėdietis menininkas Juozas Vosylius. Kodėl jį pasirinkote?

Aš manau, tai buvo Dievo planas, kad Vosyliaus menas atėjo į Šventąją. Sprendėme, kas galėtų nutapyti pagrindinę freską, buvo įvairių pasiūlymų, tik jie netenkino. Norėjosi, kad būtų savita. Iš pradžių Vosyliui šovė geniali idėja sukurti šonines Kristaus kryžiaus kelio freskas, paskui - prisikėlimas, ir tik po to nutapė pagrindinę altoriaus freską - tarsi žmogaus kelionę nuo gimimo iki mirties. Tai buvo keleto metų darbas. Kūrybos procesas suartino, man patinka jo darbai. Kad tokius padarytum, turi būti dvasingas, tikintis žmogus, o dailininkas toks ir yra, didelis dalykas kurti sakralų meną, kai įkvėpimas vedžioja ne tik ranką, bet ir širdį.

Ar talentas yra Dievo kibirkštis? Juk ir pasileidęs, puolęs, pasiklydęs menininkas gali sukurti šviesią drobę?

Manau, kad Dievo talentą reikia gražiai naudoti, saugoti. Nepažįstu puolusių dailininkų, tik dorus.

Reklama

Daile domitės plačiau?

Gal turiu bendrą suvokimą, visos meno istorijos nesu išstudijavęs, bet man tai įdomu. Paveikslų neperku, nekolekcionuoju, nebent draugai padovanoja. Meno pajauta duota ne visiems, kitas gal pasitenkina paprastesniu meno pažinimu. Su žmogumi sugyventi irgi yra didelis menas.

Kokių talentų reikia kunigui?

Pirmiausia turi būti geras žmogus. Ir girtuoklėlis, elgeta gali būti geras? Aš manau, kad pats kunigo vardas pasako, kad jis turi būti žmogiškas, gyventi tuo, ką skelbia. Kunigas nėra apsaugotas bažnyčios sienų, išgyvena sukrėtimus kaip visi žmonės. Suklysti visi gali.

Girdėjau, po pamaldų kviečiate parapijiečius į kleboniją išgerti arbatos.

Ne kiekvieną sekmadienį tai darau - kai būna šventė. Kalbamės, diskutuojame apie įvairiausius dalykus, tik liaudies dainų nedainuojam. Žmonės turi kuo pasidžiaugti: savo artimųjų laime, pasiekimais, kito žmogaus polėkiu. Reikia tik noro atrasti, kuo džiaugtis.

Reklama

Ar tai darote, kad po pamaldų žmonės neitų tiesiai į smuklę taurelės išlenkti?

Jeigu iš bažnyčios ir eina į smuklę, tai kavos gerti.

Kai kurie save katalikais laikantys žmonės vengia eiti išpažinties. Gal labiau linkę ateiti į kleboniją ir pasikalbėti - apie neklusnius vaikus, vaidingą žmoną?

Jeigu širdyje yra rūpestis, žmogui nesvarbu, ar per išpažintį apie tai šnekėti, ar susėdus su manim prie stalo. Atvažiuoja daug nepažįstamų žmonių, tai pasinaudoja proga išdėstyti savo problemą, kurios nenori pasakyti savo parapijos kunigui, kurį pažįsta. Vasarą poilsiautojai nusiteikę nespręsti didelių problemų, nebent prašo patarimo. Kiti kreipiasi į psichologus.

Kai žmogaus bėdos didelės, kartais kalbi su žmogiška atjauta, pagal savo suvokimą. Jeigu ateina poros, nusprendusios skirtis, jų ir neperkalbėsi.

Kur gimėte, augote?

Reklama

Esu gimęs Ketūnų kaime, tėveliai buvo darbininkai, tad užaugau Mažeikiuose. Gal ir tiesa, kad kilę iš mažesnių bendruomenių žmonės užaugę tampa žinomi, nes nuo mažumės išmoksta stebėti vieni kitus, pagelbėti kitiems, dažniau sueina, būna nuoširdesni.

Tėveliai buvo religingi, augau prie bažnyčios, mišioms patarnaudavau, parapijoje buvo geri kunigai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Po beveik visus metus trunkančios pandemijos Lietuvos gyventojai labiausiai yra...

Gyventojai labiausiai ilgisi kelionių, renginių ir draugų nuotrauka, foto

Linksmas, aktyvus, visuomet besišypsantis ir žingeidus berniukas – toks yra prieš daugiau...

Be šlaunikaulio gimusio Jokūbo istorija sujaudino visą Lietuvą: berniuko tėvai jau ima tikėti svajonės išsipildymu nuotrauka, foto

Žmonės vis griežtėjančio karantino sąlygomis ėmė daug abejingiau žiūrėti į savo aprangą,...

Gyventojai nemato prasmės nei pirkti naujų drabužių, nei puoštis šventėms - Statistikos departamentas nuotrauka, foto

2020 m. pabaigoje, prieš pat Kalėdų šventę, Vilties miesto bendruomenė nori pasidalinti...

Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos sensorinis sodas nuotrauka, foto

Vytautas Landsbergis niekam pasiduoti neketina nuotrauka, foto

Lietuva, Trečiadienį minint Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas...

Pandemijos iššūkiai italo ir lietuvės meilei nebaisūs: karantino įkarštyje atvėrė restoraną Rietave nuotrauka, foto

Žmonės, Ilgai brandintą idėją – įkurti savo verslą Rietave – Virginijos ir Fabio...

Negeros žinios iš Norvegijos: vakcinos gali būti pavojingos pacientams, vyresniems nei 80 metų nuotrauka, foto

Sveikata, Norvegija teigia, kad COVID-19 vakcinos gali būti per daug pavojingos labai seniems...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...