Šiaulių universiteto profesorius Arūnas Gumuliauskas: Visuomenė, o ne valdovai valdo situaciją

Šiaulių universiteto profesorius Arūnas Gumuliauskas: Visuomenė, o ne valdovai valdo situaciją

- Visuomenė, išrinkusi naująjį Seimą, juo pasitiki ir laukia permainų. Tad kodėl padaugėjo vilties, nors visuomenė tą viltį vis mažiau sieja su šalies prezidente? - „Respublika“ paklausė Šiaulių universiteto profesoriaus Arūno Gumuliausko.

- Vieša paslaptis, kodėl prezidentės reitingai krinta. Pirmiausiai dėl Seimo rinkimų rezultatų, kai prezidentė užėmė poziciją, neadekvačią tautos balsui. Antroji priežastis - ilgą laiką slėpti kai kurie biografijos faktai. Ir net šiandien neaišku viskas. Ar tai yra teisybė, ar neteisybė. Todėl žmonės ėmė prezidente abejoti. Vėlgi, manau, tai yra labai svari priežastis, kodėl krito reitingai. O trečioji priežastis - Vyriausybės formavimo procedūra tampa labai įdomi. Vos ne anglų kalbos egzaminu.

- O ko slapukauti?

- Gal yra ką slėpti? Kas čia žino. Sužinai, kad nėra kai kurių lapų. Kažkaip labai keistai visa tai atrodo. Kai yra nežinojimas, tada atsiranda vietos įvairioms fantazijoms ar net realių dalykų iškraipymui. O mus, kai dar vaikai buvome, tėvai mokė, kad geriau sakyti tiesą, bet nemeluoti. Tegul ta tiesa būtų karti, bet tiesa yra tiesa.

- Kas bus toliau?

- Priklausys nuo bendro darbo su naująja politine dauguma. Dabar, kaip sakė vienas komentatorius, vyksta „šaudymas“ iš Prezidentūros, o vėliau gali būti atgalinis „šaudymas“. Iš Seimo daugumos ir Vyriausybės. Jei nesusitars, tai bus toks trynimasis iki kadencijos pabaigos. O jeigu susitars, ras kompromisą, tada tik bus geriau visiems. Šiaip ar kitaip, politinė situacija, politinė dauguma Seime yra tokia. Ne kitokia. Tiesa, dar galima per 15 dienų nesudaryti Vyriausybės, galima rengti naujus Seimo rinkimus, tačiau nemanau, kad mes iki to nueisime. Kai Europoje, o ir visame pasaulyje yra tokia nestabili ekonominė situacija, mums būtų nenaudinga turėti laikinąją Vyriausybę. Kuri, galima sakyti, už nieką jau neatsako. Tada situacija tikrai būtų negera. Manau, kad turėtų sveikas protas nugalėti. Iš abiejų pusių. Darbo partijos byla yra tik Darbo partijos byla. Tai yra teisininkų reikalai. Aišku, dar yra moraliniai dalykai, bet aš nežinau, kiek jau metų ta moralė politikoje pažeidinėjama. Bet teisiniai klausimai turi būti perduoti teismams ir ten turi rutuliotis visi dalykai. Ne Prezidentūroje. Jei bus trukdžių formuojant Vyriausybę, tai bus kažkaip nerimta.

- Tačiau jei palyginsime viešosios nuomonės apklausą rugsėjo viduryje ir dabartinę, pastebėsime, kad žmonės ėmė apskritai politikais labiau pasitikėti. Vadinasi, tiki, kad bus visai valstybei ir eiliniams žmonėms naudingų permainų. Tačiau kaip paaiškinti, kad žmonės taip stabiliai pasitiki Valdu Adamkumi? Nors šį politiką būtų galima laikyti jau nueinančia karta.

- V.Adamkus, teko jį sutikti bendrame renginyje, labai žmogiškas. Labai paprastas. Prieinamas visiems. Patinka inteligentijai, o ji formuoja viešąją nuomonę. Tai didžiuliai pliusai.

Deja, prezidentės ir inteligentijos ryšio aš nematau. Ryšys su inteligentija yra silpnoji Prezidentūros pusė. Galima sakyti, žaidžiama galbūt su žemesnio sluoksnio žmonėmis. V.Adamkui kaip prezidentui yra daug priekaištų. Ypač antroje kadencijoje. Buvo ir gero, buvo ir blogo. Tikrai nebuvo optimalus kaip prezidentas. Tačiau žmogiški santykiai, tas iš jo trykštantis humanizmas padeda išlaikyti aukštus reitingus.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder