2019 m. liepos 20 d. 01:43 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Santuoka - kad ir kino teatre

(1)

Santuoka - kad ir kino teatre nuotrauka, foto

REIKALAVIMAI. Nuo 2009 metų klaipėdiečiai gali pasirinkti išvažiuojamąją santuokos ceremoniją. Pasirinkta vieta turi būti reprezentacinė, saugi ir atitikti moralės normas. Vestuvių organizatorei Monikai Kulpytei ("Meilės legendos") teko planuoti vienos poros vestuves "Kultūros fabriko" kino salėje, kur buvo parodytas ir filmas apie jaunuosius.

© Eglės SABALIAUSKAITĖS nuotr.

Reklama

Artėjant vasarai, prasideda ir vestuvių sezonas. Dalis klaipėdiečių renkasi tuoktis ten, kur širdis geidžia. Jau beveik dešimtmetį Klaipėdos santuokų rūmai organizuoja išvažiuojamąsias ceremonijas jaunavedžių pasirinktoje vietoje: prie jūros, botanikos sode, viešbučiuose, laivuose ir kitose populiariose reprezentacinėse vietose. Viešosios tvarkos sergėtojai teigia, kad rengti vestuves galima bet kurioje saugioje viešojoje vietoje - kad ir Teatro aikštėje. Atviros ir miesto kultūrinės įstaigos, tačiau kai kurių salių nuoma kainuoja neįtikėtinai daug.

Pasak vestuvių planuotojų, dėl didelių jaunųjų įgeidžių populiarėja simbolinės ceremonijos, kai jaunuosius sutuokia renginio vedėjas ar artimasis.

Prašė sutuokti oro balione

Klaipėdos miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos ir registracijos skyriaus vedėja Gražina Misevičienė "Vakarų ekspresui" pasakojo, kad 2009-aisiais, kai atsirado galimybė įregistruoti santuoką už Santuokų rūmų ribų, tebuvo viena pora, panorusi pasinaudoti tokia galimybe. Tačiau sekančiais metais tokių porų daugėjo ir skaičius išaugo vidutiniškai iki maždaug 70 porų.

Vis dėlto, palyginti su bendru santuokų skaičiumi (praėjusiais metais apie 800), šis skaičius nėra didelis. Tikėtina, kad daugelį atbaido neprognozuojami orai.

Pasak G. Misevičienės, norint ceremoniją organizuoti savo pasirinktoje reprezentacinėje vietoje, egzistuoja keletas saugiklių: vieta turi atitikti etikos, viešosios tvarkos reikalavimus, taip pat turėtų būti užtikrintas saugumas. Kad negrėstų pavojus sveikatai, darbuotojai į vietas po atviru dangumi važiuoja tik šiltuoju metų sezonu, nuo gegužės 16-osios iki rugsėjo 15-osios.

Norint rengti ceremoniją privačioje vietoje, reikia gauti tos vietos savininkų leidimą, o jei viešojoje - Savivaldybės.

Reklama

Kiekviena Savivaldybė registruoja santuokas savo ribose. Klaipėdoje labai populiaru ceremonijas rengti viešbučiuose, jų konferencijų ar banketinėse salėse, tačiau niekada netuokiama prie vaišių stalo, ypač alkoholio, nes tai esą neatitinka geros moralės. Ceremonija gali vykti įvairiose kultūrinėse įstaigose: Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre, "Kultūros fabrike", Koncertų salėje, Pilies muziejuje, Žvejų rūmuose. Populiaru ceremonijas rengti pramoginiuose laivuose. Taip pat atvirose erdvėse - Botanikos sode, pajūryje. Tačiau prie jūros ceremonijos vyksta vis rečiau, praėjusiais metais - vos vieną kartą.

"Rizika organizuoti vestuves pajūryje yra didelė dėl dažnai nenuspėjamų oro sąlygų. Jei vis dėlto žmonės susigundo šia galimybe, visuomet pasiūlome turėti alternatyvą", - pažymėjo pašnekovė.

Jei vienas iš jaunųjų turi sveikatos sutrikimų ar negalią, santuoką įregistruoti Metrikacijos skyriaus darbuotojai vyksta ir į jų gyvenamąją vietą.

Santuokai registruoti turėtų būti įrengtas stabilus pagrindas stalui pastatyti, pasirūpinta stalu, ant kurio bus įregistruojama santuoka, apsauga nuo vėjo ir lietaus, negali būti trukdoma pagrindinei įmonės ar įstaigos veiklai, tarkime, automobiliams įvažiuoti, tai negali būti masinio susibūrimo vieta, kur nebūtų galima užtikrinti Metrikacijos skyriaus darbuotojo ir dalyvių saugumo", - pasakojo G. Misevičienė ir pridūrė, kad ceremonijos dalyviai ir svečiai turi būti tvarkingos išvaizdos, pagarbūs, ceremonijos metu laikytis rimties.

Pasiteiravus, kokių kuriozinių situacijų įvyksta išvykstamųjų ceremonijų metu, Metrikacijos skyriaus vedėja prisiminė, jog vienais pirmųjų metų, kai ši naujovė įsigaliojo, į vieną ceremoniją 15 minučių vėlavo darbuotoja. Būta ir keistokų prašymų dėl ceremonijos vietos - jaunieji norėjo organizuoti ceremoniją oro balione.

Pasak G. Misevičienės, įstatymai leidžia nustatyti reprezentacines miesto vietas, kuriose vyktų ceremonijos. "Tačiau to nedarome todėl, kad neribotume jaunųjų fantazijos", - teigė ji.

"Nedarykime iš civilinės metrikacijos šou"

Reklama

Civilinės santuokos įregistravimo ceremonija tradiciškai trunka vos dešimt minučių, darbuotojai visad vilki dalykinius, tamsius drabužius. Pasiteiravus, ar ateityje galima tikėtis pokyčių, pašnekovė atsakė, kad pokyčiai nenumatomi. "O kokie pokyčiai vyksta bažnyčioje?" - teiravosi G. Misevičienė.

NEKAINUOJA. Ceremoniją surengti viešojoje vietoje, pasak Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojų, nekainuoja. Tereikia gauti Savivaldybės leidimą. Ši pora susituokė ant Dangės krantinės. "www.sweetwed.ru" nuotr.

Nors atrodo, kad ceremonijos metu sakoma kalba kiekvienai porai nesiskiria, iš tiesų, kaip teigė pašnekovė, ji nėra vienoda. Kartojasi tik tam tikri elementai, kurie yra privalomi. Sveikinimo tekstą, žodžius jauniesiems darbuotojai pasirenka patys. "Būna, kad, atsižvelgdami į porą, pasirenkame ką sakyti vieniems, o ką - kitiems. Nereikia galvoti, kad civilinė metrikacija yra sustabarėjusi. Esame dalyvavę ceremonijose užsienyje ir stebėjomės, kaip mūsiškiai nevertina to, ką turi", - teigė pašnekovė ir pridūrė, kad jos kolegė dalyvavo vestuvėse Maldyvuose ir nusistebėjo, jog registruoti civilinę metrikaciją atėjusi darbuotoja vilkėjo nutįsusį megztinį ir suplėšytus džinsus.

"Reikia prisiminti, kad mes registruojame santuoką, o ne kuriame šventę. Nedarykime iš civilinės metrikacijos šou", - toliau kalbėjo pašnekovė.

Netinka nudistų pliažas

Norint susituokti viešose miesto erdvėse, būtina gauti Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus leidimą. Administracinės veiklos poskyrio vyriausiasis specialistas Edvardas Šutinas teigė, jog tokie leidimai išduodami nemokamai. Tik reikia pateikti prašymą, kuris vėliau yra nagrinėjamas.

Reklama

Per metus Savivaldybė sulaukia maždaug penkių ar šešių tokių prašymų. Daugiausiai jų būna su prašymu tuoktis prie jūros, kopose ar botanikos sode. Taip pat prisiminė, jog suteiktas leidimas tuoktis piliavietės poternoje.

Pasiteiravus, kokiose vietose žmonėms nebūtų leidžiama tuoktis, pašnekovas atsakė, kad netinkamos vietos yra specializuoti paplūdimiai - nudistų, moterų ar vyrų pliažai. Tačiau atmesti prašymą tuoktis, pavyzdžiui, Teatro aikštėje jis nemato jokių kliūčių.

Išskirtinės vietos - brangios

Savivaldybei priklausančios kultūrinės įstaigos didelių problemų leisti porai susituokti jų patalpose nemato. Tačiau tokia galimybė gali nemenkai kirsti per piniginę. Pavyzdžiui, rengiant vestuves koncertų salės fojė, minimali valandos kaina siekia 120 eurų. Na, o KKKC Parodų rūmų erdvėse, tikėtina, kaina siektų ir 500 eurų.

"Pamenu, kartą vyko vestuvės Meno kiemelyje. Ten labai jauki erdvė, fachverkinė architektūra. Organizuojamos ceremonijos ir kiemelyje šalia Baroti galerijos. Parodų salės erdvėse dar niekas vestuvių nerengė, tačiau tos erdvės tam esą ir nėra pritaikytos - juk neteikiame maitinimo paslaugų, neturime baro. Tačiau, jei toks poreikis būtų, manau, įsileistume jaunavedžius", - juokėsi KKKC direktorius Ignas Kazakevičius.

Direktoriaus pavaduotoja ūkio ir bendriesiems reikalams Meilė Griauzdienė pridūrė, jog įkainio vestuvių ceremonijai rengti nėra, tačiau valandos kaina didžiojoje parodų salėje greičiausiai būtų mažiausiai 500 eurų. "Tai nėra kultūrinis renginys. Vestuvėms būtų taikomos komercinės kainos", - teigė ji.

Galimybės neleisti susituokti tarp delfinų ar kitų jūros gyventojų apsuptyje problemos nemato ir Lietuvos jūrų muziejus. Įstaigos atstovė spaudai Nina Puteikienė pasakojo, jog dar nebuvo tokių atvejų, tačiau teigė mananti, kad, nustačius tam tikrą įkainį, tokia galimybė būtų suteikta.

Reklama

Tačiau štai Lietuvos dailės muziejui priklausančiose įstaigose - Prano Domšaičio galerijoje ar Laikrodžių muziejuje, tokia galimybė nesuteikiama.

Lietuvos dailės muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Lina Paukštienė teigė, kad tokia paslauga muziejaus padaliniuose nėra suteikiama dėl to, kad baiminamasi anšlago.

"Tokia yra muziejaus politika. Vestuvės yra privatus renginys ir, jei suteiktume tokią galimybę, išaugtų paklausa ir turbūt kiekvieną savaitgalį tektų priimti ne lankytojus, o vestuvininkus", - teigė ji.

Uždraudė tuoktis ant Olando kepurės

Pajūrio regioninio parko vyriausiasis vadybininkas rekreacijai Egidijus Jurkus teigė, jog prieš keletą metų buvo priimtas sprendimas nebeleisti rengti vestuvių ceremonijų vienoje populiariausių vietoje Klaipėdos regione - ant Olando kepurės.

"Buvo atsiradusi mada ten daryti vestuvių iškilmes. Tačiau galiausiai mes uždraudėme, kadangi ten prasidėjo skardžio erozija. Mes ten įrengėme apžvalgos aikštelę, tačiau žmonės vis tiek ištrypdavo aplink augančią žolinę dangą. Ceremonijos tapo labai ilgos ir vykdavo ne vien santuokos įregistravimas, bet užsitęsdavo su programomis, atrakcijomis su dideliu dalyvių skaičiumi. Olando kepurė yra gamtos paveldo objektas ir mes privalome jį saugoti. Jei mes jo neprižiūrėtume, skardis taptų nuolaidus. Taigi dabar siūlome būsimiems jaunavedžiams rinktis kitas vietas", - pasakojo jis.

Kaip alternatyvos žmonėms siūloma tuoktis išvaizdžioje, pakilioje vietoje Karklės kaime, šalia "Žilvičio" stovyklos. Taip pat galima pasiūlyti vietą ant karinių bunkerių.

Reklama

Pajūrio regioninio parko teritorijoje rengti vestuvių ceremoniją jaunavedžiams nieko nekainuoja. Tačiau E. Jurkus neužtikrino, kad kažkoks mokestis ateityje neatsiras.

Daugėja simbolinių ceremonijų

Vestuvių organizatorė Monika Kulpytė ("Meilės legendos") pasakojo, kad, renkant ceremonijai vietą, visų pirma atsižvelgiama į porą ir jos poreikius. Ji prisiminė, jog buvo viena pora, kurios ceremonija vyko "Kultūros fabriko" kino salėje, taip pat Parodų rūmų kiemelyje, į kurį buvo atvežta daug pušelių, ir taip sukurtas miškas.

Pastaruoju metu pastebima dažna tendencija rengti simbolines ceremonijas, kai jaunuosius, jau oficialiai įtvirtinusius santuoką Santuokų rūmuose, jų pasirinktoje vietoje bet kuriuo paros metu ir bet kuria norima forma (su tėvų palaiminimu, muzika ar kitais kūrybiškais elementais) sutuokia šventės vedėjas ar kitas asmuo.

"Ceremoniją rengėme ir Juodkrantėje ant molo - reikėjo labai ilgo tako, kurio neradome bažnyčiose. Taip pat ant stogo, o Vilniuje net esame organizavę ceremoniją miške", - teigė pašnekovė ir pridūrė, kad klaipėdiečiai dažnai ieško originalios vietos, o vilniečiai dažnai renkasi Neringą.

"Mažiausias įkainis - 120 eurų"

Danutė ŽIČKUVIENĖ, Koncertų salės direktorė

Mūsų įstaigoje ne kartą buvo rengiamos ceremonijos. Keletą kartų jaunieji tuokėsi fojė bei įstaigos kiemelyje. Tačiau pastaruoju atveju reikia gauti ne mūsų, o Savivaldybės leidimą.

Reklama

Kadangi pas mus yra patogi prievaža neįgaliesiems, vyko vienos vestuvės, kuriose dalyvavo ir jaunoji neįgaliojo vežimėlyje.

Apie tai, kad suteikiame galimybę rengti ceremonijas Koncertų salėje, mes neskelbiame. Žmonės patys į mus kreipiasi. Jeigu laikas mums tinka, pagal Tarybos patvirtintus valandinius įkainius suteikiame tokią paslaugą.

Mažiausias valandos įkainis, rengiant ceremoniją ar kitą renginį fojė, yra 120 eurų.

"Mes kategoriškai prieš"

Tomas JUOČYS, Klaipėdos dramos teatro vadovas

Esame sulaukę užklausų dėl galimybės rengti vestuves teatre, tačiau mes tokios paslaugos neteikiame. Mes kategoriškai prieš. Reikia atskirti, kada "baliavojame" ir kada vyksta renginiai visuomenei. Juk taip mes labai greitai nudėvėsime teatrą: grindis, kėdes. Žinoma, būna kultūringų vestuvių, tačiau visur yra švenčiama.

Aš tikiu, kad, norėdami atšvęsti teatre, žmonės būtų pasiryžę sumokėti solidžią sumą, bet teatras yra ne ta vieta. Tokia paslauga atsirastų nebent tada, kai baigsis mano, kaip vadovo, kadencija.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

teisingai

2018-05-12   17:28

IP: 78.61.175.29

Teatre tuoktis nenoreciau. Tada galima labai dviprasmiskai suprasti. Gal ir pacios vestuves yra teatras? Gal tai suvaidinta? Juk nenorime, kad musu gyvenimas butu teatras.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Jau 115 metų galime džiaugtis, kad išsaugojome spausdintą lietuvišką žodį ir turime...

Brailio raštas: džiaugtis knygomis gali ne visi nuotrauka, foto

40 metų - tiek laiko klaipėdietis Antanas Gedrimas praleido įkalinimo įstaigose atlikdamas...

Buvęs kalinys kaltina kitus, bet savų nuodėmių nepripažįsta nuotrauka, foto

Aš matau. Aš galiu. Aš dalyvauju. Aš jaučiuosi dalimi šio pasaulio.

Kai negali matyti akimis, gali pajausti širdimi... nuotrauka, foto

Kandidatai į prezidentus Ingrida Šimonytė ir Saulius Skvernelis palaikytų partnerystės, taip...

Palaikytų vienalytės partnerystės įteisinimą nuotrauka, foto

Prezidento mama tėtį sužavėjo įspūdingais plaukais nuotrauka, foto

Žmonės, Klaipėdoje gyvenantis Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos tėvas Antanas Nausėda rugpjūčio 21-ąją švęs...

Šeštadienį Klaipėdoje tuokiasi nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį, liepos 20 d., uostamiesčio santuokų rūmų didžiojoje salėje tuoksis:

Atnaujins buvusią odos ir venerinių ligų polikliniką nuotrauka, foto

Klaipėda, Verslininko Martino Gusiatino šeimos valdoma bendrovė „Stemma group“ už 572 tūkst. eurų įsigijo...

Eglė Tamulytė-Shaltmira: "Pasaulio užkariauti nereikia, užtenka su juo susidraugauti" nuotrauka, foto

Parodos, Ekscentriškoji menininkė Eglė Tamulytė-Shaltmira savo darbų parodą, sudarytą iš dviejų dalių, kuriose...

Žmonės, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...