2020 m. lapkričio 30 d. 01:11 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Nyksta palaimintojo popiežiaus pėdsakai

(2)

2011-05-02, 12:24

Rita ŽADEIKYTĖ

Nyksta palaimintojo popiežiaus pėdsakai nuotrauka, foto

PALAIMINTASIS: 1993 metų rugsėjo 7 dieną popiežius lankėsi Šiauliuose. Lietuvai tai buvo pirmasis per daugiau, nei 600 metų krikščionybės istorijos Dievo vietininko žemėje apsilankymas. KYŽIUS: Popiežiaus kryžius Kryžių kalne buvo apšlakstytas ir krauju: 1995 metų rugsėjo 26-osios naktį čia buvo nužudytas Kryžių kalną ir popiežiaus kryžių saugojęs 22 metų šiaulietis policininkas Tomas Naumovas. MIŠIOS: Mišių stalas, kurį lietė popiežiaus Jono Pauliaus II rankos mėtosi aukštyn kojomis aptriušusioje koplyčioje.

© Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Reklama

Zakristijos spintoje tarp daugybės arnotų — tik du skaisčiai raudoni. Vargonininkas Antanas su tėveliu Anicetu vis spėliojo, kurį iš jų galėtų būti dėvėjęs Jonas Paulius II? Po kelių valandų spėlionių padėtį išgelbėja bažnyčios zakristijonas. Jis vienintelis žinojo, kur saugomas tikrasis popiežiaus arnotas.

Bažnyčios tarnai nežino, kur yra ir mišiolas (mišių knyga, svarbiausioji katalikų liturgijos knyga), kurį lietė popiežiaus rankos per mišias Kryžių kalne.

„Jėzuitų vienuoliai nelabai sureikšmina tokius dalykus“, — skėsteli rankomis vargonininkas Antanas.

Nepagarba

Kryžių kalne griūva apleista koplyčia, kurioje Jonas Paulius II aukojo iškilmingas mišias. Grindys ištrūnijusios. Stalas, prie kurio popiežius aukojo mišias ir laimino besimeldžiančius žmones, apverstas aukštyn kojomis. Apsilaupiusi sakykla nustumta į šoną. Laiptai seniai sutręšę. Pamatai — gelžbetoninės konstrukcijos — dar tvirti.

Iki šiol prie koplyčios maldai suklumpa tikintieji, nors ir nėra jokios lentelės, kad čia mišias aukojo Jonas Paulius II.

Neseniai buvo iškelta idėja pagal Šiaulių vyskupo Eugenijaus Bartulio norą vietoj koplyčios pastatyti bažnyčią, tačiau, paskutinėmis žiniomis, rengiamasi bažnytėlę statyti netoli informacijos centro.

"Reikėjo išsaugoti"

Reklama

Koplyčios architektas, dirbęs Šiaulių rajono vyriausiuoju architektu, Algimantas Jukna įsitikinęs, kad koplyčią reikėjo išsaugoti.

„Tai yra ženklas, vieta, kur buvo, meldėsi, laimino palaimintasis. Totali mūsų nepagarba Jam parodoma tokiu koplyčios stoviu“, — sakė A. Jukna.

Techniškai, pasak A. Juknos, koplyčią suremontuoti nebūtų nei brangu, nei sudėtinga, nes bazinės konstrukcijos yra kapitalios. „Reikia valios ir supratimo“, — įsitikinęs A. Jukna.

Širdyse, o ne daiktuose

Popiežiaus vizito metu Ignaco bažnyčios rektoriumi dirbo jėzuitas Stasys Kazėnas, šiuo metu dirbantis Kauno kunigų seminarijos dvasios tėvu.

„Ne daiktų reikia ieškoti, o Jono Pauliaus II palikimo kiekvienam savo širdyje“, — įsitikinęs S. Kazėnas.

S. Kazėnas į klausimą, ką jam pačiam paliko popiežiaus atvykimas, atsakė po ilgokos pauzės: „Jis žmogus — žmonėms. Jis žmogus, o ne Dievas ir kituose mato žmogų“.

Reklama

S. Kazėnas prisiminė, jog pagal protokolą nebuvo numatytas susitikimas su žmonėmis prie Ignaco bažnyčios, bet jis įvyko. „Jis pamatė susirinkusius žmones, greitai buvo atneštas mikrofonas ir jis be jokio pasiruošimo kalbėjo žmonėms tiesiai į širdis“, — prisiminė S. Kazėnas.

Jo žodžiais, sunku apsaugai buvo saugoti popiežių, nes jis, pavyzdžiui, pamatęs neįgalųjį vežimėlyje, staigiai pakeisdavo judėjimo kryptį ir atsidurdavo, kur jo širdis šaukė.

Jis yra

S. Kazėnas apie popiežių kalbėjo tik esamuoju laiku.

„Jis negali būti praeitis, nes jis paliko mums tai, kas su mumis išlieka visuose gyvenimo vingiuose“, — paaiškino S. Kazėnas.

Tuometinį rektorių S. Kazėną poilsio metu popiežius pasikvietė į savo kambarėlį pasikalbėti asmeniškai. „Jaky mladenky“ (koks jaunas — lenkiškai), — tebeskamba S. Kazėnui popiežiaus nusistebėjimas juo, jaunu bažnyčios rektoriumi.

„Jo atvykimas jau davė ir daug impulsų, kurie realizavosi“, — įsitikinęs S. Kazėnas.

Palikimas gyvas

Reklama

Pirmiausia, pranciškonų vienuolyną prie Kryžių kalno. Jo palaiminimu vienuolynas čia ir atsirado. 1997 metais liepos pradžioje iš Vatikano į Lietuvą atvežtos ypatingos dvasinės relikvijos: Šventojo Tėvo Jono Pauliaus II palaimintas Kryžių kalno pranciškonų vienuolyno projektas ir popiežiaus pašventintas būsimo vienuolyno kertinis akmuo, vėliau įmūrytas į vienuolyno pamatus.

„Popiežiaus rūpesčiu susidraugavo Alvernos (Italija) ir Kryžių kalnai. Alvernos kalne yra pranciškonai, atėjo jie ir į Kryžių kalną. Tai kam mums sukti galvą, kaip prie Kryžių kalno pastatyti dar vieną bažnyčią, jeigu ji jau yra paties popiežiaus palaiminta?“, — svarsto S. Kazėnas.

„Su Jo atvykimu į Šiaulius aiškiai pajudėjo pietinio rajono bažnyčios įkūrimo reikalai. 1992 ar 1993 metais, prieš Jam atvykstant, pietiniame rajone Velykų mišios vyko po atviru dangumi. Susirinko apie penki tūkstančiai žmonių. Aiškiai reikėjo bažnyčios pietinio žmonėms ir ji atsirado“, — sakė S. Kazėnas.

Paminklas pritrauktų tikinčiuosius

„Po jo išvykimo daugeliui buvo aišku, kad Šiauliuose turi atsirasti paminklas Jonui Pauliui II. Bet ... jo iki šiol nėra. Nors ne kartą kalbėtasi su valdžia. Jeigu paminklas atsirastų Šiaulių centre ar prie Ignaco bažnyčios, Lenkijos ekskursantai tikrai prie jo atvažiuotų. O tai reiškia paliktų ir pinigų miesto kavinėse“, — įsitikinęs S. Kazėnas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Ekvilibris

2014-04-28   12:37

IP: 85.232.138.203

Šv. tėvas kardinolais nuo Lietuvos paskyrė du dvasininkus: Sladkevičių ir Bačkį. Visame kame turi būti ir yra aiškiai matoma pusiausvyra. Pax.

Naujas Dziaugsmas

2011-05-02   16:26

IP: 78.61.195.111

ar ne musu Backiui ir likusiems dievo tarnams turetu rupeti iir prisiimti atsakomybe uz tas Pop ieziaus lankytas vietas.Vis laukia kad uz juos padarys valstybe. Patys pinigais apauge vis kaulija is vyriausybes.,reikia moketi mokescius,kad galetum prasyti..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Europoje dar 2014 m. vykdytos apklausos parodė, kad Europos Sąjungoje (ES) viena...

Įsitikinimas, kad moteris turi patenkinti vyrą, slepia kur kas baisesnę tiesą: tik reta išdrįsta apie tai prabilti nuotrauka, foto

Jau penktus metus iš eilės VšĮ Veiklių mamų klubas Klaipėdoje organizuoja kalėdinę...

Akcija "Padovanok kitam vaikui Kalėdas" nuotrauka, foto

Karantinui stipriai apribojus visuomeninį gyvenimą ir atsiradus būtinybei išlaikyti atstumą visuomenėje, išryškėjo...

Karantinas atveria naujas galimybes savanorystei nuotrauka, foto

Vėlų šeštadienio vakarą Klaipėdos universitetinėje ligoninėje gyvybės langelyje rastas naujagimis. Kūdikis rastas...

Gyvybės langelyje šiemet jau palikti 7 naujagimiai nuotrauka, foto

Kitokį veidą parodžiusi Lietuvos rinktinė sutriuškino belgus nuotrauka, foto

Sportas, FIBA „burbulą“ Vilniuje Lietuvos rinktinė uždarė pergale ir nuplovė gėdą, patirtą...

Ačiū, Bernardai nuotrauka, foto

In Memoriam, "Su advento žvakele uždegiau ir žvakelę Bernardui",- sekmadienio pavakare raudodama pranešė Bernardo...

Kraupi avarija F-1: automobilis perlūžo per pusę ir užsidegė nuotrauka, foto

Sportas, Formulės-1 pasaulio čempionato lenktynės Bahreine prasidėjo itin retu ir šiurpiu incidentu.

Seimo kontrolierius nepritaria siūlymui įstatyme atskirai išskirti smurtą prieš moteris nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo kontrolierius nepritaria Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) idėjai įstatyme atskirai...

In Memoriam, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...