2019 m. liepos 21 d. 15:58 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Nepriklausomos Lietuvos kartai reikia psichologų pagalbos

(5)

Nepriklausomos Lietuvos kartai reikia psichologų pagalbos nuotrauka, foto

GRANDINĖ. Pasak psichologų, šiuolaikinis žmogus jaučią nuolatinę baimę ir įtampą. Taip pat ir kaltės jausmą - jeigu ko nors nepadaro, ko iš jo tikimasi. Tai pareikalauja labai daug energijos ir sveikatos. Toks žmogus užima aukos poziciją ir kitą kartą jam lengviau pasiduoti, tylėti nei atvirai ir aiškiai ginti savo poziciją.

© "Fotolia" nuotr.

Reklama

Kai kurie psichologai sako, jog pastaruoju metu į juos kreipiasi vis daugiau jaunų žmonių, kuriems jie nebegali padėti. Vaikinams ir merginoms reikia kito specialisto - psichiatro pagalbos, nes jie jau serga depresija. Kokia ta nepriklausomoje Lietuvoje gimusi ir augusi karta? Kokios jos baimės ir kokios pagalbos jai reikia?

"Labai padaugėjo jaunų žmonių, kuriuos kankina nerimas, depresija. Labai susilpnėjo psichinė žmonių sveikata. Anksčiau to tikrai nebuvo. Šiuolaikinis jaunimas emociškai yra jautresnis, šiuo aspektu tai emociškai silpnesnė karta. Anksčiau visuomenėje nebuvo tokios įtampos, nebuvo keliami tokie reikalavimai mokyklose, universitetuose, darbuose. Žmogus nuolat turi rodyti rezultatus, nes konkurencija rinkoje didžiulė. O ką daro kompiuteriai - smegenys patiria nuolatinę įtampą. Anksčiau vaikai daugiau būdavo lauke, o dabar sėdi namuose, ruošia pamokas.

Šiuolaikinis jaunimas praranda psichinį stabilumą. Tai pasireiškia dideliu nerimu, nepasitikėjimu, perdėtu reagavimu į smulkmenas, gyvenimu nuo vaikystės nuolatinėje įtampoje, kuri vis didėja. Atsiranda chroninis nuovargis, pradeda perdėtai išgyventi. Aš tai matau vos ne kasdien ir man liūdna, ir tėvai nežino ką daryti..." - tvirtina klaipėdietė psichologė-konsultantė Viktorija Gončarova.

Dar viena ne itin gera tendencija - šiuolaikinis jaunimas yra labiau priklausomas nuo tėvų, jam trūksta savarankiškumo. V. Gončarova sako, jog apskritai šiais laikais stebima tendencija - emocinis bukumas, t. y. dėl nuovargio prarastas jautrumas. Žmonės gyvena tokiu sparčiu ritmu, nes darbe krūviai didžiuliai, kad nebesustoja, nebeturi laiko sau, nors reikia "persikrauti", atsistatyti.

"Emocinis bukumas atsiranda nepastebimai. Žmonės praranda jautrumą, gebėjimą džiaugtis smulkmenomis, norą bendrauti", - teigia psichologė.

Į šoną nustumta problema

Klaipėdos jaunimo organizacijos "Apskritasis stalas", vienijančios 24 organizacijas, kurios rūpinasi 14-29 metų ir jaunesniais žmonėmis, pirmininkė Gintarė Žymantaitė mano, kad 25-30 metų žmonės nuo vyresnės ir jaunesnės kartos skiriasi tuo, kad nebijo laisvo pasirinkimo.

Reklama

"Jie nebijo permainų, siekia išbandyti ką nors nauja, tai labai dinamiški žmonės. Dėl to dinamiškumo nelieka pastovumo, kartais pritrūksta atsakomybės. Jie gimė laisvoje Lietuvoje, jiems nuo pat mažens buvo aiškinama, kad jie gali naudotis viskuo. Todėl atsirado nežinojimas, ką reikia daryti, norėjimas pabandyti viską ir galų gale nežinojimas ko griebtis", - sakė ji.

Jaunimo organizacijos pirmininkė teigia, kad pats jaunimas jau kalba apie savo kartos problemą, polinkį į depresiją ir kitus dalykus.

"Manau, kad visuomenėje ta problema yra nustumta į šoną ir susirūpinama tik tada, kai jau prarandame jauną žmogų. Kartais žmogus pats nejaučia, kad turi problemų. Tas, kuris labiau užsidaręs, jį sunkiau pasiekti ir paklausti, kas jam negerai. Pats jis bijo pasisakyti apie tai", - sakė ji.

G. Žymantaitės manymu, pagrindinė šiuolaikinio jaunimo fobija - baimė nerasti savo kelio.

"Jaunas žmogus ieško, kur save realizuoti. Jis nenori dirbti bet kokio darbo, nori tokio, kuris jam patiktų. Labiausiai jis bijo nerasti tokio gyvenimo variklio. Jaunimas mato, kad vyresnieji daugybę metų dirba toje pačioje vietoje ir nuolatos skundžiasi, kad nepatinka, jis to nenori", - mano mergina.

Daugiau skaitykite dienraštyje "Vakarų ekspresas".

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Tadas

2018-06-10   13:55

IP: 90.131.40.103

Depresija išties slege daug žmonių ir įvairaus amžiaus,vis tik vieni žmonės užsisklendže kiti žmonės išreiške save veikloje,darbuose,bendravime ir pan sunkiause tiems kurie nesikalba ir negeba save išreikšti kitokioi veikloje.

nu nu

2016-01-09   15:15

IP: 151.228.113.156

Pasekmes kad atsisuko lietuviai nuo Sovietu sajungos - dabar turi rezultatus. O jie yra - alkoholizmas, protinis nestabilumas, savizudybes, imigracija, o likusije rodo emocini bukuma ir agresyvuma, tik merkantilinius interesus. Sveikiname

gal tu

2016-01-09   14:55

IP: 77.79.58.84

pats sergi egoizmu? cia baisesne liga nei depresija...egoizmas ira demokratijos rykste..per tokius egoistus ir kencia aplinkiniai...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Trečiadienį autizmo spektro sutrikimų turintys vaikai laiką praleido Klaipėdos rajone esančiame dinozaurų...

"Rožių planetos" vaikai pramogavo dinozaurų parke nuotrauka, foto

Jau 115 metų galime džiaugtis, kad išsaugojome spausdintą lietuvišką žodį ir turime...

Brailio raštas: džiaugtis knygomis gali ne visi nuotrauka, foto

40 metų - tiek laiko klaipėdietis Antanas Gedrimas praleido įkalinimo įstaigose atlikdamas...

Buvęs kalinys kaltina kitus, bet savų nuodėmių nepripažįsta nuotrauka, foto

Aš matau. Aš galiu. Aš dalyvauju. Aš jaučiuosi dalimi šio pasaulio.

Kai negali matyti akimis, gali pajausti širdimi... nuotrauka, foto

Maisto kuponai galėtų atsirasti kitąmet nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausybei planuojant įvesti maisto kuponus, jiems nebereikia Europos Komisijos leidimo, sako Žemės...

Salantų pašte pažymėjo karo pradžią nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Rapolas Veržbolauskas (1895-1985 m.), apie kurio likimą ir jo šeimą rašyta straipsnyje...

Taršos mokestis - traktoriams ar automobiliams? nuotrauka, foto

Automobiliai, Šią savaitę užsiminęs apie ketinimus apmokestinti taršius automobilius, premjeras Saulius Skvernelis sako,...

Poilsis Nidoje atsirūgo: policija buvo negailestinga dėl tamsintų langų nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Automobilis užtamsintais langais jau retas vaizdas mūsų keliuose. Visgi šių dar pasitaiko,...

Lietuva, Paskelbta prieš 14 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 57 min.

Automobiliai, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...