2020 m. spalio 22 d. 16:03 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Naujovė skyrybų bylose – nuo šiol ginčo atveju privaloma mediacija. Ar skyrybos taps greitesnės ir pigesnės?

(1)

2020-01-15, 10:31

Rasa Vaičekauskytė, advokato padėjėja

Naujovė skyrybų bylose – nuo šiol ginčo atveju privaloma mediacija. Ar skyrybos taps greitesnės ir pigesnės? nuotrauka, foto

Reklama

 Turite ginčą dėl santuokos nutraukimo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo priteisimo, bendravimo tvarkos su vaikais nustatymo ar kitų spręstinų klausimų šeimos bylose? Vadinasi, prieš kreipiantis į teismą Jums reikalingas mediatorius, nes nuo sausio 1 d. įtvirtinta privalomoji mediacija šeimos bylose.

Ką tai reiškia? Jei sutuoktiniai nesusitaria dėl skyrybų bendru sutarimu (pasirašydami santuokos nutraukimo pasekmių sutartį) ir tarp jų yra bent vienas nesutarimas arba bent vienas iš jų tiesiog nenori skyrybų, privaloma kreiptis dėl mediacijos. Tiesiogiai kreiptis į teismą su ieškiniu dėl santuokos nutraukimo galimybės jau nebėra.

Nors mediacijos tikslas yra išsaugoti gerus santykius (o kartais – juos atkurti), taikiai išspręsti ginčą, tačiau kodėl sutuoktiniai yra priverčiami kreiptis į mediatorių, kad jiems padėtų rasti kompromisą? Kodėl nuspręsta taikyti tokią priverstinę tvarką? Ar toks sprendimas tikrai yra teisingas? O gal tai yra tik laiko gaišimas?

Teisme nuolat atstovauju skyrybų bylose ir puikiai žinau, kad jeigu viena iš šalių yra kategoriškai nusiteikusi kitos atžvilgiu, ypač, kai kalbame apie turto dalybas ar vaiko gyvenamosios vietos nustatymo klausimą, jie dažniausiai vis tiek paliks viską teismo valioje, lauks teismo sprendimo. Ir taip, tokiais atvejais ir iki sausio 1 d. bandydavome ginčus perduoti mediacijai ir abipusių nuolaidų būdu pasiekti taiką byloje. Ar tai buvo efektyvu? Kartais taip, bet tik tada, kai patys sutuoktiniai norėjo kalbėtis ir daryti vienas kitam nuolaidas. Kitais atvejais nepadėdavo joks mediatorius. O ir mediatorių bylose teko sutikti visokių, net tokių, kurie tik dar labiau  paaštrindavo konfliktą.

Dar vienas aktualus klausimas, kuris taip ir lieka atviras – kaip auka susitiks su savo smurtautoju? Juk šie sutuoktiniai taip pat norės išsiskirti teismo keliu? Panašu, kad tokiu atveju tiesiog gavus pranešimą dėl mediacijos taikymo reikės atsisakyti ir procesas bus baigtas, o tada bus galima kreiptis su ieškiniu į teismą.  Ar tai nėra sutuoktinių laiko gaišinimas?

Teigiama, kad šis privalomas mediacijos procesas padės sutaupyti bylinėjimosi išlaidas teisme? Bet ar tikrai? Drįsčiau abejoti…Juk prieš santuokos nutraukimą vienas iš sutuoktinių turės siųsti pranešimą kitam dėl mediacijos (pvz. galės pasiūlyti savo mediatoriaus kandidatūrą), tada turės kreiptis raštu dėl mediatoriaus skyrimo, po to eiti į susitikimą su mediatoriumi, o susitikimuose klientai dažnai pageidauja, kad dalyvautų ir advokatas. O ir nepasiteisinus mediacijai, vėl turime tą patį procesą – ieškinio teikimą į teismą. Negana to, vos 4 mediatoriaus darbo valandos apmokamos iš valstybės biudžeto lėšų, o jų dažniausiai neužtenka, todėl už kitas darbo valandas sutuoktiniai turės apmokėti patys. Tad kur čia tas pigumas?

Reklama

Tikėtiną, kad mediacijos privalomumas šeimos bylose dažnu atveju taps brangesniu procesu, su suvaržyta sutuoktinių laisve apsispręsti, kada iškelti santuokos nutraukimo bylą. Ar šis privalomas procesas paspartins greitesnes skyrybas? Nemanau, nes sutuoktiniai dar ilgiau užtruks kol santuoka bus nutraukta, o juk kartais gyvenime norisi tai padaryti maksimaliai greitai, užkertant kelią sutuoktinio skolų, įsipareigojimų atsiradimui ir kt.

Susitarimas ginčą baigti taikiai yra visada sveikintinas, tačiau privalomosios mediacijos įstatymo nuostatos turėtų būti koreguojamos.

 

Komentaras yra asmeninė autorės nuomonė.

Žymos: mediacija, skyrybos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-08-30   02:16

IP: 129.205.113.203

Aš per savo santuoką išgyvenau pragarą, kai sutikau ponios, vardu Maria, liudijimą. Ji papasakojo, kaip ji sugebėjo išsaugoti savo santykius padedant rašytojui dr. *, nes jos vyras ją paliko kitai moteriai be jų. turėdamas reikšmingų nesusipratimų, bet rašybos žinovas dr. *, palaimintas savo protėvių, padėjo rašybos liepto galią ir jos vyras grįžo sakydamas, kad nežino, kas nutiko per jį, aš turėjau beveik panašų atvejį, nes mano vyras nori užpildyti skyrybų, bet aš nenoriu sugadintų namų, nes mes buvome kartu jau 15 metų, perskaitę Marijos parodymus. Susisiekiau su rašytoju dr. * ir paaiškinau jam savo situaciją, jis man papasakojo keletą tam tikrų dalykų, kuriuos reikėjo padaryti ir Aš vykdžiau jo nurodymus po savaitės burtų, mano vyras man pasakė, kad jam gaila visų skausmų, kuriuos jis man ir vaikams pateikė, pažadėdamas, kad visi jis bus mūsų pusėje ir nuo tada mes gyvename persiku. e. Jei turite panašių problemų, tokių kaip mano, ar bet kokių problemų, susijusių su darbu, mokykla ar sveikatos problemomis, susisiekite su Dr. *, kad jos darbas būtų 101% garantuotas. El. Paštas: [email protected] „Viber“ arba „Whatsapp“: +2347084887094

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Prekybos žmonėmis aukomis Lietuvoje neretai tampa vaikai ir paaugliai, o visuomenė sunkiai...

Prekyba žmonėmis gali slėptis po artima vaiko draugyste nuotrauka, foto

Didžiausias Baltijos šalyse statybos, remonto ir buities prekių tinklas „Kesko Senukai" tapo...

„Senukai" padės spręsti skaudžius senjorų atskirties iššūkius nuotrauka, foto

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė sako, kad dažnai nelaimingi...

Darbuotojai bijo skųstis dėl darbo sąlygų ir saugos pažeidimų nuotrauka, foto

Manau, nėra pasaulyje moters, 100 procentų patenkintos savo kūno linijomis. Arba,...

Vyro komentaras dėl krūtinės sutrikdė ne tik žmoną nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai nori laisvalaikio ir kultūros erdvių nuotrauka, foto

Klaipėda, Daugiau negu 400 klaipėdiečių pasiūlymų – tiek jų sulaukė Klaipėdos miesto savivaldybė,...

Nutrauktas tyrimas dėl užteršto grunto Klaipėdos uoste nuotrauka, foto

Jūra, Klaipėdos teisėsaugininkai nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl galimos aplinkos taršos ir užteršto grunto...

Klaipėdos uostas sieks gauti lėšų tvariam vystymui nuotrauka, foto

Jūra, 378 mln. eurų – tiek tikimasi gauti lėšų iš Europos Sąjungos Klaipėdos...

A. Veryga: izoliuotis reikės keliaujantiems turistiniais tikslais nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo pirmadienio keičiasi paveiktų šalių sudarymo tvarka bei izoliacijos taikymo principai. Sveikatos...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...