2020 m. lapkričio 29 d. 21:48 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Marijos istorija: nuo namų be televizijos iki virtualių draugysčių iš Ukrainos

2019-08-13, 09:41

Lina Krasauskienė

Marijos istorija: nuo namų be televizijos iki virtualių draugysčių iš Ukrainos nuotrauka, foto

Marija Kalvaitienė

© Asmeninio albumo nuotr.

Reklama

Kaip socialiniuose tinkluose atskirti tikrus „draugus“ nuo išgalvotų profilių, kaip susigaudyti, kur ieškoti patikimų žinių ir išvengti melagingos informacijos – tokie iššūkiai kyla daugumai vyresnio amžiaus interneto vartotojų. 

Marija Kalvaitienė pasakoja savąją istoriją ir sako radusi būdą, kaip atsirinkti informaciją ir protingai naudotis socialiniais tinklais.

„Aš laikausi nuostatos, kad žmogaus galva – ne šiukšlių dėžė, kad neverta be reikalo laiko ir smegenų ląstelių eikvoti tam, kas neįdomu. Turim suprast, kas iš tiesų svarbu, o pro ką ir užsimerkę galim praeiti.

Ir internete reikia žinoti kaip rasti patikimą informaciją, kur ieškoti to, kas vertinga, svarbu ir aktualu.

To moko per visus skaitmeninio raštingumo mokymus, vyresniems žmonėms ypač akcentuoja, bet galiausiai ir pats išmoksti, pradedi atsirinkti ir suprasti, kas internete vertinga, o kas ne“, - sako 71 metų buvusi gydytoja M. Kalvaitienė.

Upės slėnyje be interneto ir... be televizijos

Reklama

Miesto bibliotekoje skaitmeninio raštingumo žinias gilinusi moteris sako, patyrusi, kad internetas leidžia ne tik aktyviai domėtis pasaulio ir politikos aktualijomis, bet ir susiburti, bendrauti bendraminčiams iš įvairių pasaulio kraštų.

Socialiniame tinkle „Facebook“ moteris turi būrį draugų, tarp jų ir iš užsienio, nors nei vieno jų draugauti pati nekvietė.

Paklausta, kaip atrado internetą ir socialinius tinklus, M. Kalvaitienė sako, kad dar neseniai namuose ne tik kad kompiuterio, bet net ir antžeminės televizijos nebuvo.

„Gyvenam be galo gražioj vietoj, upės slėny. Tačiau tai reiškia, kad ilgą laiką nebuvo galimybės turėti kokybiško televizijos ryšio, jau nekalbant apie internetą.

Tam, kad tikrai žinotume, kas vyksta pasaulyje, turėjome įsivesti palydovinę televiziją, o internetu naudojomės bibliotekoje.

Galimybės tą daryti buvo tikrai geros. Aišku, mes su vyru žinojome, kad kompiuteris tai ne batų dėžė, bet pagalba ir žinių pagilinimas tikrai labai daug davė“, - pasakoja M. Kalvaitienė.

Reklama

Moteris sako puikiai prisimenanti, kaip apsisprendė, kad nori gilinti skaitmeninio raštingumo žinias.

„Su vyru dažnai lankomės bibliotekoje, sekame renginius, domimės, kas vyksta. Ir taip beveik atsitiktinai kartą užsukę pamatėme skelbimą, kad renkama grupė į skaitmeninio raštingumo mokymus.

Užėjome į skaityklą ir užsirašėm. Buvo ne tik naudinga, bet ir labai gera. Susirinko puiki grupė, kažkaip tikrai nuoširdžiai susibendravom. O mus mokė Jurgita Mačiulienė – reto kantrumo, nuoširdumo ir supratingumo žmogus, jai turbūt Dievo duota mokytoja būti“, - prisimena Marija.

Pasak jos, kiekvienas mokinys gaudavo ir individualaus dėmesio, prie visų buvo prisitaikyta, nors įgūdžiai buvo pakankamai skirtingi.

„Su tokiais vyresniais mokiniais kaip mes tikrai reikia ir kantrybės, ir pasistengti paaiškinti, kad visiems būtų aišku. O ir poreikiai, galimybės daugelio skirtingos. Bet išmokom kam ko reikėjo – ir informacijos ieškoti, ir socialiniais tinklais, elektroniniu paštu naudotis.

Labai priartino pasaulį, man, kaip smalsiam ir žingeidžiam žmogui, daugybę dalykų leido pažinti“, - sako Marija.

Reklama

Po Krymo aneksijos virtualiai „apsigyveno“ Ukrainoje

Sutapimas ar ne, bet palydovinis televizijos ryšys Marijos namuose atsirado 2014 m. – kaip tik tada, kai Ukrainoje prasidėjo Krymo aneksija.

„Visi žino, kad tarpukaris, Lietuvos laisvės kovos man – tai ne tiesiog abstrakti istorija. Visų pirma tai yra mano šeimos istorija, tai iš kur aš ateinu ir tai mane suformavo. Suformavo taip giliai, kad to niekas nesugebėjo išmušti.

Todėl ir rūpinuosi laisvės kovų dalyvių atminimo išsaugojimu, istorinės atminties gaivinimu. Ir niekada negaliu ramiai žiūrėti į tuos, kurie kovoja dėl laisvės“, - aiškina moteris.

Ji ir dabar aktyviai domisi politine Ukrainossituacija, seka įvykius ir naujienas, o socialiniame tinkle susirado ir ten gyvenančių bičiulių.

„Kartais pusiau juokais sakau, kad širdimi kartais labiau gyvenu Ukrainoje. Man žmogaus ir tautų laisvė yra šventa. Nuo mažų dienų taip įskiepyta ir niekas čia nepasikeis.

Reklama

O internetas man leidžia bendrauti su ten gyvenančiais žmonėmis, suprasti, kas ten vyksta, girdėti jų istorijas. Nerašyta mano taisyklė – pati nieko į draugus nekviečiu, tai mane kviečia pagal tai ką skelbiu, ką rašau, kuo domiuosi.

Žinoma, visus kviečiančius stengiuosi patikrinti, įsitikinti, kad ten tikri žmonės, kad skelbia tikras žinias. Šito mus irgi išmokė. Ir kai pagalvoju – daug netekčiau, jei tokios galimybės nebūtų“, - įsitikinusi moteris.

Randa visiems reikalingus atsakymus

Į skaitmeninio raštingumo mokymus visoje šalyje žmonės ateina vedini skirtingų tikslų – vieniems rūpi, kaip ir kur rasti informaciją, kitiems kaip užsiregistruoti pas gydytoją, o dar kitiems – kaip bendrauti su užsienin išvykusiais artimaisiais.

„Žmonių istorijos tikrai labai įvairios, skiriasi ir lūkesčiai ir tikslai, bet visiems, dar neatradusiems interneto ir skaitmeninių technologijų, galime padėti.

Žinią apie tai, kad visose šalies bibliotekose šiuo metu jau vyksta nemokami skaitmeninio raštingumo mokymai tiek pradedantiems, tiek norintiems tobulėti, skleidžiame įvairiais kanalais, ypač kviečiame vaikus ir anūkus paraginti savo vyresniojo amžiaus artimuosius pakviesti į mokymus, gal net juos užregistruoti.

Reklama

Moksleiviams ir studentams taip pat siūlome padėtimokytis vyresniesiems– tapti e. skautais.

Tiesiog labai tikime tuo, kad projektas „Prisijungusi Lietuva“ gali padėti išmokti prisijungti ne tik prie interneto, bet ir sujungti kartas”, – sako asociacijos „Langas į ateitį” veiklų vadovė Jurgita Vasilavičiūtė-Garunkštienė.

Pasak jos, iki 2021 metų planuojama surengti 10 tūkst. nemokamų užsiėmimų, kuriuose, tikimasi, dalyvaus per 100 tūkst. šalies gyventojų.

Visos šalies bibliotekos laukia kiekvieno, norinčio išmokti naudotis kompiuteriu, internetu ar pagilinti savo žinias.

Čia sužinosite, kaip naudotis elektroninėmis valdžios paslaugomis, užsiregistruoti pas gydytoją, bendrauti internetu su draugais ir artimaisiais, dalytis nuotraukomis, savo planais, parengti patrauklų gyvenimo aprašymą ir dar daugiau.

Šiuos nemokamus mokymus kiekvienam rengia projektas „Prisijungusi Lietuva“.

Reklama

Registruokitės www.prisijungusi.lt., e. paštu [email protected], tel. +370 620 20 961, „Facebook“ „Prisijungusi Lietuva“arba artimiausioje bibliotekoje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Europoje dar 2014 m. vykdytos apklausos parodė, kad Europos Sąjungoje (ES) viena...

Įsitikinimas, kad moteris turi patenkinti vyrą, slepia kur kas baisesnę tiesą: tik reta išdrįsta apie tai prabilti nuotrauka, foto

Jau penktus metus iš eilės VšĮ Veiklių mamų klubas Klaipėdoje organizuoja kalėdinę...

Akcija "Padovanok kitam vaikui Kalėdas" nuotrauka, foto

Karantinui stipriai apribojus visuomeninį gyvenimą ir atsiradus būtinybei išlaikyti atstumą visuomenėje, išryškėjo...

Karantinas atveria naujas galimybes savanorystei nuotrauka, foto

Vėlų šeštadienio vakarą Klaipėdos universitetinėje ligoninėje gyvybės langelyje rastas naujagimis. Kūdikis rastas...

Gyvybės langelyje šiemet jau palikti 7 naujagimiai nuotrauka, foto

Kitokį veidą parodžiusi Lietuvos rinktinė sutriuškino belgus nuotrauka, foto

Sportas, FIBA „burbulą“ Vilniuje Lietuvos rinktinė uždarė pergale ir nuplovė gėdą, patirtą...

Ačiū, Bernardai nuotrauka, foto

In Memoriam, "Su advento žvakele uždegiau ir žvakelę Bernardui",- sekmadienio pavakare raudodama pranešė Bernardo...

Kraupi avarija F-1: automobilis perlūžo per pusę ir užsidegė nuotrauka, foto

Sportas, Formulės-1 pasaulio čempionato lenktynės Bahreine prasidėjo itin retu ir šiurpiu incidentu.

Seimo kontrolierius nepritaria siūlymui įstatyme atskirai išskirti smurtą prieš moteris nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo kontrolierius nepritaria Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) idėjai įstatyme atskirai...

In Memoriam, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...