2020 m. rugpjūčio 6 d. 10:17 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

E. skautas: „Neįsivaizduoju, kaip žmonės anksčiau išgyvendavo be skaitmeninių technologijų“

2020-06-18, 09:55

Asociacijos „Langas į ateitį” inf.

E. skautas: „Neįsivaizduoju, kaip žmonės anksčiau išgyvendavo be skaitmeninių technologijų“ nuotrauka, foto

© Asmeninio archyvo nuotr.

Reklama

Užsukę į Kaišiadorių viešąją biblioteką, čia tikrai sutiksite miestelio gyventoją Aldą Bankauską. Penkiolikmetis bibliotekoje ne tik ruošia namų darbams užduotus projektus, žaidžia kompiuterinius žaidimus, bet ir padeda užsukantiems žmonėms susidoroti su kylančiais klausimais apie išmaniuosius įrenginius ar skaitmenines technologijas. 

Aldas pasakoja, kad e. skautu jis tapo prieš daugiau nei pusmetį, paragintas draugo, Kaišiadorių viešosios bibliotekos informacinių technologijų specialisto Evaldo Paraukos. Nors jis juokauja, kad e. skautu tapo iš antro karto, tačiau dabar ši veikla yra vienas smagiausių laisvalaikio leidimo būdų. „Kai prisijungti prie e. skautų man pasiūlė pirmą kartą, automatiškai atsisakiau. Po to pagalvojau, o kas tie e. skautai, pasidomėjau jų veikla labiau ir jau kitą dieną nuvykau į biblioteką ir pareiškiau, kad persigalvojau“, – šypsosi Aldas.

Dvejus metus Lietuvoje veikiantis e. skautų tinklas jungia beveik 1400 14–29 metų amžiaus savanorių, suprantančių skaitmenines technologijas ir pasiryžusių padėti jas perprasti vyresniems bendruomenės nariams. „E. skautai gyventojus supažindina su išmaniųjų įrenginių funkcijomis, saugaus jų naudojimo taisyklėmis, pademonstruoja jų teikiamas galimybes, padeda perprasti bendravimo socialiniuose tinkluose taisykles ir atsako į kitus kylančius klausimus“, – sako projekto „Prisijungusi Lietuva“ e. skautų veiklos koordinatorius Arvydas Ruseckis.  

Suderina mėgstamą veiklą ir pagalbą kitiems

Aldas sako, kad jis, kaip ir bet kuris kitas jo bendraamžis, mėgsta leisti laiką prie išmaniųjų įrenginių ekranų, o žaisdami ar naršydami yra įgiję praktinių žinių, galinčių praversti tiems, kas to nemoka. Būtent todėl e. skauto veikla vaikinas džiaugiasi ir sako, kad per vasaros atostogas šiam užsiėmimui skirs daugiau laiko. „Čia tokia veikla, kai laimi abi pusės: tie, kas klausia, gauna patarimų ir žinių, o aš – karmos taškų, galimybę naudotis technologijomis, pats tobulėti, be to, gaunu socialinių valandų mokykloje, o padėjęs tam tikram skaičiui žmonių galiu „užsidirbti“ išmaniąją apyrankę“, – pasakoja moksleivis.

Į biblioteką prieš karantiną užsukę žmonės prašydavo Aldo patarimo įvairiais jiems aktualiais klausimais: kaip naudotis socialiniais tinklais, kokios elektroninio pašto funkcijos, kaip iš telefono išsikelti nuotraukas ir panašiai. „Sykį teko net truputį pasinervinti, nes atėjęs žmogus paprašė padėti išsiaiškinti, kodėl nepavyksta prisijungti prie el. pašto paskyros. Iš pradžių maniau, kad nesugebėsiu to padaryti, bet kadangi IT specialisto Evaldo nebuvo, teko pasikliauti savo jėgomis. Ir man pavyko – išsiaiškinau priežastį, atkūriau el. pašto slaptažodį ir pagelbėjau žmogui“, – didžiuodamasis pasakoja Aldas.

Jis pasakoja, kad šiuo metu e. skautais jau yra tapę ir keletas jo draugų, kuriuos domina skaitmeninės technologijos. „Prisipažinsiu, bent jau aš kasdien prie kompiuterio praleidžiu apie 6 valandas. Daugiausiai žaidžiu kompiuterinius žaidimus, bet taip pat kompiuteriu naudojuosi ir mokslams, bendravimui su draugais, e. skauto veiklai. Jauni žmonės yra sąmoningi ir supranta, kad pusiausvyra turi būti, todėl kitą laisvalaikio dalį leidžiu aktyviai: važinėju dviračiu, žaidžiu lėkščiasvaidį. Esu Lietuvos patriotas, todėl ne tik dažnai dalyvauju įvairiuose kultūriniuose renginiuose, bet ir padedu juos organizuoti“, – tvirtina kaišiadoriškis.

Idėjų pasisėmė iš močiutės

Tapdamas e. skautu Aldas sako įsivaizdavęs, kad jo pagalbos prireiks tik senjorams, bet padėti teko net ir vaikams. „Būdavo, kad matau, jog į biblioteką atėjusiam vaikui įdomu, ką aš čia veikiu, tai šnektelėdavome, o jis dar ko nors ir pasiklausdavo. Natūralu, juk skaitmeninė karta irgi negimsta visko žinodama“, – svarsto vaikinas.

Senjorai labiausiai domėjosi socialiniu tinklu „Facebook“ – nebuvo nė vieno, kuris nenorėtų apie tai ko nors sužinoti. Daugeliui maloniu atradimu tapdavo ir Aldo pasiūlymas išmokti naudotis „Pinterest“ platforma, visi stebėdavosi, kiek įdomių dalykų, atitinkančių kiekvieno pomėgius, ten galima rasti.

„Kodėl siūliau išmokti naudotis „Pinterest“? Nes mano močiutė jį labai mėgsta, bene kasdien ten naršo, ieško visokių idėjų savo laisvalaikio pomėgiui – vilnos vėlimui. Pagalvojau, kad jei įdomu močiutei, gal būtų įdomu ir kitiems, ir neklydau“, – kalba Aldas.

Jis sako, kad labai gera stebėti žmones, išmokusius ar sužinojusius kažką naujo, naudingo – net matai, kaip jų akys ima žibėti, sutvirtėja ryšys su pasauliu, prasiplečia galimybių erdvė. „Tada mąstau, kad vis dėlto technologijos tapo jau nebeatskiriama kiekvieno žmogaus dalimi ir jos gali praversti kiekvienam. Ir dar kasdien galvoju, kaip ankstesnės kartos iš viso gyveno be išmaniųjų įrenginių ir visų skaitmeninių technologijų teikiamų galimybių? Manau, kad dabar atėmus šiuos „žaisliukus“ iš mūsų žmonija tikrai kristų į depresiją, bet turbūt anksčiau ar vėliau priprastų ir prie jų nebuvimo“, – svarsto e. skautas.

Prisijungti prie e. skautų būrio gali visi norintys. Tereikia užsiregistruoti svetainėje www.prisijungusi.lt, susipažinti su ten esančia informacija apie e. skautų veiklą, atlikti testą, parsisiųsti e. skauto pasą, o su juo nukeliauti į artimiausią biblioteką ir susitarus su bibliotekininku pradėti e. skauto veiklą. Tiesa, kol į bibliotekas po karantino grįžtama iš lėto, visus būsimus ir esamus e. skautus projekto koordinatorius kviečia stiprinti savo jėgas konkurse „Treniruoju skaitmeninį raumenį iki Joninių!“.

„Visiems e. skautams šiuo metu paruošėme mokomųjų testų, kurie ne tik praplės skaitmeninio raštingumo žinias, bet ir suteiks galimybę laimėti vertingų prizų. E. skautams reikia tik prisijungti prie savo paskyros ir sudalyvauti konkurse. Kviečiame turiningai praleisti laiką ir leistis į savanorystės nuotykį“,– sako e. skautų veiklos koordinatorius A. Ruseckis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Girulių padalinyje vyko širdies gelmes sujaudinęs renginys "Šv....

Klaipėdoje - jautrios mintys apie atleidimą nuotrauka, foto

Projektas „Prevencinių veiklų organizavimas socialinę atskirtį patiriantiems, delinkventinio elgesio vaikams ir jaunuoliams“...

Kvietimas vaikams ir jaunimui dalyvauti projekto veiklose nuotrauka, foto

Vieno didžiausių Europoje keltų operatorių DFDS laive, plaukusiame iš Klaipėdos į Vokietiją,...

DFDS kelte „Regina“ gimė mergaitė nuotrauka, foto

Žmonės įvairiai atsisveikina su savo mirusiais augintiniais: kas pakasa po pušele, o...

Augintinių krematoriumas - etiškas atsisveikinimo būdas nuotrauka, foto

Mokslo metai prasidės rugsėjo 1 dieną mokyklose nuotrauka, foto

Švietimas, Mokslo metai prasidės rugsėjo 1 dieną mokyklose, ketvirtadienį paskelbė švietimo, mokslo...

Mirė poetas ir vertėjas Aleksas Dabulskis nuotrauka, foto

In Memoriam, Eidamas 87-uosius metus rugpjūčio 5 d. po sunkios ligos mirė poetas, satyrikas,...

Judėjimo Klaipėdoje strategija: viešasis transportas visų problemų neišspręs (4) nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Sunku patikėti, iki ko nusiritome. Norint, pavyzdžiui, pritvirtinti žaliąją rodyklę Klaipėdoje, Smiltelės...

Suvestinė: apvogta moteris ir pagrobti loterijos bilietai nuotrauka, foto

Kriminalai, 2020–08–05 apie 18.25 val. Baltijos pr., Klaipėdoje, namo laiptinėje, iš 1949 m....

Švietimas, Paskelbta prieš 21 min.

In Memoriam, Paskelbta prieš 1 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...