2020 m. spalio 25 d. 13:47 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Dovana vaikui vokelyje – dažna praktika: įvardijama populiari suma

2020-09-26, 19:44

Goda Mačiulytė, tv3.lt

Dovana vaikui vokelyje – dažna praktika: įvardijama populiari suma nuotrauka, foto

Reklama

Gyvenant nuolatinio skubėjimo laikais, tampa įprasta dovaną „vokelyje“ įteikti ir šešerių metų vaikui jo gimtadienio proga. Keliaujant į vaiko gimtadienį nebereikia sukti galvos, koks žaislas būtų tinkamas, ar kaip atspėti vaiko norus. Dovanos vokeliuose sparčiai populiarėja, o ir sumos juose pradžiugintų ir suaugusįjį.

Finansų specialistai pastebi, kad vaikai dovanas vokeliuose gauna jau maždaug nuo šešerių metų, kai bendraklasiai ar draugai keliauja vieni pas kitus į gimtadienius. Mamos atskleidžia, kad esant dideliam daiktų ir žaislų pertekliui, didėja ir vaiko norai, todėl tai puikus būdas padėti jam išpildyti savo svajones.

„Vaikai yra gavę tokių dovanų, sykį net prašė gimtadieniams (5 ir 3 metai) pinigėlių, nes jiems tiesiog patinka kažką nusipirkti patiems. Išsirinko po žaislą, knygą, o likusius pinigus gal per kokį pusmetį išleido spektakliams, kino teatrams, pramogų parkams ir pan.“, – teigė mama. Gimtadienio svečiai taip pat yra linkę dovanoti pinigus, jei žino, kad šventės kaltininkas kažkam tauposi.

„Mano vaikui suėjo 6 metai ir jis pats prašė, kad dovanotų pinigais, nes dviratį sau pirkti norėjo. Visą kitą, kas lieka, pasidėjo ir taupėsi“, – pasakojo šešiamečio mama. Įvardija vieną populiariausią sumą Moterys taip pat pasakoja, kad dovanojama suma dažnai priklauso nuo svečių ir gimtadienį švenčiančio vaiko santykių ar giminystės ryšių.

„Paprastai dedu tiek, už kiek pirkčiau dovaną – 10–20 eurų. Jeigu esi draugas 10–15 eurų, jeigu krikšto mama, galima ir 20 eurų. Draugai po 20 eurų deda, šeimos nariai po 30–40, o krikšto tėvai vaikui skiria ir 50 eurų“, – teigė mama.

Dažniausiai įvardijama suma, kurią gimtadienio svečiai yra linkę skirti vaikui, yra 20 eurų. Tokią tendencija pastebi ir „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė. „Dažniausiai, kaip rodo mūsų tyrimai, vaikams yra nešama po 20 eurų. Tokią sumą deda didžiausia dalis žmonių.

Reklama

Antra pagal dažnumą suma – nuo 10 iki 15 eurų ir nedidelė dalis žmonių vaikui dovanoja virš 20 eurų“, – teigė J. Cvilikienė.

Finansų instituto vadovė taip pat pasakojo, kad tai yra pats populiariausias būdas pasveikinti vaiką. „Vokeliai yra nešami į krikštynas, į vestuves, tai vaikų gimtadieniai taip pat neišsiskiria.

Draugai eidami vieni pas kitus pinigus dovanoja jau nuo pirmųjų mokyklos klasių ir taip sveikina vieni kitus tikriausiai iki mokyklos baigimo“, – kalbėjo J. Cvilikienė. Moko vaiką taupyti J. Cviliekė teigia, kad toks būdas pasveikinti vaiką nėra blogas, nes moko jį taupyti.

„Remiantis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos duomenimis, Lietuva yra šalių apačioje vertinant penkiolikmečių finansinį raštingumą. Taigi, mūsų vaikams praverstų visos įmanomos finansų valdymo pamokos ir finansinės žinios.

Tad jei deriname pinigų dovanojimą su informacija apie jų vertę, taupymą, būdus uždirbti ir išlaidų kontrolę, kurias patiria kiekviena šeima, vokelius galima išnaudoti kaip būdą suteikti reikalingos praktinės informacijos. Akivaizdu, kad ir asmeniniame gyvenime, ir darbo rinkoje įgūdžiai realiai vertinti finansinius resursus ir juos planuoti yra ir bus būtini“, – pasakojo Finansų instituto vadovė.

Jos nuomonei pritaria ir vaikus auginančios mamos. „Viskas gerai, jei vaikas kiek didesnis ir su juo kalbama apie pinigų reikšmę ir paskirtį. Svarbiausia, kad vaikas neužsiciklintų va tas tai davė man tiek, o tas tiek“, – teigė mamos.

Reklama

Pradingsta dovanos stebuklas Tačiau Jūratė Cvilikienė pastebi, kad vaikams dovanojant pinigus vokeliuose, iš jų atimamas stebuklo jausmas. „Mano manymu, kad šeštas ar septintas vaiko gimtadienis yra kiek per ankstyvas pinigams dovanoti.

Nes mes tokiu būdu atvedame vaiką į suaugusiųjų pasaulį, kuriame mažiau erdvės fantazijai, svajonėms ir stebuklams. Dovanodami pinigus, palaikome tas fantazijas, kurias vaiko galvoje sukūrė atsitiktinai pamatyta reklama ar brangesnio žaislo mados banga, nuvilnijusi per visą darželio grupę.

Bet ne tas, kurios sietųsi su konkrečiu draugu ar šeimos nariu ir jo dovanojamais įspūdžiais. Ir ne tas, kurias vaikas susikurtų pats. Tokios dovanos kaip pinigai nekuria unikalaus santykio – jos iš gimtadienio padaro beveik projektą ar nedidelį renginį su įėjimo kaina“, – teigė J. Cvilikienė.

Gimtadienių svečiai taip pat yra linkę išlaikyti dovanos ir nežinomybės akimirką. „Net jei ir dovanojame pinigus, dažniausiai šalia vokelio įteikiame mažą niekutį ar kokių saldainių.

Norisi vaiko akyse pamatyti, kad ir akimirką trunkantį nežinomybės džiaugsmą“, – teigė svečiai. „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė teigia, kad svarbiausia suprasti, kad ne dovanos suma yra esmė.

„Kalbėtis apie pinigus būtina, tačiau taip pat būtina kalbėtis apie nematerialias vertybes ir tai, kas iš tiesų stiprina ryšius tarp žmonių ir ugdo kūrybiškumą, kurio ateityje labai prireiks įsitvirtinant darbo rinkoje“, – kalbėjo J. Cvilikienė. Svarbu, kad draugai ar šeimos nariai, giminaičiai norėtų gerai praleisti laiką gimtadienyje, nei pasididžiuoti dovanos suma.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Prekybos žmonėmis aukomis Lietuvoje neretai tampa vaikai ir paaugliai, o visuomenė sunkiai...

Prekyba žmonėmis gali slėptis po artima vaiko draugyste nuotrauka, foto

Didžiausias Baltijos šalyse statybos, remonto ir buities prekių tinklas „Kesko Senukai" tapo...

„Senukai" padės spręsti skaudžius senjorų atskirties iššūkius nuotrauka, foto

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė sako, kad dažnai nelaimingi...

Darbuotojai bijo skųstis dėl darbo sąlygų ir saugos pažeidimų nuotrauka, foto

Manau, nėra pasaulyje moters, 100 procentų patenkintos savo kūno linijomis. Arba,...

Vyro komentaras dėl krūtinės sutrikdė ne tik žmoną nuotrauka, foto

Kai auksinis protas nevaldo palaido liežuvio nuotrauka, foto

Lietuva, „Respublikos" savaitės akiratyje - liežuvio nenulaikęs ir dėl to tarptautinį skandalą sukėlęs...

"Jei nefotografuočiau - mokyčiausi pilotuoti lėktuvus" nuotrauka, foto

SE, Iš Gargždų kilusi 20-metė Dominyka Ambrozevičiūtė jau spėjo išbandyti savo jėgas, fotografuodama...

Per 24 valandas - dar 415 atvejų, 31 Klaipėdos apskrityje nuotrauka, foto

COVID-19, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje...

Įdomiausios spalio 25 d. TV sporto transliacijos nuotrauka, foto

Sportas, BTV

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...