2019 m. liepos 19 d. 01:25 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Bitės sugėlė jaučius, o pyktis - kaimynus

2014-07-09, 14:52

Irena ŠEŠKEVIČIENĖ, "Pajūrio naujienos"

Bitės sugėlė jaučius, o pyktis - kaimynus nuotrauka, foto

Bitės sugėlė ne tik gyvulius, bet ir juos gelbėti puolusį Bronių Stonkų.

Reklama

Imbarės seniūnijos Barzdžių kaime jau visą savaitę tarp kaimynų nerimsta ir vis dar tebekaista emocijos, sukėlusios ant kojų ne vieną valstybinę tarnybą. Kaimynų konfliktą išprovokavo bitės, kurios sugėlė 2 parduoti užaugintus Rasos ir Broniaus Stonkų mėsinius jaučius.

Skaičiavo įgėlimus ir nuostolius

„Gerai, kad per nelaimę buvome namuose: vyras išgirdo klaikų baubimą, lyg kas pjautų jaučius. Išpuolė lauk. Po to visas aplipęs bitėmis įlėkė į namą, pasigriebė purškalą nuo musių ir stačia galva nėrė į kiemo prūdą. Visa jo nugara juodavo nuo bičių, o aš traiškiau bites plaukuose“, - apie liepos 1 dienos vakarą jų sodyboje, Barzdžių kaime, nutikusį incidentą pasakojo R.Stonkienė.

Moters teigimu, du sumitusius jų sodyboje besiganančius jaučius ir veršiuką užpuolė piktos kaimyno Alfonso Pociaus bitės.

Ji sakė tuoj pranešusi apie tai A.Pociui, šis atvykęs su privačiu veterinarijos gydytoju, kuris suleidęs vaistų ir pasakęs, kad tie jaučiai betinką tik šaltienai. „Apsikabinau gyvulio kaklą ir visą naktį praverkiau. Auginome jaučius tikėdamiesi parduoti juos mėsai – kasdien sekdavau kainas ir laukėme, kada pasiūlys geriausią. Iš akies galėjai pasakyti, kad mėsinius galvijus jau iki 600 kg buvome priauginę, už tokį iki 3,5 tūkst. Lt galėjai gauti. O dabar ką – vos po 1 Lt už 1 kg begautume. Jei abu jaučiai kris, patirsime 6-7 tūkst. Lt nuostolių“, - skaičiavo R.Stonkienė. Tvarte aprodydami gumbais nusėtą galvijo nugarą, moteris sakė, jog iš gyvulių jų šeima ir gyvenanti: mėsai užauginą po 2 jaučius, ir po 2 išsyk perką į jų vietą. Kitądien, anot jos, bitės jau po langais vėl puolusios jaučius – vyras ištraukęs kuolus, o išsigandę gyvuliai patys subėgo į tvartą. „Vėl pranešėme kaimynui, šis antrąkart atvyko su veterinarijos gydytoju, kuris dar suleido vaistų. Žmonės mus paprotino, kad apie įvykį praneštume policijai: išsikvietėme įgaliotinį. Iš pradžių A.Pocius su mumis kalbėjosi geranoriškai, bet, kai pas jį apsilankė įgaliotinis, šis mums pareiškė, kad konfliktą spręsime teismo keliu“, - pabrėžė R.Stonkienė. Ji neslėpė, kad liepos 3 d. skambinusi į Kretingos, Klaipėdos bei Vilniaus valstybines veterinarijos tarnybas, reikalavusi, kad atvyktų komisija ir surašytų aktą, nes, jos manymu, šio dokumento prireiks bylinėjantis su A.Pociumi.

 

Rasa ir Bronius Stonkai jaučia nuoskaudą dėl netikėtai patirtų materialinių nuostolių.

Reklama

 

Bitės „su auskarais“ nelekioja

Salantuose gyvenantis bitininkas A.Pocius redakcijai pasakojo iš pradžių ketinęs geranoriškai atlyginti nuostolį: „Galvoju: sumokėsiu už vaistus ir už patirtą nuostolį, duosiu ganyklos. Juk gyvuliai nenugaišo, o taisosi. Bet kai antrą kartą atvažiavus B. Stonkus pradėjo reikalauti milžiniškų sumų, pasakiau, kad pyktis su kaimynais nenoriu – jei negalime žmoniškai susikalbėti, reikalus spręsime valdiškose institucijose“, - neslėpė 30 metų bitininkaujantis vyras.

„Antra vertus, - samprotavo A.Pocius, - iš kur man žinoti, kad tikrai mano bitės sugėlė Stonkų gyvulius, gal koks praskrendantis spiečius arba vapsvos? Bitės juk nesužymėtos kaip jaučiai, - „su auskarais“ nelakioja. Bitės be reikalo nepuola, gal patys jaučiai pasileido ir užerzino bites?“.

Bitininkas neslėpė, jog „dėl šventos ramybės“ ketinąs iš savo tėviškės, kur ilgus metus laikė bityną, iškeldinti avilius, - dabar tam ieškąs tinkamos vietos. Bet jam keista – jeigu jau savame kaime nebegalima laikyti bičių, tai kurgi kitur belaikyti. Juk ir netoliese tame pačiame kaime yra didelių bitynų bei šalia ganosi galvijų bandos.

Kalti patys žmonės

Reklama

Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Normantas Žeimys patikino gerai žinąs šią situaciją, nes teko bendrauti su R.Stonkiene, kuri, parodžiusi nepasitikėjimą jų tarnyba, išsikvietė kolegas iš Klaipėdos.

Remdamasis jų patikrinimo aktu, N.Žeimys teigė: „Nė viena konfliktuojanti pusė negalėjo pateikti konkrečias žemės ribas patvirtinančių dokumentų, nes jų neturi: vieni nurodė į vieną, kiti – į kitą pusę. Jaučių savininkė R.Stonkienė lokalizavo vietą, kur incidento metu ganėsi jos gyvuliai: aviliai nuo tos vietos buvo už 100 m. Akte komisija surašė rekomendacijas, kad bityno savininkui reikėtų toliau nukelti avilius, o jaučių šeimininkams atokiau parinkti ganyklas“, - pabrėžė N.Žeimys. A.Pociaus avilius nuo R. ir B. Stonkų sodybos skiria gojus. N.Žeimio teigimu, pagal normatyvus atvirame plote į priešingą pusę rekomenduojamas atstumas nuo avilių yra 50 m.

„Bites galima laikyti net ir sodininkų bendrijos sklype, kurio plotas tėra vos 6 arai, tačiau nuo kaimyninio sklypo aviliai turi būti ribojami biologiniu barjeru – tvora ar gyvatvore“, - įprastai nepavojingą kaimynystę su bitėmis apibūdino N.Žeimys.

Jo nuomone, šio konflikto galima buvę išvengti: „Nei bitės nėra kaltos, nei jaučiai, o tik - žmonių veikla. Kiekvienas bitininkas turi įvertinti situaciją, jaučių savininkai – taip pat. Negalima teigti nei taip, nei kitaip: kaip įrodyti, kad konkrečiai A.Pociaus bitės sugėlė, o gal patys jaučiai pasileido ir nuėjo ligi avilių? Viską lemia žmogiški dalykai: suprantu jaučių augintojų nuostolį ir stresą, bet sukelti tokio sąmyšio nevertėjo, nes bitininkas neneigė problemos ir savo iniciatyva iškvietė veterinarijos gydytoją“.

*

Kretingos bitininkų draugijos vadovo Augusto Latako komentaras:

Reklama

- Dabar bitės užimtos darbu: žiedai pilni nektaro, joms - pats medunešis. Jų pyktį tiesiog kažkas išprovokavo: manau, kad jaučiai galėjo apspardyti avilius arba su uodegomis užmušti kelias bites, o mirusių bičių kvapas suerzino kitas bites. Bitės gali sugelti tik rugpjūtį, kada nebedirba, o tik saugo avilius.

Galiu patvirtinti, jog A.Pocius yra patyręs bitininkas, dalyvauja tarptautiniuose seminaruose, jis pirko 10 apvaisintų motinėlių iš Skuodo, Kauno. Gamta yra gamta, bet žmonės turi elgtis supratingai. Kodėl tik jaučių savininkė skaičiuoja nuostolius, - juk kiek žuvusių bičių prarado ir bitininkas.

Reklama

Žymos: bitės

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Jau 115 metų galime džiaugtis, kad išsaugojome spausdintą lietuvišką žodį ir turime...

Brailio raštas: džiaugtis knygomis gali ne visi nuotrauka, foto

40 metų - tiek laiko klaipėdietis Antanas Gedrimas praleido įkalinimo įstaigose atlikdamas...

Buvęs kalinys kaltina kitus, bet savų nuodėmių nepripažįsta nuotrauka, foto

Aš matau. Aš galiu. Aš dalyvauju. Aš jaučiuosi dalimi šio pasaulio.

Kai negali matyti akimis, gali pajausti širdimi... nuotrauka, foto

Kandidatai į prezidentus Ingrida Šimonytė ir Saulius Skvernelis palaikytų partnerystės, taip...

Palaikytų vienalytės partnerystės įteisinimą nuotrauka, foto

„Klaipėda Piano Masters 2019“ atidaryme grojo 24 pianistai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiajį kartą organizuojama vasaros fortepijono akademija „Klaipėda Piano Masters“ koncertu pristatė šių...

Į Baku - aštuoni klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Sportas, Ketvirtadienį Lietuvos rinktinės nariai, tarp kurių aštuoni klaipėdiečiai, išvyko į liepos 21-27...

Sendinimo programėlė „FaceApp“ kelia rizikų nuotrauka, foto

IT, Sparčiai išpopuliarėjusi programėlė „FaceApp“, leidžianti vartotojams pasendinti savo atvaizdą, kelia rizikų...

E. Gentvilas: "Karbauskis nori kankinti Lietuvą“ nuotrauka, foto

Lietuva, Nesibaigianti drama dėl Seimo pirmininko pareigų privertė reaguoti ir opoziciją. Registruotas siūlymas...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...