2021 m. kovo 7 d. 18:13 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Be šlaunikaulio gimusio Jokūbo istorija sujaudino visą Lietuvą: berniuko tėvai jau ima tikėti svajonės išsipildymu

Reklama

Linksmas, aktyvus, visuomet besišypsantis ir žingeidus berniukas – toks yra prieš daugiau nei metus gimęs Jokūbas. Deja, tačiau dar jam būnant įsčiose, jo vystymąsi sutrikdė retas genetinis pakitimas, todėl berniukas gimė be šlaunikaulio.

Jau šį sekmadienį, TV8 televizijos medicinos laida „Sveikatos medis“ pradeda devintąjį sezoną. Naujus metus ji pasitinka atsinaujinusi, mat prie ilgametės laidos vedėjos gydytojos Irenos Pivoriūnienės prisijungia veikli ir aktyvi mama, žurnalo senjorams „60+“ įkūrėja Laura Balčiūtė. Abi damos ir toliau dalinsis naudingais patarimais sveikatai bei džiugins žiūrovus jautriomis istorijomis „Ačiū, daktare“ rubrikoje.

Viena jų – visą Lietuvą sujaudinusio mažojo Jokūbėlio nelaimė – berniukas gimė be šlaunikaulio. Ši žinia kardinaliai apvertė Jokūbo tėvelių Rimvydo ir Mildos Melkūnų bei jų dviejų vyresnių vaikų gyvenimus. Kreipiantis į medikus, šeima sužinojo, jog Jokūbo likimą galima pakeisti, tačiau tai įmanoma tik atliekant itin sudėtingą ir brangią operaciją.

„Jokūbas turi problemų su klubu ir neturi šlaunikaulio. Todėl jam reikalinga sudėtinga operacija, kurios metu apsukama koja ir iš čiurnos sąnario yra suformuojamas kelio sąnarys. Tai leidžia su protezu ir tūpti, ir bėgioti, ir važiuoti dviračiu – gyventi pilnavertį gyvenimą, kurį gyvena kiekvienas iš mūsų“, - laidoje pasakos tėtis Rimvydas Melkūnas.

Šeimos pagalbos šauksmo žinia plačiai nukeliavo per Lietuvą bei pasiekė „Išsipildymo akcijos“ organizatorius ir mažojo Jokūbėlio gydymui skirta sąskaita jau pildosi. Jokūbo tėveliai be galo dėkingi ne tik geros valios ir pagalbos ranką ištiesusiems žmonėms, bet ir šalia jų visuomet esantiems gydytojams, kurie ne tik atlieka savo darbą, bet ir tapo šeimos draugais, psichologais ir patarėjais.

„Mes nesitikėjome, kad Jokūbas sulauks tiek daug dėmesio, tiek gerų žmonių pagalbos iš viso pasaulio. Žmonės padeda ne tik savo aukomis, bet ir patarimais, geru žodžiu. Aš puikiai atsimenu pirmus kartus pas Kauno klinikų Vaikų ortopedijos traumatologijos skyriaus vadovą, prof. Emilį Čekanauską, kuomet dar buvo daug nežinomybės ir streso, jis mus ramino ir tikino, kad Jokūbas ne tik vaikščios, bet ir bėgios“, - tvirtins tėtis Rimvydas.

Reklama

Anot Jokūbo tėvelių, pradžioje visai šeimai buvo sunku patikėti gydytojo žodžiais, tačiau šiandien, vis daugiau kalbantis apie būsimą operaciją su gydytojais Amerikoje ir matydami suaukotas aukas, jie ima tikėti svajonės išsipildymu.

„Ne per seniausiai, kai surinkome didžiąją dalį operacijai skirtos sumos, tada supratau, kad kažkiek to rūpesčio yra mažiau, ramiau ir jau visai netoli tas tikslas. Metus pradedame su didele viltimi ir tikėjimu, jog viskas yra gerai, bus gerai ir pasibaigs gerai“, - laidoje tikins mama Milda Melkūnienė.

Prisidėti prie Jokūbo operacijos galite ir jūs: https://www.jokubomelkunofondas.lt/

Judėjimo laisvė nepavaldi laikui

Laidos „Sveikatos medis“ ištikima žiūrovė, 73-erių metų Sabina Uptienė lengvai padaro špagatą. Ji tikras pavyzdys, jog bėgantys metai nėra priežastis nustoti mėgautis judėjimo laisve. Iki karantino moteris aktyviai lankėsi senjorų gimnastikos veteranų klube ir nepaisant to, kad fizinės galimybės su amžiumi keičiasi, Sabina su malonumu imasi sunkių darbų, aktyvių pramogų. Visgi, neretai užmojus riboja sąnarių skausmai.

„Esu ne kartą susimušusi tai alkūnę, tai kelius, tačiau yra buvę ir taip, kad paeiti negalėjau. Žmonėms, kai būna blogai, jie eina pas gydytojus, tačiau ką daryti, jeigu tu tiesiog negali iki jų nueiti? Teko problemos sprendimo ieškotis pačiai“, - laidoje pasakos Sabina.

Reklama

Pasak medikų, vyresnio amžiaus žmonėms sąnarių skausmas gali atsirasti dėl esamų degeneracinių pakitimų, raiščių patologijos, dėl kažkada patirtų traumų.

„Oro kaita, šaltis ar šlapdriba daro įtaką mūsų sąnariams. Jų skausmu ypač skundžiasi vyresnio amžiaus žmonės. Nemaloniems pojūčiams malšinti yra tinkamas nemedikamentinis gelis „Flexiseq“, kurio sudėtyje yra nanostruktūrų-mikrokapsulių. Būtent jos geba prasiskverbti į odą ir veikti skausmo židinius“, - teigs „Ramunėlės vaistinės“ farmakotechnikė Violeta Navickienė.

Vienas iš būdų išvengti sąnarių skausmo – tai kasdieninė mankšta, kuri padeda didinti sąnarių judesių amplitudę ir stiprina organizmą. Kol sporto klubai uždaryti, ponia Sabina sportuoja namuose ir visuomet gryname ore – daugiabučio balkone pasitiesusi kilimėlį. Moteris teigia, kad siauroje erdvėje nėra ankšta, mat visi pratimai apgalvoti, jog būtų vienoje linijoje.

„Vietos pakanka, reikia tik tai noro. Neieškoti priežasčių kodėl to negaliu daryti, o ieškoti galimybių ką galiu daryti ir kuo daugiau. Ryte lovoj padarau pirmąją mankštą, o tuomet, išgėrus puodelį kavos, pasileidžiu muziką ir imu sportuoti balkone“, - patarimais dalinsis Sabina.

Šlapimo nelaikymas nėra priežastis atsisakyti norimo gyvenimo ritmo

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, dėl šlapimo nelaikymo kenčia to paties amžiaus žmonės. Statistika nepalankiausia senjorams, o ypač moterims. Joms šlapimo nelaikymas gali atsirasti dėl hormoninių pokyčių nėštumo metu ar po menopauzės, ginekologinių operacijų. Visgi, dauguma su šia problema susiduriančių žmonių vengia apie ją kalbėti garsiai, gėdijasi ir nesikreipia į medikus pagalbos.

Reklama

„Mes drįstam pasakyti, kad skauda sąnarius, nusilpo rega ar pakilo kraujospūdis, bet retas kuris drįsta pripažinti, kad nelaiko šlapimo. Tačiau ta problema neišnyksta, vien dėl to, kad apie ją nekalbam“, - laidoje pasakos senjorams jogos užsiėmimus vedanti trenerė Izolda Jakuševa.

Šlapimo nelaikymas labiau vargina vyresniojo amžiaus moteris, tačiau jis gali atsirasti ir jauno amžiaus moterims, kuriam įtaką daro nėštumas, gimdymas, vaisiaus svoris. Šlapimo nelaikymas gali atsirasti ir dėl šlaplės raiščių, šlapimo pūslės kaklelio, raumenų apie šlaplę bei išeinamosios angos pakeliamųjų raumenų pažeidimo. Žmonės, turintys šlapimo nelaikymą, varžosi keliauti, eiti į svečius, į teatrą, į koncertą, jaunesnės moterys bijo lyginių santykių, nuo ko blogėja gyvenimo kokybė.

„Ligos sukeliamą diskomfortą padeda įveikti būtent suaugusiems sukurtos sauskelnės. Geriausia rinktis orui laidžius gaminius, kuriuos naudojant oda natūraliai kvėpuoja. Anatominės sauskelnės suaugusiems turi vienalytį sugeriamą sluoksnį, kurio dėka šlapimas yra greičiau sugeriamas. „Abena“ sauskelnės-kelnaitės suaugusiems „Abri-Flex“ yra puikus pasirinkimas, mat jos diskretiškos ir nešiugžda. Džiugu ir tai, jog tokie produktai yra valstybės kompensuojamųjų sąraše“, - laidoje pasakos „Ramunėlės vaistinės“ farmakotechnikė Violeta Navickienė.

Šokėja E. Straleckaitė prabilo apie ant parketo patirtas traumas

Žinoma sportinių šokių šokėja, šokių studijos įkūrėja Eglė Straleckaitė pasakoja, jog profesionalių sportininkų gyvenime savęs tausojimo ir saugojimo yra mažai. Moteris atvira, jog siekiant aukštų rezultatų, kažkada vis tiek kažką pradės skaudėti, o traumos taip pat sunkiai išvengiamas dalykas, dažniausiai užklumpantis pačiu netinkamiausiu metu. Nuo septynerių metų šokanti ir šiandien jau įkūrusi savo šokių studiją, kurioje veda porinių ir Lotynų Amerikos šokių pamokas, žinoma sportinių šokių šokėja Eglė Straleckaitė jau yra patyrusi rūpesčių su sąnariais.

„Sportininko karjeroje traumos dažniausiai nutinka pačiu netinkamiausiu metu, tad taip nutiko ir man. Kuomet intensyviai su partneriu ruošėmės, tapome konkurso vicečempionais, jau tada pajaučiau, kad man kojos nykščio sąnarys pradeda kelti nemalonius pojūčius. Tada jis pradėjo tinti, atsirado uždegimas. Mūsų sportininkų šeimoje nėra tokių dalykų, kaip savęs patausojimas. Mes visi žino, jog jeigu tai yra sportas, kažkada kažką, o labai dažnai ir viską, skauda“, - laidoje juokaus Eglė.

Reklama

Devintąjį sezoną medicinos laida „Sveikatos medis“ pradeda atsinaujinusi – prie ilgametės laidos vedėjos, gydytojos Irenos Pivoriūnienės prisijungia veikli ir aktyvi mama, žurnalo senjorams „60+“ įkūrėja Laura Balčiūtė. Abi damos ir toliau džiugins žiūrovus nuoširdžiomis ir jautriomis padėkomis gydytojams tiesiai iš pacientų lūpų, dalins patarimus, kaip užkirsti kelią klastingoms ligoms, pažindins su naujausiais pasiekimais medicinoje ir atsakys į visiems rūpimus klausimus apie sveikatą.

„Sveikatos medis“ – tai laida, nestokojanti svarbiausių medicinos aktualijų bei patarimų, jautrių ir abejingų nepaliekančių gyvenimiškų istorijų tiek iš gydytojų, tiek iš pacientų lūpų.

Medicinos laida „Sveikatos medis“, kurioje susivienijo ilgametė gydytojos Irenos Pivoriūnienės patirtis ir prodiuserės, laidų kūrėjos Vaidos Skaisgirės jaunatviškas veržlumas - sekmadieniais, 15 val. per TV8!

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Kovo 1-ąją pasauliui minint Nulinės diskriminacijos dieną vis daugiau organizacijų jungiasi prie...

Nulinės diskriminacijos diena: lietuvių darbovietėse skiriama vis daugiau dėmesio lygioms galimybėms nuotrauka, foto

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) inicijuoto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2020“ duomenimis, kyšį...

Lietuvos korupcijos žemėlapis: susiklosčius aplinkybėms, kyšį vis dar duotų daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų nuotrauka, foto

Užtikrinti savo vaikams saugią ir laimingą vaikystę turėtų būti visų tėvelių siekis....

Ką reiškia – perkelti vaiką į saugią aplinką? nuotrauka, foto

Iškritęs sniegas pradžiugino mažus ir didelius darželio "Gintarėlis" ugdytinius. Sniegas - tai...

Sniegas - tai galimybė kurti, atrasti ir pažinti nuotrauka, foto

A.Kubilius apie G. Nausėdos problemas: „Tai „nereikšmingo Prezidento“ sindromas“ nuotrauka, foto

Lietuva, Praėjusią savaitę nuskambėjo žinia apie tai, kad prezidento Gitano Nausėdos komandą palieka...

Mirė astrofizikas Algimantas Ažusienis nuotrauka, foto

In Memoriam, Sekmadienį, eidamas 92-uosius metus, mirė astrofizikas, gamtos mokslų daktaras Algimantas Ažusienis, pranešė...

Ihoris Žovkva: Ukrainai rusiškos vakcinos - hibridinio karo dalis nuotrauka, foto

Pasaulis, Ukrainos valdžia rusišką vakciną „Sputnik V“ laiko hibridinio karo šalyje dalimi....

Pirmojo choleros protrūkio Klaipėdoje 190 metų sukakčiai nuotrauka, foto

SE, Apie choleros epidemijas jau ne kartą rašyta. Taip pat ir apie tai,...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

In Memoriam, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...