2021 m. kovo 4 d. 15:30 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Vyrai apie karjerą ir tėvystę

2017-06-04, 10:10

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ

Vyrai apie karjerą ir tėvystę nuotrauka, foto

Reklama

Retas interviu su sėkmingomis verslo moterimis apsieina be klausimo: "Kaip jums pavyksta suderinti darbą ir šeimą?" Vyrų to neklausiama, - žurnalui "Time" prisipažino pasaulinio masto kompanijų vadovai, tačiau ir jie, pasirodo, kankinasi dėl kaltės jausmo ir suvokimo, jog praranda kai ką daug svarbesnio už darbą...

"Praradau gerus santykius"

JAV ekonomikos ekspertas Muhamedas El-Erianas (Mohamed El-Erian), vieno didžiausių pasaulyje investicinių fondų PIMCO generalinis direktorius, šiemet atsistatydino iš minėtų pareigų. Šio sprendimo priežastį jis paaiškino savo tinklaraštyje: "Maždaug prieš metus aš keletą kartų paprašiau savo dukters kažką padaryti, jei neklystu, kalbėjome apie dantų valymą. Aš buvau nepatenkintas, kad reikia apie tai nuolat priminti. Pasakiau gana griežtu tonu. Ji paprašė manęs minutėlę palaukti, nuėjo į savo kambarį ir grįžo nešina popieriaus lapu. Jame buvo surašyti svarbūs jos gyvenime įvykiai, kuriuos aš praleidau, nes buvau užsiėmęs darbu. Tai mane paveikė kaip šaltas dušas. Sąraše buvo 22 punktai pradedant nuo jos pirmos dienos mokykloje. Ten buvo jos sporto rungtynės, tėvų susirinkimas, Helovino paradas. Pasijutau siaubingai. Taip, aš tikrai praleidau šiuos įvykius. Betgi turėjau svarių priežasčių! Komandiruotės, darbo susitikimai, derybos... Paskui supratau, kad dėl darbo reikalų aš netekau kai ko daug reikšmingesnio. Aš praradau gerus santykius su dukra."

El-Erianas priėmė sprendimą kardinaliai pakeisti savo darbo dienotvarkę ir pereiti prie lankstesnio grafiko. Dabar jis dirba nepilną darbo dieną, rečiau vyksta į komandiruotes ir nepraleidžia reikšmingų įvykių savo dukters gyvenime.

"Mes su žmona paeiliui ruošiame dukrai pusryčius, vežame ją į mokyklą. Kartais aš spėju ją paimti iš pamokų ir nuvežti į būrelį. Mes kalbamės su ja apie viską pasaulyje ir darome daug dalykų kartu", - džiaugiasi ekonomikos ekspertas.

Tėčio pusryčiai

Reklama

Dviejų vaikų tėvas amerikietis verslininkas Bredas Smitas (Brad Smith), programinės įrangos korporacijos "Intuit" vadovas, su kartėliu prisipažino, kad jam nė karto nepavyko praleisti su naujagimėmis dukrelėmis daugiau nei vieną dieną: vis tekdavo jas palikti dėl darbo reikalų.

"Iš tiesų aš viską dariau tik dėl jų, - sako jis, - tačiau jeigu galėčiau atsukti laiką atgal, tam tikrais svarbiais jų gyvenimo momentais pasielgčiau kitaip."

Jau tapęs kompanijos vadovu, B. Smitas namuose dorai laikosi sekmadieninių tėčio pusryčių ritualo. Tai laikas, kai dukros su tėčiu gali aptarti viską, kas jas jaudina. Jau septyneri metai ši tradicija nelaužoma.

Išbandytas praktikoje

Markas Vainbergeris (Mark Weinberger), stambiausios JAV auditorių kompanijos "Ernst &Young" generalinis direktorius, prisipažino nuolat kenčiantis sąžinės priekaištus, nes kad ir ką pasirinktų - darbo ar šeimos naudai, - jam tenka praleisti kai ką svarbaus. Pavyzdžiui, šiemet finansininkui teko atsisakyti kelionės į Pasaulinį ekonomikos forumą, mat tuo metu reikėjo nuvežti dukrą į Kaliforniją, kur ji mokosi universitete.

Prieš užimdamas generalinio direktoriaus postą, M. Vainbergeris atsiklausė leidimo savo vaikų. Leidimas buvo suteiktas su sąlyga, kad tėtis neapleis savo tėviškų pareigų. Pažadas netrukus buvo išbandytas praktikoje.

Reklama

Lankydamasis su reikalais Kinijoje, "Ernst &Young" generalinis direktorius atsisakė fotografuotis prie Didžiosios sienos kartu su tūkstančiais kompanijos darbuotojų, nes jam reikėjo skubėti į Vašingtoną, kur jo dukra kitą rytą turėjo laikyti vairavimo egzaminą.

"Po to gavau šimtus žinučių... Niekas neprisiminė mano pasakytos grandiozinės kalbos, užtat visiems įstrigo faktas, kad skubėjau namo dėl dukros. Tada aš supratau, koks svarbus yra realus vadovo pavyzdys darbuotojams. Gali kiek nori kalbėti apie šeimos vertybes, bet kol pats nepademonstruosi savo pasirinkimo šeimos naudai, žmonės nepatikės, kad ir jie turi tam teisę", - sakė M. Vainbergeris.

Į darbą - su vaikais

Robas Fudžijoka (Robb Fujioka), kompanijos "Fuhu", gaminančios planšetinius kompiuterius, įkūrėjas ir prezidentas, mano, kad darbuotojams yra svarbu neprarasti ryšio su vaikais netgi darbo metu. Daugelis jų naudojasi kompanijoje galiojančiu leidimu atsivesti atžalas į biurą. Konferencijų salėje netgi įrengtas kamuoliukų baseinas.

"Neprisimenu tokių atostogų, kai galėjau visiškai atsipalaiduoti ir ilsėtis, - apgailestauja pats R. Fudžijoka. - Jeigu mes lauktume momento, kai galėsiu visiškai atitrūkti nuo reikalų, niekada niekur neišsiruoštume. Mano atostogų kelionės su šeima - tai visada ir šiek tiek dalykinės kelionės."

Keliauja kartu

Reklama

Robas Matijas (Rob Mathias), tarptautinės daugiadisciplinės ryšių su visuomene kompanijos "Ogilvy Public Relations", vadovas, stengiasi suderinti šeimą ir darbą pasiimdamas dukrą į dalykines keliones. "Mano vyresnioji dukra labai protinga ir smalsi", - argumentuoja jis.

 

Balansas

"Šiuolaikiniai vyrai jaučia tą patį, ką anksčiau perėjo moterys, kai ėmė aktyviai dirbti, - sakoma JAV Šeimos ir darbo instituto (FWI) pranešime, pavadintame "Naujųjų vyrų paslaptis". Instituto duomenimis, 60 proc. dirbančių vyrų ir 47 proc. dirbančių moterų išgyvena vidinį konfliktą tarp darbo ir šeimos.

Centro "Pew Research" tyrimai rodo, kad 46 proc. apklaustų tėvų jaučiasi skiriantys nepakankamai dėmesio savo vaikams. Iš moterų tokį atsakymą pateikė tik 23 proc.

Dar vienas FWI tyrimas parodė, kad 32 proc. vadovų (nepriklausomai nuo lyties), teikiančių prioritetą šeimai, jaučiasi sėkmingesni darbe ir patiria mažiau streso.

Žymos: tėvystė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Ar esate kada susimąstę, kaip pasikeistų jūsų gyvenimas, jei laimėtumėte milijoną?...

Psichologas G. Navaitis atskleidė, kaip pasikeitė didžiules pinigų sumas laimėjusių lietuvių gyvenimas: tai paveikia net kaimynus nuotrauka, foto

Juvalis Noahas Hararis knygoje „Homo deus. Glausta rytojaus istorija“ puikiai atkreipia dėmesį,...

Kainos nuolaidos psichologija, arba kodėl mes tokie neracionalūs nuotrauka, foto

Lietuvos paaugliai kelintus metus iš eilės išgyvena ne pačius geriausius laikus.Prieš juos...

Atsisukime į paauglius ir kartu padėkime spręsti jų problemas nuotrauka, foto

Neregėtas vyresnės kartos antplūdis internetinėse atsiskaitymo platformose, dešimtys tūkstančių konsultacijų kiekvieną mėnesį...

Laiku neapmokėti mokesčių lietuviams baisiau nei likti be pinigų nuotrauka, foto

Už saviizoliacijos pažeidimus – baudžiamosios bylos nuotrauka, foto

Kriminalai, Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroras Robertas Kasnauskas kreipėsi į teismą su pareiškimu dėl...

Vienas šlakis gali kainuoti 1520 eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo asmenį, žvejojusį...

Taršos Salantuose atomazga: nustebino radinys po žeme nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Ketvirtadienį pagaliau pavyko surasti, iš kur į tvenkinį Salantuose atitekėjo teršalai. Senoje...

A. Tapinas atnešė Seimo pirmininkei daugiau nei 400 tūkst. pavardžių sąrašą dėl T. V. Raskevičiaus nuotrauka, foto

Lietuva, Visuomenės veikėjas Andrius Tapinas ketvirtadienį Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen įteikė daugiau nei...

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 16 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 46 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...