2021 m. sausio 16 d. 23:55 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Sekasi laimingiems

Šio mėnesio psichologijos žurnale "Psychological Bulletin" skelbiami mokslinio tyrimo rezultatai liudija, kad laimė - tai visai ne prabanga, o būtinos sąlygos žmogui veikti. Ši tezė, mokslininkų nuomone, tinka ištisoms šalims ir tautoms. "Laimingos nacijos" įprastai pritaria demokratijos principams ir yra linkusios bendradarbiauti bei padėti kitiems.

Kalifornijos Riversaido universiteto mokslininkų, vadovaujamų profesorės Sonios Liubomirskajos, tyrimo objektas buvo laimės ir sėkmės sąsajos.

"Mes turime neginčijamų įrodymų, kad laimės pojūtis skatina žmogų bendrauti ir būti dosnų, taip pat produktyviau dirbti ir daugiau uždirbti. Be to, laimingi žmonės turi stipresnį imunitetą", - teigia profesorė.

Remiantis tyrimu, šiuolaikinėje industrinėje visuomenėje, rašo laikraštis "The Guardian", laimingu save vadina kas ketvirtas iš penkių jos narių.

Eksperimentiniai tyrimai rodo, kad staigus nuotaikos pakilimas generuoja sėkmę. "Sakydami "sėkmė", mes turime galvoje ne tik pinigus, bet ir visa, kas vertinama visuomenėje kaip kultūros reiškinys: draugai, artimieji, ilgaamžiškumas ir pajamos", - sako Ilinojaus universiteto profesorius Edas Dineris, taip pat dalyvavęs minėtame tyrime.

Tačiau liūdni žmonės nėra pasmerkti nesėkmingam gyvenimui. "Tyrimas parodė, kad žmonės turi pasistengti dažniau išgyventi pozityvias emocijas darydami tai, kas juos džiugina, kad ir neilgą laiką", - sako profesorė S. Liubomirskaja.

Beje, laimės stimuliatorius neturi būti pavojingas, kaip antai didelis važiavimo greitis, arba žalingas, kaip, pavyzdžiui, per daug šokolado. Jeigu jūs sugebate pasikelti sau nuotaiką nepavojingu būdu, išlošiate įvairiose gyvenimo srityse.

"Laimingi žmonės malonesni, su jais lengva bendrauti, jų geresnė sveikata, galų gale jie ir gyvena ilgiau", - įsitikinę mokslininkai.

Laimė - tai ne tik individualus tikslas. Laimingos nacijos, kuriose daug laimingų žmonių, geriau tvarko savo gyvenimą. "Laimingos nacijos noriai bendradarbiauja ir ištiesia pagalbos ranką kaimynams", - teigia Dineris. Profesoriaus nuomone, valdžia turi daryti viską, kad jos šalies žmonės daugiau šypsotųsi - tai yra suteikti jiems kuo daugiau saugumo bei stabilumo.

"Žinoma, valdžia negali gyventi už žmones ir priversti juos būti laimingus, tačiau ji gali sudaryti atitinkamas sąlygas - pavyzdžiui, steigti kuo daugiau parkų, protingai nustatyti darbo valandas, kuo geriau sureguliuoti sveikatos apsaugos bei transporto sistemą. Visa tai turi daug įtakos tam, kad žmonės jaustųsi laimingi", - sako jis.

Žymos: laimė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Lietuvos paaugliai kelintus metus iš eilės išgyvena ne pačius geriausius laikus.Prieš juos...

Atsisukime į paauglius ir kartu padėkime spręsti jų problemas nuotrauka, foto

Neregėtas vyresnės kartos antplūdis internetinėse atsiskaitymo platformose, dešimtys tūkstančių konsultacijų kiekvieną mėnesį...

Laiku neapmokėti mokesčių lietuviams baisiau nei likti be pinigų nuotrauka, foto

COVID-19 pandemija pakeitė daugelio planus: buvo atšauktos ne tik kasmetinės atostogos ar...

Psichologė pataria: kaip valdyti finansinių bėdų keliamą stresą nuotrauka, foto

Nepriežiūra – viena iš keturių smurto prieš vaikus formų. Statistika rodo, kad...

Emocinę nepriežiūrą neretai patiria pasiturinčių tėvų vaikai nuotrauka, foto

Permainos sostinėje: skiriasi Vilniaus „Ryto“ ir Donaldo Kairio keliai nuotrauka, foto

Sportas, Po neįveikto Citadele KMT ketvirtfinalio barjero Vilniaus „Rytas“ ėmėsi rimtų pokyčių. Sostinės...

Vytautas Landsbergis niekam pasiduoti neketina nuotrauka, foto

Lietuva, Trečiadienį minint Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas...

Pandemijos iššūkiai italo ir lietuvės meilei nebaisūs: karantino įkarštyje atvėrė restoraną Rietave nuotrauka, foto

Žmonės, Ilgai brandintą idėją – įkurti savo verslą Rietave – Virginijos ir Fabio...

Negeros žinios iš Norvegijos: vakcinos gali būti pavojingos pacientams, vyresniems nei 80 metų nuotrauka, foto

Sveikata, Norvegija teigia, kad COVID-19 vakcinos gali būti per daug pavojingos labai seniems...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...