2021 m. sausio 16 d. 22:51 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Richard Wiseman: Kodėl tau nesiseka

Richard Wiseman: Kodėl tau nesiseka nuotrauka, foto

Ričardas Vaismenas (Richard Wiseman) iš Hertfordšyro universiteto (University of Hertfordshire) Jungtinėje Karalystėje 10 metų darė mokslinius eksperimentus, kad prieitų seniai žinomą išvadą, jog žmogaus sėkmė - jo paties rankose.

Kol tapo britų mokslo įžymybe bei įvairių karališkųjų bei akademinių draugijų nariu, R. Vaismenas duonai užsidirbdavo cirke - darydamas fokusus. Ar reiktų stebėtis, jog mokslo srityje jis ėmėsi pačių nemoksliškiausių dalykų - tokių, kaip parapsichologija, vaiduoklių fiziologija, ekstrasensorika ir pan.

"Sėkmės" projektas gimė 1994 metais. Laikraštyje pasirodė universiteto skelbimas: "Ieškome žmonių, manančių, kad jiems gyvenime sekasi arba nesiseka", ir beveik 400 piliečių tapo "bandomaisiais triušiais".

Šių tyrinėjimų rezultatas - bestseleris "Sėkmės faktorius".

Pone profesoriau, jūs operuojate tokiomis sąvokomis, kaip "sėkmingumas" ir "nesėkmingumas", kurias mokslo pasaulis laiko visiškai nemoksliškomis.

Aš tiriu šią problemą jau daugiau kaip dešimt metų ir priėjau išvadą, jog žmonės skirstomi į laiminguosius ir nelaimėlius.  Štai mano kartotekoje yra toks Barnetas Helzbergas jaunesnysis - labai sėkmingas žmogus. Jis sukūrė juvelyrinių parduotuvių tinklą ir per metus gaudavo 300 000 000 pajamų. Kai jam suėjo 60, Helzbergas nutarė verslą parduoti ir pagyventi savo malonumui, tačiau tinkamo pirkėjo nerado. Ir štai eidamas pro Niujorko "Palas" viešbutį jis išgirdo moterį kreipiantis į savo palydovą: "Misteri Bafetai..." "Įdomu, - pagalvojo tuomet Helzbergas, - ar tai ne tas pats sėkmingiausias amerikiečių investuotojas? Jeigu tai jis - kodėl negalėčiau pasiūlyti nusipirkti mano parduotuves? Žmogus pinigingas, protingas, mano biznis turėtų jį sudominti. Reikia prieiti ir prisistatyti."

Ir ką jūs manote? Vorenas Bafetas mažiau nei per metus nusipirko visas Helzbergo parduotuves. Kas tai, jeigu ne sėkmė? Ir tokių pavyzdžių begalė.

Vis dėlto atrodo, jog tai ne daugiau, kaip aplinkybių sutapimas.

Be abejo. Tik kaip pasinaudoti tuo sutapimu? Čia ir eina toji sėkmės riba. Helzbergas galėjo tiesiog praeiti neatkreipęs dėmesio į damos žodžius.

O ką jūs manote apie pranašiškus ženklus, sėkmės talismanus, amuletu? Kaip jie veikia?

Jie niekaip neveikia. Patikėkite, mes atlikome ne vieną šimtą eksperimentų ir įsitikinome: jie neveikia. Visi pranašiški ženklai - tai tik senų tikėjimų atgarsiai. Tarkim, skaičius 13 tapo nesėkmingas dėl to, kad Kristaus paskutinėje vakarienėje dalyvavo trylika žmonių.

Kodėl lipimas į sieną atremtomis kopėčiomis laikomas blogu ženklu? Todėl, kad tai trikampis: grindys - siena - kopėčios. Viduramžiais trikampis buvo laikomas Šventosios Trejybės simboliu. Pereiti šį trikampį reiškia įžeisti Šventąją Trejybę ir užsitraukti bėdą.

Juoda katė visuomet buvo raganos simbolis. Perbėgdama jums kelią, ji nusinešdavo sėkmę. Čia galima papasakoti apie eksperimentą, kurį atliko Skeptikų draugijos narys Markas Levinas. Jis specialiai provokavo kates, be to, ne tik juodas (kai kuriose šalyse manoma, jog nelaimes neša balti katinai), kad jos perbėgtų jam kelią, o po to išmesdavo monetą, tikrindamas, kiek išaugo jo sėkmingumas. Tai štai: jis nepadidėjo nė vienu procentu.

Prieš imdamasis "Sėkmės" projekto, aš atlikau tokį eksperimentą. Surinkau savanorių grupę ir keletą savaičių prašiau naudotis daiktais, kurie neva neša sėkmę, turtus ir laimę. Efektas buvo nulinis.

Visa tai labai subjektyvu. Ką vienas žmogus palaikys sėkme, kitas net nepastebės...

Tai labiau subjektyvu, negu jūs manote. Dar vienas pavyzdys: "sėkmingųjų" grupėje buvo tokia 42 metų teismo medicinos ekspertė Džesika. Ji ne be pagrindo manė, jog gyvenime ją lydėjo vien sėkmė. "Aš turiu darbą, apie kurį svajojau, - pasakė ji man, - turiu du nuostabius vaikus ir vyrą, kurį myliu. Aš negaliu skųstis savo gyvenimu". Beje, vyrą ji sutiko visiškai atsitiktinai, kažkokių kviestinių pietų metu. O štai 20-metę Patriciją visą gyvenimą persekiojo vien nesėkmės. Prieš keletą metų ji įsidarbino stiuardese. Pirmo jos skrydžio metu ekipažas buvo priverstas neplanuotai nusileisti, nes prisigėrę keleiviai sukėlė skandalą. Antrojo skrydžio metu į lėktuvą trenkė žaibas. Trečias baigėsi priverstiniu nusileidimu. Nepaisant jauno amžiaus, ji keletą kartų nesėkmingai ištekėjo. Dabar Džesika įsitikinusi, kad jos nesėkmingumas užkrečiamas. Ji niekam nenori gadinti gyvenimo, todėl vengia suartėti su žmonėmis.

Ir ką gi jai daryti?

Reikalas štai koks. Aš atlikau tokį eksperimentą: išdalijau savo tiriamiesiems specialų laikraščio numerį ir paprašiau jų suskaičiuoti, kiek jame nuotraukų. Tai štai: "nelaimėliai" užduotį atliko maždaug per dvi minutes, o "laimingieji" įveikė ją per keletą sekundžių.

Kokia čia paslaptis?

Paprasta. Šiame laikraštyje per pusę puslapio buvo įdėtas skelbimas: "Liaukitės skaičiavę. Šiame numeryje yra 43 fotografijos". Šio skelbimo buvo neįmanoma nepastebėti, tačiau "nelaimėliai", užsiėmę skaičiavimu, neatkreipė į jį dėmesio.

Antrą sykį aš pakartojau užduotį su tokiu skelbimu: "Liaukitės skaičiavę. Praneškite eksperimentuotojui, kad perskaitėte šį skelbimą, ir gausite 250 dolerių". Rezultatas buvo tas pats. "Laimingieji" gavo pinigus, o "nelaimėliai" liko su savo nesėkme.

Šis eksperimentas parodė, jog žmonės, laikantys save "nelaimėliais", labiau įsitempę, negu jų "sėkmingieji" kolegos, ir ta įtampa dažnai trukdo jiems pastebėti nelauktus, tačiau naudingus dalykus.

"Atsipalaiduok ir patirk malonumą"?

Būtent taip.

Sėkmės taisyklės

1. Klausyk savo intuicijos, nes ji retai kada suklysta.

2. Paskelbk karą rutinai, būk atviras viskam, kas nauja.

3. Dažniau galvok apie ką nors gera.

4. Įsivaizduok sėkmę prieš svarbų susitikimą arba telefono skambutį.

Sekasi tiems, kurie moka pasinaudoti atsitiktinėmis galimybėmis ir gali sukurti jas.

Imkim, pavyzdžiui, darbo paiešką. "Nelaimėlis" perskaito tik tuos skelbimus, kuriuos planavo pamatyti. "Laimingasis" pastebi visus. Galbūt jis ras ne visai tai, ko ieško, bet tai, kas jam labiau tinka. Štai jums ir sėkmė.

Dauguma mano "laimingųjų" nesąmoningai padidino savo sėkmės šansą tuo, jog stengėsi visaip paįvairinti savo gyvenimą. Vienas dažnai keitė kelio maršrutus nuo namų iki darbo, kitas, ruošdamasis į vakarėlį, sprendė, su kokiu žmonių tipu šiandien bendraus. Viename vakarėlyje jis kalbėjosi su moterimis raudonais drabužiais, kitame - su vyrais juodais...

Ir kuriam galui?

Pasąmonėje mes visuomet linkstame vieno konkretaus žmonių tipo link, o sudarydami tokius "atsitiktinius" parametrus, smarkiai išplečiame bendravimo ratą. Labai svarbu, kaip pats žmogus reaguoja į savo laimę.

O ką, būna variantų?

Įsivaizduokite situaciją: olimpinėse žaidynėse vienas atletas gavo sidabro medalį, o kitas - bronzos. Kuris iš jų laimingesnis?

Tas, kuris gavo sidabrą...

Taip mano visi. O tyrimai rodo, jog laimingesnis tas, kuris gavo bronzą. Mat sidabro medalininkui trukdo jaustis laimingam mintis, kad jeigu jis būtų dar kiek pasistengęs, tai būtų galėjęs gauti ir auksą. O bronzininkas džiaugiasi galvodamas: jei būčiau pasirodęs kiek blogiau, būčiau nieko negavęs. Į tokią žmogaus psichikos galimybę - įsivaizduoti, kas galėjo atsitikti, jei nebūtų atsitikę, - dažnai apeliuoja psichologai.

Tokioje pat situacijoje žmonės jaučiasi skirtingai. Aš pateikiau savanoriams įvertinti tokią situaciją: į banką, kur jie pasiima pinigus, įsiveržia plėšikai ir sužeidžia juos į ranką. "Nelaimėliai" šį atsitikimą iškart priskyrė nesėkmėms, o "laimingieji" džiaugėsi, kad plėšikai nepataikė į galvą.

"Laimingieji", ištikti nesėkmės, mano, jog galėjo būti ir blogiau?

Taigi. Todėl jie visuomet geros nuotaikos. Gera nuotaika - sėkmės garantas. Beje, "sėkmingieji" dar pareiškė, kad galės šiek tiek užsidirbti pardavę informaciją apie apiplėšimą laikraštininkams.

Tai įgimta ar galima ir išmokti?

Galima, tik reikia laikytis sėkmingo žmogaus taisyklių, kurias mes sukūrėme "Sėkmės" projekte. Antroji mano projekto dalis kaip tik ir buvo sėkmės mokykla. Aš paprašiau savanorių pagyventi pagal šias taisykles mėnesį: dažniau laužyti dienotvarkę, vadovautis intuicija, keisti bendravimo ratą ir visą laiką jaustis laimingiems. Po mėnesio 80 procentų tiriamųjų pareiškė, jog tapo laimingesni ir sėkmingesni. Beje, tą patį pareiškė ne tik "nesėkmingieji", bet ir tie, kurie anksčiau nesiskundė fortūna.

Šaltinis: Ogoniok, išvertė P. Pamerneckas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Lietuvos paaugliai kelintus metus iš eilės išgyvena ne pačius geriausius laikus.Prieš juos...

Atsisukime į paauglius ir kartu padėkime spręsti jų problemas nuotrauka, foto

Neregėtas vyresnės kartos antplūdis internetinėse atsiskaitymo platformose, dešimtys tūkstančių konsultacijų kiekvieną mėnesį...

Laiku neapmokėti mokesčių lietuviams baisiau nei likti be pinigų nuotrauka, foto

COVID-19 pandemija pakeitė daugelio planus: buvo atšauktos ne tik kasmetinės atostogos ar...

Psichologė pataria: kaip valdyti finansinių bėdų keliamą stresą nuotrauka, foto

Nepriežiūra – viena iš keturių smurto prieš vaikus formų. Statistika rodo, kad...

Emocinę nepriežiūrą neretai patiria pasiturinčių tėvų vaikai nuotrauka, foto

Permainos sostinėje: skiriasi Vilniaus „Ryto“ ir Donaldo Kairio keliai nuotrauka, foto

Sportas, Po neįveikto Citadele KMT ketvirtfinalio barjero Vilniaus „Rytas“ ėmėsi rimtų pokyčių. Sostinės...

Vytautas Landsbergis niekam pasiduoti neketina nuotrauka, foto

Lietuva, Trečiadienį minint Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas...

Pandemijos iššūkiai italo ir lietuvės meilei nebaisūs: karantino įkarštyje atvėrė restoraną Rietave nuotrauka, foto

Žmonės, Ilgai brandintą idėją – įkurti savo verslą Rietave – Virginijos ir Fabio...

Negeros žinios iš Norvegijos: vakcinos gali būti pavojingos pacientams, vyresniems nei 80 metų nuotrauka, foto

Sveikata, Norvegija teigia, kad COVID-19 vakcinos gali būti per daug pavojingos labai seniems...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...