2021 m. kovo 3 d. 17:33 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Mokslininkai nustatė, kaip žmonos pajamos veikia vyro psichiką

Mokslininkai nustatė, kaip žmonos pajamos veikia vyro psichiką nuotrauka, foto

© Pixabay

Reklama

2001-2015 metais JAV buvo vykdomas Grupinis pajamų dinamikos tyrimas. 15 metų specialistai rinko duomenis apie ekonominius, socialinius bei medicininius veiksnius. Buvo vertinamos tiek šeimos, tiek atskiri jų nariai. Analizei buvo atrinkti 6035 namų ūkiai. Tyrimo rezultatus paskelbė leidinys „Personality and Social Psychology Bulletin“.

Paaiškėjo, kad labiausiai vyrai nerimauja, kai tampa vieninteliais maitintojais šeimoje, arba atvirkščiai, kai tampa visiškai finansiškai priklausomi nuo žmonų. Streso lygis mažėja žmonų pajamoms artėjant prie 40 proc. bendro šeimos biudžeto. Jeigu moteris ima uždirbti daugiau, vyrus vėl apima nerimas.

„Šie duomenys rodo, kad visuomenės priimtos socialinės normos yra pavojingos vyrams, - teigia tyrimo autorė, ekonomistė Džoana Sirda (Joanna Syrda). - Nuolat patiriamas stresas gali tapti emocinių, fizinių ir socialinių problemų priežastimi“.

Taip pat pažymima, kad jeigu moteris uždirba daugiau už vyrą dar iki santuokos, tai yra, vyras akivaizdžiai mato pajamų nelygybę, sukūrus šeimą tai streso nesukelia.

Pju tyrimo centro, esančio Vašingtone, duomenys rodo, kad 1980 metais tik 13 proc. ištekėjusių JAV moterų uždirbdavo daugiau už vyrus. 2017 m. šis skaičius pasiekė 30 proc. ir tokios tendencijos, tikėtina, išliks toliau.

„Tradicinių vyrų ir moterų vaidmenų, susijusių su tuo, kad moterys uždirba daugiau, pasikeitimo šeimoje pasekmės apima daugybę aspektų, tokių kaip fizinė ir psichinė sveikata, pasitenkinimas gyvenimu, santuokinė ištikimybė, skyrybos ir valdžia šeimoje“, - teigia Dž.Sirda.

Reklama

Tyrimo autorė mano, kad naujos gyvenimo realijos paveiks socialines normas, vyriškumo ir moteriškumo suvokimą, o tai turės įtakos ir šeimų „vidaus politikai“.

Taip pat tyrimas atskleidė, kad vyrai ir moterys skirtingai vertina savo partnerio psichologinį diskomfortą. Apklausos dalyvių buvo prašoma įvertinti savo partnerio stresą naudojant tokius terminus kaip liūdesys, nervingumas, nerimas, nusivylimas ir t.t. Paaiškėjo, kad vyrai pastebi mažiausią žmonų nerimą, o štai moterys neįvertina tikrojo vyrų streso lygio.

„Jeigu socialinis vyro vaidmuo nepalieka jam galimybės prisipažinti esant pažeidžiamu, o vyrai linkę slėpti streso ir depresijos simptomus, moterys, kai vyrai finansiškai priklausomi nuo jų, nepastebi stiprėjančio vyrų psichologinio streso“.

Ypač vyrų stresas sustiprėja per skyrybas ar dalinantis bendrą turtą, nes jie bijo, kad tai pablogins jų ekonominę padėtį. Būtent todėl vyrų, gyvenančių su daugiau už juos uždirbančiomis moterimis nesusituokus, nerimo lygis visada yra aukštesnis, lyginant su tais, kurie santykius įteisina.

Įdomu, kad moterys mano, jog vyrai uždirba per mažai, jeigu vyro atlyginimas sudaro mažiau kaip 50 proc. bendrų šeimos pajamų. Vyrai sau žemiausią ribą nusistato ties 60 proc.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Ar esate kada susimąstę, kaip pasikeistų jūsų gyvenimas, jei laimėtumėte milijoną?...

Psichologas G. Navaitis atskleidė, kaip pasikeitė didžiules pinigų sumas laimėjusių lietuvių gyvenimas: tai paveikia net kaimynus nuotrauka, foto

Juvalis Noahas Hararis knygoje „Homo deus. Glausta rytojaus istorija“ puikiai atkreipia dėmesį,...

Kainos nuolaidos psichologija, arba kodėl mes tokie neracionalūs nuotrauka, foto

Lietuvos paaugliai kelintus metus iš eilės išgyvena ne pačius geriausius laikus.Prieš juos...

Atsisukime į paauglius ir kartu padėkime spręsti jų problemas nuotrauka, foto

Neregėtas vyresnės kartos antplūdis internetinėse atsiskaitymo platformose, dešimtys tūkstančių konsultacijų kiekvieną mėnesį...

Laiku neapmokėti mokesčių lietuviams baisiau nei likti be pinigų nuotrauka, foto

G. Landsbergis šeimos saugojimu užsiimti siūlo pačiam R. Karbauskiui nuotrauka, foto

Lietuva, Užsienio reikalų ministras, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis trečiadienį atkirto Ramūnui Karbauskiui, kad...

Rumpiškės g. kvartale - 43 dėžutės šunų išmatoms nuotrauka, foto

Klaipėda, Tačiau yra ir keistų išimčių – viename uostamiesčio kvartale tokių dėžučių valdininkai...

Besimokantiems vairuoti - džiugios žinios nuotrauka, foto

Automobiliai, Trečiadienį Vyriausybė priėmė dešimčių tūkstančių žmonių lauktą sprendimą atnaujinti vairavimo mokyklų darbą...

Stambulo konvencija: jeigu Seimo nariai Petras ir Vytautas pradėtų gyventi kartu nuotrauka, foto

Nuomonės, Stambulo konvencija – universalus tarptautinis dokumentas, užkardantis smurtą prieš moterį ir smurtą...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...