2019 m. liepos 21 d. 17:49 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Margarita Jankauskaitė: "Metas keisti vyriškumo kriterijus"

2004-06-19, 12:00

Natalija MOGUČAJA

Margarita Jankauskaitė: "Metas keisti vyriškumo kriterijus" nuotrauka, foto

Garbinantis valdžią ir jėgą, agresyvus, užsisklendęs, niekinantis silpnesnius už jį, nekenčiantis homoseksualų ir darbą laikantis vyriškumo esme. Jis nuolat priverstas įrodinėti savo vyriškumą sugebėjimu išlaikyti šeimą.

Maždaug toks yra "tikro vyro" stereotipas, kurį, pasak Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovės Margaritos Jankauskaitės, jau ir Lietuvoje atėjo metas keisti.

Rudenį mūsų šalyje pradedamas įgyvendinti tarptautinis projektas "Modernūs vyrai išsiplėtusioje Europoje: naujų lyčių lygybės strategijų paieška", kurį remia Europos Komisija. M. Jankauskaitė - viena iš projekto koordinatorių.

Koks, jūsų pačios nuomone, yra modernus vyras?

Atviras savo partnerei, nevengia dialogo ir rūpinasi ne tik savimi, karjera ar pinigais, bet ir vaikais.

Margarita, kodėl tiek laiko kalbėjus tik apie moteris, jų diskriminaciją, dėl lygių galimybių kovojančios institucijos prašneko ir apie vyrus?

Todėl, kad ir vyrai tam tikrose situacijose patiria diskriminaciją. Be to, lyčių lygybė negali egzistuoti rūpinantis tik moterimis. Juolab kad šiandien ir mūsų šalyje, ir kitose valstybėse gajūs kadaise vyrams ir moterims priskirti vaidmenys, kurie realiai pasenę ir jiems yra kenksmingi.

Kokios priežastys ar aplinkybės paskatino susidomėti Lietuvos vyrų įvaizdžiu?

Galutinį postūmį patyrėme dalykinės kelionės į Skandinavijos šalis metu prieš tris mėnesius. Tuomet visiškai įsitikinome, kad iš tikrųjų yra svarbus ne tik vyrų indėlis ir šeimos, ir valstybinės gyvenime, bet ir patys vyrai. Jeigu sunaikinsime pasenusius stereotipus, - jie patys išvengs didelių problemų. Ne taip skubės griebtis alkoholio ir pasitraukti iš gyvenimo.

Kaip galima šių dalykų išvengti?

Pakeisti mąstymą. Sugriauti stereotipus. Sunaikinti iš kartos į kartą perduotus tik vyro arba tik moters vaidmenis. Ir pirmiausia,- sugrąžinti vyrus į šeimas: buvimas namuose, bendravimas su vaikais, glaudaus, sakyčiau, intymaus kontakto užmezgimas su jais ir padeda vyrams išvengti sunkių akimirkų. Tik jie patys bijo tai pripažinti, nes nuo mažens žinojo, kad jeigu verki - esi boba. Kad dukrą ar sūnų gali bučiuoti ir myluoti tik motina, o tėvo misija - juos sudrausminti.

Ar tai reiškia, kad šiuolaikiniams vyrams dera užsiimti vaikų priežiūra?

Taip. Ir tai nėra nevyriška. Jeigu eini tėvystės atostogų, tai dar nereiškia, kad esi po žmonos padu. O buvimas su vaikais realiai vyrams gali suteikti taip jiems trūkstamą emocinę pilnatvę, padėti surasti emocinį santykį su aplinkiniais. Ir, be abejo, tai būtų didelė paspirtis mums, moterims. Juk dabar mums visuomenė primeta dvigubą krūvį: rūpintis šeima, būti atsakingoms už vaikus ir dar bandyti siekti karjeros. O štai vyrams pakanka pasirūpinti tik trečiuoju komponentu. Visais kitais atvejais jie ras begalę argumentų, leidžiančių jiems išvengti papildomo krūvio. Sakykim, jei vyras darbo reikalais išvyksta iš namų, tai moteriai nekyla klausimų dėl namų ūkio ir vaikų. Bet jeigu moteriai reikia išvažiuoti į komandiruotę, - namuose prasideda chaosas.

Tai tik vienas iš tipiškų pavyzdžių. Žinoma, per vieną dieną vyro neperlauši. Tam reikia laiko.

O kaip praktiškai paskatinti vyrus nuo pirmų dienų auginti savo kūdikius?

Didelę patirtį šioje srityje turi Islandija. Nors Lietuvoje taip pat yra įstatymas, kuriuo leidžiama vaiko auginimo atostogas gauti ir vyrams, šioje šalyje labai racionaliai numatytas vyriškos psichologijos akcentas. Lietuvoje vyrams patiems paliekama teisė apsispręsti, todėl daugelis nesiryžta tokiam žingsniui. O Islandijoje ši asmeninė atsakomybė nuo vyrų pečių nuimta: įstatymu numatyta, kad kūdikiui prižiūrėti skiriami devyni mėnesiai atostogų. Pirmus tris mėnesius gali nedirbti ir likti su naujagimiu namuose tik motina. Kitus tris mėnesius - tik tėvas. O paskutiniais mėnesiais patiems tėveliams paliekama teisė spręsti, kas iš jų liks namie. Beje, net 80 procentų vyrų entuziastingai tokia tvarka pasinaudojo. Tai stulbinantys rezultatai.

Koks dabar yra Lietuvoje paplitęs "tikro vyro" įvaizdis?

Vyrauja racionalumo, jėgos, agresijos, emocinio santūrumo kultas. Jeigu turi raumenis - tai esi vyras. Gali visus "pastatyti į vietą". Vyrai iškelia save ne tik aukščiau moters, bet ir aukščiau visko. Būtent tokiose visuomenėse pastebima labai daug agresijos, neapykantos ir nepagarbos proveržių. Pavyzdžiui, seksualinėms mažumoms.

Jeigu vyras taps kitoks, ar jo vietą nesuskubs užimti moteris?

Klausimas grynai stereotipinis. Iš tikrųjų lyčių lygybė reiškia partnerystę, o ne už valdymą arba apsikeitimą vaidmenimis. Keičiantis vyrams, keičiasi ir moterys. Tačiau kaita yra bendra, jungianti, viena kitą suartinanti. Be to, ir sparčiai besikeičiantis gyvenimas šį procesą lemia. Sakykime, vyraujantis požiūris, kad vyras yra tik duonpelnys, privalantis išlaikyti šeimą, nebeatitinka realijų.

Ar tai reiškia, kad mes per daug reikšmės teikiame pinigams?

Pinigai reikalingi, tačiau šeimoje jie neturi būti pagrindinis siejantis dalykas. Modernios šeimos pagrindas - dviejų žmonių kontaktas. Jeigu jo nėra, jokie pinigai nuo kracho neišgelbės.

Kaip mes, moterys, galime padėti vyrams keistis?

Turime pačios suvokti, ko iš jo norime. Ar žavėdamosi Švarcenegeriu tikrai norime pasakyti, jog norėtume raumenų kalno?

O kaip vyrams bandysite padėti jūs?

Pirmiausia paruošime metodiką, atliksime tyrimus. Po to pradėsime viešą kampaniją, kurios metu per žiniasklaidą bei vizualinę reklamą informuosime vyrus apie būtinybę atsigręžti ir sugrįžti į savo šeimas. Pavyzdžiui, gatvėse turėtų atsirasti reklaminiai plakatai, vaizduojantys laimingus vyrus, ant rankų laikančius vaikus. Ar gali būti kas nors seksualesnio?

"Vakarų ekspreso" apklausa:  Koks yra lietuvio vyro įvaizdis?

Laima

Klaipėdiečiai yra tokie, kaip ir jūra - nenuspėjami. Nuoširdūs, paprasti... Tačiau kai kurie madų vaikosi per daug, stengiasi būti labai gražūs, "patys pačiausi". Tokie pasikėlę. Su paprastais vaikinais bendrauti lengviau, jie nešneka tik apie savo išvaizdą... Na, o šiaip geri tie Lietuvos vyrai...

Irena

Mano vyras labai geras - visais atžvilgiais. O apskritai... Mūsų vyrai kiek per mažai prižiūri save ir dar mažiau kreipia dėmesį į moterį. Per mažai mums skiria dėmesio. Vidinės savybės? Jie tiesiog vangūs. Kaip vingių jonai. Tikri lietuviai. Jie dar neišsijudinę... Tačiau einam į Europą, reikia tikėtis, ras iš ko pasimokyti.

Igoris

Mūsų vyrų lygis žemesnis nei europiečių. Daugelis stengiasi būti panašūs į europiečius, bet persistengia. Nereikia tiek žiūrėti į tą Europą, reikia būti savimi. Be to, lietuviai per daug užsisklendę. Jiems trūksta pasitikėjimo savimi.

Danutė

Galėtų labiau savim rūpintis - turiu galvoje išvaizdą. Reikėtų dažniau į kirpyklas, parfumerijos parduotuves pavaikščioti. Norėtųsi, kad labiau pasitemptų. Dabar daug yra pasikėlusių, bet pažiūrėti į juos baisu... Dar - vangoki, lėti, bet apskritai neblogi... Kiek girdėjau atsiliepimų, stebuklų nėra ir kitose šalyse, - juokiasi.

Valentinas

Tipiškas lietuvis - daug dirbantis vyriokas, kai reikia - rimtas ir griežtas, kai reikia - linksmas. Kur jau kur, bet Lietuvoje žmonės moka švęsti. Lietuviai - geri. Bet tas gerumas yra labai giliai paslėptas. Per daug mūsų žmonės yra iškentėję, todėl viduj daug pykčio. Išvaizda? Kas tiesa, tas tiesa, - nemoka savimi rūpintis. Mūsų vyrai labai paprasti. Kartais jiems trūksta net elementaraus supratimo apie asmeninę higieną. Nesvarbu, kaip atrodo, švarūs drabužiai ar ne...

Tomas

Kokie yra Lietuvos vyrai? Girtuokliai... Ne visi, bet daugelis. Vieni nori atrodyti labai protingi ir turtingi, o kiti - paprasti. Aš save priskirčiau paprastųjų kategorijai. Šiaip jau mūsų moterys neturėtų skųstis.

Audra

Galiu tik pasakyti, ką kalba svetimšaliai: buvo vienas vokietis atvažiavęs, tai jam pasirodė, kad mūsų moterys gražios, o vyrai - labai susiraukę. O mes pripratę, viskas atrodo normalu...

Kalbino Giedrė PETKEVIČIŪTĖ

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Nemažai tėvų stengiasi vaikų atostogas sustyguoti taip, kad atžala nei valandėlės nenuobodžiautų,...

Psichologė: "Ir namuose vaikai gali puikiai vasaroti" nuotrauka, foto

Auklėjimas, kai vaikui pernelyg daug leidžiama, gadina ne tiktai jo gyvenimą, bet...

Nebausti vaiko nėra gerumas, tai – kvailumas nuotrauka, foto

Visi tėvai į vaiko elgesį yra sureagavę impulsyviai: pakėlę balsą, nepagrįstai apkaltinę...

Sužaloti visam gyvenimui galima ir nepakėlus rankos“ nuotrauka, foto

Istorija Jurbarke, kai nepilnametis, norėjęs išprievartauti septyniolikmetę žiauriai ją sumušė, toli gražu...

Kaip neužauginti vaiko tironu? nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė kitai savaitei nuotrauka, foto

Įvairybės, AVINAS

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Maisto kuponai galėtų atsirasti kitąmet nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausybei planuojant įvesti maisto kuponus, jiems nebereikia Europos Komisijos leidimo, sako Žemės...

Salantų pašte pažymėjo karo pradžią nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Rapolas Veržbolauskas (1895-1985 m.), apie kurio likimą ir jo šeimą rašyta straipsnyje...

Įvairybės, Paskelbta prieš 17 min.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 26 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...