2019 m. gegužės 25 d. 16:19 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Laimingų tėvų formulė: vaikus reikia auginti ne sau

2014-02-03, 07:59

Žinių radijas

Laimingų tėvų formulė: vaikus reikia auginti ne sau nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Amžina tėvų problema – kaip išauklėti dorą ir pavyzdingą vaiką, šalies pilietį, tikriausiai keltų šypsena psichologės, mamos Ramunės Želionienės ir vedų specialisto, trijų vaikų tėčio Vaido Arvasevičiaus veiduose. Jų manymu, tėvai neteisingai supranta pačią auklėjimo sąvoką.

Auklėjimas kaip daržovių auginimas

„Man patinka pačiai kaip mamai tokia taisyklė gyvenime su vaikais: ar mes auklėsime vaikus, ar neauklėsime vaikų, jie vis tiek užaugs. Kai mes tik susireikšminam, kad jeigu aš čia to neišmokinsiu, tai vėjais nueis tas vaikas, tada iš auklėjimo atsiranda kažkoks įtampos laukas, kovų laukas. Užaugs ir pats. Bet kaip mes daržoves auginam, ar ne? Mes gi pasėjam ir nieko daugiau ten nepribursi, kad daigas ne per keturias paras atsirastų, bet per parą“, - lygino R. Želionienė.

Psichologės teigimu, reikia nepamiršti, kad tėvai privalo visų pirma auklėti save, rodytį gerą pavyzdį: „Vaikai juk toje aplinkoje prisitaiko labai greitai ir jie pradeda atkartoti elgesį, kurį demonstruoja tėvai.”

„Vaikai nėra vien tik tėvų atspindys”, - pridūrė pašnekovė.

Psichologė mano, kad vaikus „užknisa” suaugę, kurie tiesiogiai juos komentuoja. Pasak jos, auklėjimas – tai nėra draudimai ir bausmės, tai – leidimas kitam žmogui kvėpuoti taip, kaip jam kvėpuojasi.

Vaikai auginami ne sau

Vedų specialistas Vaidas Arvasevičius „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ kėlė klausimą, kokiu motyvu yra susilaukiama vaikų.

„Kaip vaikai atsiranda mūsų šeimose? Sako, jie yra padaromi. Ne, jie nėra padaromi. Jie yra kviečiami į mūsų šeimą. (...) Dažniausiai mes iš vaikystės į suaugusių pasaulį ateiname su savais kompleksais, su savais deficitais ir tų deficitų neužpildę savo jėgomis, pasikviečiame vaikus į šeimą“, - tokį reiškinį V. Arvasevičius įvardijo kaip probleminę realybę. 

Pašnekovas tikino, kad tėvai neturėtų projektuoti vaikuose savų problemų, nebandytų spręsti deficito problemų vaikų pagalba.

„Vietoj to, kad mes padėtume augti vaikams ir juos auklėtume tinkamu būdu, bandytume atrasti jų nuosavą laimės skonį, mes projektuojame savo laimės skonį jiems“, - tikino V. Arvasevičius. Jo nuomone, labai negerai, kad vaikams yra nurodoma, kokius būrelius reikia lankyti, kaip sėdėti prie stalo, ką jis turi suvalgyti, kiek laiko jis turi miegoti.

Reikia pripažinti unikalumą

Jei tėvas, pašnekovo nuomone, šeimoje yra tvirto charakterio, o vaikas – šiek tiek kitokio, švelnesnio, jo elgesys ir manieros yra traktuojami netoleruotinai. Pasak V. Arvasevičiaus, tai yra labai blogas požiūris.

„Taip, mes nepripažįstame vaiko kaip unikalios asmenybės. Žmonės visi yra unikalūs, vaikai nėra mūsų kopijos. Vaikai – mūsų kraujas ir kūnas, sakoma. Bet jeigu pažiūrėsime, netgi ir kraujas kitoks būna, ir genetika kitokia, nežiūrint to, kad vaikelis auga mamos įsčiose. Tai yra visiškai kitas žmogus. Aš dažnai naudoju tokią šiurkščią frazę, kad vaikai mums nepriklauso. Po galais“, - juokaudamas tikino vedų specialistas.

R. Želionienė pasakojo, kad nereikia galvoti, kad vaikai užaugs kaip ropės kažkokiame lauke. Reikia įsisavinti tiesą, kad bet kokiu atveju, jais bus pasirūpinta ar ne, jie užaugs. Bet jei yra galimybė juos auklėti, tai reikia daryti kuo tinkamiau.

„O tinkamiau auklėti yra vienas kelias – auklėti save. Ir tikrai, vaikai nėra mūsų nuosavybės. Laimingesni tėvai yra tie, kurie suvokia, kad augina vaiką pasauliui, jie augina vaiką žemei, o ne sau, kad save realizuotų: man reikia trijų vaikų, tada aš kaip moteris gerai jausiuosi“, - išmintimi dalijosi psichologė.

Parengė Laura Bagdžiūnaitė

Laida „Atviras pokalbis“ transliuojama antradieniais – penktadieniais 9.10 val.


 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Visi esame susidūrę su netinkamu vaikų elgesiu, stengiamės pamokyti vaiką ar pabarti,...

Probleminis vaiko elgesys kyla dėl konkrečios priežasties nuotrauka, foto

Dažnai yra girdima, kad lietuviai yra labai darbštūs žmonės, kai kurie net...

Darboholizmas - teigiamas ar neigiamas reiškinys? nuotrauka, foto

Visų galų meistras - tai daugelį vyrų vienijanti savybė. Ar tai būtų...

Perdėtas vyrų pasitikėjimas savimi turi įtakos nelaimingiems atsitikimams nuotrauka, foto

"Jaunimo linija" per parą sulaukia per 17 skambučių žmonių, kurie sako, kad...

Pokalbiais iš širdies gelbėja gyvybes nuotrauka, foto

Odė laivų statytojams ir metalo meistrams nuotrauka, foto

Klaipėda, Tikėtina, kad 2019-uosius Klaipėdoje paskelbus Didžiojo elingo metais, pagaliau klaipėdiečiai atkreips dėmesį...

Moterų laimė - lietuvių rankose nuotrauka, foto

Nuomonės, "Raginate džiaugsmais ir rūpesčiais dalintis, tai va, - noriu pasidžiaugti: kokia laimė,...

Slengių bažnyčioje – naujausias Lietuvos varpas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Savo gyvenimo istoriją kuriame patys, tačiau ji susiklosto iš daugelio mus supančių...

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

Klaipėda, Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Klaipėda, Paskelbta prieš 18 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...