Lietuvos paaugliai kelintus metus iš eilės išgyvena ne pačius geriausius laikus.Prieš juos...
ve > Žinios > Visuomenė > Psichologija
Psichologija
Laimės komponentai
Investicijų bankas "Dresdner Kleinwort Wasserstein" tikriausiai pribloškė savo klientus, kai išsiuntinėjo jiems ne informaciją apie esamas investicijas ir rinkos analizę, o tyrimo, kas yra žmogiškoji laimė, duomenis.
"Jeigu jūs laukiate konkretaus patarimo dėl investicijų, tai galite toliau neskaityti", - rašo banko analitikas Džeimsas Montjeras. Remdamasis ekonomikos mokslų tėvo Adamo Smito samprotavimais apie žmogiškąją laimę ir dar daugybe statistinių bei akademinių tyrimų, autorius prieina išvadą, kuri yra paradoksali bankininkui: seksas svarbiau už pinigus.
Vienas iš įrodymų - amerikiečių, laikančių save laimingais, skaičiaus kreivė. Nepaisant 1950-1960 metų ekonominio bumo, šis skaičius beveik nekito. O "laimės pikas" užfiksuotas 1964 metais, toli gražu ne geriausiais žiūrint iš ekonomikos taško.
Apklausa, kuri daugybę metų buvo atliekama tarp Pitsburgo miesto gyventojų, parodė tokius rezultatus, kurie pirmiausiai turėtų nudžiuginti pažinčių agentūras, o ne investicijų bankus.
Uždarbis - paskutinėje vietoje
Pačia būtiniausia laimės sąlyga apklaustieji nurodė šeimą, paskui draugus, paskui pasitenkinimą teikiantį darbą, ir tik galiausiai - uždarbį. Beje, vidutinis respondentas uždarbiui skyrė vos 15 procentų, kai buvo kalbama apie pasitenkinimą gyvenimu.
Kita apklausa, atliekama tarp studentų iš 41 pasaulio šalies, parodė, kad žmonės, kurie pinigus vertina labiau nei meilę, yra kur kas mažiau patenkinti savo gyvenimu.
"Milžiniškas žmonių skaičius mūsų versle deda lygybės ženklą tarp savo pajamų ir laimės, - rašo Montjeras, - tačiau tyrimai, kuriuos vieną po kito atlieka žymiausi universitetai, įrodo, kad iš tikrųjų yra kitaip."
Laimės komponentai
Darydamas išvadas, Montjeras žmogiškąją laimę skiria į tris komponentus. Pirmasis iš jų - siekiamas laimės laipsnis. Kitaip tariant, pasitenkinimo gyvenimu laipsnis nekinta visą žmogui skirtą laiką ir yra nulemtas kone genetiškai.
Žmogus patiria laimės arba nusivylimo priepuolius, tačiau jo bendra savijauta grįžta į tam tikrą pastovų laipsnį. Tyrimai rodo, kad šį komponentą pakeisti sunku.
Kitas komponentas - įvairios aplinkybės, tarp kurių - demografiniai faktoriai: amžius, lytis, socialinis statusas ir t.t. Būtent šioje srityje žmonės linksta pervertinti pinigus.
Kol pinigų trūksta, jiems teikiama didelė reikšmė, bet kai jų atsiranda pakankamai, šis faktorius praranda įtaką laimės sampratai.
Tačiau čia kalbama net ne apie prioritetus, o apie tai, ką mokslininkai vadina hedonistine adaptacija. Žmogui yra būdinga laikui bėgant įprasti prie pasikeitusių aplinkybių ir laikyti jas norma, tai yra grįžti prie buvususio pasitenkinimo laipsnio.
Kaip pavyzdys pateikiami dviejų JAV sociologų tyrimų duomenys, kurie atkreipia dėmesį į tai, jog sėkmės simbolis jauniems amerikiečiams - tai galimybė gyventi Kalifornijoje.
Beje, tarp šios saulėtos valstijos gyventojų jokio išskirtinio pasitenkinimo gyvenimu nenustatyta.
Ką galime pakeisti
Ekspertai daro išvadas: žvelgiant į perspektyvą, joks komponentas neleidžia mums pakeisti savo laimės laipsnio.
Ką gi daryti? "Dresdner Kleinwort Wasserstein" turi atsakymą. Lieka trečias laimės komponentas - veikla. Kitaip sakant, mūsų sąmoningi veiksmai. Jiems, tikina autorius, tenka 40 procentų mūsų laimės. Būtent šį faktorių mes galime valdyti, sąmoningai juo varijuoti ir sąmoningai pakreipti.
Kokie tai veiksmai?
Labai paprasti: FIZINĖ VEIKLA (ji pakelia bendrą tonusą, padeda įveikti depresiją, stiprina kūną ir t.t.); REGULIARUS SEKSAS (geriausiai su mylimu žmogumi), - pasirodo, tai be galo svarbus mūsų laimei; HARMONINGI SANTYKIAI su artimu žmogumi; SVEIKAS MIEGAS (nemiga priveda prie chroniško nuovargio, niūrumo ir koncentracijos praradimo); REALŪS TIKSLAI (jausti pasitenkinimą dirbant, užsiimti tuo, kas patinka, kartkartėmis stabtelti ir pažvelgti į savo gyvenimo pasisekimus, kad būtų išvengta hedonistinės adaptacijos, arba pripratimo).
Ir paskutinis dalykas. Nereikia laimės gaudymo padaryti savitikslio. Antraip priemonės visiškai suryja tikslą, ir vietoje laimės turime vien laimės gaudynes...
Be abejonės, bankininko tiesos - labai paprastos, tačiau argi mes jų paisome?
Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.
Tavo komentaras
Šiandien VE.lt skaitykite
Psichologija
Neregėtas vyresnės kartos antplūdis internetinėse atsiskaitymo platformose, dešimtys tūkstančių konsultacijų kiekvieną mėnesį...
COVID-19 pandemija pakeitė daugelio planus: buvo atšauktos ne tik kasmetinės atostogos ar...
Nepriežiūra – viena iš keturių smurto prieš vaikus formų. Statistika rodo, kad...
Ūkis, Paskelbta prieš 2 val.
Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.
In Memoriam, Paskelbta prieš 2 val.
Sportas, Paskelbta prieš 4 val.
Naujienos

Pirmųjų šalčio aukų Klaipėdoje išvengta

Antroji COVID-19 vakcinos dozė - pagal planą

Nuo koronaviruso mirė dar vienas Klaipėdos gydytojas (1)

Apdovanoti Klaipėdos sporto lyderiai (1)
Spektras
Savaitės lankomiausi
Daugiausiai komentuoti
- Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai... (26)
- Saulius Budinas: Kam rūpi senjorai Klaipėdoje? (16)
- Arvydas Vaitkus sveikina su Klaipėdos krašto prijungimo...
- Norvegijoje užfiksuotos 23 mirtys po vakcinacijos nuo... (9)
- Santaros klinikose COVID-19 serga 79 medikai, paskiepyti... (9)
- V.Puodžiūnas: "Nė vienas "Klaipėdos" redakcijoje nebedirba"... (Papildyta) (6)