2020 m. gruodžio 2 d. 14:08 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Kodėl Naujųjų metų naktį žadame, bet nevykdome?

2015-12-30, 10:41

Respublika.lt

Kodėl Naujųjų metų naktį žadame, bet nevykdome? nuotrauka, foto

© EPA-ELTA nuotr.

Reklama

Kai Naujųjų metų naktį garsiai skaičiuojame paskutines senų metų sekundes ir džiaugiamės atėjusiais naujaisiais, ne vienas tyliai sau žadame, kad nuo šiol gyvensime geriau, sveikiau, tobulėsime, mokysimės užsienio kalbas, keliausime, taupysime ir panašiai. Deja, po kiek laiko visi pažadai išgaruoja tarsi nebuvę. Apie tai, kodėl sau žadame ir pažadų nepildome, "Laisvalaikis" kalbino psichologę Eglę Pelienę–Venslovę.

- Kodėl tą Naujųjų metų naktį kai kurie žmonės pradeda nuo pažadų sau: kad išmoks užsienio kalbų, gyvens sveikiau, sportuos ir panašiai?

- Na, tai yra metų sandūra ir kai kuriems tai yra magiškas laikas. Nesvarbu, kad sausio 1-ąją viskas tęsiasi toliau ir iš tiesų nieko labai nauja nenutinka. Tiesiog žmogaus prigimtis sufleruoja norus, taip pat galimybę kitais metais viską pradėti iš pradžių, nuo naujo balto lapo.

- Bet toji data yra magiška tik mūsų galvose, nes juk iš tiesų viso labo tik pasikeičia kalendorius, ar ne?

- Žinoma. Be to, žmonės Naujųjų metų datą sureikšmina dar dėl to, kad yra veikiami masinio instinkto. Juk daugelis planuoja, kur švęs, su kuo, paskutines minutes ir sekundes skaičiuoja visas pasaulis. Ir net nesąmoningai kai kurie jaučia tokį tarsi spaudimą neatsilikti, taip pat švęsti, taip pat žadėti sau kažką ir kelti naujus tikslus. Nors naujus tikslus galima sau išsikelti ir kitą trečiadienį, tam nebūtina speciali data. Tiesiog per Naujuosius neva atrodo reikšmingiau, svarbiau ir tvirčiau.

- Gal yra kokia statistika, kiek procentų žmonių, pasižadėję kažką Naujųjų naktį, tai įvykdo, o kiek nuleidžia rankas?

Reklama

- Mokslininkai darė tyrimus prieš porą metų. Rezultatai stebinantys – tik 12 procentų žmonių laikosi savo naujametinių pažadų ir juos įvykdo. Likusi dalis pažadus pamiršta arba rankas nuleidžia praėjus vos dviem savaitėms po Naujųjų nakties. Juk prieššventinis ir šventinis laikas yra dvasinio pakilimo, laukimo, džiaugsmo metas, o po Naujųjų prasideda emocinis nuosmukis. Kaip ir minėjau, nuosmukis prasideda dėl to, kad realiai niekas labai naujo neprasidėjo, be kalendoriaus. Beje, dėl tos pačios priežasties savižudybių skaičius taip pat padidėja po Naujųjų, o ne prieš juos.

- O kodėl pažadų nepavyksta laikytis kitiems?

- Na, greičiausiai dėl to, kad jų pažadai ir tikslai yra neretai iš fantastikos srities. Žmonės visko nori čia ir dabar, visko arba nieko. Jie, keldami sau naujus tikslus, nenusistato tarpinių tų tikslų įgyvendinimo stotelių. Jei tikslas yra nepamatuojamas, neišdėstytas laike ir neturi mažų žingsnių išsipildymo link, jis yra tiesiog neįvykdomas, neįgyvendinamas. Ir tai galioja kalbant apie visus žmonių tikslus ir pažadus sau, ne tik naujamečius. Deja, pagauti šventinės nuotaikos, apimti emocinio pakilimo, kai kurie yra linkę išsikelti neadekvačių tikslų, taip iš karto pasmerkdami juos žlugti. Juk galima sulieknėti dešimčia kilogramų, bet moteris sulieknėja septyniais, tuomet nusivilia, kad jai nepavyko tikslo pasiekti greitai, ir viską meta. O galėtų pasidžiaugti, kad jau 3 ar 5 kilogramai ištirpo, tai ir būtų tos tarpinės tikslo siekimo stotelės. Beje, žmonės turėtų išmokti prisipažinti sau, kad suklydo, ir vis tiek toliau siekti tikslo mažais žingsneliais. Ir apskritai, žmogus neprivalo nieko daryti, jei yra dėl kokių nors priežasčių neverčiamas, todėl jis visuomet linkęs pasirinkti lengvesnį kelią. Tikslų įgyvendinimas reikalauja daug pastangų, o jei tikslas yra neproporcingai didelis, visuomet lengviau jį tiesiog mesti.

Pirma

Susirašyti kuo ilgesnį pažadų sau ir tikslų sąrašą. Kuo jis bus išsamesnis ir ilgesnis, tuo didesnė tikimybė, kad neišpildysite nė trečdalio. Juk reikia susirašyti į sąrašą viską, nuo naujų kalbų išmokimo iki 10 šalių per metus aplankymo ir dar daug visko.

Antra

Reklama

Būtinai siekti, kad visi norai, pažadai ir tikslai įvyktų per kuo trumpesnį laiką. Geriausia per mėnesį ir mažiau. Juk niekas nenori laukti pusę metų ar net metus. Negalima turėti tarpinių stotelių, visų rezultatų norėti drastiškai greitai.

Trečia

Viskas arba nieko. Tikslai turi būti radikalūs, neadekvatūs ir išpūsti. Jei jau lieknėsite, tai reikia tuos 10 kilogramų numesti kuo greičiau, naują užsienio kalbą tobulai mokėti irgi kuo greičiau, o jei jau taupyti, tai pageidautina apvalią sumą.

Ketvirta

Niekada neprašyti kitų pagalbos. Jūsų naujametinis tikslas ar pažadas turi būti tik jūsų pačių problema arba sėkmės reikalas. Žmogui dažnai atrodo, kad jis - burtininkas ir tikslas, kuris yra ne jo vieno pastangoms, vis tiek turi būti pasiektas tik jo paties.

O jei norite, kad naujamečiai pažadai neišnyktų su ryto aušra...

Adekvačiai pažvelkite į savo norus ir galimybes.

Reklama

Žinokite, kad klysti - žmogiška, o tikslas turi turėti tarpines stoteles, kad nedingtų motyvacija ir džiaugsmas net dėl mažo žingsnelio savo tikslo link.

Išdėliokite norus, svajones, tikslus ir pažadus sau metų laikotarpiais, kad jie netaptų katorga, o taptų maloniu savo įgūdžių ar gyvenimo būdo tobulinimu.

Jei tikslai dideli – prašykite draugų ir šeimos pagalbos. Taip bus ir lengviau, ir atsiras šiokia tokia kontrolė, kuri neleis lengvai nuleisti rankų.

Jei pasižadėjote pradėti bėgioti, susiraskite bendramintį. O jei norite gyventi sveikiau ir atsisakyti saldumynų – pasistenkite rinktis tik, tarkime, aukščiausios klasės belgišką šokoladą. Kaina tiesiog neleis juo piktnaudžiauti bei padės judėti svajonės link. Kartais yra gerai hiperbolizuoti į kitą pusę – kuo sunkiau taps pasiekiamas dalykas, kuriuo norite atsikratyti, tuo lengviau artės pažado sau išpildymas.

Vizualizuokite savo pažadus, norus ir svajones. Pažadinkite savyje vaiką ir iš įvairių iškarpų sudėliokite koliažą, kokių kelionių norite, kokių namų ir t.t. Vizualizacija padeda siekti tikslų atkakliau. 

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

COVID-19 pandemija pakeitė daugelio planus: buvo atšauktos ne tik kasmetinės atostogos ar...

Psichologė pataria: kaip valdyti finansinių bėdų keliamą stresą nuotrauka, foto

Nepriežiūra – viena iš keturių smurto prieš vaikus formų. Statistika rodo, kad...

Emocinę nepriežiūrą neretai patiria pasiturinčių tėvų vaikai nuotrauka, foto

Mintis „šitą padarysiu vėliau“ yra pažįstama visiems. Ypač kai galvojame apie ne...

Stresas dėl atidėliojimo: kai vengiam problemų ir jų sprendimų nuotrauka, foto

Nors savižudybių skaičius Lietuvoje jau keletą metų palaipsniui mažėja, tačiau išlieka vienas...

Kiekvienas žmogus gali prisidėti prie savižudybių skaičiaus mažinimo Lietuvoje nuotrauka, foto

Griežtinamas karantinas nuotrauka, foto

Lietuva, Nuspręsta viešose vietose leisti būriuotis ne daugiau kaip po du asmenis (dabar...

Klaipėdos universiteto miestelyje jau šviečia KU KALĖDOS nuotrauka, foto

Klaipėda, Vakar vakare kalėdinėmis šviesomis įsižiebė viena charakteringiausių ir gražiausių uostamiesčio vietų –...

Europarlamentarai siūlo užtikrinti teisę po darbo atsijungti nuo interneto nuotrauka, foto

Lietuva, Pasibaigus darbo valandoms, darbuotojams turi būti užtikrinta teisė išjungti skaitmeninius prietaisus ir...

Už paskleistą žeminančią asmens garbę ir orumą informaciją turės atlyginti 1 000 eurų neturtinę žalą nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmuose paskelbtas sprendimas byloje dėl R. Ž....

Lietuva, Paskelbta prieš 24 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...